Skočiť na obsah

Leonardo da Vinci a Michelangelo


game

Odporúčané príspevky

Leonardo da Vinci: jeho meno sa skloňuje už niekoľko storočí, je to jeden z najväčších renesančných ľudí ...

... renesančný architekt, hudobník, vynálezca, staviteľ, sochár a maliar, bol opísaný ako archetyp "renesančného človeka" a ako univerzálny génius...

Leonardo je slávny pre svoje majstrovské obrazy ako Posledná večera a Mona Lisa...

je známy ako tvorca mnohých vynálezov, ktoré predvídali modernú technológiu, ale ktoré boli len výnimočne skonštruované počas jeho života...

okrem toho pomohol rozvinúť anatómiu, astronómiu a stavebníctvo.... jeho anatomicky presné skice "vnútra" človeka, anatomicky presné pohyby svalov, vývinu embrya sú úžasné ...

 

 

jeho meno je pojem ... jeho skice - rád vyhľadával deformity, ľudí škaredých, netypických, s asimetrickými tvárami, jeho skice tvárí sú úžasné a odpudivé zároveň...

 

včera sme s jedným priateľom - fórumákom hovorili okrem iného aj o jeho obrazoch...

niektoré jeho obrazy sú pre mňa chladné, postavy majú rovnaký-podobný záhadný poloúsmev ako jeho Gioconda ...

 

na jeho obrazoch je čo pozerať, napriek chladu, ktorým niektoré z nich na mňa pôsobia ... sú nádherné a mrazivé a tajomné zároveň ...

 

jeden z jeho obrazov, z ktorého ma doslova mrazí, s ktorým sa neviem vôbec skamarátiť :

 

Obrázok

 

toto je celkom čitateľná reprodukcia... s obľubou sa tento obraz zobrazuje s úplne čiernym pozadím, len s vystupujúcou hornou časťou tela a tým nepríjemným úsmevom ...

 

John the Baptist / Ján Krstiteľ / / 1513 - 1516 /

 

 

tak ako sa páči vám ? alebo s ním mám problém len ja ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je niečo diabolské v tom obraze..akokeby vedel viac ako ja o mne a o tom čo sa stane a nedával mi šancu -odpísal ma asi :lol:

a je to chlap či žena?

ja o da Vinci viem málo..akorát že mu to myslelo a kadečo vynaliezal. lietajúci stroj, pumpu?a že maľoval a nemal sa rád s tým čo vytesal Dávida -jak sa volal?jáj Mikilandželo :) ale píše sa to inak :) šak popíšte o ňom nech zmúdriem trochu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o viacerých jeho portrétoch sa hodne navymýšľalo ... u viacerých je ťažko rozhodnúť, či je to žena alebo muž ...

 

neunikla tomu ani Mona Lisa ... slávna Gioconda sa považovala aj za jeho autoportrét v ženskom vydaní a ešte aj dnes sa touto možnosťou zaoberá veľa bádateľov ... / všeobecne sa dnes akceptuje Leonardova homosexualita... /

 

 

autoportrét a Mona Lisa :

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game, čo mne na tom obraze vadí, to viem pomenovať úplne presne - je to hlava. Tá proste nepatrí k tomu telu, výraz má úplne mimo toho, čo to má zobrazovať, proste to je ten element, pre ktorý mi ten obraz vadí...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.sabon.org/leonardo/index.html

 

V tomto linku je par kresieb od Leonarda. Maju svoje caro.

 

"Kreslenie je take krasne, ze opisuje nielen posobenie prirody, ale aj velkost za nim schovanych tajomstiev. Z toho mozeme usudzovat, ze kreslenie nie je iba umenie, ale aj sväta sila, ktora nam umoznuje, prace Vsemohuceho urobit viditelnymi".

 

Leonardo da Vinci

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jeho kresby a skice sú úžasné ... každú jednu čiaru možno obdivovať znovu a znovu ...

net je plný linkov na jeho kresby a obrazy ... a odkedy sa objavila Brownova kniha da Vinciho kód, jeho maľby prežívajú doslova svoju renesanciu...

 

 

Joe, momentálne ma najviac zaujíma názor na obraz, o ktorom sme hovorili včerav noci ... obraz, z ktorého ma mrazí, ktorý je nesúrodý, niečo na ňom nesedí a nepáči sa mi a napriek tomu sa na neho dívam stále a znovu ... s nechuťou ... je to ten obraz hore ... o ňom som včera hovorila :

Ján Krstiteľ pravdepodobne z obdobia 1513 - 1516 ...

 

aký je tvoj názor ? čo na tom obraze nesedí ? zopár názorov tu už bolo ... nie som jediná, komu ten obraz prináša zimomriavky ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

homosexuál? ...

počas kultúrnych dejín bola celá hromada homosexuálnych umelcov, či už žien alebo mužov ... nič to nezmenilo na ich veľkosti ... ich vrodená inakosť im priniesla väčšinou len ťažkosti v osobnom živote v bigotnej spoločnosti ... Leonardo zostane Leonardom, aj keby bol hermafrodit , jeho nádherné skice a vynálezy sú jedinečné a neopakovateľné :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

 

Neviem, co sa da o „Janovi Krstitelovi“ od Leonarda da Vinciho povedat. Najprv hadam nieco „z jeho zivota“. Este viac ako Mona Lisa sa tato postava da Vinciho stala nametom najroznejsich umelcov a ovplyvnovala dokonca diabolsky charakter dekadentnej poezie, obraz je oznacovany za zahadny, poskytuje namety ezoterikom, vysvetluje sa ako adrogynny, cize spaja muzske a zenske prvky, tiez sa spaja s dioniznymi prvkami (Boh Dyonyzos u Grekov, cize Bacchus u Rimanov je Bohom vina). Pojem dyonizny (ako protiklad apolinicky) zaviedol vo filozofii umenia Nietzsche ako esteticky prvok, oznacujuci kvazi omamenie s jeho hrozou a vypuknutie tmavej zhubnej sily, ako protikald toho zase sen, svetlo, povznesenost a vznesenost boha Apollona. Obraz bol namalovany r. 1517 v kastieli Cloux. Louis XII. ho daroval Charlesovi I. do Anglicka; r. 1649 ho kupil francuzsky bankar Everhard Jabach a daroval ho kardinalovi Mazarinovi. Jeho dedici ho predali Louisovi XIV. Teraz sa obrazok nachadza v parizskom muzeu Louvre.

 

Chapem teda, mila game, ze Ti robi obraz tazkosti, nie si prva a je to dokaz, ze to je umelecke dielo, inac by to s Tebou asi tak “nekyvalo”. Ja osobne mam rad osobnost da Vinciho a preferujem jeho fascinujuce kresby, tiez na mna posobia skor pochmurne pateticky a dekadentne, ale zda sa, ze to bol Leonardov umysel, predsa maju nieco tajomne krasneho a uslachtileho. Jeho malby (okrem “Poslednej vecere”) som zatial obisiel dost triezvo, nic mi moc nehovorili. Chcel by som si ich pozriet teraz po Tvojej recenzii, dufam, ze sa coskoro dostanem do Louvre, ked som tam bol posledne, to je uz velmi davno, tak som tak na Monu Lisu s jej “sialenymi” ocami, ako aj na Jana Krstitela cumel skor s pietou pred velkym menom a uctou voci tomuto “poslednemu kozmopolitovi” ako s nejakymi specialnymi pocitmi umeleckeho opojenia…

 

Inac zaciatkom jula som necakane a celkom nahodou navstivil Leonardov hrob v zahrade kralovskeho zamku Amboise na Loire, nevedel som, ze je tam pochovany. Ako vzdy, aj tu som pobudol v pomysleni na tohto velkeho umelca a ucenca. Ale co sa tyka maliarstva, tie skutocne krasne pocity u mna – nech to znie akokolvek paradoxne – tento maliar nevyvolal. Aspon , co sa tyka jeho malieb, okrem “Poslednej vecere” (Santa Maria delle Grazie, Milano), ale nie som sam. Pierre Auguste Renoir napr. prave o tomto obraze povedal: „Leonardo da Vinci ma nudi. Mal zostat pri svojich strojoch. Jeho apostoli a jeho Kristus su sentimentalni. Som si isty, ze tito zidovski rybari zasadili zanho svoj zivot a nemuseli vyzerat ako zomierajuce kacky pri jednej burke.“

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S tymto obrazom nemam ziaden problem, jedine co je na nom nezvykle je androgynna postava Jana Krstitela. Vysvetluje sa to Leonardovou homosexualitou, ktora je znama, ale nejaku inu diabolskost by som za tym nehladal. Podobnych usmevov je na portretoch tej doby dost vela.

 

Inak bolo uplne beznou vecou, ze maliari do obrazov vkladali druhoplanove odkazy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte som našla tú vyššie spomínanú verziu reprodukcie s tmavým pozadím :

 

Obrázok

 

kde sa strácajú propriety, a zostáva len postava s hlavou, o ktorej nie je jasné či má ženské alebo mužské rysy, a úsmevom, ktorý sa mi nepáči ...

 

vďaka vašim postrehom a vysvetleniam som vlastne prišla na to, v čom je môj najväčší problém s týmto obrazom : je to v samotnom mene Leonardo da Vinci ... je príliš veľké na to, aby som si pripustila, že jeho maľby nie sú vždy najlepšie ...

nuž tak jeho maľby nie sú vždy najlepšie ... a tomuto obrazu pritmavé pozadie a jeho preslávené sfumato doslova škodí ... jeho androgýnna podoba je v tomto prípade pre mňa nepríjemná, a poloúsmev pôsobí chladno, okrúhle ani ženské, ani mužské telo a teplé farby pôsobia mrazivo ...

 

neviem sa spriateliť s týmto obrazom, ale to je asi všetko ... starnúci všestranný homosexuálny umelec akoby chcel priveľa inotajov vložiť na jedno plátno ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... obavam sa, ze to je to androgynne ponatie, to i mne nie je po srsti, co odpudzuje... Nie je to ten krasny muz (Michelangelov David), ani nie ta krasna zena (z Michelangelovej Piety), ale cosi medzi tym... Zdravemu cloveku sa to bridi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to androgýnne poňatie celkovo ... prikryjem telo, vidím ženu podobnú Gioconde ...

odkryjem telo, nevidím muža, ale neprirodzené eunuchovské mužské zaoblené telo ... pravica, ktorá vlastne drží tenký kríž, je neprirodzene ohnutá, chýbajú mužské svaly a rameno sa mi zdá krátke ...

 

čím viac sa na to dívam, tým menej som s tým obrazom spokojná ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prechádzam tu od Leonarda k Michelangelovi ... obaja sú takí veľkí, že si zaslúžia vlastnú tému :

 

 

Michelangelo pokiaľ viem, nevedel maľovať a vytesávať ženy ... spravil mužskú postavu a prilepil na ňu ženské "propriety" ... Mária z Piety je výnimka ... ale tú vlastne zahalil do šiat a tvár má nádhernú ...

ale zato mužské postavy boli a sú dokonalé :lol:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na tento úchvatný obraz upozornil Joe : Michelangelo: Svätá rodina

 

/ The Holy Family with the infant St. John the Baptist (the Doni Tondo)

c. 1503-05 , Tempera on panel, Diameter 120 cm (47 in); Uffizi, Florence /

 

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nevedel ženy? :lol: bol homosexuál zas :) ale páči sa mi viac ako leonardo -má viac svetla v obrazoch a iný výraz v tvári majú jeho diela. takí ľudskejší mi prídu.. -bol mladší ako on však? -ozaj, že na bratislavskom hrade do augusta výstava o leonardovi

 

sa asi hanbil na ženy pozerať :) že ich tesať nevedel

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No hej... Do tváre pripomína trocha Boleka Polívku v mladšom vydaní... :lol: A tie prsia sú fakt ako prilepené. Žiaden prirodzený prechod... Ako plastický chirurg by sa asi neuživil... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Michelangelo bol väčším umelcom ako Leonardo mal krajšie diela a významnejšie. A on nebol homosexuál veď je známe že spával s jednou neobyčajne krásnou ženou. Len on bol strašne škaredý tak bol kvôli tomu neštastný inak nič.

 

 

 

A vedel dobre vystihnúť detail a spravné vytesať tie sochy lebo ako prvý začal aj pitvať Leonardo až po ňom začal s pitvaním.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Leonardo bol géniom svojej doby, to je známe... bol natoľko všestranný a natoľko sa zaujímal o všetko, že robil všetko ... niektorými technickými vynálezmi poriadne predbehol svoju dobu, lietajúce stroje, vnútro človeka, človek, pohyb, geniálne kresby, maľby ... a vo svojej dobe bol homosexuálom a celý život musel byť obozretný a vysporiadavať sa s tým ...

ani úplne všestranný umelec nemôže byť úplne dokonalý vo všetkom ... odniesli si to maľby ... androgýnne postavy, tmavé plátna, nevyspytateľné úsmevy... niečo tvrdé a neláskavé, čo v nich je, čo trochu prinúti človeka premýšľať ...

nie všetky jeho obrazy ... :)

 

Obrázok

 

 

na tomto obraze : da Vinci : The Annunciation , aby mu vyšla vyváženosť a zámer, aby bol obraz taký, akým ho chcel mať, si všimnite pravú ruku postavy vpravo ... čo je na nej zvláštne ? :lol:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov