Skočiť na obsah

Izbové rastliny


game

Odporúčané príspevky

tak tam som ju nehľadala...

mám fialky, ako už som písala, rôznych druhov. aj tie bežné tmavofialové so žltým očkom, ale mala som aj také, čo vyzerajú ako hrebíčky v malom, skôr do modra, žiaľ, tie mi chytili nejakú chorobu a vyhynuli...mám aj také so zúbkovanými okrajmi okvetných lístkov, a zakorenila som si ešte také tie "plné" v tmavofialovom. A kešd vidím nejaké, aké ešte nemám, tak si pýtam lístok na zakorenenie. je to naozaj vďačná rastlinka. V robote som mala tiež takú s veľkými svetlomodrými kvetmi so zúbkovanými okrajmi, aj z tej som si zakorenila, dúfam, že sa jej bude dariť doma aspoň tak ako v bývalej robote.

Manžel doniesol Aloe vera, ale netuším, ako sa o to starať, a už asi 10 rokov mám klíviu, 2x do roka krásne kvitne. Volám ju Adela. :confused:

tej orchidei, čo rastie spolu s hríbikmi, hovorím Marietta, neviem, prečo...ozaj, neviete mi niekto poradiť, čo to znamená tie hríby? V živote som také čosi neidela, dúfam, že sa mi to neprenesie aj na ostatné kvety... :(

 

a ešte vianočný kaktus...nekvitol a nekvitol, raz mi ho nejaký babrák prekotil, tak som si ponadávala na ohľaduprázdnych susedov, kvetináč som opäť postavila...a o týždeň zakvitol. neviem, či to z toho šoku, chudák...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

izbové rastliny ...

u nás nakoniec zostalo pri zamiokulkasoch, o ktorých som písala už tuším pred štyrmi rokmi ... rozrástli sa na tri kusy.

ostatné potreby zelene sú doplnené dvomi tromi kúskami umelej, jednoducho sa tu nič iné neudrží.

 

je to tu skutočne nejaké divné ... všetky pokusy vrátane odolných benjaminov a monster a difenbachií a kdečoho zlyhali. / gloxínie, antúrie, pieprovníky, africké fialky, voskovky, čínske ruže, banánovník, dracény ... / divné je to hlavne preto, lebo sme sa sem pred rokmi presťahovali s kopu / takou rozumnou kopou / kvetov ... postupne jedna po druhej odchádzali. aj som dokupovala, nič nevydržalo .

 

a divné je to preto, lebo tu mám jednu susedu, tuším som o nej už kdesi tiež písala, ktorá mala úplne plný byt vrátane všetkých skríň a skriniek a parapetov plné kvetov, vrátane xx druhov kaktusov, / raz som jej ich spočítala, mala okolo 170 kvetináčov / všetko jej istú dobu kvitlo a rástlo, a potom pomaly začalo odchádzať.

 

práve voľaktorý deň som s ňou hovorila, dávno som u nej nebola, že z tých kvetov už nemá ani štvrtinu ... všetko pokapalo. druhá suseda hovorila niečo podobné, tiež má vyexperimentované dva tri kvety, ktoré jej vydržia, nič iné.

 

jedna strana bytu je tmavá a severovýchodná, druhá priteplá a juhozápadná. hm.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

za toho pana sa nedari u nas v obyvacke mojim orchideam .. ano, rastu, dokonca nove pahylky na pahylkoch, takze jedna z nich ma tri stonky :)

ale problem je s kvitnutim ... irituje ma ked pridem na navstevu ku kamoske, pri okne nadherne rozkvitnuta orchidea a ked sa opytam ako sa jej venuje, povie ziadnak, len zalieva

 

a ja.. ja...co sa snazim...za toho pana vidim kvety len raz do roka a to tiez na chvilu...

 

asi mi nie su sudene....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

doll, moja mama ma kvantum orchidei a vsetky rasia, pucia, kvitnu ako besne... mama ich ma na severozadnej strane, kam slnko nakukne velmi malo, je tam dost chladno, ma ich na parapete a polieva ich raz za tyzden.. vyskusaj..

 

mne rastie a kvitne iba jedna, ale taka zvlastna odroda to je, co ani neviem ako sa vola a ma chlpate listy.. ked zakvitne, tak ma kvety ako strapce hrozna a kvety vydrzia aj polroka.. je tahava a ma uz skoro meter dlzky..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Ako ste na tom s rastlinami v byte, vo svojej izbe ?

máte v izbe niečo živé a zelené ? či aspoň umelé a zelené ? ako ste na tom so sušenými kvetmi ? dávate kvety do vázy ? prinášate si kúsok prírody domov ?

 

Kvety mám veľmi rada, skrášlia príbytok , potešia oko i dušu. Izby nám zdobia : Orchidea, Papradie, Antúria, Africké fialky, Kalanchoe, Aloe vera , Kaktusy , a teraz už aj Muškáty (v zimnej záhrade) .

 

Umelé kvety, nie sú to pravé orechové, ale v kúpelni ako dekoráciu ich máme. Skrášlia, spríjemnia, aj také samotné lupene ruží, ak nie sú čerstvé. Pravda, umelé nevoňajú, ale to sa hravo zvládne inými voňavými doplnkami.

 

Aj sušené kvietky sa nájdu, ale nie tak v kytičkách ako vylisované v knihe. Stačí knihu otvoriť, privoňať ku kvietku a pekné spomienky sa premietnú. :unaveny:

 

Pravdaže :) živé kvety vo váze vždy potešia a je jedno, či sú z kvetinárstva, zo záhrady, z lesa, hlavne nech ešte "rastú". :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

práve som zistila, že už kedysi roku 2006 som tu písala, že pre zlyhané experimenty s akýmikoľvek kvetmi / a že ich bolo požehnane / v tomto byte sme zakotvili na radu jednej kolegyne pri zamiokulkasoch ... pozerám, že pred tromi rokmi som to potvrdila

 

a potvrdzujem znovu, aj s novou správou od susedy, ktorá mala doma kedysi polku botanickej záhrady ... kvety jej síce pozvoľnejšie, ako mne, ale celkom iste a nezadržiteľne odchádzajú do večných lovíšť, dokonca aj jej preslávené kaktusy, ktorých mala plné parapety, kvitli jej vždy ako divé a kaktusy by mali teda vydržať kdečo.

 

zo 170 má na dnes nejakých 20 kvetov, aj to s nimi urputne bojuje, aby nepáchali samovraždu ...

 

my sme pri zamiokulkasoch, nech sa držia a vydržia, trochu sa nám rozmnožili, máme ich doma tuším päť, ale jednoducho sú to jediné kvety, ktoré v tomto byte prežili a sú ochotné existovať. nech im to dlho vydrží.

zamio asi už pozná každý, je to celkom populárny odolný kvet, ktorý vraj vydrží aj podzemné zadymené zaprášené ópiové doupě ... nech je tak : )

 

post-3-0-23036000-1399051309.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

 game,  :) zamioculcas, vďačná kvetina, nám skrášľuje kancelárie. je nenáročná a pekná.

doma sa kochám pohľadom na  rozkvitnutú orchideu a vianočný kaktus.

post-2385-0-56569300-1452268107_thumb.jpg

post-2385-0-14367200-1452268185_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Konecne mam doma nieco poriadne, vola sa Bruno a je to ficus binnendijkii alii  :zubiska:

 

Vyzera krasne, a krajsi este len bude, ked si z neho spravim stromcek :)

 

ilustracne foto, ten moj je vyssi ako ja :)

 

post-16-0-98890300-1452891509.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi som dostala fikus k nejakým narodkám, dnes už mám z neho dva, jeden obrovský a druhý taký mini asi 25 cm vysoký, oba mám na chodbe pri výťahoch a obom sa darí dobre. V robote mám orchideu Adelu, práve vyhnala puky a chystá sa zakvitnúť. je to fešanda! Tiež tam mám - neviem, čo to je za rastlinu, také visiace to je, chplaté listy a pekné červené trocha do oranžova kvety, také podlhovasté zvonce s okrúhlymi okvetnými lístkami. pekná zelina. A dobre sa množí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hehe, my sme naše záhradné mačiatka-sirôtky, čo som ich spomínala tu viackrát, volali Malá, Maličká - a ich potomkovia tiež boli Maličká a Maličký...len kocúrik, ktorého Love story som tu tiež kdesi spomínala, bol Plyšák. Až mi srdce stisne vždy, ked si na neho spomeniem, neviem svojej rodine odpustiť, že ma prinútili ho odniesť nazad do záhrady a potom prišiel o oko a z prítulného Plyšáčika sa behom necelých 2 rokov stal extrémne plachý a bojazlivý ustrašený tvor...ani nechcem vedieť, ako skončil.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a po odbočení k mickám sa vráťme späť k rastlinkám ...

včera som vyhodila posledný maličký vres ... dostala som na vianoce štyri malé kvetináče, dva odišli veľmi skoro, po pár dňoch, jeden celý v zelenom stave uschol, a posledný žil, ale celý zhnedol. už je po vresoch.

 

...

mimochodom, tieto nemali meno, len sme ich vždy spomínali ako : pes baskervilský v kuchyni, prípadne vřesoviště a blata na okne :)


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vres sa spomínal v knižke Bambi (Felix Salten, nie žiadny Disney). Na čo to slúži? Tuším je to liečivé...

 

Náhodou, ja sa s mojimi zelinami aj rozprávam, alebo skôr jej každej poviem, že je krásna a dotknem sa jej listov. Vraj rastliny to cítia...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, vres je aj liečivý, robia sa z neho hlavne čaje, močopudné, potopudné, a rozpúšťa a uvoľňuje hlieny.

slovensky je to šedivník, rastie na chudobných pôdach ... https://sk.wikipedia.org/wiki/Vres
ako dekoratívna rastlinka má aj biele a lilavé kvietky, je háklivá na preschnutie koreňového balu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

konkrétne s hubením týchto nie, mňa trápili roky skočky /nazvala to tak moja spolužiačka, vyštudovaná poľnohospodárska ing., na nete sú to záhradné čierne chrobáky, preto ich volám skočky / - to sú pre zmenu také biele malinké potvory, ktoré žijú v zemi aj skáču, a keď sa zaleje rastlina, plávu po povrchu vody a pohybujú sa výskokmi ... hnusné.

svojho času som skúšala nikotínovým roztokom ... normálne vysypať z cigarety tabak, zaliať vodou, nechať vylúhovať. opatrne, je to jedovatý roztok.

buď pridať do vody, alebo priamo zaliať, keď je slabší roztok. ale či to pomôže, netuším. je to starý babkovský recept, na vošky vraj pomáha.

moje skočky boli proti nikotínu odolné. potom som ich aj zem striekala cyperom, potom presádzala do novej trochu v trúbe prepečenej zeme a umývala korene ... a tak. bol to tiež boj. prehratý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na chodbe nám začína kvitnúť naša Adela I. - vraj je to klívia - vyháňa hneď 2 puky, mkvitne vždy takou bledoružovou teplou farbou, trocha do oranžova, kedysi keď som nastúpila ešte do špitálu, to tam mala vtedajšia kolegyňa a raz len som došla do roboty a bola zakvitnutá, cez víkend to zmákla - a kolegyňa vidiac moje nadšenie, mi venovala takú istú - a dodnes ju mám, kvitne mi každý rok 1 - 2x.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

po nekonečne dlhom čase som si spomenula na sanseveriu - starý dobrý svokrin jazyk

 

keďže v tomto našom byte jednoducho kvety odmietajú existovať ... kdesi som tu už tuším popísala, s čím všetkým sme za tie roky experimentovali.

bytu odoláva zamiokulkas ...

 

ale včera mi napadlo, že kedysi v každom možnom byte, kancelárii, chodbe, nemocničnej čakárni, skrátka kdekoľvek bolo svokrine jazyky, a boli to hodne odolné kvety, podobne ako kulkasy. doma u mamy sme ich mali vždy, v škole na okne, svokrine jazyky boli kvety, ktoré boli jednoducho všade.

potom trochu vyšli z módy ...

ale znovu sú omilostené, a vo veľkom sa vracajú, tak to asi skúsim s nimi ... má ich niekto ešte doma?

 

mama má doma jednu rastlinku, ktorú obnovuje už nejakých tridsať rokov ... vídavam ju, registrujem, ale úplne mi vypadlo, že je to taká odolná rastlina :doh:

dokonca som sa dočítala, že je to vlastne jediná rastlinka vhodná aj do spálne.

 

post-3-0-41752000-1459788096.jpg

http://dran.webnoviny.sk/rastlinky-ktore-by-ste-mali-doma-pestovat/

 


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov