Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

V hre FreeSpace 2 v intru sa hovorí: "Spomínam na príbehy o slávnom národe, o mestách s vežami, ktoré sa dotýkali slnka, o modrej planéte s nekonečnými oceánmi, ..." atď. Pekná fráza, niečo pravdy na tom je. Uvedomil som si to najmä vtedy keď som uvidel fotografie (zatiaľ väčšinou len modelov) mrakodrapov, ktoré sa plánujú postaviť. Ich výška je priam zarážajúca, majú dosahovať okolo 1000 metrov (skoro 1/9 Mount Everestu). Som zvedavý do akých výšok sa mrakodrapy budú ťahať, určite tam bude nejaký limit.

Budovy sú to pekné, ale nebude nebezpečné v nich pracovať resp. bývať? Obhliadnúc od katastrofy s WTC je dôležité si uvedomiť že takéto vysoké budovy nielen vyžadujú 100% statiku, ale musia sa vysporiadať aj s obrovskou vlastnou hmotnosťou. Závisí od technológií ktoré sa použijú počas stavby, ale aj tak... myslím že donekonečna sa ťahať nemôžu z viaverých technických dôvodov. Čo si o tom myslíte vy?

 

Trump Hotel v Dubaji, ktorý by mal byť dokončený v r. 2009

Obrázok

 

Burj Dubai by mal mať po dokončení v r. 2008 výšku 800 metrov

Obrázok

 

Takýto mrakodrap plánujú postaviť v Buenos Aires. Dokončený by mal byť v r. 2010 a mal by mať výšku 1000 metrov.

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre Dubaj a "ropné" orientálne krajiny je to otázka prestíže, oni majú radi nádheru v každej forme a hlavne množstve...

už dlhé desaťročia sa napríklad Japonsko pohráva s myšlienkou stavať kilometrové mrakodrapy, zopár plánov a makiet bolo za tie roky uverejnených - z rýdzo praktických dôvodov ... nemajú na svojich ostrovoch priestor - tak plánujú stavať mestá do výšky, vlastne do závratných výšok...

 

človek si zvykne žiť kdekoľvek ... pokiaľ si pamätám jeden z tých ambicióznych japonských projektov, boli tam naplánované poschodia ako záhrady, piesočnaté pláže, morské kúpele, hypermarkety, obchodné a športové centrá, kancelárie, firmy ... čiže človek by si žil vo svojom vertikálnom meste a ani by nevytiahol päty ... nemusel by zísť dolu na zem ... :lol:

 

posledná budova, o ktorej sa uvažovalo , bola mohutná stavba, mala siahať do výšky okolo 2 km...

 

zatiaľ najvyššie budovy sveta sú :

 

Poradie Budova Mesto Výška Poschodí Rok stavby

1 Taipei 101 Tchaj-pej 509 m 101 2003

2 Petronas Tower 1 Kuala Lumpur 452 m 88 1998

3 Petronas Tower 2 Kuala Lumpur 452 m 88 1998

4 Sears Tower Chicago 442 m 108 1974

5 Jin Mao Tower Šanghaj 421 m 88 1998

6 2 International Finance Centre Hongkong 415 m 88 2003

7 CITIC Plaza Kuang-čou (Kanton) 391 m 80 1997

8 Shun Hing Square Šen-čen 384 m 69 1996

9 Empire State Building New York 381 m 102 1931

10 Central Plaza Hongkong 374 m 78 1992

 

 

toto je prvých desať ... ostatné sú v tejto tabuľke

 

už tieto sú dosť zraniteľné, bez ohľadu na to, ako bezpečne a staticky dokonale sú postavené ...

čo spravia budovy vysoké okolo jedného dvoch kilometrov,... zrejme si to musíme najprv odskúšať ... keď sa napríklad trumpovi medzitým zasa neminú peniaze ... ale tam to istí Dubaj a ropa :)

 

a čína uvažuje o svojich obrovitých mrakodrapoch, hlavne zo Šanghaja che spraviť výstavné mesto ... jeden obrovitý mrakodrap sa tam začal stavať už v r. 1997 ... po roku sa stavba zastavila, pretože došli peniaze ... teraz sa na to vrhla vraj jedna japonská spoločnosť ... tieto by mali byť o niečo nižšie... aj tak sú pekne vysoké ... :)

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, na tú vetu z intra si pamätám, tiež ma to vtedy zaujalo (ale čo im už viac ostávalo než príbehy, keď po zničení Lucifera a následnom kolapse skokového uzla sa do SOLu už nemohli vrátiť :lol: ). Mrakodrapy sú dobrým prostriedkom, ako ušetriť priestor na zemi a zároveň umožnujú prezentovať moc a silu... A navyše umožňujú sa aj vyšantiť umelcom pri tvorení dizajnu.

 

Limity určite existujú, nemôže sa predsa ťahať nejaká veža len tak z haluze do niekoľkokilometrovej výšky s tým, že budú dúfať, že im to nespadne... Limity sú dané našou technologickou vyspelosťou, možno v budúcnosti sa kúsok posunú, ale ako vo väčšine oblastí, nejaké tie limity ohľadom stavby budú zrejme vždy.

 

A čo sa týka bezpečia - ak odhliadneme od teroristických útokov, predsa by tam nepustili ľudí a nestavali by to, ak by sa to malo zrútiť... Jednak by bolo množstvo obetí, jednak by prišli o peniaze investované do stavby a navyše by spôsobili obrovské škody aj v okolí a to by určite neriskovali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game Petronas Towers uz nie su prve...

 

Najvyssia obytna budova na svete je momentalne Taipei 101 v Taipei v Taiwane

 

 

A mimochodom vyssia stavba je aj v polsku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, cizy,

 

zistila som, tá tabuľka je staršia ... domyslite si tam stojedničku na prvé miesto :lol:

 

tú tabuľku prepíšem, len čo nájdem nejakú skutočne aktuálnu , ospravedlňujem sa...

 

alebo keď tú správnu tabuľku nájdete skôr, dajte mi vedieť ... díky :)

 

 

 

vďaka Ignymu za pomoc, je tam nová tabuľka ... snáď je už tá správna :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co som cital o mrakodrapoch co maju mat vysku cez jeden kilometer, tak uz neboli moc planovane ako veze, ale skor ako piramidy, siroka zakladna, a postupne sa zuzovali smerom ku vrchu, takto sa da lahko dosiahnut dobra statika :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa raz zaujal jeden článok, v ktorom opisovali, ako sa stavitelia vysporiadali s vplyvmi pôsobiacími na mrakodrap. Vnútri visí obrovské kyvadlo, ktoré vyvažuje nápory vetra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

neviem, či to napísať sem, ale vlastne sa to hodí ako protipól k mrakodrapom:

 

pred pár dňami som na Spektre videla jeden dokument, kde bola reč o tom, že cesta bude viesť pravdepodobne dvomi smermi :

 

niekde naďalej experimentujú s mrakodrapmi, a na stoloch vedcov sú už projekty neskutočných rozmerov, ale napríklad v Londýne sa už vybrali opačným smerom - nie do výšok, ale do zeme

niekoľko projektov sa už uskutočňuje, v dobrom podloží môžu zísť desiatky podlaží do hĺbky a riziká počasia, vetra, nárazu lietadiel a podobných strašiakov sú minimalizované alebo takmer žiadne

a v oblasti s nízkou alebo takmer žiadnou seizmickou aktivitou a skalnatým podložím je "zakrtkovať sa" zrejme ideálne riešenie :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia s tým by problém nebol. Pozri si film Resident Evil, ako tam riešili tieto problémy.

 

 

Zakrtkovanie nie je zlý nápad, ale dosť výrazne závisí od geológie. Tento problém majú tuším v Moskve kde chcú tiež krtkovať, ale pôda je nevhodná na stavby toho druhu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel ten film som videl

ale umele nahrady slnka a denneho svetla su prlajs

nic nenahradi cloveku pekny vyhlad z okna von

 

a uz len ked robis s tym ze si x metrov pod zemou je na psychyku zataz

spytaj sa takych vodicov metra ci banikov co cely cas robia pod zemou ake to je narocne na psychyku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s tými mrakodrapmi a podzemnými priestormi to z hľadiska psychiky bude zrejme podobné

byť na horných poschodiach mierne sa kymácajúceho mrakodrapu asi tiež nie je ten najlepší pocit

 

klaustrofóbiu má asi rovnaký počet ľudí ... aj keď mám ja osobne miernu, široké uzavreté priestory nie sú také stiesňujúce ako úzke a "bez vzduchu"

na druhej strane megalomanské kilometer a viac vysoké mrakodrapy, o ktorých snívajú projektanti, mestá aj s vidiekom a športoviskami a parkami a pohyblivými cestami a výťahmi niekde vo víchrici a s pocitom, že sa mi hýbe svet, ... no neviem neviem :lol:

 

niečo takéto :

Obrázok

 

hm, ten park je tam úchvatný :)

 

 

a ešte: zamietnuté mrakodrapy v Londýne - niekto mal rozum :) :

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

mrakodrap, ktorý má byť dokončený v r. 2011

 

Pýcha amerického Chicaga

 

" ... 150 poschodová budova bude vysoká 609 metrov a bude sa nachádzať na okraji jazera Michigan ... bude stáť najdrahší byt v prepočte miliardu korún. Developer tu ponúka byty v rozmedzí od 750 tisíc dolárov až po 40 miliónov dolárov.

"

:lol:

 

post-88-0-82007000-1309522064_thumb.jpg

post-88-0-15731900-1309522073_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak, je zaujimave, ze v New Yorku a Chicagu su velmi zname skylines - Empire State Building, Chrysler Building, Socha Slobody, WTC a bude tam Freedom Tower, ktoru bude poznat svet (resp. v Chicagu Sears Tower a John Hancock Center, mozno Prudential Plaza). dalsie obrovske mesto LA ale nic take nema - keby mi ukazali jeho skyline, tak to asi neuhadnem (mozno tak podla napisu Hollywood, ale to je cele).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mozno tak podla napisu Hollywood, ale to je cele

... a ešte značnej hispánskej komunite :lol:

 

Myslím že NY a Chicago sú všeobecne uznávané ako najznámejšie a najpokrokovejšie mestá v USA.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov