Skočiť na obsah

Perpetuum mobile


starsi

Odporúčané príspevky

pred 13 minútami, robopol napísal:

, že v smere zrýchlujucej rakety ti tlak narasta presne v opačnom smere ako raketa zrýchluje. . Prri gravitacii ti smer tlaku v kvapaline narasta v smere pôsobenia gravitačnej sily. 

Ano, ano a ešte raz ano. Ja to pripisujem zotrvačnému účinku, ktorý sa prejavuje pri 2.NZ a pokojovom stave na povrchu v dôsledku gravitácie.

 

Ber to takto, ako dávno písal tyso: Mýliš sa na 99%. Tu sa ale bavíme o tom 1% :smile1:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak sa opytaj tysa ako tvojej autority, písal tu, že na povrchu zeme vo vertikalnom smere je inercialna sustava, zanedbaval otačanie a podobne.  Mne je jedno, čo tyso píše, určite však o fyzike vie viac ako ty, zaroven vie premyslat na vyssej urovni ako ty.

ZOPAKUJEM TI OTAZKU:

prečo ti smer tlaku pri zrychlujucej rakete ukazuje opačny smer ako pri hydrostatickom tlaku kvapaliny na povrchu zeme? ty to nevies a nebudes vediet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 minútami, robopol napísal:

prečo ti smer tlaku pri zrychlujucej rakete ukazuje opačny smer ako pri hydrostatickom tlaku kvapaliny na povrchu zeme? 

Aký "ukazuje opačný smer". Šak to popisoval tyso, všetky predmety sa tlačia (padajú) k motoru = zotrvačná hmotnosť - účinok.  a = F/m (môj obľúbený a jediný :smile:

Na povrchu to zariadila gravitácia (o tej vieš tiež prd ako ja) že padajú všetky predmety do stredu.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoved tu je: prečo je to tak, no ano prd vieš, zariadila gravitácia, presne opačne, to je vysvetlenie ludoveho mysliteľa. A skutočne už končim s tebou, lebo mas merania, nevieš ich vysvetlit a tym to hasne. Spoliehal si sa na tlaky a v zrychlujucej rakete ti urobim pri a=g tie iste podmienky ako na povrchu zeme (bez slapovych sil).

Keby si vedel rozmyšlat tak vieš, že sa to chova rovnako, no v rakte nie je žiadna inercialna sústava, ked zrychluješ. ked ti zamurujem okna, nebudeš vediet ci letis, alebo stojis na planete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 minútami, robopol napísal:

 

 

pred 6 minútami, robopol napísal:

, zariadila gravitácia, presne opačne, 

Čo opačne, zas si pri bubline ? Tú môžeš použiť pri Covid.

Veď ano, sme pri rôznom veľkom hydrostatickom tlaku, ktorý má svoju veľkosť aj smer. No skús to rozobrať, aby som bol o niečo múdrejší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky,  problem je ze nechapes co je hydrosticky tlak a co je vztlak. A to nesuvisi s inercialitou ani s filozofiou.  Ale ide len o dalsiu oblast, ktorej nerozumies. ( a napriklad to ze v kvapalinach  posobi tlak do vsetkych smerov a je zavisly od  hlbky, hustoty a gravitacneho zrychlenia plus dodatocneho zrychlenia)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, nie som Jaray aby som si volne zamieňal silu a tlak. Pohyb bublinky vo vodováhe je zapríčinený rôzne veľkým hydrotlakom v trubici. Preto ak s ňou zatočím, tak bublinka sa pohne smerom k nižšiemu tlaku, ku stredu. To však nie je indikátor  nenulovej výslednej sily, lebo na povrchu je to opačne. Môže byť indikátorom prítomnosti zotrvačnej - gravitačnej hmotnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A skutocne tomu rozumies ?  Pretoze to tak nevyzera.        Ano, dovod vztlaku je rozdielny tlak,    a tak  to vedie na vzorec :  Fv = - V. ro. g.   , kde V je objem ponorenej casti,   ro je hustota kvapaliny a g je tiazove zrychlenie ( ktore sa spocita s kazdym zrychlenim  kvapaliny).   A tak bublina stupa smerom proti  suctu sil na kvapalinu, to je 1 NZ. 

Toto je archimedov zakon,   nic ine.   A ked spravis sikovne zariadenie kde tuto silu kompenzujes niecim ( napriklad pruznostou) tak dostanes stabilny stav.  Ak sa zmeni sila, tak dostanes inu rovnovahu. ( Ak ju nedostanes, tak bublina len utecie prec. )

Nie je to teda indikator ziadnej vyslednej sily ale zariadenie, kde sa da merat celkove zrychlenie vratane g.   ( Teda presne to co meraju vsetky akcelerometre).    Nie je indikatorom zotrvacnej hmotnosti ani nic podobne. 

 

A co je na povrchu ine ?  Na kazdu molekulu vody posobi gravitacna sila  m.g,    a smeruje do stredu zeme. ( a ak tam posobi este ina sila tak s nou vektorovo spocita)   Ak si v rakete  tak na kvapku vody  ktora sa vznasa neposobi nic, co je velky rozdiel ale podlaha sa ku kvapke pohybuje zo zrychlenim  a.  A v rakete to nevies rozoznat.  To je podstata problemu a to je to co volame princip ekvivalencie.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 34 minútami, tyso napísal:

  A tak bublina stupa smerom proti  suctu sil na kvapalinu, to je 1 NZ.     Nie je indikatorom zotrvacnej hmotnosti ani nic podobne. 

 To je podstata problemu a to je to co volame princip ekvivalencie.  

Pohyb bublinky vo vodováhe v inerciálnej sústave ? (1.NZ)  

Pohyb bublinky v zrýchľujúcej rakete (2.NZ) 

To predsa nemôže byť princíp ekvivalencie.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pohyb bublinky je nadstavba nad newtonovymi zakonmi,    takze spat k podstate.     Mas volne poletujuci kg v rakete.   Ak raketa zapne motory, tak vonku vidis ze sa podlaha rakety priblizuje ku kilogramu  zo zrychlenim a.   V rakete vidis ako kilogram pada k podlahe zo zrychlenim a.      Gravitaciu nevieme zapnut, tak si zrejme domyslis ze sa zapli motory.   Ale inak je to presne to iste ako keby si stal na rampe a bol si v gravitacnom poli.  Tam by sa tiez kilogram pohyboval k podlahe zo zrychlenim a.

A stale nevidim v com je podla teba rozdiel ? Bublinka to len komplikuje nad tvoje moznosti,  tak to najprv povedz na tom kilovom zavazi. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak som mimo rakety, tak vidim ze sa hybes  zrychlene aj zo zavazim. nemam teda dovod tvrdit ze si v pokoji.   Ak som vnutri rakety  tak ano, pretoze si budem mysliet ze stojim a je to gravitacia. Alebo si budem mysliet ze sa pohybujem zrychlene a potom tiez viem ze nie som v pokoji.

Jedine ak sa mylim a zamienam si zrychlenie za gravitaciu tak budem hovorit o pokoji.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 minútami, tyso napísal:

Jedine ak sa mylim a zamienam si zrychlenie za gravitaciu tak budem hovorit o pokoji.  

Ako si to môžeš zamieňať, keď je to nerozoznateľné. Myslím, ak si v rakete bez okien.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Iste, ale riešime stav bez okien resp. nemáš možnosť zistiť pohybový stav.  Moja chyba, málo čítam. Princíp ekvivalencie je vo fyzike princíp, podľa ktorého je pohyb objektu  v neinerciálnej vsťažnej sústave rovnaký ako v inerciálnej vsťažnej sústave za prítomnosti gravitačných síl. Inými slovami: Nie je možné rozlíšiť gravitačné zrýchlenie od zrýchleného pohybu.

Takže medzi 1.NZ a 2.NZ  nie je možné zistiť rozdiel ?  Akcelerometer ukazuje nenulové zrýchlenie aj pri nulovej výslednej sile  resp. v inerciálnej sústave ? No, tak toto je ozaj len pre silné  žalúdky. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

(Wikipedia) Neinerciálnou sústavou je aj Zem, lebo na pohybujúce sa telesá pôsobí coriolisova sila. AMEN

Akcelerometer na Zemskom povrchu ukazuje zrýchlenie, funguje kyvadlo, dochádza k rôzne veľkým hydrostatickým tlakom, fungujú presýpacie hodiny. Rovnako ako v rakete, ktorá má zrýchlenie 9,8m/s2. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, ale okna vies otvorit?  to ze lokalne meranie ti nevie povedat ako to je, to je v skutocnosti pre teba nepodstatne. ber to ako kuriozitu, nic ti nezakazuje spravit merania ktore ti povedia ako to je.  na zemi vieme ze mame gravitaciu a ze nie sme v rakete.  A ked to vies, tak vies od akcelerometra tu gravitaciu odcitat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso, kuriozita je, že pokojový stav na povrchu považujete za inerciálnu sústavu. Akcelerometer však ukazuje zrýchlenie 9,8m/s2. Rovnako ako v rakete, tak čo chceš od čoho odčítať ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, buky ale aj ty vies ze na zemi je gravitacia, ci ?   A ta "kazi" meranie.   Ale ak si zvladol odcitanie, tak to nie je neriesitelne :)

V rakete nie je gravitacia,  to si vies tiez zistit a  tak nerobis opravu.   Je na tom nieco take zahadne ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 minútami, tyso napísal:

 ale aj ty vies ze na zemi je gravitacia, ci ?   

V rakete nie je gravitacia,  to si vies tiez zistit a  tak nerobis opravu.  

A ako to chceš rozlíšiť, keď si v rakete bez okien?  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky,  ale pokial vies otvorit okno, tak je to pseudoproblem.    To ze  to lokalnym meranim nejde, je zaujimave ale ziadny skutocny problem to nie je.   (  pokial nie si Einstein, ktory z tejto kuriozity odvodil novy gravitacny zakon).    

Ty predsa pri kazdom merani  vies ze si na zemi a vies aj o tom ze tu je gravitacia.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 minútami, tyso napísal:

Ty predsa pri kazdom merani  vies ze si na zemi a vies aj o tom ze tu je gravitacia.   

Pokiaľ otvorím okno, tak nemusím nič riešiť. Akým meraním chceš potvrdiť, či raketa stojí v pokoji na povrchu, alebo má zrýchlenie 9,8m/s2 ? To ma zaujíma, lebo ja tvrdím, že to nie je možné rozlíšiť žiadnym meraním

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozriem z okna aby som videl ci som na rampe:). to nie zlozite meranie.  Ak by si chcel zlozitejsie meranie, tak vies v rakete merat v roznych bodoch a zistit ako sa meni smer a velkost sily a z toho odvodis ci ide o gravitaciu. Totiz okrem zavretych okien sa musis priviazat na stolicku, to hovori slovo lokalny. 

a tak este mozes zakazat pouzivat meracie pristroje,  Ak sa zobudis v malej miestnosti bez okien, ako zistis kde si? no nezistis, ale to neznamena ze na zemi nevieme urcit polohu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som v rakete bez okien a nemám možnosť pozrieť sa von :) Akcelerometer mi ukazuje zrýchlenie 9,8m/s2. Ako zistím, či som v pokoji na povrchu, alebo mám zrýchlený pohyb vo volnom priestore. Požadujem tak veľa ? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mna by viac zaujimalo ako dokáže tyso zadefinovat stav pokoja, pretože to nie je možne, stred planety sa hybe, hybe sa všetko a tak slovo pokoj je prázdne slovo, je to len stav definovaný na niečo ine. A to plati aj pre raketu. V rakete tiez stojim vzhladom na trup rakety. Proste sú to len bláboly.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov