Skočiť na obsah

Na čom momentálne pracujete?


Sniper

Odporúčané príspevky

páračky sa u nás nekonajú, ani sme také nikdy nerobili :)

je možné, že sú orechy dobré na vlasy a  nechty, ale moje vlasy a nechty to celkom zjavne ani len netušia :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 453
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    41

  • game

    41

  • Vilma Flinstonova

    33

  • alarm

    22

ale no, čo ked naše babky to nerobili v tomto období? Dnes je iná doba, v obdobiach, ked sa to či ono nevyskytovalo, sa vyskytuje a naopak, tak prečo nie páračky?  :)

Na páračky si nepamätám, ale určite niečo také existovalo aj tam, babka podobne ako kopa jej susediek chovala aj husi...babka mala na povale kolovrátok a kroje šila ručne a vyšívala - videla som to na vlastné oči, aj mne vyrobila handrovú bábiku (ešte aj prsia jej spravila), a dokonca aj výšivku jej spravila na ktorúsi časť odevu. Dnes mi to je naozaj ľúto, že sa tá bábika nezachovala. Babka mala veľmi šikovné ruky!
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

práve pracujem na tom, že vyberám nový šijací stroj ...

 

knzultujem s kamarátkou, ktorá si z rovnakých dôvodov ako ja kupovala nový šijací stroj minulý rok. náš starý dobrý ruský, 35 ročný, superťažký kufríkový, ktorý sa niečo vo svojom živote našil, a ušil od silonu a hodvábu po kabáty a koženku a stanové plátno absolútne všetko, zdá sa, dokončil svoju životnú púť ...

 

včera sme potrebovali jedny odstrihnuté nohavice podšiť, ani za svet, nešlo to nijako ... nebolo pomoci. nech mu je nebíčko šijacích strojov ľahké, vďaka za dlhoročnú spoluprácu ... :(

 

takže aj keď dnes zďaleka šijací stroj toľko nepracuje, ako kedysi, len sem niečo opraviť a poopraviť, aj tak je to dobrá vec, tak bude nový ... a keď sa pošťastí, už aj viem aký ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

vyrábam si do vrštade "sekundárny ponk"  :lol:  lebo na tom "primárnom" keď je umiestnená brúska aj stojan na vrtačku, tak už nezostáva príliš miesto na robotu... takže vrtačka a brúska pôjdu na ten nový, a na starom sa tak vytvorí miesto pre ďalší pracovný bordel :zubiska: v tom novom sa s ním počíta tiež, preto tam budú aj fioky, ako v každom správnom ponku  :thumbsup: post-2793-0-81021100-1469222294_thumb.jpg

"rohový" tvar je daný tým, že ponk bude umiestnený pri komíne...

 

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...

momentálne varím večeru pre Flinstona...a rozrobené mám...háčkujem klobúčik pre vnučku, ale veru musím priznať, že kedysi mi to šlo podstatne rýchlejšie! na VŠ som bola schopná uháčkovať klobúčik pre seba asi tak za týždeň, háčkovala som na prednáškach z fyzikálnej chémie, poprípade na iných, kde som sa srdečne nudila a kde ten človek mal milý zvyk všetok čas tráviť vpredu a neobťažoval sa chodením pomedzi nás. teraz už si nie som tým istá, ale vtedy som bola presvedčená, že ma nevidí, čo za bohumilú činnosť to vyvíjam cez jeho prednášku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lúskali sme orechy, mandle a liesky, menšie pozostatky z predminuloročnej úrody.... a už sme to nechali tak,

mandle boli tak extra odolné, že spôsobili dva dosť hnusné úrazy rúk, a to na dnes tak akurát stačilo... :innocent:

 

kruci, ako to tie veveričky robia?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pánbožko ich obdaril na lúskanie zvlášť odolných obalov vhodnými hlodákmi. Chcela by si? :) (ja radšej ani nie :smilieee:  - bol tam ešte jeden chutný smajlík s veľkými zubami, ale ten som sem radšej nedala, nakoľko je vyjadrením škodoradosti)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a toto ty robíš ako rekonvalescent??? tak sa oddychuje po chorobe??? Háá??? :)

pekne, to mi pripomína moje detstvo, starí rodičia kúrili drevom a toto bola dedkova častá činnosť. Tiež som mala možnosť si to vyskúšať, dedko mi nebránil si čokoľvek, čo on robil, vyskúšať...keby to mama bola videla, bola by aj zrádnika dostala, ako decko som tých polienok moc nenarobila, šťastie, že som si pri tom nezaťala do nohy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ta vacsia kopa je nachystana do palenice ;)

 

a nieco som narubal, aby sestra nemusela, ked pride cez vikend na chalupu

sice som vcera rano zobral posledne atb, ale pohyb mi robi dobre... akurat teda dufam, ze som neprechladol a ze svalovica mi do troch dni prejde

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pekne, to mi pripomína moje detstvo, starí rodičia kúrili drevom a toto bola dedkova častá činnosť. Tiež som mala možnosť si to vyskúšať, dedko mi nebránil si čokoľvek, čo on robil, vyskúšať...keby to mama bola videla, bola by aj zrádnika dostala, ako decko som tých polienok moc nenarobila, šťastie, že som si pri tom nezaťala do nohy.

 

to zasa ja mám pocit, že som pílením, rúbaním a sekaním dreva strávila detstvo...

na starom dome sme kúrili v sporákoch a kachliach, a vždy som s dedkom pílila drevo, rúbala polienka a štiepala podpaľové drevo, odkedy si len pamätám... : ),

 

najprv s dedkom, otec to robil, len keď veľmi musel, neskôr len ja sama, a nikdy sa nikto nebál, že si poodtínam ruky a nohy :)

 

robila som to rada, sekerku a pílku a triesky a polená a vetvičky, čokoľvek, oveľa radšej ako pomáhať mame upratovať ...

dokonca sme nedávno pri zazimovaní maminej záhrady našli v domčeku moju prastarú malú sekerku... tupá je desne, to už nestačí naostriť, k tomu treba kováča a prekovať ju, ale priniesla som si ju domov... čistý sentiment :)

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pílila som viac, spolu s dedkom. Ručne, nie na cirkuláre, dedko cirkulár ani nemal. Pílenie sa mame nevidelo také nebezpečné.

Nosila som dedkovi kosu, ale to tam mamka nebola. Kosiť mi nedovolili, vraj som na to malá (bodaj by nie, v mojich 7 - 12 rokoch som bola ozaj krpec). Iba ak kosákom, proti tomu nikto nenamietal, naopak, babka bola rada, že nemusí ona.

Osobne by som tiež radšej toho dreva narúbala než vytierala, vysávala, prach utierala a podobné milé domáce tzv. ženské práce. Keby sa našiel niekto, čo by tie domáce práce porobil. A to mi pripomína, vilma, marš vysávať...:(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak co, povysavala si ???

 

ja som sa konecne priprel vycistit sifon na umyvadle v kupelni, lebo uz som sa dlhsie bal, ze ked bude zena najblizsie prat, tak vytopime susedov (vytok z pracky mame klasicky - hadicou do umyvadla)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len čiastočne. A pred chvíľou som strčila mäso s ingredienciami do trúby (robím prekladané kyslou kapustou, slaninou, cibuľou...) a vtom Flinstone, že mu volala dcéra, že chce postrážiť malú. ja nechápem, prečo mi to nepovedala, ked sme sa stretli pred naším domom dnes. trúba jeremiášova! Bola by som si to inak zariadila.

 

a veru radšej ten sifón neodkladaj.

kedysi ked sme sa len nasťahovali sem, bývali nad nami taký mladý pár, za krátku dobu sa im narodilo dievčatko a ked malo asi pol roka, tak im ho raz došla babka strážiť. A babka sa chytila iniciatívy a strčila plienky do práčky, lenže akosi pozabudla na hadicu...a tak všetky tie sračky tiekli pekne k nám. babka asi tie plienky ani nevypláchla, lebo to smrdelo jak na verejných toaletách. No, potešenie veliké!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som dnes trochu rozobral pračku. Manželka si sťažovala na smrad, čo ja nejak necítim...Chcel som vymeniť vypúšťaciu hadicu, lebo tam je voda, ktorú čerpadlo nedokáže vytlačiť von, ale nepochodil som. Tak som šáhol do archívu a našiel Ajatin. Načapoval som do hadice, počkal 20minut, prepláchol sprchou a je to v poriadku. Aj som si to pofotil, asi urobím vypúšťací ventil spredu, aby sa po praní dala vypustiť zbytková voda, čo neskôr zosmradne. Na tatramatke som to spravil a tá nikdy nesmrdela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo, môžeš sem potom hodiť foto. Myslím, že Flinstonovi sa to bude páčiť :)  A musím uznať, že to veru nie je zlý nápad. ja už som pri predošlých práčkach myslela na to, ako to spraviť, aby tam tie zvyšky vody neostávali. Ale zatiaľ nám ani jedna práčka nesmrdela, takže som ani Flinstona do ničoho nenaháňala...

Môj tatko má Philco ešte z roku 1972 či tak dajako (pamätám sa, ako sme sedeli pri tej práčke a kukali, ako sa ten bubon točí, a čumeli sme a čumeli...). Doteraz tam menil len gombíky, hadicu a tesnenie na dvierkach, a práčka furt ide.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa do toho pustím, kludne, ale konštrukcia každej pračky je iná. Mama má 75, dnes sme sa od nej vrátili z ďaleka, a tiež som jej čistil filter. Pračka jej nesmrdí, ale keď sme vypustili vodu, tak páchla ako močarino-močovisko. Vraj záleží na pracích práškoch, čím viac aviváží, tým horšie, ale mi aviváž do práčky nedávame, ale to neviem posúdiť. Ajatin zabral. Doprala dve várky, vyňuchávala ako stopovací pes,až ma vťahovalo do kúpelne :D ,ale nič nereklamovala. Ono tá zbytková voda je technický problém... čerpadlo vie vytlačiť vodu, len keď je ešte v ňom voda. Akonáhle vyčerpá vodu, ozýva sa to chchrrr-chchrr...čerpá už vzduch a nevie vytlačiť do odpadu stlpec vody, ktorý je medzi čerpadlom a odpadom. Potom ho vypne a voda stečie naspäť a ostáva tam do budúceho prania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

naša práčka je takmer nová, ale na predošlých Flinstone tiež zvykol čistiť filter, a veru býval dosť zaneriadený. Dosť sme aj aviváže používali, teraz zas skôr zriedka, a aj gelu na pranie dávam málo a niekedy aj vôbec nie, používam tú slávnu praciu guľu :)  môže sa aj s gelom používať, ako som sa dočítala v návode. Zatiaľ sa nemôžem sťažovať. Ale tá zvyšková voda iste niekde na spodku ostáva, nemá kade odtiecť. Či tento problém býval aj na tých "obyčajných" = nie automatických práčkach, to netuším, predsa len také veci ma ako decko ani trochu nezaujímali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

momentálne čakám a čakám a Flinstone tiež. Dcéra sa tu má zastaviť a doniesť nám postrážiť drobca. Ale včera bola dcéra nejaká chorá, dokonca sa so mnou radila, či ísť k lekárke a čo si má zatiaľ nasadiť (to teda sa deje málokedy, aby ona odo mňa radu pýtala), chcú ísť so zaťom na večeru dakam von...som zvedavá, kedy ju donesú, škoda, že si to nevymysleli hneď poobede, vzala by som malú na sánky. To by bolo určite lepšie ako čumieť doma. A tak sedíme a čakáme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov