Skočiť na obsah

Pravopis a slovenčina na slovíčko


henka

Pravopis  

14 členovia hlasovali

  1. 1. Slovníky (cudzích slov a pravopisný) používate



Odporúčané príspevky

ale no nehovor. ak to zvladnu pri prezivších, tak to zvládnu aj pri prekonavších.

Ci sa mam pripravit na novinove titulky - " Po zrážke vlakov našli v troskách osem prežitých??" Ma nestvi.

Celkom staci, ako sa zacali vyznamovo zamienat slova, s ktorymi doposial nik nemal problem a zrazu uz nova generacia netusi vyznam  

cerealny/celozrnny - su uz synonyma

vulva/vagina -/uz sa pise normalne o chlpatych vaginach..tak to by som rada videla a @Sniper ak to citas, tak bez poznamok, ok?/

a moja topka - zamienanie slov pozostalí/zosnulí citat pred mesiacom o tom, ze idu zapalit sviecku svojim pozostalym bolo ..no vcelku tragikomicke

uz sa pomaly nikam neodbočuje iba odbáča  a ludia nosia šále a kraťase

 

a ak by som chcela byt grammarnazi, tak teba a snipera vytrepem po riti za debilne pouzivanie slov chapat a rozumiet.

Dufam, ze tomu uz rozumies a dokonca to aj chapes

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no :) peace. 

" Po zrážke vlakov našli v troskách osem živých"  by snad tiež šlo.   :)  Ale možno TO nechapem :)

"Toť, vtač, čo nášmu — v podzim: tiež div! — kraju
prináša jaro puky osuté…
Nie, nevládzem už valné pohnutie:
i zhlaholia rty, dlane zatlieskajú"

 

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V našom meste ulica čo vedie do Šale sa volá Šaľská cesta. Nejakí gramatikmaniaci sa do toho obuli že to správne má byť: Šalianska cesta. Chceli to premenovať ale bránili sa obyvatelia a firmy že by všade museli meniť údaje tak nakoniec gramaticky nesprávny názov ulice zostáva. Ja by som si to ani nevšimol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slovenská gramatika sa pýši zložitosťou, no v skutočnosti je zložitosť prejavom nedokonalosti. Výnimky vraj potvrdzujú pravidlo, no ak je výnimiek príliš, potom spochybňujú pravidlo.  Ak je korektný výraz preživší, potom tí, ktorí absolvovali test sú pretestovavší. Je to krkolomný výraz a tu by sa znova hodila nejaká výnimka z pravidla. Mohol by som použiť výraz pretestovaní, no podľa tohoto pravidla je správne aj prežití. Ale to nie je správne a výnimka to istí...

Rovnako ma irituje výraz ostatný v zmysle posledný. Tí, ktorí ho používajú zrejme chcú dať najavo, že sú rodoľubi. Známy výrok z Biblie:

"Prví budú poslední a poslední budú prví..."

by sa mal preložiť

"Prví budú ostatní(ý) a ostatní(ý) budú prví."  A my, všetci ostatní, pôjdeme do pekla.. 

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako správne napísať vetu: Je to položené na radiátor(e) alebo radiátor(i)? A poprosím aj vysvetliť že prečo. Keď chcete dobývať ženu tak je to dobýjanie alebo dobíjanie? Ako dobýjať ženu. Dobýjať pevnosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 17 hodinami, Tomáš napísal:

Ako správne napísať vetu: Je to položené na radiátor(e) alebo radiátor(i)? A poprosím aj vysvetliť že prečo ...

Som presvedčená, že otázky, ktoré si "položil", si nenapísal preto, že by ťa skutočne zaujímal výsledok. S najväčšou pravdepodobnosťou si sa chcel opäť iba zviditeľniť.

Ľudia na fóre nepotrebujú vysvetľovanie pravopisu s/z a y/i, všetci sa to naučili ešte na základnej skole, tak aj ja vytiahnem niečo z toho, čo som sa učila ešte na ZŠ, a to som tú školu absolvovala ešte v minulom storočí. My sme sa ešte učili o pádoch: prvý, druhý ... šiesty /nie lokál/, siedmy.

Doteraz uložené v pamäti mi ostalo:

tunel – v tuneli, hotel – v hoteli, tanier – na tanieri ... /6. pád: v kom? - v čom?, na kom? - na čom?/

Čo sa týka vysvetlenia, o ktoré si poprosil, pozrela som, čo by mi ponúkol ujo google, a máš to dokonca vysvetlené odborníkmi ...

Citát

Slovo tunel sa skloňuje podľa vzoru dub, iba v lokáli jednotného čísla má pádovú príponu -i (ako vor stroj), t. j. v tuneli. Takto sa skloňujú niektoré neživotné podstatné mená mužského rodu zakončené na -el, ktoré sú cudzieho pôvodu, napr. panel – na paneli – dva panely, hotel – v hoteli – dva hotely, areál – v areáli – dva areály, seriál – v seriáli – dva seriály, ako aj tunel – v tuneli – dva tunely. V nominatíve a v akuzatíve množného čísla má podstatné meno tunel príponu -y, t. j. správny tvar akuzatívneho spojenia, na ktoré ste sa spytovali, je cez dva veľké tunely. Pri podobných slovách sa v Pravidlách slovenského pravopisu aj v Krátkom slovníku slovenského jazyka, ktoré sú sprístupnené aj v elektronickej verzii na stránke Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV http://slovniky.korpus.sk, uvádza okrem prípon genitívu a lokálu jednotného čísla aj prípona nominatívu množného čísla (ktorá je pri vzore dub zhodná s príponou v akuzatíve).
Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/6420/#ixzz7D8bRZvZe

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale aby som ťa s tým lokálom /na kom? na čom?/ úplne nedoplietla, pretože uznávam, ty sa pohybuješ na území, kde sa stretávaš nielen so slovenským jazykom, tak okrem toho, čo učili nás radšej doplním ešte aj slovo radiátor. Tvar a pravopis toho slova tam nájdeš vo všetkých pádoch. :smile2:

https://www.kvizy.eu/slovensky-jazyk/tvary-slova/radiátor

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ja len doplnim,   kedze otazka nebola na tunel ale na radiator. 

Tomas, kedze sa zjavne pytas ako cudzinec, tak  kazde podstatne meno ma gramaticky vzor. Radiator sa sklonuje podla vzoru dub,  pad sa urci podla otazky v tomto pripade je na "na com?"  co je lokal.  A kedze vzor je dub, tak na dube, na radiatore.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďakujem. Toto som napríklad nevedel že s tým dubom. Na dube - na radiátore. Na dubi už strašne nesedí. Ale na stroji už áno keby sme mali niečo na stroji. Na hrdinovi, na buku...

Poprosím secretku nech ma neobviňuje pri každom príspevku že len píšem aby som písal. Zaujalo ma to. Vysvetlené bolo. Ďakujem. Už netreba ďalej reagovať.

Napríklad zažil som také že pri konverzácii s kamoškou som povedal: za chvíľu / za 5 minút mi ide vlak. Ona ma opravila že: o chvíľu / o 5 minút. Ale ja v mojom okolí som všade počul napr. že za 5 minút som u teba. Bežne to tak hovoria, tak ma ani nenapadlo že to je zle. Čistá slovenčina aj medzi prostým ľudom je len v Martine, Bystrici a tak. Všetko ostatné sú nárečia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov