Skočiť na obsah

cizy

Odporúčané príspevky

kamarátov mám veľa... skutočných len pár... a najlepšieho kamaráta mám tiež... poznáme sa zhruba dva roky, ale poslednú dobu mám pocit, že sa zmenil strašne aj on, aj jaa, a ten vzťah je akýsi iný, nerozprávame sa toľko čo predtým, netrávime tak veľa voľného času spolu, čo ma dosť mrzí...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a najlepšieho kamaráta mám tiež... poznáme sa zhruba dva roky

teraz bez nejakeho utocneho tonu, len ma vazne zaujima, ako dokazes mat niekoho za najlepsieho kamarata, koho poznas zhruba dva roky?

ja mam par fakt dobrych kamaratov, ktorych nepoznam extra dlho (rok - dva) ake medzi najlepsich kamaratov mozem ratat par ludi, ktorych poznam bud od narodenia, ci cca 10-15 rokov, uz som si s nimi co to odskakal a viem co od nich mozem ocakavat

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

No najlepší kamaráti no to mam dvoch jedneho poznam zhruba 13rokov a toho druhého 4roky. Kamarátov mam veľa ale to sú ľudia ktorí keď ja odídem alebo oni sa asi vyhladávať nebudeme. A ešte by som chcel reagovat kamarátov potrebujeme ten kto tvrdí že nie buď nevie čo hovorí alebo neviem.............. pripadá mi to dosť čudné. Kamarat je tak isto dôležitý ako láska.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A čo je viac, Ronja, kamarát alebo priateľ? Doteraz som bol v tom, že kamarát je najvyšší stupeň... Partner... to znie príliš obchodne a neviem, či tam je nutné priateľstvo alebo kamarátstvo (naopak, biznis by ho aj mohol pokaziť), tam stačí korektnosť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..A čo je viac, Ronja, kamarát alebo priateľ? Doteraz som bol v tom, že kamarát je najvyšší stupeň...

keď som písal svoj predošlý príspevok do tejto témy, posudzoval som to rovnako. pre mňa oba výrazy označujú to isté, do tejto chvíle ich považujem za synonymá.

 

ronja, wysky, vrhnite na to trocha svetla, prosím Vás. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priatel je uz clovek, ktory ta nenecha v tazkych casoch v stichu a pomoze ti. V tazkych casoch sa mozu z kamaratov stat znami, alebo priatelia. Priatelia - pomenoval by som to ako "uzsi okruh kamaratov"..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...presne tak wysky...znamych mas kopec, to je jasne, kamoši - tiež jasná kategória, pokecať, posedieť s nimi, ísť niekam na vylet a pod...a priateľ?...ten by mal o tebe vedieť aj intimnejsie veci, a nie je problem kedykolvek ho zalozit, - alebo on teba nejakou menšou sumou... riesite spolu problemy, vykecavate sa zo svojich trablov - (uspechov) - ta dovera medzi priatelmi je urcite vacsia...

 

...to Cat eye - partnerom som myslela cloveka, s ktorym zijeme...nechcela som hned napisat manzel, manzelka, pretoze by to nebola pravda, nakolko mnohi ziju v konkubinate a inych zvazkoch... :lol:

...pre niektorych ludi je kamarat a priatel totozne slovo, takze...

...alebo dalsia moznost - kamosov mas dost a verneho priatela len jedneho - psa...(nic v zlom...) :) ...sice ta nemoze zalozit, ale clovek si s nim skvele pokeca...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Wysky, ale asi aj Ronja:

Priatel je uz clovek, ktory ta nenecha v tazkych casoch v stichu a pomoze ti.

To je možné, lenže kamarát sa s tebou podelí o poslednú cigaretu, podá ti fľašu vody, keď ty už nemáš...aspoň takto sme to už za boľševíka vnímali. Nie nadarmo najväčšou urážkou a pohŕdaním bol výrok: "Ty si k***a preoblečena za kamaráta!"

 

Prečo Remarque napísal "Troch kamarátov" a nie "Troch priateľov"? Určite to nebol omyl...

 

 

 

To Ronja:

 

partnerom som myslela cloveka, s ktorym zijeme...nechcela som hned napisat manzel, manzelka, pretoze by to nebola pravda, nakolko mnohi ziju v konkubinate a inych zvazkoch...

Aj som si to myslel, ale to slovo znie ako klišé, radšej "môj chlapec", "môje dievča", "môj manžel", "moja manželka" alebo trošku archaické, ale vznešené a úctivé "moja pani", miesto buranského "moja žena" alebo "moja stará"...

Osobne proti "konkubinátom" alebo "na hromádke" (pejoratívnemu označeniu bigótnych na súžitie dvoch ľudí opačného pohlavia, medzi ktorými to iskrí) nič nemám. Veľmi často sú to šťastnejšie a trvanlivejšie zväzky ako zväzky s "lajstrom" a plnia rovnako dobre alebo aj lepšie spoločenskú funkciu. Stačí len zahodiť predsudky a trošku sa dívať...

 

...alebo dalsia moznost - kamosov mas dost a verneho priatela len jedneho - psa...(nic v zlom)

Absolútny súhlas zmluva medzi psom a človekom je tá najlepšia zmluvy, ktorú človek kedy uzatvoril. Žiaľ človek ju veľmi často poruší, pes nikdy... Áno, pes ťa bude smutným pohľadom vyprevádzať a radostne vyskakovať a vrtieť chvostom vždy keď prídeš... každý deň, bez ohľadu na tvoju náladu, počasie a nebude sa pýtať, čo za tú priazeň...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat

Su to velmi drobne rozdiely a striktne sa to neda oddelit, ze potial su kamarati a odtial uz nie... Ja obcas vidavam na niektorych ludoch, ze sa chcu so mnou viac kamaratit, skratka byt viac v mojej blizkosti. Neviem, moze to byt len moj pocit a oni sa tak spravaju ku kazdemu.

 

kazdopadne, neoplati sa velmi natahovat, ci potial ano a odtial nie. Do delenie a vnimanie je velmi subjektivne a vlastne aj tak trochu intimne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Wysky

 

To je kategória známych, ktorý by chceli byť kamarátmi...

 

Ale aj kamarátstvo sme mali v detstve odstupňované... bol najlepší kamarát, druhý najlepší kamarát, až po n-tého... (a funguje to aj tak teraz, aspoň podľa mojich neterí). Ak niekto spravil pre niekoho niečo mimoriadné, tak sme položartom hovorili "postúpil si na n-tého najlepšieho kamaráta". Teraz by to asi bolo "polepšil si si rejting")

 

Áno, v konečnom dôsledku na termínoch, výrazoch nezáleží, dôležité, je aby sme sa zhodli na ich výklade...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prečo Remarque napísal "Troch kamarátov" a nie "Troch priateľov"? Určite to nebol omyl...

Remarque napisal Drei Kameraden. A Kamerad mozes prelozit aj ako priatel, aj ako kamarat.

V anglictine je to prelozene ako Three Comrades. Takze by som to moc ako argument, nebral.

A ked uz sme pritom... hovori sa 'v nudzi poznas priatela', nie kamarata :lol:

 

Pre mna je priatel viac ako kamarat. Kamaratov mam vela, priatelov len par. Priatel je ten ktoremu sa zveris aj s vnutornymi pocitmi a problemami, a to byvaju daleko citlivejsie temy, nez posledna cigareta. Kamarat sa podeli o poslednu cigaretu ked ho o to poziadas, ale priatel ti hodi zachrane lano ked vidi ze ho potrebujes...nemusis ziadat.

To je moja terminiologia.

 

Kazdy si moze zvolit vlastnu, alebo existuje nejaky ISO standard o ktorom neviem?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priateľ je der Freund...priateľstvo die Freundschaft...na rozdiel od die Kameradschaft... Ani jedno vydanie tohoto diela nevyšlo ako Traja priatelia... Aj anglické vydania si na to dali pozor a žiadne Three Friends... takže s tým prekladom asi nemáš pravdu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Budem sa skôr držať autora-spisovateľa, prekladateľov (čo je tiež umelecká literárna činnosť)... verím, že vedeli, čo robia. Ale môžeš pripraviť lepší preklad a vydať v reedícii. Nehatím iniciatívu... aj by som prispel 2 % asignačnej dane (tento rok mi asi prepadne)... :lol:

 

BTW

Už som uviedol, že

Áno, v konečnom dôsledku na termínoch, výrazoch nezáleží, dôležité, je aby sme sa zhodli na ich výklade...

takže nemám problém ani s tvojou interpretáciou
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, nechce sa mi okolo toho velmi spiritizovat. Priatel, to mi znie trosku dovernejsie, kamarat, to je trosku povrchnejsie. Ked Remarque pisal svojich troch kamaratov, bola ina doba, tak to mozno znelo inak.. :lol: Kazdopadne, nech si to ludia nazvu akokolvek, doleziete je. aby sa ludia medzi sebou nerobili zle a spravali viac ohladuplne. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že nie je dôležité aké slovo použijeme. podstatné je, či každý z nás má vo svojom okolí práve takého človeka (alebo ešte lepšie viacerých), ktorého toto slovo označuje. či ho nazveme kamarát alebo priateľ, to je už vedľajšie, nijako to nezmení jeho vlastnosti, vzájomné vzťahy ani jeho povahu. :lol:

 

stále zostávam presvedčený, že tieto slová sú synonymami. dokonca by som dal označeniu "dobrý kamarát" prednosť pred označením "dobrý priateľ", ak by som mal opísať niekoho, kto mi je naozaj blízky.

 

L.E.G. von Trips, nečítaš náhodou? celkom by ma tu zaujímal tvoj pohľad na vec.

 

 

edit:

písal som svoj príspevok súčasne s wyskym, ako vidím. v niečom sme sa i zhodli, zdá sa mi. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi to zhrniem - slovo priatel sa pouziva pre oznacenie dobreho kamaratskeho vztahu skor v teoretickej rovine - (v literarnom zanri), na oznacenie druha, druzky alebo k pomenovaniu gayov (...som si vsimla, ze ich oblubena dovolenkova destinacia je Grecko a poznate ich podla vyhrnutych limeckov na koseli..)normalne v zivote toto slovo nahradza kamoš, kamoška - cize vyhrali vsetciiiiiiiiiii...wow!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked Remarque pisal svojich troch kamaratov, bola ina doba, tak to mozno znelo inak.. :lol:

Myslim, ze ked Remarque pisal Troch kamaratov, tak tam neslo LEN o kamaratstvo, ale mozno vyuzil aj trochu iny vyznam slova kamarat, ktory by mohol byt cosi ako "sma na jednej lodi", alebo "camarade" - clen jednej komory (hmmm, napada ma dokonca az "spolubojovnik" a tak) - a preto nepouzil iny termin pre nazov svojho romanu.

 

Ale spat k teme - zistila som, ze vlastne nikoho neoznacujem slovom "priatel", "priatelka" fiiiha!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Comrade – trusted companion, loyal friend (Oxford Learner´s Pocket Dictionary) – dôveryhodný druh, oddaný verný priateľ (CE)

Comrade – an intimate friend or associate (Merriam-Webster Dictionary) – dôverný priateľ alebo druh (CE)

Comrade - friend or companion: a close friend or a companion (Encarta Dictionary) – blízky priateľ alebo druh (CE)

 

 

Etymology:

Middle French camarade group sleeping in one room, roommate, companion, from Old Spanish camarada, from cámara room, from Late Latin camera, camara

Podľa primárnych výkladov významu to skôr vyznieva ako niečo viac ako priateľ, tam kde len s priateľom nevystačíme musíme dať ešte aj prívlastok...

 

To s členstvom v komore nemá nič spoločné, skôr "zdielanie" jednej izby, kutice, postele...v dobrom i zlom. V tom diele išlo predovšetkým o pravé nefalšované kamarátstvo až za hranice smrti... a v ťažkej zložitej dobe.

 

 

BTW

Aj Španieli sa dali pozor na Tres amigos a volil Tres camaradas... To prvé by skôr pripomínalo lacnú fazuľovú kovbojku s chilli paprikou a kukuričnou plackou z Mexika. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Ale spat k teme - zistila som, ze vlastne nikoho neoznacujem slovom "priatel", "priatelka" fiiiha!

včera v noci som nad tým premýšľala ... nie premýšľala, to nie je celkom správne, snažím sa pred spaním nepremýšľať, lebo potom nespím ani s tabletkami ... len mi to tak prebehlo hlavou, že to, čo som písala do cizyho ankety o komunite na fóre, je vlastne pravda ... tiež už dávno nikoho nevolám v realite priateľom, pár krát ma priateľky akosi spálili, nejaké priateľstvá pretrhal čas, nejaké iné záujmy ... známych mám, dobrých kolegov, kamarátov, ľudí blízkych, ľudí s ktorými mi je dobre, áno

tak mi napadlo, to bola taká posledná myšlienka, že tí, s ktorými mi je fajn, sú všetci akosi moc ďaleko ... podstatné, že sú, že viem, že sú tam ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm, priatel priatelka... nevim, pre mna je kazda osoba "kamos" "kamoska". osobne mi trva dost dlho, kym zacnem niekoho povazovat za skutocneho priatela - tod osobu, ktorej mozem plne a uplne verit. mozno to bude aj mojou povahou, ze nemam az tolko takych blizkych, kedze si aj dost drzim odstup a trva mi vecnost, kym zacnem mat niekoho plne rada a doverovat mu... plus aj taki boli a tiez tie kamaratstva stroskotali... ale tak ako sa zda, uz mam par takych kandidatov, ktorym zacinam dost verit a mat ich rada. asi ma to strasi - nezvyk. no jo, je tazke najst skutocneho priatela v nudzi :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov