Skočiť na obsah

Pravopis a slovenčina na slovíčko


henka

Pravopis  

14 členovia hlasovali

  1. 1. Slovníky (cudzích slov a pravopisný) používate



Odporúčané príspevky

pretože tu máme tému o Pravopise, nebudeme zakladať novú - len som k nej pridala kúsok názvu, volá sa teraz

 

Pravopis a slovenčina na slovíčko

 

už roky sa opakuje nesprávne opísanie niektorých slov, ktorými sa úplne mení ich význam, a vôbec nechápem, ako k tomu pisatelia prišli, či nepočujú či nevnímajú, že píšu niečo iné, než čo mienia písať ... ale svet je plný vecí, ktoré nechápem ...takže správne a nesprávne písanie slov, táto téma sa takto aj vyvíjala, takže sa tu opravil vlastne len názov témy

game

 

 

 

 

 

keď som začínala na čete, môj pravopis bol v pohode.

čím dlhšie som ale písala cez fon a čítala tie zmätené i a y

tým horšie som sa v nich vedela orientovať :lol:

teraz sa priznám siahnem aj po slovníku -ale až keď s otázkou aké i, obehnem celú rodinu :)

ako ste na tom vy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dal som raz za čas, pretože občas sa stane, ale naozaj málokedy, že dačo také do rúk vezmem aby som tam dačo vyhľadal... Skôr by to označovala zrejme možnosť Takmer vôbec, ale keďže taká nie je, tak toto... Väčšinou sa totiž spýtam rodiny ak si nie som istý alebo prípadne (ak o nič nejde) niečo tipnem...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

koľko je raz za čas ? :)

pravopis a gramatiku som mala vždy rada, aj mám ... zvyčajne si dávam pozor, pri tom množstve písania na nete mi občas nejaké nevhodné písmenko ujde ... zvyčajne je to i/y v prídavných menách ... potom vzápätí opravujem :lol:
horšie je to s písaním veľkých písmen ... nepíšem ich takmer vôbec, a pomaly zabúdam pravidlá ich písania ...

asi pred rokom sme s priateľom z recesie napísali o radu na juľš sav ... a tento rok som sa raz na ich stránku pozrela kvôli jednému prevzatému /cudziemu/ slovu v množnom čísle ... nikdy som nevlastnila pravidlá žiadneho pravopisu ... :)


ale pridám sem, neviem, či to sem celkom patrí, slovníky cudzích slov ... občas sa v nich hrabem len tak pre radosť ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

siahat po psp, synonymickom slovniku, Duden, encyklopediach a slovnikoch cudzich slov, neznamena iba byt si neistym; svedci naopak o vnutornej schopnosti cloveka dalej sa vzdelavat, povazujem to za uctyhodne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Raz za čas použijem nejaký ten slovník (najmä anglický :lol:), slovenský pravopis mi problém nerobí, ale dbám na to hlavne na fórach. Počas súkromnej diskusie napr. na ICQ gramatiku si až tak nevšímam, lebo veľakrát potrebujem rýchlo písať s viacerými naraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam to stastie, ze mam pre pisanu podobu slova a gramatiku urcity cit, co spolu s prevazne vizualnou pamatou sposobuje, ze mam velmi dobry pisomny prejav ( teda aspon si to myslim :lol: ), a to nielen v rodnom jazyku, ale aj v cudzich. Nikdy som nemala problem s i/y, s/z, ou/ov... a podobnymi "chytakmi", ktorych neznalost ma niekedy zaraza i u pomerne vzdelanych ludi. Nemozem vsak uplne vylucit, ze mi uz uslo zopar novych pravidiel slovenskej gramatiky (napr. tie dlzne, co kedysi boli a uz nie su...), najma odkedy zijem v zahranici a kontakt s rodnym jazykom je mensi. Tiez za spravne pouzivanie ciarok a najma bodkociarok by som obcas ruku do ohna nedala...

Napriek tomu si to casto zjednodusujem a pisavam na forach bez diakritiky, najma kvoli tomu, ze striedam rozne typy klavesnic, kde stale hladat patricne pismeno zdrzuje a na niektorych slovenska diakritika ani nie je.

Zial, takmer opacne je to v cudzich jazykoch s mojou vyslovnostou. Vraj na dobru vyslovnost treba hudobny sluch a pri nom maticka priroda na mne usetrila...

Inak si myslim, ze poznat slovensky pravopis a gramatiku a spravne ich pouzivat je otazkou vseobecnej inteligencie. Nemam teraz na mysli preklepy a nedbalost pri roznych chatoch, ale ked naozaj niekto chce nieco suvisle napisat, aby tomu ostatni porozumeli a hemzi sa to gramatickymi a stylistickymi chybami - to mi naozaj hned udrie do oci a o pisatelovi si utvaram pomerne nelichotivu mienku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

miracle

 

používanie diakritiky je veľmi diskutabilné a ani ja sa nemôžem nakloniť k tomu či ju používať alebo nie.

 

Prečo by sa nemala/nemusela používať? Odpadli by problémy s kódovaním stránok písaných v európskych jazykoch. Veľa stránok na nete zle zobrazuje písmená len preto že je zle nastavené kódovanie.

 

Ale používať by sa mala, už len z toho dôvodu že sú slová v slovenčine (ale aj v češtine) ktoré bez diakritiky môžu mať viacero významov a mohli by zmysel celej vety obrátiť naopak.

 

Napr. si zoberme vetu napísanú bez diakritiky: Chcel by som vedla teba stat. Najmä posledné slovo pri vhodnom doplnení mäkčeňov a dĺžňov by nadobúdalo úplne iný význam ako tvorca textu zamýšľal... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Diakritika je pre mna absolutne nepouzitelna. Myslienka, ze na specialnej taliansko-francuzsko-nemecko-anglickej "svajciarskej klavesnici" budem musiet pisat po slovensky, je teoreticky mozna, ale prakticky neuskutocnitelna. Da sa to, ale... Radsej nepouzivam diakritiku, i ked na pravopis a ortografiu kladiem velky doraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

henka,


jednoznačne : pouličný predaj je správne  :)


uličný je napríklad futbal, hraný v rámci jednej ulice, alebo izba, obrátená do ulice

pouličné je osvetlenie, pouličný predaj, pouličné boje, pouličný predavač ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slovniky pouzivam velmi casto. dokonca aj ked ich nepotrebujem. ale to su slovniky prekladove - cudzojazycne.

 

ako ste na tom vy?

vobec. slovensky pravopis mam v istom nemenovanom prste.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Oznacila som raz za cas – Slovnik cudzich slov, ale aj Vseobecny encyklopedicky slovnik mam ulozeny pri PC. Nemyslim si, ze by som ich potrebovala pri overeni si, ake i/y je potrebne niekde napisat, skor overit si vyznam niektorych slov. Nemyslim si, ze sa pravopis neda naucit – da, ale cit pre pravopis musi mat clovek jednoducho v krvi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cit pre pravopis musi mat clovek jednoducho v krvi.

veru, a hlavne clovek musi vediet, preco je to tak a nie inak. s tym sa bohuzial nestretavam vobec casto a to ani u ludi, ktorych pisomny prejav je na dost slusnej urovni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nad pravopisom som sa nikdy príliš nezamýšľal. To, ako píšem, je automatické. Asi to bude tým, že som prečítal veľa kníh, takže to mám asi v krvi. Buď mi to mäkké i sedí, alebo nie :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

nikdy som s pravopisom problemy nemal. iba 3x v zivote som mal z diktatu inu znamku ako jednotku. slovnik nepouzivam, aspon nie slovensky. gramatiku ovladam, v I a Y sa nesekam.

 

jedine, co mi robi problem, odkedy som byval na vychode, je S a Z - "z nou" a tak ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja s gramatikou tiez nemam ziadne problemy. Diktaty su jedina vec kde sa mi podari opravit si znamku z nejakeho testu. Akoze takto na nete na to velmi nedavam pozor, ale nestava sa casto ze by som robila chyby.

 

Najradsej mam ked niekde citam mylujem ta alebo ze lubym ta. To je uz a mna fakt vela :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak, ked sa chcete pobavit... staci ked si date google.sk a zadate vyhladat "vytam(e) vas" (skuste oba varianty)... uvidite, kolko stranok ma autorov, ktori nemaju paru o gramatike :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja mam rada gramatiku, ale prikladam doraz a vyznam len u mna samej; vo vacsine pripadov mi je jedno, kto ake "y" alebo "i" pise. Do slovnika sa dokazem skutocne zacitat.

 

Pouličný predaj - ten, ktorý nie je v obchode (aj na námestí, a nehovoríme "ponámestný predaj")

uličný - v ulici (vchod apod.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov