Skočiť na obsah

Ajk

Odporúčané príspevky

Aj ja som študoval meteorológiu, lebo bez nej by nebolo možno s tými "čudami" jestvovať a poviem, že priamy kontakt zo všetkými druhmi je ozaj nevšedný, aj keď niektoré - hlavne kumulonimby - zanechajú pekné šrámy, najme v noci - keď je všade tma a nevidno ich a nemáte lokátor...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

Ja mám na nete v "obľúbených" aj SHMÚ a to priamo na stránku kde je vyjavená predpoveď na 3 či 4 dni pre môj región.Vážne beriem len predpoveď na dva dni dopredu.Vážne na 80-90% :lol: .Dosť mi pomáha pre zistenie počasia pre najbližšie hodiny - posledné snímky z družíc,či radarov.Z týchto sa dá vydedukovať,ako sa bude vyvýjať najblžšia oblačnosť,zrážky,či sila vetra.

Okrem toho,keď idem ráno von,tak sa najprv pozriem na teplomer /ortuťová klasika/,ako že je von a tak sa aj zaodejem.

A vy ako ? Sledujete počasie ? Alebo vám to je jedno a až keď vyjdete z domu,tak viete koľko bije :) ???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pocasie nesledujem, aj ked niekam idem, nepozriem si dopredu ako bude (alebo ak ano tak vo vynimocnych pripadoch), aj tak to ja neovplyvnim a tak mi je jedno co mi niekto povie pred spravami :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie som ortuťový maniak, ani pozerač počasia v tv, zvyčajne zvýšim pozornosť, keď sa má zmeniť nejako počasie a nejaký žabiak predpovedá niečo nepríjemné a život ohrozujúce a tornádo a poľadovicu a teploty nad 30 stupňov, teploty pod tridsať stupňov a tak ... :lol:

 

zvyčajne sa pozriem na teplomer tesne pred odchodom z domu, prípadne keď idem okolo okna a je tam niečo nezvyčajné, nečakane bielo či lesklo či niečo podobné, pozriem lepšie, prípadne zanadávam, ale moc nie, lebo mi to nepomôže ... aj tak musím do toho von ... tak si pritiahnem kapucňu , dáždnik je v taške vždy, v zime aj tak nosím čižmy ... vyjdem von a poryv vetra ma takmer uchytí a dážď či sneh šľahá z každej strany a neviem poriadne dýchať, to je už na skutočné nadávanie ... prípadne hneď ráno takmer tridsať stupňov, a tak, len kým prídem na zastávku, som mokrá ako myš, či už od dažďa, snehu, horúca ... brrr

ale ináč sa o počasie nestarám :)

 

ale nie ... skutočne pozriem na teplomer len výnimočne, a dáždnik je v taške vždy a rada mám poruke niečo, čo môžem obliecť, keby došla náhle zima ... keď príde teplo, stále sa to dá vyzliecť, ale keď sa zozimí a nie je čo navliecť na seba, je to horšie ...toto je tak trochu moje osobné sledovanie meteorológie ...

a potom sa rada spýtam, ako je na druhom konci republiky, keď s niekým práve odtiaľ hovorím ... či to smeruje k nám, alebo od nás :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiež mám na sledovanie počasia svoj systém: ak sa mračí nad Rakúskom, bude búrka a ak sa mračí nad Uralom, príde severák. inak ma počasie zaujíma len vtedy, ak sa chystám na dlhší výlet. v blízkosti bydliska mi neprekáža ak zmoknem, niekedy sa mi to dokonca i páči. :-)

 

Tak ja som dostal prístroj na určovanie počasia..

počkať, počkať! to znamená, že teraz môžeš určiť počasie na nasledujúci deň?? tiež chcem taký prístroj, hodil by sa. Perinbaba je už tuším na dôchodku a kašle na nás, ako to vyzerá..
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

počkať počkať ... lopata môže len určovať ... ? vyrábať nemôže, ani sneh nemôže, aspoň jednu vločku by som bola chcela ... alebo chcem, aspoň na ukážku ...

ten ľahký prašný sneh, kryštáliky, to som bola schopná chodiť po tme s minibaterkou a svietiť do tmy, a nachádzať uhly, keď sa kryštáliky snehu leskli ako drahokamy ....

no jo ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1) Môj kamarat pracuje ako meteorolog na košickom letisku. Oni monitoruju počasie každu hodinu. Ak teda chcem presnu predpoveď, zavolam jemu. Na otazku, čo si mysli o predpovedi v mediach, vyriekol slova, ktore sa tu neodvažim citovať. :lol:

 

2) V ramci študia (meteorologia) sme svojho času navštivili vojenske letisko v Prešove, kde maju taktiež vlastnu nonstop meteorologicku službu. Na rovnaku otazku ako v bode 1) zaznel hlasny smiech.

 

3) z vlastnej skusenosti môžem povedať, že predpoveď z medii je dosť často nepresna (niekedy veľmi).

 

Takže som si už davnejšie urobil obraz o kvalite informacii, ktore poskytuju SHMU alebo Meteo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mno... predpovede počasia zvyčajne zostali zapnuté po správach, neprozreteľne, zvyčajne, a akosi mi tie rosničky neprirástli k srdcu, hlavne jedna, už neviem na ktorej tv, ktorá rapotala ako bocian, rozpráva strašne rýchlo a človek sa buď sústredil na ten neustávajúci prúd slov alebo na to, ako čo najrýchlejšie niekam prepnúť ...

 

Mokrého som mala to pochybné šťastie vidieť náhodou raz, to stačilo, a kedysi sme pred pár rokmi ráno zvykli pozerať čosi, kde Iľko predstavoval svoje grafy, po troch jeho predpovediach sme sa naučili pripraviť sa na úplne opačné počasie, než dr. Iľko predpovedal.

 

toľko k vysvetleniu ... môj spôsob nosiť dáždnik v taške a niečo na oblečenie je lepší než akákoľvek predpoveď :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Eh, to bolo Iľkove slabšie obdobie... naproti tomu mal obdobia, kedy mu do bodky vyšla predpoveď 10-12 dní dopredu... Zaujímavé, že tieto obdobia sú vždy tak trošku dlhodobejšie, takže sa dajú odsledovať... mňa už teraz ani tak nebaví sledovať čo predpovedá, ale v ktorom z týchto období sa momentálne nachádza :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ha :lol:

trochu zložitý spôsob sledovania predpovedí počasia, keď najprv musím vysledovať, práve v akom období úspešnosti predpovedí sa nachádza renomovaný meteorológ ... radšej ten sveter a dáždnik :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

predpovede počasia zvyčajne zostali zapnuté po správach, neprozreteľne, zvyčajne, a akosi mi tie rosničky neprirástli k srdcu, hlavne jedna, už neviem na ktorej tv, ktorá rapotala ako bocian, rozpráva strašne rýchlo a človek sa buď sústredil na ten neustávajúci prúd slov

Tak to je určite tá na JOj - ke , to je jasné ta rozpráva strašne rýchlo ......................

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

meteorológ nejaký sa dnes vyjadroval, dnes to vyzeralo vonku ako na jar, a dva dni by sa malo to množstvo snehu topiť v pohode, od polovice týždňa by nás malo začať splachovať, vraj má pršať a rýchlejšie sa topiť sneh ...

možno sa spýtame Giggsa, nech sa spýta svojho kamaráta, taká potopa v zime nič moc :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Mno toto ma riadne napalilo

http://drahovsky.blog.sme.sk/c/190602/Nad-...-sa-zmraka.html

 

V nadchádzajúcej 35. schôdzi NRSR je návrh zákona o hydrologickej službe a meteorologickej službe, ktorý zakazuje SHMU verejné bezplatné poskytovanie takýchto informácii. Citujem:

 

§ 13 Rozsah a spôsob poskytovania hydrologických údajov, predpovedí a výstrah a meteorologických údajov, predpovedí a výstrah

(3) Hydrologické produkty a meteorologické produkty, hydrologické informácie a meteorologické informácie sa orgánom štátnej a verejnej správy, súdom a Národnej rade Slovenskej republiky pre výkon ich právomocí poskytujú bezodplatne. V ostatných prípadoch sa hydrologické produkty a meteorologické produkty a hydrologické informácie a meteorologické informácie poskytujú odplatne[1]

vyje**** SNS!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To bola len otazka času. Konkurenčne, sukromne Meteo asi nezaraba dosť, preto potrebuju trošku pomôcť. Alebo sa na"trh" chysta nova firma. I keď na druhej strane možno ani nie. Veď Meteo ma monitorovacie stanice v par mestach, kdežto SHMU všade, o vybaveni a technike ani nehovorim. Meteo preto chybajuce informacie "kradne" SHMU a potom ich predava a zaraba na nich. Snaď to nepovažuješ za spravne?! Možno chcu len naozaj tomuto zabraniť. I keď tomu verim malo, ale možne to je. Je to na zvaženie.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

http://televizia.joj.sk/tv-archiv/noviny/0...09/2972554.html

 

vo štvrtkových novinách tv joj boli skvelé zábery / od cca 14:00 minúty novín / o novom druhu oblačnosti

tie zábery sú úžasné,

súvisia vraj so zvýšenou vlhkosťou vzduchu v prímorských oblastiach

nový druh mrakov vraj dostal meno asperatus a pripomína opačnú hladinu mora, zatiaľ sa vyskytujú len pri moriach a vyzerajú nezvyčajne, krásne a dosť strašidelne

aj tak by ma zaujímalo, prečo a ako sa zrazu vytvoril v takejto väčšej miere nový druh oblakov ... oteplovanie ?

 

 

asperatus

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

meteorológ CNN predpovedá tvrdé zimné radovánky pre severovýchod USA

 

pokiaľ to sledujem, veci sa opakujú, a tvrdé zimné tornáda, sneženia a hrubé námrazy sa konajú na východnom pobreží pomerne často, tentokrát by nemali byť obalené pomaranče na juhu, a keby to predpovedal Iľko, asi by som to nebrala tak vážne, no neviem, zrejme pozrieme v tv správy ...

 

podľa predpovede meteorológa CNN Seana Morrisa by sa to už malo pomaly diať, začiatok predpovedá na pondelok poobedie, a rozhodne to neznie príjemne :

 

Ničivá búrka zasiahne 100 miliónov obyvateľov a bude trvať od pondelka poobedia do stredy večera miestneho času.

Búrku bude sprevádzať husté sneženie so silným vetrom, na niektorých miestach aj krupobitie a ľadovec, hrozí aj výskyt tornád. Napadnúť by malo okolo 50 až 75 centimetrov snehu a poľadovica by mohla byť až 2 centimetre hrubá. Teploty poklesnú hlboko pod nulu.

 

Meteorológovia už vydali pred búrkou varovanie pre 20 štátov

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5746224/severovychod-usa-zasiahne-obrovska-snehova-burka.html#ixzz1CdS40Fha

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obrovská snehová búrka nakoniec prerástla vraj v najväčšiu snehovú búrku posledných desaťročí, obrázky sú efektné:

 

Snehová búrka v Amerike

 

 

na druhej strane sveta a opačnej pologuli zúri na vyváženie v Austrálii, tento rok - a tento rok trvá len mesiac - už ťažko skúšanej

 

Cyklón storočia v Austrálii

 

meteorológia je v pohode, počasie dáva zabrať, Gaia nás má dosť, striasa nás z kožucha :thumbsup:

 

Cyklón Yasi označili stupňom päť – najvyšším možným. Rýchlosť vetra mal podobnú ako hurikán Katrina, ktorý v roku 2005 pretrhnutím hrádzí spustošil americké New Orleans. Je to prvý taký cyklón v Queenslande za takmer storočie. Zasiahnutý Queensland ešte pred pár týždňami zápasil s povodňami, v ktorých zahynulo 35 ľudí. Obetí sa obávali aj teraz.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5749594/australiu-zasiahol-cyklon-storocia.html#ixzz1Cpogiygu

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

meteorológovia nám podkurujú :)

... aj keď som pred chvíľou pozerala, západná Európa pod "kanikulou" netrpí, u nás padajú teplotné rekordy, ktoré držali pekne dlho ... tak teda, len za sobotu /30.6.2012/ padlo na našom území 10 teplotných rekordov, a ešte nie je koniec všetkým dňom ... meteorológovia sľubujú aj skutočne skutočnú ozajstnú kánikulu :) :

Najvyššiu teplotu meteorológovia zaznamenali na stanici v Kuchyni pri Malackách, kde teplota dosiahla 36,1 stupňa Celzia a prekonal sa tak rekord z roku 1990.

Rovných 36 stupňov bolo na bratislavskom letisku, prelomil sa tak rekord z roku 1950.

 

Vyše 60-ročné rekordy padli okrem bratislavského letiska aj v Hurbanove (35,8 stupňa Celzia) a na bratislavskej Kolibe (35,3 stupňa Celzia). Historické maximá z roku 1990 sa prepisovali v Nitre (35,4 stupňa Celzia) a v Piešťanoch (34,7 stupňa Celzia).

Osemročné rekordy padli na lučeneckom letisku (34,6 stupňa Celzia), ako aj v Prievidzi (34,3 stupňa Celzia) a na Sliači (33,5 stupňa Celzia). Na letisku v Žiline bolo pokorené maximum z roku 2003, keďže teplota sa tam vyšplhala na 33,2 stupňa Celzia.

 

Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu aj dnes varujú pred vysokými teplotami na celom Slovensku.

Na západe, juhu a juhovýchode krajiny platí výstraha druhého stupňa, ortuť v teplomere má miestami vystúpiť až na hranicu 38 a 39 stupňov Celzia. V severných oblastiach krajiny, kde platí výstraha prvého stupňa, sa očakávajú teploty do 36 stupňov. Celzia.

...

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1zNRGUmsr

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov