Skočiť na obsah

Kvalita služieb v reštauráciách a baroch


Sniper

Odporúčané príspevky

dnes sme boli na obede v reštike v galante. smerom na šaľu, funguje už strašne dávno, neviem komu patrí, ale začala zanedlho po začiatku kapitalizmu.

boli sme tam kedysi v roku 2000, medzitým tuším raz, rokmi pomenili interiér, veľmi vkusne, to nerobil amatér, záhradu, ale obsluha je stále skvelá, rýchla, milá, slovenská aj maďarská, jedlá aj z menu obrovské a dobré porcie, nie drahé, skutočne vynikajúce.

moc hviezdičiek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

:thumbsup:

v tom článku sa ďalej píše o zákusku, posiatom zlatým pásom, zlatom, aké používajú na maľovanie písmen na kríže ...

 

práve včera sme akože na vianoce dostali od jednej firmy fľašu "luxusnej" borovičky, ktorú keď človek potrasie ako guľu so snežením, sa začne vo fľaši trblietať hromada drobných kúskov zlata - na kartičke na fľaši je napísané, že je to 22 karátové zlato, a lieči choroby srdca ... :D

 

 

Prečítal som si čo to tu spomínate a zaujal ma príspevok v ktorom je spomenutá ZLATÁ BOROVIČKA a taktiež je spomenutá i o príspevok nižšie (od slimáka) bol by som nesmierne rád kde a či sa dá niekde táto zlatá snežiaca borovička kúpiť,

 

Ďakujem za info.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozno by sa dalo, po liecbe, ponuknut, to co z cloveka vylezie po vypiti tej flasky, do vykupne zlomkoveho zlata.

Bol by dvojity osoh :thumbsup:

 

Na tom zakusku urcite zlata farba na krize nebola, skor len potravinarska. Ta zase na kameni nedrzi :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zlato je výnimočne tepatelné, takže nevidím priveľký zmysel čakať na to zlato ... nevydá ani na plombu :D

 

 

 

ináč k tej Zlatej borovičke - existuje aj Zlatá slivovica a hruškovica a kdečo, vyrábajú ich do darčekových balení

a najistejšie je pozrieť do uja googla, sú tam aj výrobcovia aj predajcovia, aj skladom, aj na objednanie:

 

Borovička so zlatom :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niekedy koncom 90-tych rokov bola modna vlna pitia Bols. Jeden druh bol tiez zlaty, plavalo v nom daco, co prehlasovali za supinkove zlato. Len vtedy o liecivych ucinkoch nic nevraveli a zeny to pili ako dive.

 

Kolko flasiek tej borovicky musi clovek vypit, aby o nom zacali hovorit, ze je zlaty ? :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to mi pripomenulo ...

 

so sypaním zlatých šupiniek na jedlá sa začalo kedysi dávno, teraz si za svet nespomeniem, ale tomu bude minimum 25 -30 rokov, čo to prebehlo tlačou, že v nóbl reštauráciách sa sype ... dokonca viem, že som to čítala aj s foto v nejakom maďarskom časopise, vtedy som sa k nim dostávala bežne, takže to bolo asi tak ... časovo :thumbsup:

 

viem, že sme nad tým rozumovali, a pri tom bolo písané, že zlato v tele je nezávadné, a telo ho ako stopový prvok obsahuje ... a bola to nejaká japonská reštaurácia, aj foto tam bolo s nejakým východoázijským kuchárom ...

 

 

keby v človeku to zlato zostávalo, tak poviem, že začať treba s materským mliekom, minimum ... ale žiaľ, v človeku to nezostáva :D

 

už len pre tú srandu som uchatnala tú borovičku, vyzerá to veľmi efektne, a človek má chuť viac tú fľašu potriasať, pre ten efekt, než piť :D

že by sa zlaté pliešky človeku prilepili na podnebie, to sa nestane :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Vcera som sedel v krcme, s otvorenou hubou.

 

Kamarat robi cely zivot kuchara - casnika. Presiel si uz viacero miest a porozpraval nam cosi o hygiene a smerniciach, ktore musia prevadzky plnit, zatial co nam capoval pivo, varil kavu a nalieval poldecaciky. Tak trebars, na kazdy druh masa musite mat samostatny chladiaci box, na zeleninu detto. Naratal 9 chladniciek, ktore musi restauracia mat, aby splnala kriteria. Na vajcia samozrejme musite mat zvlast miestnost a dalsiu samostatnu miestnost, kde ich rozbijate, nesmiete ich rozbijat v miestnosti kde sa skladuju, ani v miestnosti kde sa pripravuje ostatne jedlo, inak horzi pokuta. Z kazdeho druhu jedla, ktore ponukate musite uchovavat tri dni vzorku. V kantine kde robil sa striedali na tri smeny. Za jeden den naratal 96 vzoriek. /polievka, pecivo, omacka, maso, zemiaky, ryza, priloha, salat, kompot atd/, vsetko musi byt 3 dni uskladnene v decovych flastickach v samostanom chladiacom boxe. Riad, ktory ma farbu inu ako bielu sa nesmie umyvat na mieste, kde sa umyva biely riad. Ked mate v restike WC, co musite, musite kazdu hodinu vykonavat dezinfekciu a pisat o tom zapis. To iste plati o doskach na krajanie v kuchyni, mikrovlnkach, rurach na pecenie, umyvackach riadu, atd atd. Este kucharsku ciapku a mozete varit :D

 

Nechcete si otvorit restauraciu? Ja sa pridem - najest :joint:

 

Uz si nespomeniem na vsetko, co som vcera pocul. Ak ma niekto skusenosti a vidi do toho viac, moze pokracovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak trebars, na kazdy druh masa musite mat samostatny chladiaci box, na zeleninu detto. Naratal 9 chladniciek, ktore musi restauracia mat, aby splnala kriteria.

 

Tak by to malo byť. Ja doma keď tiež dávam potraviny do mrazáku (máme len jeden, však do panelákovej kuchyne kam by som dal 9 mrazničiek?), tak každú kúsok starostlivo vzduchotesne zabalím. Nie je nič horšie ako keď niečo má príchuť niečoho iného.

 

Ked mate v restike WC, co musite, musite kazdu hodinu vykonavat dezinfekciu a pisat o tom zapis.

Toto by tiež malo takto byť, ale nikdy som nezažil v žiadnej reštaurácii, že by tam nabehlo komando upratovačiek a začalo čistiť. Viem akurát, že asi každú hodinu chodí napr. v Tescu upratovačka hajzle kontrolovať. Ale už aj tam sa mi stalo, že som našiel nasraté vedľa misy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked mate v restike WC, co musite, musite kazdu hodinu vykonavat dezinfekciu a pisat o tom zapis.

... Nechcete si otvorit restauraciu?

Určite nemám záujem otvárať si reštauráciu či akúkoľvek inú prevádzku, ale z pozície zákazníka, či skôr návštevníka sa zastavím LEN pri tej najdôležitejšej miestnosti, kam aj králi chodili pešo ...

 

V posledných /ostatných!/ rokoch meriavame trasu ZV-BA-ZV niekoľkokrát ročne, a ako to už na takýchto dlhých trasách býva, nie je núdza o potrebu navštíviť určité hygienické zariadenia. Zatiaľ, čo pred pár rokmi to bolo možné naozaj iba v krajných prípadoch, kedy by sa už ani s vypúlenými očami a s maximálne stisnutými sedacími svalmi nedala cesta zabsolvovať, v súčasnosti nie je problém zastaviť na ktorejkoľvek benzínovej pumpe, či v motoreste. Čistota, papier, voda, mydlo, obrúsky, sušiče rúk ... všetko k spokojnosti návštevníka, a na stene visí papier s oznamom, kedy sa posledná prehliadka, či upratovanie uskutočnilo s podpisom pracovníka.

 

Áno, tak by to malo byt!

Pred pár rokmi som sa pri návšteve v Kanade nevedela vynačudovať, ako je možné, že ich sociálne zariadenia dokážu byť na takej úrovni ako ich my máme v domácnosti, keď u nás, čo bolo verejné bolo špinavé, rozkradnuté ... skratka, kam sa ísť nedalo.

 

Minule som bola v našom meste v jednej kaviarni a zo "zariadenia" som vyšla s poklesnutou sánkou ... neviem, či mali tesne po rekonštrukcii, alebo je to v prevádzke už dlhšiu dobu, ale taký luxus som dávno nevidela. Alebo to bolo len tým, že na slušné prostredie sme vo verejných zariadeniach zvyknutí neboli?!

 

Aj chápem reptanie prevádzkovateľov, že je toho na nich veľa, že sú na nich kladené vysoké nároky, ale ... zákazník, aj keď priamo za použitie WC neplatí, platí za obsluhu trebárs v kaviarni, či v reštaurácii, a vďačne zaplatí aj o pár centov viac, keď vidí okolo seba kultúrne prostredie.

A tu si už prevádzkovateľ tieto náklady navyše pravdepodobne aj tak do ceny premietne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

názory ďalšieho známeho šéfkuchára, ktorý je tu, denne sa potýka ... oplatí sa prečítať, proč v Čechách dostanete gulášek aj o polnoci ... a proč na Slovensku nie.

a kam sa podeli naše suroviny, priamo z trhu a od výrobcu ...

 

http://aktualne.atla...howbizz/domace/

kúsok z dlhého rozhovoru :

... slovenská legislatíva, zákony a extrémne prísne hygienické predpisy. To je proste nonsens.

V čom?

Napríklad máte v chladničke kus surového mäsa, väčšina tých reštaurácií ho ani nezabalí, je na vzduchu. Potom ho kuchár vezme, dá na nejakú drevenú doštičku, na ktorej ho krája a asi nemá čas ho hneď umyť. V tom teple v kuchyni to stojí, tak tam asi budú aj nejaké baktérie. Potom to dá na panvičku, urobí ts - ts, opečie z oboch strán, steaky sú medium, medium rare, máte tam nejakých 55 až 58 stupňov, čiže tepelná úprava neprebehla. Toto nikomu nevadí.

 

Keď máte hotový guláš, uvarený a vy ho schladíte uzavriete do nejakého pohára a dáte do chladničky, tak tam je riziko kontaminácie podstatne menšie, keď sa to správne skladuje, než u toho steaku alebo minútky. Keď ho idete znovu podávať, predsa každú porciu musíte opäť prevariť a dochutiť. A toto hygienikom vadí. Ak ho neminiem, po troch hodinách ho musím vyhodiť. A ja nechápem prečo.

Navyše ja nesiem plné riziko ako prevádzkar, pretože sa nikto nebude súdiť s hygienikom, keby sa niečo stalo. Kuchárska hrdosť mi predsa nedovolí držať veci v neporiadku. Takéto zákony a vyhlášky svojim spôsobom utláčajú tú našu prirodzenú stravu a je to nezmysel. Ale tak sa to bohužiaľ na Slovensku deje.

Veď guláš je najlepší, keď trochu postojí.

No práve, nielen guláš, ale aj segedín, sviečková, kapustnica... Tie chute sa lepšie rozložia státím. Opýtal som sa hygieničky: takže vy keď si doma uvaríte guláš, čo nezjete, vyhodíte? A ona mi odpovedala: čo je vás do toho? Tak som je na to: nič, ja sa len pýtam, či keď si doma uvaríte sviečkovú, segedín a nedojete ho, tak ho vyhodíte.

Ak by ste takto plytvali jedlom, boli by ste blázni. Nie, dáte do pohára a odložíte do chladničky. Dojete ho večer alebo na druhý deň. Tak to robila vaša babička, mama, tak to robíte vy a bude to robiť aj vaša dcéra.

Ja som profesionál a aj tak neodhadnem doma množstvo presne pre tri či štyri osoby, je predsa normálne, že to odložím.

 

No a samozrejme, že mi dala za pravdu. Tak som sa jej ešte opýtal: a žijete?

 

má pravdu, nemá ? ... :) čo vy na tie názory ? :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 4 mesiacmi...

na Slovensku je na dnes už celý rad "čínskych", či čínsky sa tváriacich reštaurácií, thajské, vietnamské, ázijské ...

 

raz behal po nete jeden fotočlánok o tom, ako vyrobiť rýchlo a ľahko z potkanieho stehienka stehienko kačacie, voňavé, a na pomarančoch ... no, podstatné je, že čínske reštaurácie nemajú priveľmi dobré meno, čo sa týka hygieny, aj keď chute majú vynikajúce ...

ja som bola v živote snáď dvakrá v čínskej reštike, u nás nie je, ale v šali je veľká s obrovským nápisom v červených znakoch, a raz sa chystám mať čas tam odísť ... už len preto, že je to miesto, kde sa kedysi kupovali hrnčeky, sklo a bycikle aj s ventilčekmi a gumami ... :)

 

tu je jedna mapka aj s tabuľkou o kontrolách vykonaných po celej hromade ázijských reštaurácií po celom Slovensku ...

niektoré celkom ako-tak, niektoré velice nem dopadli dobre :niee:

 

http://ekonomika.sme...j-nechodit.html

 

ako dopadli tie u vás ? budete tam ešte chodiť, chodíte do ázijských reštaurácií ? ste spokojní ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ja mám predsudky k tým ázijským reštauráciam. Raz som bola v takej reštike, a popravde som nevedela čo si vybrať. Nakoniec mi to ani nechutilo.

keď sa idem niekde najesť, tak tie čínske reštiky obchádzam. Nedôverujem im hlavne čo sa týka hygieny a nie su mi sympatické.

 

Čo som pozerala tie vykonané kontróly, tak u nás jednu prevádzku zavreli. Tak som rada že som tam nikdy nebola, vidím že som o nič neprišla.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

ja sa vyzivam v chybach na jedalnych listkoch..to, ze vsade maju Modreho Gordona ma uz ani velmi nerozrusuje...minule mi na otazku, ze co to je vlastne "kurca s chorito omackou" bolo casnickou vysvetlene, ze chorito /vyslovovane ako šorito/ je spanielska klobasa a pred tyzdnom bolo na jedalnom listku maso s ratatoule :zubiska:

co je to ratatoule som sa uz radsej ani nepytala :P

 

a potom ma este vytacaju zdrobneliny..ja kludne zjem zemiaky miesto zemiacikov :yes_yes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

Vidím, že túto tému som už dávno založil.

 

A nič sa nezmenilo.

 

Idem na obedové menu (menučko, aby aj Tomáš tomu rozumel).

 

Prídem do reštaurácie, je poloprázdna. Odhadom minimálne 3-4 čašníčky, resp. brigádničky,

 

Keďže idem na obedové menu, v rámci pomyselnej prestávky by som mal v reštaurácii stráviť pol hodinu.

 

Asi 10 minút pozerám do obedového lístka, to je jasný signál, že hosť sa prišiel naobedovať.

 

Stále nič.

 

Tak polohlasne zvolám "Je tu nejaká obsluha?"

 

Tak sa jedna prirúti, objednám si, ako pitie si dám pivo.

 

Čakám.... čakám...... to, že mi pivo doniesli na stôl je síce pekné, ale predsa len by som skôr očakával polievku.

 

Tá prišla po 5 minútach, dojem, a čakám na druhé jedlo

 

Tak to prišlo asi za 10 minút, pomyslená prestávka je dávno fuč.

 

Zjem druhé, prázdny tanier dám na kraj stola, popíjam pivo a čakám.

 

Myslel som, že prázdny tanier je jasný signál pre obsluhu, že hosť možno si ešte niečo želá, alebo dokonca možno by aj chcel zaplatiť

 

Nič to, odchytím si prvú okoloidúcu, že nech mi donesie účet.

 

Čakám, stále nič, po 10 minútach sa zdvihnem a idem zaplatiť priamo k baru.

 

Lenže tam je to už bez dýška, no čo už, za tú strávenú hodinu v reštaurácii je to aj tak akurát.

 

 

Ja chápem, že niekedy čašníčky za to nemôžu, keď kuchyňa nemá nachystané obedové menu, ale aj tá obsluha za nič nestojí. Asi všetky dobré čašníčky makajú na Západe a tu diery po nich musia vypĺňať brigádničky, ktoré si krátia cez leto voľný čas. Tie kvalít profesionálnych čašníčok nikdy nedosiahnu. Minule som jednej takej mladej, ale ináč veľmi snaživej, nechal 70 centov. Na tie pomery koľko nechávam (20-30 centov) to bolo dosť, ale po poslednej skúsenosti by som takýmto snaživým čašníčkam nechával kľudne aj euro, bez ohľadu na to aký nízky účet bude. Niektoré si ho fakt zaslúžia. Ale veľa iných ani cent.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Idem na obedové menu (menučko, aby aj Tomáš tomu rozumel).

 

Prídem do reštaurácie, je poloprázdna. Odhadom minimálne 3-4 čašníčky, resp. brigádničky,

 

Keďže idem na obedové menu, v rámci pomyselnej prestávky by som mal v reštaurácii stráviť pol hodinu.

a dalej pokracujem ja

 

Niektora z casnicok ma odchyti hned pri dverach, prinajhorsom cestou ku stolu.

Kedze si menu (neznasam slovo "menucko" !!!) pozriem uz pred odchodom z roboty na internete, nemam problem si ho vybrat. Okrem toho je na vyber len z troch jedal, co ale v 80% navstev tejto restiky postacuje, a su vypisane na tabuli aj pred dverami aj na velke tabuli pri bare.

Hned, ked si sadnem mi na stole pristane 3 dcl napoj, ktory je v cene menu (kofola, malinovka, soda, alebo cista voda s citronom - ako kedy, tu nie je na vyber). Polievka je obvykle skoro hned a na druhe jedlo sa malokedy caka viac ako par minut po polievke.

Sprepitne nedavam, lebo stravny listok mam o 10 centov drazsi ako je cena menu. Niekedy casnicka aj vyda z listka, ale obvykle nie.

Do roboty sa vratim v normovanej polhodine (aj s cestou).

 

samozrejme, mohol by som vymenovat aj niekolko poloziek, v ktorych by sa s minimalnou namahou mohli zlepsit, mozno nabuduce

 

ozaj a v nedelu som obedoval v restauracii U skorpiona (Hlinne, okr. Vranov n. T.) - slusny vyber, slusne ceny; manzelka sice tvrdila, ze opekane zemiaky boli den predtym uvarene a v den podavania opecene, ale to neviem posudit a boli celkom chutne ;)

 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

ozaj a v nedelu som obedoval v restauracii U skorpiona (Hlinne, okr. Vranov n. T.) - slusny vyber, slusne ceny; manzelka sice tvrdila, ze opekane zemiaky boli den predtym uvarene a v den podavania opecene, ale to neviem posudit a boli celkom chutne ;)

 

 

jéj!  D'Ady s manželkou  na východe. :)  my s manželom v okr. Vranov n. T., máme prechodné bydlisko, ale ešte sme zatiaľ v tejto reštaurácii  neboli. 

 

   v nedeľu sme obedovali na Salaši Dechtáre. cestovali sme domov z Brna,  tak sme sa tam zastavili najesť. tiež mali slušný výber, hojne zákazníkov, ale aj  rýchlu obsluhu. objednali sme si  bryndzové halušky, ktoré  boli  chutné. 

len obsluhujúci bol nejaký zvláštny, oslovil ma slečna.  :D  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov