Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

tak krajina, kde síce teda bezdomovci sú, ale problém (vy)rieši zákon ... v susednom maďarsku bezdomovci vyriešení ... :

 

Bezdomovectvo je odteraz v Maďarsku trestným

 

Polícia môže podľa nového zákona človeka spiaceho na ulici najprv varovať, s druhým napomenutím však už môže prísť pokuta alebo dokonca väzenie.

V Maďarsku vstúpil vo štvrtok do platnosti zákon, ktorý umožňuje trestať bezdomovcov potulujúcich sa v uliciach miest.

V novembri schválený zákon, ktorý predložil poslanec vládneho Fideszu Mate Kocsis, zavádza pokuty v prepočte takmer 400 eur.

 

Parlament chce takto bojovať proti veľkému počtu ľudí bez domova v uliciach hlavného mesta Budapešť. V 1,7-miliónovej maďarskej metropole sa údajne nachádza až 10-tisíc bezdomovcov.

Podľa autora zákona sú Budapešťania z ich prítomnosti veľmi podráždení a miestne úrady by preto podľa jeho slov mali za ľudí bez domova prevziať zodpovednosť.

...

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1fmyVcAW9

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

včera bol asi taký deň ... :)

 

... v nemocnici na Antolskej ... ...... bol veľmi prívetivý, každému s úsmevom prial príjemný deň, či kúpil, či nekúpil ......

 

poznám ho, dosť často som tade chodievala nejaký čas, aj mne bol ten človek sympatický. a kedže nebol vlezlý, a pritom bol priateľský a zároveň mal svoju dôstojnosť, tiež bol vždy čistý...atd...som sa s ním dala do reči, skoro vždy sme prehodili pár slov, a skoro vždy som si ten ich časopis od neho kúpila.

Ak vidím bezdomovca pri obchode, a vidím, že je čistý, nie je ožralý a nie je vlezlý, rada mu kúpim hoc aj nejakú salámu a rohlíky alebo podľa toho, koľko mám peňazí. V posledných rokoch žiadny neodmietol potraviny...aj teraz, ked som bola 9 mesiacov nezamestnaná, ak som mohla, aspoň o jedlo som sa podelila. Možno som blbá, ale neviem, kedy sa aj ja môžem dostať do nešťastia.

Ale smradochovia v MHD ma riadne iritujú. To ma ani nenapadne správať sa taktne. Nech mi nikto nevraví, že sa nemôžu aspoň raz za týždeň umyť, sú na to zariadenia, aj nedaleko nás je také, viem to, lebo tam zvyknem nosiť oblečenie. Tam sa môžu osprchovať, vyfasujú čisté handry na seba, dostanú aj najesť. Len to by tam museli prísť triezvi.

K tomu maďarskému zákonu - a kam pôjdu, to ich vysťahujú do lesov či do polí? Taký zákon je k ničomu a divím sa, že sa EÚ ešte neozvala. keby sme také niečo prijali my, už by otvárali na nás zobáky a vyhlasovali náš štát za antihumánny, aj keby im v tom lese postavili unimobunky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

dnes som videla zaujímavú vec. neviem, ako to ináč nazvať.

 

v centre BA v jednej nemocnici je veľká presvetlená elegantná mramorová dvorana, čakala som tam na odvoz na kreslách uprostred, oproti som mala schodisko na poschodie, pod schodiskom veľmi príhodne nenápadne záchody ...

chodili tam hore-dolu ľudia, dvorana plná ľudí, padol mi zrak na jedného mládenca, ktorý vyšiel zo záchodkov, a to bolo pre tú chvíľu všetko.

po chvíli ma zaujal znovu svojou činnosťou - stál za radom kresiel oproti mne, uprostred haly, a zapínal si rifle. zapol opasok.

potom zapínal zasa rifle, zapol opasok.

potom znovu zapínal rifle, zapol opasok.

a posledné, hrubšie rifle, a zapol opasok.

stiahol tričko a oranžovú hrubšiu mikinu pod bundami. z hlavy si dal dolu čiapku.

 

mladý muž, slušne ostrihaný, tmavšie plavé vlasy, odhadla som ho okolo 20 rokov, aj to najviac, čistá biela inteligentná tvárička.

 

čiapku strčil do vrecka bundy.

vyhrnul si tričko - tričká, to som tam už videla dve tri farby, a začal si ich do nohavíc a na nohavice upravovať.

to som pozerala len periférne, ale zjavne mu nevadilo, videl, že som na neho sem-tam pozrela, ale stál prakticky oproti mne, pohľadu na neho sa dalo ťažko vyhnúť.

stiahol a upravil jedno tričko, druhé, tretie, štvrté, piate, šieste, siedme, ôsme, deviate, desiate, jedenáste ... a nakoniec oranžovú mikinu.

vtedy mi napadlo, že som spočítala aj bundy - od najtenšej letnej po najhrubšiu zimnú boli štyri.

bol útly, všetko to oblečenie sa na ňom stratilo ... neviem, čo mal obuté, na nohy som mu nevidela ... a potom som už musela odísť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Musím sa priznať, že moje skúsenosti s bezdomovcami sú podobné. Myslím,že ani v tomto prípade netreba hádzať všetkých do jedného vreca, to je pravda. Odkedy som však pracovala s jedným rehoľníkom,ktorý sa podielal na pomoci bezdomovcom, musím priznať,že môj súcit s nimi značne ochladol. Pomáhali týmto ľuďom vybaviť doklady,popripade nejakú prácu, dostali čisté oblečenie,jedlo, mohli prespať v ubytovni,mali lekárske ošetrenie a mnoho iných vecí.Ale väčšinou im vyhovovalo zostať na ulici.Aj keď to znie pre mnohých neuveriteľne.Závislosť na čomkoľvek je hrozná vec. Mnohí boli nevďační,keď museli na tohto rehoľníka chvíľu čakať,špinavo mu nadávali,to sa nedalo počúvať.Mala som chuť ich vyhodiť. Potom som išla domov s obavou,že ma niektorý z nich klepne kdesi po hlave.

Tiež sa mi stalo,že som žobrajúcej žene s dieťaťom chcela kúpiť jedlo a poslala ma viete kam,vraj si to mám zožrať sama,ona chce peniaze...niečo v tom duchu to bolo. Ale všade sú výnimky,preto treba rozlišovať situáciu.

Raz som šla do práce a pridal sa ku mne jeden starší pán.Začalo to diskusiou o počasí.Potom sa spýtal,kam idem a na moju odpoveď,že do práce,sa spýtal,či nepotrebujú dôchodcu,ako je on.A potom prišiel menší šok.Pán sa priznal,že je bez domova,býva v nejakej ubytovni,lebo jeho manželka si našla na staré kolená nejakého frajera a rozviedla sa s ním.Nešlo mu do hlavy,prečo ho vymenila za chlapa o 10 rokov staršieho.Keďže bývali v dome,ktorý patri jej rodičom, nemal nárok na nič,hoci sa o ten dom staral a investoval doň väčšinu svojho života.Ak ma neklamal,tak toto je niečo,čo sa ma dotklo.Nie je to bezdomovec,akého sme tu opisovali,ale je to tiež človek,ktorý stratil svoje zázemie,bolo mi ho ľúto...lebo v jeho veku si už ťažko zadováži vlastné bývanie.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bohaty bezdomovec ?

je bezne, ze maju cely svoj majetok so sebou...

ale kludne to mohol byt aj čorkar, ktory vynasal z obchodov veci na sebe ;-)

skutočne neviem. bol odo mňa asi také ... možno štyri metre, a zdá sa mi, že bol trochu cítiť ... ale čistá tvár, čisté ruky ...

tie veci mi nepripadali úplne nové, ale zato všetko na ňom bolo na pohľad vcelku čisté ...neviem. tipla by som skôr bezdomovca, to mi aspoň napadlo ako prvé ...

pri pohľade na zjav a tvár aj s čiapkou aj bez úplne normálny mladý biely sympatický chlapec ... to predstavenie potom ma na chvíľu konsternovalo, čo ma úplne dostalo, ako človeka potivého: pod tými ohromnými vrstvami šatstva nebol na ňom ani náznak potu či tepla, studenokrvný tvor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v tom pripade upir - to su jedini studenokrvni ludia

 

ad Tinka - s velkou pravdepodobnostou ta klamal; oni za to uz v podstate nemozu, sami veria tomu, co hovoria, tak to maju zafixovane; ale statisticky vacsina "zobrajucich" bezdakov si vymysla

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera či dnes som zachytila v rádiu túto správu o bezdomovcoch

 

 

Trnavská samospráva dala 79 ľuďom bez domova príležitosť zaradiť sa do bežného života. Zapojením sa do pracovnej činnosti vo forme menších obecných služieb mohli získať odrazový mostík pre nový, slušnejší život a ubytovanie v mestskej ubytovni na Coburgovej ulici 27. Ponuku využijú iba šiesti.

Zdroj: http://www.istp.sk/clanok/3528/Za-pracu-dostali-bezdomovci-izbu-v-ubytovni

 

potvrdzuje to moje doterajšie skúsenosti s bezdomovcami - mnohí z nich z nich tak žijú preto, lebo tak žiť chcú...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, ludi mozme hodnotit podla toho, ako sa spravaju k sebe /co sa v tejto teme zvacsa robi/, ale aj podla toho, ako sa spravaju k nam.

 

Mne sa stalo take:

Nebudem pisat, co bolo predtym /co bolo, bolo/, ale proste zostal som v Bratislave na Hlavnej stanici bez penazi na cestu domov. Bolo to v decembri, niekedy medzi sviatkami, vonku bola zima, dnu ma uz nechceli pustit /.../, tak som sedel pred stanicou na lavicke zmiereny s osudom. I tu ku mne prisiel rozpravkovy dedusko, siva brada, dlhy kabat, baranica, vsetko ako ma byt.. Opytal sa, ze co tu robim a ked som mu vysvetlil co je vo veci, zobral ma napravo ku tym bufetom. Tam dali jeho kumpani hlavy a peniaze dokopy a kupili mi:

-Pivo
-Polievku
-Cigarety

-proste vsetko, co som v danej chvili pre moralne povzbudenie potreboval.

 

Nato sme isli nacierno elektrickou kdesi na Spitalsku, tam zabuchali na nejake stare, velke dvere, ktore otvoril nejaky mnich. Ja som ich cakal vonku a ked vysli von, mali v ruke hotovost +/- /teda skor +/ v cene mojho listka. Nikoho z nich nezaujimalo ako sa volam a ci im tie peniaze niekedy vratim. 

 

Taki mili nihilisti :)

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veľmi pekne svedectvo ;)

nielen voči výrokom typu:
- nie som snob, ale viacmenej si za to môžu sami

- nevravím, že nie sú medzi aj normálni, ale väčšina je zlá/ pomoc si nezaslúži

- majú to ťažké, ale keby sa správali normálne/slušne

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

nedávno som zažila úsmevnú príhodu.

Šla som cez podchod pri prezidentskom paláci a už od eskalátoru som počula hudbu, nejaký huslista tam hral - už si nepamätám, čo to hral, nejakú klasiku, a naozaj veľmi slušne, a tak som si povedala, že peniaze nie, nebudem podporovať alkohol, ale gastrolístok mu dám, nech sa naje, keď už tak pekne hrá. Bol to taký mladý chalan. A tak som mu dávala ten gastráč a mladému zasvietili oči a s úsmevom mi povedal, že ďakuje, ale nechce nič, že nepotrebuje, že nie je ani bezdomovec, a ani nežobre, ale je študent psychológie a monitoruje správanie sa ľudí do svojej práce. Tak sme ešte prehodili pár slov, spolu sme sa zasmiali, popriali si veľa šťastia a tak podobne, a rozlúčili sme sa...celkom milá príhoda. Snáď prácu s úspechom dokončí a obháji...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslim, ze kazdy z nas ma nejakeho svojho bezdomovca...

Svojho casu som pravidelne kupoval Nota bene od toho isteho cigana. Pristavil som sa na kus reci, vyzaloval sa na druzku, na sefku ubytovne, na tazky zivot. Neskor si nasiel inu zenu, s tou sa dostal do problemov, mozno ho privela stala :D
Potom uz menej predaval a viac zobral. Ked som mal dobru naladu, tak som mu este prispel, ale bol cim dalej otravnejsi. A ked sa dal dohromady s takou podozrivou partiou, tak uz sa mu v podstate vyhybam.

 

A raz sa mi stalo, ze som dal na pivo dvom cigankam. Oslovili ma stanici, s priamou otazkou, ci im dam na pivo... Tak som im vyratal nejake drobne, a kym som dofajcil, tak sa vratili s dvoma flaskami, vraj "vyslo na dve, tak jedno doniesli aj mne" ;-)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

No, ludi mozme hodnotit podla toho, ako sa spravaju k sebe /co sa v tejto teme zvacsa robi/, ale aj podla toho, ako sa spravaju k nam.

 

Mne sa stalo take:

 

Nebudem pisat, co bolo predtym /co bolo, bolo/, ale proste zostal som v Bratislave na Hlavnej stanici bez penazi na cestu domov. Bolo to v decembri, niekedy medzi sviatkami, vonku bola zima, dnu ma uz nechceli pustit /.../, tak som sedel pred stanicou na lavicke zmiereny s osudom. I tu ku mne prisiel rozpravkovy dedusko, siva brada, dlhy kabat, baranica, vsetko ako ma byt.. Opytal sa, ze co tu robim a ked som mu vysvetlil co je vo veci, zobral ma napravo ku tym bufetom. Tam dali jeho kumpani hlavy a peniaze dokopy a kupili mi:

 

-Pivo

-Polievku

-Cigarety

-proste vsetko, co som v danej chvili pre moralne povzbudenie potreboval.

 

Nato sme isli nacierno elektrickou kdesi na Spitalsku, tam zabuchali na nejake stare, velke dvere, ktore otvoril nejaky mnich. Ja som ich cakal vonku a ked vysli von, mali v ruke hotovost +/- /teda skor +/ v cene mojho listka. Nikoho z nich nezaujimalo ako sa volam a ci im tie peniaze niekedy vratim. 

 

Taki mili nihilisti :)

moja segra šla pred pár rokmi sama na bicykli po hrádzi a niečo sa jej tam pokazlio. A tak sa snažila to nejako dať dokopy, ale nestačila na to. Ľudia chodili okolo nej a nevšímali si ju, ale potom prišli k nej dvaja bezdomovci, pomohli jej bicák opraviť a vraj boli hrozne fajn.

Nájdu sa medzi nimi ľudia, ktorých je naozaj škoda. je hlúposť ich všetkých zatracovať.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslite na bezdomovcov, ktorí možno kedysi žili riadny život, pracovali, prispievali do sociálneho systému, ale zhodou okolností alebo zlých náhod prišli o všetko, ocitli sa na ulici a na ulici aj strávia Vianoce, lebo IM byty nižšieho štandardu nikto nepostavil, ako iným "bezdomovcom", tým večne diskriminovaným..

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

pred rokom som tu písala o jednom mladom mužovi - tu :
https://www.freespace.sk/tema/1517-bezdomovci/?p=205655

takmer presne po roku som znovu bola U milosrdných, a keď som mala vybavené, mala som chvíľu času lepšie povedané musela som čakať v dvorane ... zrazu som kúsok od recepcie zbadala jednu postavu, ktorá mi bola povedomá ... takmer vzápätí mi doplo, že to je ten mladý muž z minulého roka.

 

ten rok spravil svoje.

bolo vidieť, že zasa má na sebe neskutočné vrstvy šatstva, úplne na vrchu mal tmavomodrú obrovitú bundu, pôvodne šitú snáď na grizlyho ... pod tým vrstvy a vrstvy, ale tentokrát všetko nesmierne špinavé ... čierne od špiny, on sám stratil tú jemnú tváričku, vlasy stále nakrátko, ale nebol čistý.

a tentokrát nebol tichý - niečo sa dialo, cítiť nebol, ani alkoholom, ale bola som od neho tentokrát kúsok ďalej, dožadoval sa dosť hlasno kľúča na pánske wecko, vykrikoval, že sa ide len umyť ... nakoniec prešiel bez kľúča, bolo otvorené, ale na spiatočnej ceste sa zastavil povedať svoje recepčnej ...

bol iný.

ten rok vonku sa na ňom podpísal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslite na bezdomovcov, ktorí možno kedysi žili riadny život, pracovali, prispievali do sociálneho systému, ale zhodou okolností alebo zlých náhod prišli o všetko, ocitli sa na ulici a na ulici aj strávia Vianoce, lebo IM byty nižšieho štandardu nikto nepostavil, ako iným "bezdomovcom", tým večne diskriminovaným..

nuž, niektorí by také byty isto uvítali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslíme na všetkých opustených, kedykoľvek, netýka sa to len počas Vianoc, ale stále. V živote človek by nemal sa cítiť  sám, opustený, ale žiaľ aj to sa stáva, keď človeku chýba úsmev druhého človeka, milé slovo, pohladenie..pamätajme aj počas Vianoc aj na týchto ľudí, ono naozaj stačí tak málo a môžeme človeku veľmi pomôcť, vniesť do života svetlo, nádej.

 

Človeka v živote postretnú rôzne skúšky, človek si v živote prežije, prežíva, pekné veci, ale aj ťažšie. Sú rôzne choroby, problémy, finančné, existenčné...

 

V  minulosti som žiaľ  tiež zažila  aj smutné chvíle.. aj počas Vianoc, keď som sa  cítila  sama, opustená, sklamaná.. myslela som si, že už nevládzem   ako ďalej. Namiesto tepla, zažila som zimu, namiesto lásky, milého slova - chlad, namiesto jedla - hlad, strácala sa mi až chuť do života, hlavou mi prebiehali myšlienky, či tam vtedy vonku v tom snehu zaspať.., alebo ako mám zvládnuť ďalej.., či má vôbec ešte  silu..

No vedela som aj snívať, že raz to bude oveľa lepšie, že  budem veľká, dospelá, že budem mať svoju rodinu... že niečo, čo ma trápi, zmení sa  a budem šťastná.

Blížila sa polnoc, počula som v kostole zvoniť na polnočnú.  Niečo  sa vo mne udialo..,  šla som na polnočnú, v kostole keď som uvidela tie jasličky s Ježiškom, to čaro pokoja, lásky,  ktoré mnou prenikali, cítila som sa  šťastná. Cítila som, že nikdy nie som sama, aj keby čo sa dialo v živote, že stále má človek nádej, stále je tu láska, ktorá nezanikne.. a že to, čo sa nám v jednej chvíli zdá neriešiteľné, nezvládnuteľné, už za nejaký čas sa môže premeniť na niečo krásne vzácne..  viera v dobro, lásku, rodinu.. dodáva obrovskú chuť žiť. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...

Zmrznuté dieťa na ulici...

http://www.infospravy.sk/video-zmrznute-dieta-na-ulici-a-pomohol-mu-len-sledujte

 

Bezdomovec, dal aj z toho mála, čo má.

nuž, aj tá diskusia dolu je zaujímavá.

A staré známe Peniaze kazia charakter - častejšie to platí.ako neplatí.

 

Raz nás s Flinstonom zastavil taký bezdomovec, dosť často ho vídam u nás na zastávke a niekedy býva dosť vlezlý, to keď má vypité, tak ho nerada stretávam, ale vtedy nás zastavil že či nekúpime Nota Bene. Kúpili sme, a nepozreli sme sa, či má tie doklady ako by mal mať. Nota bene bolo špinavé, lepkavé, asi tak rok staré, len sám Pánbožko vie, z akého smeťáku to vytiahol - a smrdelo jak bzdoch, fuj, ani sme ho neotvorili, rovno sme ho roztrhli napoly a šmarili do najbližšieho kontajnera a doma sme si dobre vydrhli ruky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Nota bene zvyknem kupovať. Trocha sledujem homeless scénu lebo ako mi otec stále hovorí ,,keď tu my nebudeme teba to tiež čaká..." takže nech mám prehľad čo čaká aj mňa o pár rokov...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aha, tak ked aj vaši sú takí "optimisti", nedivím sa, že aj ty vidíš na sebe len samé nedostatky. Kurník, nikdy by som decku, ktoré sa snaží ako vie, a robí, čo môže ako najlepšie vie, nepovedala, že bude z neho homlesák.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov