Skočiť na obsah

Izbové rastliny


game

Odporúčané príspevky

ja moc s bonsajmi skúsenosti nemám, ale môj brat ich v hojnom počte pestoval a celkom sa mu darilo, také pekné malé stromčeky sme mali po dome...mal k tomu aj kopec knižiek naštudovaných. čo si pamätám, tak na zeminu dával v okolí stromčeka mach, musela som mu nosiť čerstvý z branných cvičení alebo behol do hory si ho nazbierať sám /zas také zložité to nebolo, keď to máme tak sto metrov/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

poslusne hlasim ze bonsai zatial zije, alebo sa tak aspon tvari :lol:

 

ale mam pocit ze by mu trebalo trosku pristrihnut konariky, lebo zacina byt taky strapaty :) ...ale neviem ako :-/ to mozem hocikde a hocijako odstrihnut? neublizim mu tym?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa,

 

no asi to nebude také jednoduché :)

 

jeden citát :

" ... aký rozdiel je medzi pestovateľmi bonsaj stromčekov - japonskými mužmi a ženami. Ženy sú trpezlivé a užívajú si krásu pestovania a tvarovania stromčekov od ich prvého strihu, kdežto muži si radi kupujú veľmi staré, už vytvarované stromy, meditujú pri ich obdivovaní a už sa o ne iba starajú. Po troch hodinách trpezlivého uvažovania nad každým konárikom stromčeka, či ho odstrihnúť alebo iba skrátiť a omotaný drôtom pokrútiť, sme sa dostali k spodnej časti stromčeka. Hodinu nám trvalo drevenou ihlicou opatrne čistiť korienky od zeminy a následne ich skrátiť o jednu tretinu. Odmenou za trpezlivú prácu nám bolo posadenie hotového bonsaj stromčeka do neveľkej keramickej misky, prikrytie granulátu pestovaným machom a pohľad na zavŕšené dielko. Obrad však ešte neskončil. Áno, obrad, všetko, čo sme sa učili, sa dalo nazvať obradom a bolo sprevádzané pocitom, že narábame s živým stromčekom, ktorému treba vzdať úctu. "

 

článok bonsaj - škola trpezlivosti

na nete je toho hromada, niečo nájdi - a hlavne nám ten stromeček odfoť :)

no ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 2 mesiacmi...

kedysi som mala fialky, ale akosi zahadne mi vzdy skapali... :lol: ehm, asi som sa o ne prikladne nestarala... tak radsej som ich uz potom nesadila, chudatka asi by zas umreli... a susene kvety? mam v izbe kopu vysusenych ruzi, sice to riadne chyta prach, ale mne sa to paci...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Som ani nespomenula, že mám kaktus! Jj, starám sa oň sama faka mala by som ho ísť poliať.

No. Volá sa Horatius, taký chutný je :lol: : s jedným malým purpurovým kvietkom na vrchole. A dokonca sa už aj rozmnožuje, len z toho štiepku nie a nie vyrašiť korienky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj ja mám svoj bonsaj. už 6-7 rokov. pred mesiacom som ho presadil do pravej bonsaj misky. peknýýý je. Je to fikus benjamina. Tých knižiek veru doma mám dosť. Ale najkrajšie je, ked si ho vypestuje človek sám. To je proste paráda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My sme kvetinový maniaci... máme ich všade po celom dome aj v kúpelni aj na WCku.

V práci mám kancel plný kvetín a darí sa im. Škoda, že som sa musel rozlúčiť s dvoma veľkými palmami, čo som mal, keď som sedel s kolegom vo veľkom z dvoch strán presklenenom kancli. Pod ne sme dali stolík a dve kreslá a bol to bohovský relax dať si tam kávu, čaj alebo trnúť si po obede na polovicu pifko... Ak prišla návšteva, vždy tam zamierila, bohovsky sa tam jednalo a nám to vytváralo imidž soliďákov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

ja pestujem, ale neviem čo. : )

 

mám dve čínske ruže, tie som si zasadil a vypestoval z odrezkov. darí sa im.

pestujem jeden oleander, ten som dostal od bývalých kolegov, ktorí odišli do iného zamestnania. zostal po nich opustený oleander, bol to len taký čerstvo zasadený malý pahýľ, som zvedavý akú farbu budú mať kvety, ešte si nejaký čas počkám.

od sestry mám nejakú močiarnu rastlinu, musím zistiť, ako sa volá. tej sa darí najlepšie, rastie bez ohľadu na zimu či teplo, svetlo alebo tmu. potrebuje len vodu. každý rok ju presádzam, rýchlo rastie.

ďalšia je palma, už má skoro viac ako 150 cm.

okrem toho mám nejakú africkú rastlinu, tá sa pestuje jednoducho. je to taký hrubý pník, z ktorého vyrastajú pekné, široké listy s bielym lemovaním. vôbec ju netreba polievať, stačí raz za dva týždne.

 

rastliny som nikdy nepestoval, začal som nebadane, pred pár rokmi a baví ma to. mám ich v izbe, v ktorej spávam, cítim sa tam o dosť lepšie, odkedy mám kvety.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mama má v byte kadečo, ale nemám k tomu žiadny vzťah, akurát, že ...hm..pekné a to je tak všetko... ja si okrem toho žijem vo svojom tuneli ako taký autista a normálne som sa musela ísť kuknúť, či tie rastliny ešte máme, lebo som si nevšimla za tých 7 mesiacov, čo tu bývam :lol: doma fungujem takým spôsobom, že vojdem a zamierim hneď do môjho brloha, po ceste mám kuchyňu, kde naberem nejaké jedlo a zavrem sa v kutici, vychádzam len na wecko, do kúpelky, prípadne von so psami, takže nejaké kvety si nemám kedy všimnúť :) Keď sme do minulého leta bývali v dome mali sme perfektnú vŕbu. Ak raz nebodaj budem bývať vo vlastnom dome určite chcem mať na pozemku stromy, milujem stromy (nie ovocné, to robí bordel).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Raz dávno som si kúpila kaktus. Vôbec nechcel rásť. Odtrhlia som mu kvet a teraz rastie ako divý.

 

Ešte mám taký malý "stromček" s malými lístkami, neviem ako sa volá - okraje lístkov má biele a listy zelené. Pri okne sa mu nedarilo - schol, opadovali lístky. Dala som ho do rohu a už sa mu darí. Mám aj svokrin jazyk. Páčia sa mi kvety ktoré rastú do hora. Mala som aj palmu ale zahynula mi.

 

V robote mám čínsku ružu, tiež rastie ako divá. Má v kvetináči granule. V izbe kde sú čínske ruže by sa vraj nemalo spávať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V izbe kde sú čínske ruže by sa vraj nemalo spávať.

o tomto som doteraz nepočul, musím to pozisťovať, pretože ja mám práve v spálni dve čínske ruže. zatiaľ nekvitnú, pestujem ich tretí rok a ešte sú malé, nemajú ani pol metra.

 

mne sa zdá, že to s kvetmi v spálni funguje, spí sa mi teraz lepšie. predtým som mal v spálni počítač a ten mi vplýval na spánok veľmi zle, pretože som pri ňom stále sedel. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tá moja má v láske kytičky, takže máme byt ako záhradku. Aj orchidea nám kvitne, aj kaktusy, aj iné, nevyznám sa. A aj na balkóne, stále je ten náš najkrajší. Aj som jej ho vykachlíkoval, aby posedenie bolo príjomné. Teraz som zohnal semienka vzácnych exotických rastiniek, ktoré vyrastú do výšky pol metra a kvitnú až do podzimu - voľakde z Južnej Ameriky. Meno neviem, ale zistím, vyfotím a povesím na fórum. Potajomky som dal niekolko semienok medzi ostatné a upozornil som rodinu na to, že bude prekvapenie - aby si to z kraja nepopletli s plevelom. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vraj v noci vylučujú nejaký jed, preto by sa pri nich nemalo spávať.

 

Dala som počítač na chodbu a mám dojem že sa mi spí lepšie. Aj keď bol vypnutý zo zásuvky, často som sa v noci budila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ľudia toho narozprávajú... niektoré rastlinky ozaj netreba na noc a treba ich hľadať aj na nete. A prútikárstvo - no neviem, ale všakovaké polia sú vokol nás, a kto že vie štastisticky zdokladovať, keď je to na desaťročia a viac a genetické vplyvy na stáročia... a keď je PC vypnutý aj z elektiny - tak je to iba namýšľanie si. lekársky pojem jestvuje... teraz neviem narýchlo, proste človek si namýšľa. Aj bisťu - placebo... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak, trocha som popátral a naozaj som sa na niekoľkých miestach dočítal, že ibištek (čínska ruža) a fikus by nemali byť umiestnené v spálni, pretože v noci sa z nich uvoľňuje nejaká látka, ktorá človeku neprospieva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Poslednými prírastkami u nás doma sú cykas japonský (je dosť veľký, potrebuje asi kubický meter priestoru) http://www.casopiszahradkar.sk/zahradkar/c...s-revoluta.html a nolina - slonia noha asi meter vysoká http://www.flowers.org.uk/plants/facts/m-r/nolina.htm, ale mám z nej aj takéto tri prcky http://www.hear.org/starr/hiplants/images/...a_recurvata.htm.

 

Biele ibišteky mám aj na záhrade a darí sa im. V meste sú aj bledofialové a červené a chystám sa že narezkujem aj tie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Izbové kvetiny sú milí priatelia a celkom rada sa s nimi zhováram. Zisťujem, že čím viac sa im prihováram, tým veselšie sa im rastie. Palmičku, ktorá ani za ten svet nechcela vypustiť nové lístky, som si dala po dlhšom čase sem k sebe na stôl, občas jej čosi milé poviem a už rastie, beťárka, akoby ju za to platili. :lol:

Medzi moje obľúbené patria papraď a alocasia, to je táto:

 

Obrázok

 

Oba kvietky sú veľmi vďačné. Aha, a ešte som si spomenula na jednu zvláštnu rastlinku, mám ju tu v kancelárii na okne. Jej zvláštnosť spočíva v tom, že nemá korene, len si tak lebedí prichytená na kameni a žije takmer iba zo vzduchu. Stačí ju jedenkrát za deň postriekať a je spokojná. :)

Škoda, že som sa musel rozlúčiť s dvoma veľkými palmami

Cat, toto mi pripomenulo jednu celkom veselú príhodu. Chlapík sa sťažoval, že si v ktoromsi obchodnom dome kúpil palmu, čo by ani tak nevadilo, ibaže nerátal s tým, že mu to tak trochu skomplikuje život. Večer, keď s rodinou pozerali telku, sa z palmy ozval akýsi zvláštny piskot, ktorý najprv ani nebrali veľmi vážne, no po chvíli bol piskot podozrivo hlasný. Preto okamžite zapli svetlo a poďho skontrolovať palmu, či je s ňou všetko ok. Našli na nej akýsi kokón, z ktorého sa liahlo na vkus bežného človeka trochu priveľké množstvo pavúkov. Ujo tuším veľkú radosť nemal... :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

takúto tému som tu nevidela, tak som si povedala...

Aké izbové rastlinky preferujete a ako sa o ne staráte?

kedysi som kvety doma ani nemala, kým boli decká malé, bolo to pre mňa jednoduchšie, nemusela som dávať pozor na to, kde sa decká rýpu a či náhodou nekúšu list z oleandra a podobne.

Ale potom som si zasadila citrón - a mám ho dodnes. je planý a nerodí, ale medzitým sme si zaobstarali niečo podobné, a to veru aj kvitne, aj rodí, má to podobné plody ako mandarinka, ale kyslé jak šľak.

Potom som sa dala na fialky, a tie pestujem dodnes, už ich mám doma plno a aj chodbu na poschodí som vyzdobila rôznymi druhmi fialiek, ktoré som si vypestovala. je to nenáročná rastlinka a aj veľmi vďačná, ak sa o ňu človek dobre stará.

A dostala som orchideu, ale tá mi po odkvitnutí akosi nechce zakvitnúť aj druhýkrát, len vyháňa listy a kvetov nikde. A dnes ráno som na nej - presnejšie nie na nej, ale na tých kúskoch dreva, čo sú súčasťou substrátu, objavila hríbiky. Normálne malé hríbiky, vyzerá to ako š######. je toto normálne? Skoro mi oko vypadlo. Včera tam ešte nič nebolo. Viete mi niekto povedať, čo s tým? Sú ich tam desiatky, nebudem to rpedsa vyšklbávať po jednom. napadli mi naliať tam nejaké antimykotikum, ale tiež čo ak je to nejaká symbióza? Máte s tým vy nejaké skúpsenosti? ja to teda s orchideami moc neviem. Viem, že niekto pestuje huby ako hlivy alebo šampiňóny na takých podobnách substrátoch, ale k orchideám som ešte nepočula, že by sa pestovali aj huby...??? Za každú radu vďaka.

 

vymriežkovalo mi to názov húb, bolo tam špi.-čky - to ejst oficiálny názov, ktorý je aj v atlase húb, takže to naozaj nie je sprosté slovíčko. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V minulosti sme mávali muškáty na balkóne, aj čínsku ružu v byte, mal som aj kaktus, teraz máme len fialky a to je dobrá pekná kvetinka :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Téme o izbových rastlinkách/kvetinkách je už TU, akurát že to nie je v časti Hobby.

Je možné, že témy časom splynú, ale zatiaľ uvidíme, ako sa "ujme" tu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov