Skočiť na obsah

Poameričťovanie


Ajk

Odporúčané príspevky

ok, uznávam, že to SEBA som asi zle použila, ale bolo to myslené ako obviniť každého kto to dovolí ... alebo sa vy osobne aktívne podielate na neakom "boji" proti poameričťovaniu a anglickým názvom v našej kultúre? možno áno, možno nie, ale pochybujem :lol: .... inač, názov FREE SPACE PORTAL vám nevadí? :) ja osobne s týmto nemám problém, sám národ sa pomaly vzdáva vlastnej a pôvodnej kultúry ........ nakoniec sa aj tak presadí to najsilnejšie (to automaticky neznamená, že najlepšie, najkrajšie, najmúdrejšie, bla bla ... )
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ok, uznávam, že to SEBA som asi zle použila, ale bolo to myslené ako obviniť každého kto to dovolí ... alebo sa vy osobne aktívne podielate na neakom "boji" proti poameričťovaniu a anglickým názvom v našej kultúre? možno áno, možno nie, ale pochybujem .... inač, názov FREE SPACE PORTAL vám nevadí?

....

rozhodne mnohí z nás nepchajú anglické či lepšie povedané americké názvy všade a za každú cenu - preto vznikla táto téma, lebo niekomu s trochou citu pre zachovanie rodného jazyka prekáža používanie anglicizmov za každú cenu - už len v takej nevinnej vete, akú som dnes na jednom fóre čítala : " hodíme talk"

tak to si píš, že mnohí z nás proti tomuto bojujú aspoň tak, že povedia: porozprávame sa ...

a mnohí podľa svojich možností aj razantnejším vystúpením, máme my svoj jazyk, chvalabohu ešte stále.

 

inač, názov FREE SPACE PORTAL vám nevadí?

tento názov má svoju históriu, odporúčam do tvojej pozornosti aspoň jedno krátke čítanie : úplne prvý blog napísaný na tomto fóre

kde Administrátor presne vysvetlil, prečo tento názov a prečo nie iný a prečo iný byť nemôže.

napriek tomu tu všetci vieme, čo je voľný priestor.

 

konkrétne toto je poameričťovanie oveľa miernejšie, než čo sa deje v slovenských mestách, kde pomaly nie sú ani námestia ani ulice, ale zato City a Parky a Plazy sú hromady.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... tak je jasné prečo tento názov, to ma váže teší :lol:

 

klobúk dolu pred vašimi patriotmi :) .. ani jedna kaviareň, ani roh ulice, ani jedna piváreň - nič nemá anglický názov ? , keď je tak, tak to rozhodne vašim patriotom a samozrejme vám občanom blahoželám :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

GAME

jasné, že nepoznám každý podnik, ale vážne mi nič také nenapadá. pivárne sa volajú napríklad korzo, rálka, sabka, kozel, modrá krčma, relax :) bela, aréna, anna ;) bodka, bozk :lol: H2O (toto je polemizovania hodné ;) ), hostinec na píle, kamzík, lavína, mirko ;) kút, občerstvenie na kopčeku :) piváreň klačno, orient (sakra ;) ), pod gaštanom, prameň, srdiečko, roveň, polík, stodola, u driňu, u kaprála, u žabky ... našla som jeden prehrešok - pilsner pub, ha .... a reštiky majú podobné názvy, napr. ranč, tatra, u matúša, vlčí dvor, gejdák, hrabovo, koruna, malina, nová ruža, panský dom, pasáž, biely dom ;) alžbetka, blesk ... prehrešky voči patriotizmu - možno paradiso. kaviareň sa volá divadelná a efekt, myslím ... atď, ulice viem naisto, že cudzie názvy nenesú, budovy sú väčšinou pomenované po slávnych rodákoch ;) alebo nesú také klasické názvy ako savoj, badasov dom, letko ... aj názvy sídlisk sú rýdzo slovenské, hah ... roveň, plavisko, klačno, polík, baničné .... toť rozsiahlejšie info o mojom milovanom meste ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stale je tu moznost nespravat sa podla ponukanej sablony - a som presvedceny o tom, ze tu stale bude. Nemusim pozerat na americke filmy a mrvit pri tom popcorn, nemusim pozerat na tv vobec, spolocnost mi dava moznost (aj ked velmi obmedzenu) nezucastnit sa, ja ju vyuzivam a v sebe dalej rozsirujem. A rozculovat sa a protestovat preto, ze sa niekto iny podvoli, to nieje mojou parketou :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To si treba pustit Rammstein a America - aj s videoklipom, je to hnus, vsade sa tlaci McDonald a podobne kraviny....

 

 

___________________________________________

hey, tlačia, lebo im to väčšina dovolí, z toho obviňujte seba a nie ich

 

Debilni Americania su schopni NANUTIT!!!, ano NANUTIT!!! tie ich sracky celej planete! Ja sa na nich mozem... Ale ked to mabyt vsetko, ao v tom klipe, ze budhisticki mnisi sa budu ladovat hamburgermi a podobnymi svinstvami z PRASIVEJ AMERIKY, tak tento svet coskoro skonci jednym velkym kolapsom a zozerie sam seba! BLAME AMERICA! Je to hanba celej planety!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chorche,

tento hamburgerový výlev si mal postnúť do témy USA, takto je tu viacmenej výkrik do tmy ... je to zhustená nechuť /aby som bola slušná / voči USA ako takým ... hamburgery síce natlačili do sveta, ale čo s tým chceš robiť ?

 

na otázku samotného poameričťovania si vlastne neodpovedal - okrem toho, že je to hanba celej planéty ... alebo máš riešenie, rozumné riešenie, ako tomu zabrániť, aby sa tie ich s.... teda popcornová kultúra nešírila ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hamburger bol ako obraz americkych produktov, ktore nam nasilne tlacia do vsetkych otvorov! Co robit Kaslat na nich a zostat samymi sebou, preferovat svoje produkty, ak su kvalitne, pripadne aspon zostat v Europe, ale americke shity, najma nehmotneho charakteru, ta ich politika o ovladnuti sveta vsetkymi moznymi prostriedkami, je uplne chora a mal by im za to niekto naplut do ksichtu. Najlepsie zvysok sveta....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

lebo, keď sa na SVK začne hovoriť o Valentínovi, tak sa s tým okamžite začne vynárať amerikanizácia

skus to popisat blizsie. amerikanizacia automaticky neznamena skomercionalizovanie.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

šak práve o to ide

akonáhle sa niečo stane komerčným okamžite sa to považuje za výsledok amerikanizácie,

isto to bude poduktom názorov, byť čo najväčším anti-američanom, lebo ja myslím

no toto patrí už do inej témy

 

najlepšie to vystihal asi Andulqa

k tomu niet čo dodať

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

šak práve o to ide

akonáhle sa niečo stane komerčným okamžite sa to považuje za výsledok amerikanizácie,

nie, to ty to povazujes za vysledok amerikanizacie. ja to nazyvam komercionalizaciou.

 

isto to bude poduktom názorov, byť čo najväčším anti-američanom, lebo ja myslím

?????
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

šak práve o to ide

akonáhle sa niečo stane komerčným okamžite sa to považuje za výsledok amerikanizácie,

nie, to ty to povazujes za vysledok amerikanizacie. ja to nazyvam komercionalizaciou.

 

isto to bude poduktom názorov, byť čo najväčším anti-američanom, lebo ja myslím

?????

 

kurnik weirdo

šak ja hovorím to isté čo ty

hovorím o tom, že ľudia tieto pojmy zamieňajú

 

a k tej druhej citácii

vravím o tom, že zamieňanie pojmov komercionalizácia a amerikanizácia je úplne bežné a NESPRÁVNE,

pretože to je produkt ľudí,

kt. sa chcú silou mocou vyčleniť a Anti-Amerikanizmus je ideálnym prostriedkom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

dominantna kultura udava vsetky trendy. to je celkom bezny zjav v dejnach civilizacie.

 

nie som proti tomu. prave naopak.

Žiaľ, také jednoduché to nie je.

 

Čo je to vlastne "dominantná kultúra"? Kultúra ktorá sa presadí vo voľnej konkurencii iných kultúr? Tu ale nestojí na jednej strane americká kultúra a na strane druhej, povedzme, starobylé európske kultúry. V takomto zápase by bolo do roka a do dňa po celej americkej "kultúre". Tu proti iným kultúram bojuje nekultúra za ktorou ale stoja miliardy dolárov od ľudí/organizácií ktoré ju sponzorujú.

 

Prečo sa povedzme v kinách v takom veľkom rozsahu presadzujú americké filmy? Sú vari lepšie než európske? Alebo konkrétne naše - české, slovenské, a predovšetkým tie staré československé? Na to si každý musí odpovedať sám - ja osobne si myslím, že tvrdiť také niečo by bolo absurdné. Úplne priemerný film z produkcie ČSSR vysoko prevyšuje aj tú "vyššiu triedu" holywoodskej produkcie.

 

Nenavidim Ameriku a nenavidim poamerictovanie.

Pripájam sa. A že za čo? Keď by som to začal vyratúvať tak tu budem sedieť celú noc. Správy nesledujete? Dá sa to zistiť aj z tých bežných, zkreslených a zaujatých správ typu Markízy.

 

Napríklad aj za export svojej "nekultúry" do celého sveta, resp. za jej násilné vnucovanie. Keď je zlé a trestné znečisťovať životné prostredie odpadmi, prečo nie je tiež trestné znečisťovanie ľudského srdca a mysle kultúrnym a duchovným odpadom?

 

vravím o tom, že zamieňanie pojmov komercionalizácia a amerikanizácia je úplne bežné a NESPRÁVNE

Je úplne bežné a SPRÁVNE.

 

Komercionalizácia je základom americkej civilizácie a kultúry. Je to jedno a to isté. Americkej kultúre vládne kult peňazí a úspechu. Všetko musí byť napredaj. Nepopierajú to nakoniec ani samotní Američania. Niektorí sa k tomu dokonca hrdo hlásia. To že dnes už komercionalizácia prichádza aj z iných krajín, na tom nič nemení. Otcom dnešnej KOMERČNEJ CIVILIZÁCIE je angloamerická kultúra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pripájam sa. A že za čo? Keď by som to začal vyratúvať tak tu budem sedieť celú noc. Správy nesledujete? Dá sa to zistiť aj z tých bežných, zkreslených a zaujatých správ typu Markízy.

 

Napríklad aj za export svojej "nekultúry" do celého sveta, resp. za jej násilné vnucovanie.

tak prosím ťa jednu noc obetuj a povedz mi, čo také ti Amerika spravila. čím sa teba osobne dotkla, že tak dehonestuješ americký národ.

 

export svojej nekultúry? to je tak subjektívny pohľad až to bolí. to, že ty americký spôsob života nepovažuješ za "kultúrny", ešte neznamená, že to kultúra nie je.

 

aby bolo jasno-som Slovenka, a som rada, že ňou som. prenikanie amerických výrazov do slovenčiny tolerujem do určitej miery... napríklad nepoužívať anglické skratky pri chatovaní si neviem predstaviť...

 

ten River park sa zrejme dosť dotýka zarytých patriotov, ale buďme realisti - na čom viac zarobíme?

vyššie o tom písal Polaris

 

a súhlasím s L.E.G.-om - dominantná kultúra udáva trendy, je to tak, a vždy to tak bude. plávať proti prúdu je možno obdivuhodné, ale /bohužiaľ/ zbytočné

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne ani tak poamerictovanie nevadi .............. ale jedna vec mi vadi velmi Santa Claus od nich sak vzdy nam bol dobry Jezisko a teraz v Tescu poskakuje cocacolovy pajac. Ja chcem spat Jeziska a ked uz tak radsej Deda Mraza ako toho Santu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to lopata - v tomto ti davam za pravdu...(okrem narážky na Deda Mráza - to bola snaha ruských komančov nahradit Ježiška a zrušiť Vianočné sviatky), nase tradicie su pekne a maju svoje čaro - ale dost mi vadi, ked vianocne gule uz visia vo vykladoch pomaly 2 mesiace pred aktualnym terminom. Vsetko ma svoj cas - ale opat sme pri starej teme - peniaze vladnu...

 

...to preberanie americkej "kvazi" kultury nemusim, - neslavim Valentina ani helloween, i ked povod tychto tradicii poznam...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne tiež nevonia Mikuláš, Ježiško alebo dedo Mráz na kokakolovom kamióne. Ja chcem sane ťahané sobmi. Áno, Vianoce vo všeobecnosti akosi stratili čaro a sú silne skomercionalizované. Už len čakám, kedy sa budú odbavovať u macdonalda hamburgerom, hranolkami a kolou...

 

Valentína ani halloweena a podobné obludy tiež nemusím... ako chlapec som strúhal na jeseň svetlonosov z dyne. Naučil ma tak otec a jeho jeho otec a toho jeho otec...

 

Od Američanov sa dá veľa učiť, ale prečo si vyberáme to najhoršie, to mi je záhadou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Musim este suhlasit, toho Valentina tiez nemusim ked dakoho lubime treba to davat stale najavo preco akurat v dajaky datum nebola to nasa tradicia ked tak sme si mali vymysliet nieco nase.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi je to v našej národnej povahe.Predtým som si myslel,že to je syndrom každého malého národa,ale opak je pravdou.Čím menší národ,tým si urputnejšie zachováva svoje kultúrne tradície.Nemám toho veľa zcestovaného,ale tento rok som bol v Dánsku.Je až neuveriteľné,ako zvýrazňujú svoju identitu Dáni.Spomeniem len toľko,že na vidieku majú na svojom pozemku stožiare a na nich dánske vlajky.

My sme schopný vymeniť Ježiška za Deda Mráza a toho šmahom ruky za Santu.Týmto nemyslím bežnú slovenskú rodinu,ale mediálnu kultúru.Pritom o Dedovi Mrázovi ani o Santovi poniektorí zhola nič nevedia.

Nepoznám všetky americké sviatky,ale z tých,čo sa mi dostali do povedomia nevnímam Valentína,deň matiek /uznávam MDŽ/,deň otcov,Santa Clausa /len ak je pekná rozprávka/.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Mne až tak poameričťovanie nevadí, teda pokiaľ to má svoju mieru. Narážam tak najmä ak silou mocou sa síce preberú cudzie slová (ale nielen americké) a silou mocou ich poslovenčujeme, mňa osobne poriadne strasie keď vidím poslovenčené slová typu šou (namiesto show), alebo snoubording (namiesto snowboarding), bejzbal (namiesto baseball), cunami (namiesto tsunami) atď atď atď. V tejto sfére by som radšej ponechal pôvodné anglické pomenovania ako ich nahradzovať na pohľad absurdne vyzerajúcimi slovenskými "ekvivalentami". Prečo rovno nepíšeme aj p1ca, lazaňe, popkorn, skejtbording, kárling, šórt-trek atď? V tomto som ja zase proti poslovenčovaniu, a takisto aj zemepisné názvy - to radšej ani nerozvádzam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prechádzame do druhého extrému, rýchlo a iste

včera či predvčerom som čítala o aktivite ministra kultúry ohľadne používania a kontroly slovenského jazyka aj v miestnych rozhlasoch a kdekade, čo sami jazykovedci v navrhovanej podobe unisono pokladajú za nerozum, zakonzervovanie vyvíjajúceho sa jazyka

to je jedna vec ... živý jazyk sa musí vyvíjať, zatiaľ žije

ale keď vzápätí v tlačených novinách čítam, že " Will Smith s rodičmi a súrodencami žil vo Filadelfii,"

prevracia sa mi žalúdok

a nie je to omyl, jedna z ďalších viet v článku : " ... kde hral sám seba - chlapca z Filadelfie "

nabudúce sa dočítame, že Vilko Kováč z Filadelfie ...

vlastne od toho nie sme tak ďaleko, ako sledujem ten vývoj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm, my sme tuto temu tak zlahka rozoberali v skole, kedze mam teraz par ucitelov kapacit, ktori sa do toho rozumeju... podla nich a vlastne aj vseobecne podla jazykovedcov, je dolezite preberat cudzie slova a prisposobovat nasmu jazyku, inak by sa nevyvijal... je dolezite poslovencovat veci... co je logicke.

 

ale potom ked som pocula navrh ako prelozit hot-dog prevratil sa mi zaludok...

 

ono je to dost komplikovane, niektore veci sa jednoducho musia prelozit a prisposobit slovencine, ale zas s menami a tak to dost prehanaju... taka ta "filadelfia"... len som sa na to kukla a uz sa mi skrizili oci do X :) ale tieto veci zas rozhoduju tam hore, zatial co zurnalisti iba preberaju... zurnalisti a jazykovedci, to je od seba dost daleko, aspon nam to tak zvyraznuju... takze ten co napisal filadelfia by mal prestat hulit. a ti, co o takychto veciach rozhoduju, by mali vysadit kavu a prist s nejakym kompromisom... inak budeme zavaleni poslovencenymi vyrazmi... a ani sa nenazdame a miesto hovorenia budeme vsetci "spíkovať" ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov