Skočiť na obsah

Preteky koní


tomassi

Odporúčané príspevky

Mi to pripomenulo jeden film, ktory som videl snad este v pionierskom tabore. Tiez sa pretekali dva kone, jeden sa nejakou nestastnou nahodou dostal mimo drahu, prebehol toho v drahe, akurat bezal mimo drahy... Bol to film ....:lol: Mozno natoceny podla skutocneho pribehu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

V jazdeckom areáli v Prešove, kde sa kedysi konali parkúrové preteky , koníčkari postupne ustupujú futbalistom. Ostali už len maštať, trocha priestoru pred ňou a jazdiareň.

Pravda, z inej strany to začal zaberať ďalší podnikateľ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuz, kone su krasne, ale preteky ma nikdy nenadchli :] radsej si ich pozrem v prirode - tak keby to bolo mozne - a niekde na farmach, ale tak preteky koni... zda sa mi to barbarske a nehodne pre tie krasne zvery - a opravte ma niekto, ak sa v tomto mylim

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zalezi od uhlu pohladu

 

preteky koni..hmm, ake preteky? dostihy, parkur, western, military, ... ?

 

ak mas na mysli dostihy, co su "bezecke, rovinne" preteky, tak jedna sa o kone, ktore odjakziva boli slachtene na podobne vykony...niekolko rokov som jazdila na plemene anglicky plnokrvnik /tito pretekaju na dostihoch/ a ver, tento kon ked mal pred sebou rovinu a nemohol ju pretryskovat, spotil sa, bol ako nepricetny, a dupal na mieste

 

ked som ho pustila a decentne usmernovala a brzdila, aby sa neunavil prudko, tak bezal a clovek ho nemusel ani hnat..na konci iba brzdit :lol:

inak bol to zazitok na takom koni jazdit, bolo jedno ci je dlha plan rovina, ci do kopca, z kopca ... ten to mal tak zafixovane, ze proste musel bezat :) a to ten moj mal uz 19 rokov

 

utrpenie je len to, ked sa treneri a majitelia snazia dat na dostihy 3rocne a mladsie kone...tie este nie su natolko vymakane aby taketo zataze zvladli a stava sa, ze po pretekoch dostanu srdcovy kolaps

 

jedine co neuznavam, je steeplechase, resp. v Cechach narocna Velka pardubicka /ale rada sa pozriem, je to kultova zalezitost/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento moj nazor urcite premeni z faktu, ze velmi o tom neviem, a tiez ze americke filmy a serialy podla nalady ukazuju bud zmorene kone alebo tie umorene tymito pretekami... kone ma ako zvierata fascinuju, krasa sa na ne pozoret, ale zase zneuzivat ich na preteky... na peniaze?

 

pamatam si na jeden typ... pretekov? myslim taky ten vystavny typ, ked sa s vycvicenym konom skace cez prekazky a hodnoti sa ako poslucha svojho majitela, ake ma drzanie... ach, neviem co este, ale to sa mi celkom pozdava - nepripada mi to take brutalne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, neviem co mas presne na mysli, a to si myslim ze sa vyznam v tejto oblasti ;)

 

ano, vystavy byvaju, ale jedine co sa predvadza su plemenne kobyly alebo zrebce, pripadne zriebata a to hlavne velmi kvalitnych plemien /ale neskace sa cez prekazky, ani sa nesleduje poslusnost kona/

 

hm, zeby parkur? tam sa skace cez prekazky, ale nie je to vystava..poslusnost sa nesleduje, len za odmietnutie skoku dostava jazdec s konom trestne body

 

a v podstate na ziadnej sutazi sa nesleduje poslusnost kona, to je samozrejmost ;) jedine kde je hodnotene posluchanie kona je westernova disciplina western pleasure :lol: ale pochybujem ze si mala na mysli toto :)

 

btw, ked sme pri tej nehumannosti...vies ako sa cvicia v niektorych zariadeniach /hlavne profici/ kone, aby skakali co najvyssie? akonahle ide kon skocit, tak asistent zdola kona vo vzduchu po nohach udrie, a ten si zapamata ze ma skakat s ovela vacsou rezervou ... tato praktika je zakazana, avsak nikto nedokaze jazdcom ze to robia

 

a povacsine nejazdia majitelia, ale zaplateni jazdci :) ktori s konom trenuju...majitel je clovek, ktory sa vacsinou konom ani nerozumie, ale vidi ich ako fajnu investiciu /samozrejme sa bavime o vrcholovom jazdeni/...kde to o peniazoch je v kazdej discipline

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, parkur to je :] ako hovorim - nevyznam sa, preto sa mi to vsetko pletie a splietam jedno cez druhe. avsak stojim si pri tom - to jedine sa mi ako-tak paci, zda sa mi to... elegantnejsie a vhodnejsie pre kone ako dajake preteky. samozrejme, proti gustu ziaden disputat - poznala som ludi, ktori preteky milovali az do morku kosti, zatial co ja som v tom iba vehementne odmietala vidiet nejaky ten zmysel.

 

a povedala som majitela lebo som si nebola ista, ako to povedat - dzokej? tak sa tomu hovori? :] aj nejaky film o tom presne bol - Sea Biscuit, ak sa nemylim, takze az taka duta z toho nie som :lol:

 

ohladom tych praktik - to je prakticky vsade, tiez sa mnoho veci aj v realnom zivote a vo vztahoch neuznava, ale tak vela ludi je asi nazoru "co oko nevidi, to srdce neboli"; ak ich nikto nevadi fyzicky trestat kone, tak... tak potom asi nic. ale vies, prakticky to mi na tom vadi, pretoze neverim, ze kazdy jazdec ci majitel je taky humanny a oddany, ze by vsetko riesil uplne bez nasilia a o kone sa staral s maximalnou laskou... pripadalo by mi to naivne tomu verit - preto som proti tymto... pretekom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

wau, tym prispevkom si mi pripomenula na co som zabudla v prispevku vyssie:

 

btw, pred par dnami davali na via sat history krasny dokument o dvoch snad najslavnejsich dostihovych konoch /rokov minulych/....ktore sa nakoniec stretli spolu na jednej drahe...len oni dvaja a zokeji .... krasa

skoda, nespomeniem si na ich mena

 

 

a nasla som: SEABISCUIT vs WAR ADMIRAL :lol:

to bol teda "duel"

 

Match of the century

 

On November 1, 1938, Seabiscuit met War Admiral in what was dubbed the "Match of the Century". The event itself, run over 1 and 3/16 miles (1.91 km), was one of the most anticipated sporting events in U.S. history. The Pimlico Race Course, from the grandstands to the infield, was jammed solid with fans. Trains were run from all over the country to bring fans to the race, and the estimated 40,000 at the track were joined by some 40 million listening on the radio. War Admiral was the prohibitive favorite (1-4 with most bookmakers) and a near unanimous selection of the writers and tipsters, excluding the California faithful.

 

Head-to-head races favor fast starters, and War Admiral's speed from the gate was the stuff of legend. Seabiscuit, on the other hand, was a pace stalker, skilled at holding with the pack before destroying the field with late acceleration. From the scheduled walk up start, few gave him a chance to head War Admiral into the first turn. Smith knew these things, and had been secretly training Seabiscuit to run against this type, using a starting bell and a whip to give the horse a Pavlovian burst of speed from the start.

 

When the bell rang, Seabiscuit ran away from the Triple Crown champion. Despite being drawn on outside, Woolf led by over a length after just 20 seconds. Halfway down the backstretch, War Admiral started to cut into the lead, gradually pulling level with Seabiscuit, and then slightly ahead. Following advice he had received from Pollard, Woolf had eased up on Seabiscuit, allowing his horse to see his rival, and then asked for more effort. Two hundred yards from the wire, Seabiscuit pulled away again and continued to extend his lead over the closing stretch, finally winning by four clear lengths.

 

As a result of his races that year and the victory over War Admiral, Seabiscuit was named "Horse of the Year" for 1938. The only prize that eluded him was the Hundred Grander.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Seabiscuit
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v TV nesledujem a naživo už asi 3 roky tiež nie. Rada spomínam na tie časy, keď mal tatík kone a chodili sme po všetkých menších, či väčších pretekov.

Parkúr je paráda. Párkrát som si to užila na Grand Prix so všetkým odborným výkladom a komentármi a ohováračkami na slovenských jazdcov, keďže sme tam chodili s babami, čo sa tomu venujú celý život. A kedysi dávno som sa zamilovala aj do drezúry, keď jazdil jeden taký mladý chlapík (Tomas Sipos), to bola úplná ľadová dokonalosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

heh, no to si mi pripomenula moje casy, ked my sme takto ohovarali zrovna nejakeho, ktory isiel pred nami, ci za nami ;) ;) :lol: :) :)

 

ci kona, alebo jazdca, to uz bolo jedno, vzdy sa nieco naslo ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Nesúvisí to priamo s pretekmi koní, iba s koňmi ako takými. V podstate máme šťastie, že jednorožce už vymreli. Kôň máva vo zvyku pohadzovať hlavou, je to pre neho aj prostriedok dorozumievania sa. A teraz, s rohom na hlave, to by bol ako šermiar. Nikto by v jeho blízkosti stáť nemohol, ak začne pohadzovať hlavou. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..vcerajsia vystava Kôň 2009 v Trencine urcite potesila nejedneho milovnika koni..

 

ako kazdy rok, tak aj tento som si sla obzriet najuslachtilejsie a najstarsie plemeno spomedzi vsetkych, arabskeho kona, povzbudit kamaratky na westernovych pretekoch, zaspominat, ake by to bolo, keby v tom vsetkom este stale pokracujem...

 

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na takychto akciach byvam tak zaujata do toho vsetkeho, ze uplne zabudnem ze som mala pri sebe fotak :)

na zaciatku som ho mala vytiahnuty, tak som pofotila sampionov z radov orientalnych arabov a plnokrvnych arabov, ale to bolo vsetko :) ... akosi sa nedalo sustredit na nic ine len na tu krasu, ktora sa tam predvadzala

 

tak aspon tuna traja sampioni /je to dost nekvalitne, kone nestali na mieste, delila nas dvojita "ohrada"../:

orientalny arab

arabsky plnokrvnik/s uvolnenym dolnym pyskom, na tejto fotke nevyzera preto az tak uslachtilo :lol: /

arabsky plnokrvnik /typicky nadherny arab ;) /

 

..a takto to s mojim fotenim na tejto vystave byva rok co rok, a vzdy si dam predsavzatie, ze sa budem sustredit aj na fotenie...holt, nejak nevydava ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to s tým foťákom poznám aj ja. Často ma ťukne až po chvíľke, žeby bolo potrebné aj niečo nafotiť.

 

 

No, sú to pekné lošade. Na tých "Araboch" sa mi páčia tie klenuté hlavy, čo je badateľné pri pohľade zboku. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Možno to bude od veci ale nie jemi jasné prečo musia utratiť koňa ktorý si zlomí nohu. To sa nedá vyliečiť - noha mu nezrastie. :lol:

 

Je mi jasné, že so zraneným koňom je ťažko manipulovať zrejme aj kope okolo seba, ale podľa mňa by sa vyliečiť mohol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

starsi, to mas tak....ked si zlomi nohu kon, naklady na liecenie su vysoke

 

dostihy su biznis...ak sa zrani kon, mozme takmer s istotou povedat, ze sa uz nikdy nevrati na turf, a uz vobec nemozme hovorit o nejakych skvelych vykonoch

majitel takehoto kona nebude investovat na liecbu kona, z ktoreho koniec koncov nebude mat uz nikdy uzitok

znie to kruto, ale tak to funguje..ide o prachy

ak by si zlomil nohu nejaky sampion, ktory ma za sebou minulost bohatu na vitazstva, snazia sa takehoto kona liecit a kon ostava na plemenitbu

 

ked si zlomi nohu "obycajny smrtelny" konik, je tu moznost liecby /samozrejme zalezi na zavaznosti zranenia/...vacsinou sa vlastnici takychto konikov snazia urobit pre toho svojho vsetko...avsak ako pisem vyssie, je to narocne co sa financii tyka

 

navyse, ak sa mi dobre mari, najblizsie taketo zakroky (a nielen napravu zlomenin/ robia lekari v Brne...a kto z nas si moze dovolit dopravit kona do Brna, uhradit naklady za ustajnenie a nevraviac o nakladoch na starostlivost..a vyliecenie navyse nedava istotu, ze na kona si este niekedy sadneme

 

clovek sa podopiera barlou, pes ma dlahu a nejakych 10-20 kil nebrani opierat sa do dlahy...ale spevnite nohu 400-600 kg zvieratu..to sa jednoducho len tak lahko a lacno neda

 

:lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

:lol: ano, drezura ma nieco do seba, mna vsak nikdy neoslovila

 

takto v podstate vyzera kazda sutaz ked prebieha drezura

kon s jazdcom pridu na kolbisko ktore je ohranicene pismenami, kazde pismeno znamena nejaky cvik, ktory jazdec musi predviest..porota hodnoti presnost, cistotu chodu, a v neposlednom rade prevedenie jazdca, aby nebolo takmer vidno povely jazdca /kedze kon je ovladany iba holenami, sedom, rukami a hlasom/

 

kazdopadne odporucam ukazky Spanielskej jazdeckej skoly - ide o vrchol drezury - videla som uz aj nazivo, a to je nadherne..kone sa ucia stare cviky potrebne napr v boji a podobne .. a tieto manevre sa aj v skutocnosti pouzivali v bojoch

 

prvky z nej predvadzaju po celom svete v podstate vsetky zrebciny, aj tie nase topolcianske

ide o neuveritelne kusky, cvicia sa na to len najucenlivejsie plemeno, a to lipicky kon

prvky ako kapriola ci levada patria k najtazsim kuskom, a nie kazdy kon je schopny naucit sa to...davam k nahliadnutiu ukazku tejto drezury, kde ukazu neskor aj tieto prvky..je to neuveritelne..

 

tot ukazka :)

http://www.youtube.com/watch?v=aQOMrTHT8RU&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=aQOMrTHT8RU&feature=related

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov