Skočiť na obsah

Pravopis a slovenčina na slovíčko


henka

Pravopis  

14 členovia hlasovali

  1. 1. Slovníky (cudzích slov a pravopisný) používate



Odporúčané príspevky

  • Pred 4 týždňami...

pretože tu máme tému o Pravopise, nebudeme zakladať novú - len som k nej pridala kúsok názvu, volá sa teraz

 

Pravopis a slovenčina na slovíčko

 

 

už roky sa opakuje nesprávne opísanie niektorých slov, ktorými sa úplne mení ich význam, a vôbecv nechápem, ako k tomu pisatelia prišli, či nepočujú či nevnímajú, že píšu niečo iné, než čo mienia písať ... ale svet je plný vecí, ktoré nechápem ...

 

tak začnem ...

slovíčko niaký ... opakuje sa u viacerých pisateľov, a často, v zmysle " maju na to asi aj nejaky svoj dovod " čiže autor chce povedať niečo úplne iné ... nie nijaký, ale nejaký ....

 

takže podľa JUĽŠ, pravidiel slovenského pravopisu a slovenského synonymického slovníka :

 

 

nijaký :

 

/ výber /:

nijaký 1. popiera jestvovanie vecí, javov v súhrne i jednotlivo • žiaden • žiadny: nedostal nijaký, žiaden, žiadny list; nemal nijaké, žiadne peniaze • ani jeden • zried. niktorý: dnes nevypočítal nijaký, ani jeden príklad; buď sa ožení s ňou, alebo s niktorou • nulový: výsledok námahy bol nulový • nijakovský: neprinútiš ma nijakovským spôsobom • fraz. ani taký • ani onaký: neoblečiem si ani taký, ani onaký kabát • hovor. expr. horký (obyč. v menných vetách): horká (tam) jeho pomoc

 

2. p. neurčitý

 

 

nejaký :

 

/ výber / :

nejaký ktorý nie je bližšie určený; ktorý nemá presne určené vlastnosti, presne určenú mieru al. počet • dajaký • voľajaký • hovor.: dáky • dákysi • voľáky: Priveď so sebou aj nejakého, dajakého, voľajakého priateľa!; dnes neprídem, mám dajaké, dáke, voľáke povinnosti; Už si mu vyplatil dajaké, dáke peniaze? • akýsi • ktorýsi • poet.: kýsi • kýs' (neznámy, a preto bližšie neurčený): hľadal ťa tu akýsi človek; trpí na nejakú, akúsi záhadnú chorobu; akýsi, ktorýsi spisovateľ raz napísal, že… ; démon kýs' škaredý (Krasko) • istý • určitý • jeden • hovor. istýsi (známy, ale bližšie neurčený): dovolenku strávila s istým, jedným pánom; dohodli sa na istých, určitých kompromisoch; bol raz jeden kráľ • hocijaký • akýkoľvek • hovor. bársaký • hocaký (nie je dôležité, aký): Nevieš o nejakom, hocakom, akomkoľvek priváte?; zaspievaj nejakú, bársakú, hocakú pieseň • hovor. taký (ktorý má približnú mieru al. počet): príď o taký týždeň • expr.: aký-taký • koľký-toľký (vyskytujúci sa v presne neurčenom menšom množstve): zostala mi aspoň aká-taká nádej; mám z poľa aspoň koľký-toľký úžitok

 

neznámy o ktorom sa nič (podrobnejšie) nevie (op. známy) • akýsi • nejaký • voľajaký • dajaký • hovor.: voľáky • dáky • kniž. akýsi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dúfam sa moje jazykové okienko nakoniec rozrastie o ďalšie vaše "niaké" postrehy :lol:

lebo niektoré písačky mi trhajú uši ... teda kolú oči, tuším už budem nemilosrdná :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Keďže som geograf, najviac ma irituju nespravne geograficke nazvy, ktore často čitam alebo počujem v mediach, od ľudi, ktori sa slovom živia!!! Naposledy ma dostalo do kolien, keď som kdesi v tv začul nazov (spravne = Maldivy/na Maldivách - suostrovie v Indickom oceane)"Malé ďivy", na "Malých ďivoch"! Alebo Kajmanske ostrovy (spravne = Kajmanie). Je to smutne, že nemôžu obetovať par sekund na to, aby zistili spravny tvar. Čo je však najhoršie, nedeje sa to len pri geografickych nazvoch...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to Maldivy je velmi caste u slovakov, pre ktorych su to proste malé divy.

 

dalsie mylky su v mestach a miestach

 

1)

zakoncenych na -(i)os, -(i)on, ktore sa mylne sklonuju v muzskom rode pridavanim koncoviek podla vzoru dub (stroj) k celku. to je nespravne, pretoze hlasky n,s su samy padovymi koncovkami a pri sklonovani v slovencine proste nalezia iba týmto pádom: nominatív, akuzatív, vokatív. pri sklonovani v ostatnych padoch to ma vyzerat inak. jednoducho povedane, namiesto na Isthmose, na Skyrone ma byt na Isthme, na Skyre.

 

2)

zakoncenych na -(i)a, ktore sa mylne sklonuju v jednotnom cisle zenskeho rodu, a ma to byt mnozne cislo stredneho rodu. napr. v tej Daimonii, Illurike namiesto spravneho v tych Daimoniách, Illurikách.

 

3)

zakoncenych na -ma, ktore sa mylne sklonuju v jednotnom cisle zenskeho rodu, a ma to byt jednotne cislo stredneho rodu. napr. v tej Therme namiesto spravneho v tom Thermate.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to Maldivy je velmi caste u slovakov, pre ktorych su to proste malé divy.

To je v poriadku. Ale ak to odznie v spravach pripadne v podobnej "važnej" relacii, je to na považenie. Tiež sa často stretavam s pomenovanim Maledivy, ktore je tiež nespravne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

sklo, a správne aj sklený aj sklenený
sklenný je hrôza


okrem toho stále nanovo sa s tým stretávam a tuším čoraz častejšie ...
myslela som si, že je to krajový nešvár, ale stretávam sa s tým u mladých stále častejšie a z celého slovenska a nehorázne mi to píli uši :

také niečo že " keby som bola bosorkou " asi v škole neučia, jednoducho sa napíše " keby som bosorka ", " keby som vtedy doma ", " keby som práve na motorke " ...

a také čosi, že " keby som bola bývala v tých časoch bosorkou " ... takto to napísať, do toho by niekto umrel, naisto :lol:

brrrrrr

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ach, tak sem som asi uz davno mala prist.

 

Tiez si pamatam, ako raz moja anglictinarka povedala "Male Divy" a div, ze som zo stolicky nespadla... Tsk. Ale ked uz hovorime o spravnej slovencine, asi aj ja prispejem tymi niekolkymi poznatkami, ktore mam - a vela ich az tak nie je.

 

Zavisly na niecom/niekom - nespravne.

 

Spravna je vazba s genitivom, a teda "Zavisly od niecoho/niekoho" - Lame mi to usi, ked to pocujem v TV, hlavne od hlasatelov, ktori by taketo nieco mali vediet.

 

Blb, blbost, blby clovek - nespravne, to slovo nie je spisovne.

 

Spravny variant je "hlupak, hlupost, hlupy"

 

 

K semantickym, teda vyznamovym rozdielom medzi mnohymi slovami by sa mala venovat ina, samostatna a velka kategoria, kedze je toho neurekom.

 

Milovat - Lubit.

 

Lubit - ked nasa laska k danej osobe/veci je zatial cisto platonicka

 

Milovat - Aj v posteli, teda sexualna laska... Inymi slovami - ked sme uz s dotycnou osobou mali pohlavny styk.

 

Hovorit teda "Miluj..." v bibli a tak... Nuz. Nie je to spravne. Taktiez:

 

 

Diskutovat - zdielat so skupinou ludi svoje nazory

 

Debatovat - snazit sa ludom vtlacit svoj nazor a to bez ohlady na ten ich.

 

Umele prerusenie tehotenstva - hlupost, kedze ak niekoho prerusime, po niekolkych momentoch ta osoba dalej pokracuje v tom, v com sme ju prerusili... Teda ak tomu rozumiem spravne, tehotna zena prerusi tehotenstvo a po nejakom case sa vrati a ohnovi ho... Hlupost, co?

 

A takze je paraziticke slove, ktore infikuje nasu rec a NEMALO by sa pouzivat.

 

A pre vlastne potesenie mam domu knizku "Slovencina do vrecka" - velmi osozna, hoci najprv som ju neznasala kvoli tomu jednoduchemu faktu, ze som sa z nej ucila na skusku. Teraz je celkom zboznujem.

 

Uvidime sa neskor ;) Pripadne o chvilu, priatelia. (A nie "vidime sa" a nie "za chvilu" :) ;) :lol: :) ).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

dnes som videla jeden starý a celkom dobrý trojriadkový vtip, ale pointa je iná: takmer som odpadla, keď som ho uvidela

jajžebože :lol: :

 

v troch riadkoch bolo nespočetne hrúbok / nie klasická štúrovčina, proste hrúbky, pomotané : ) /, ani jedna čiarka, bodka, dvojbodka, ani jeden náznak, kedy začína priama reč, kedy hovorí jeden, kedy druhý, niektoré slová s interpunkčnými znamienkami, niektoré bez, niektoré vety začínali veľkým písmom, niektoré pokračovali normálne z predchádzajúcej vety bez prechodu a náznaku - mám vždy odjakživa automaticky zapnutú kontrolu pravopisu a bez červeného podčiarknutia boli LEN PREDLOŽKY A SPOJKY, len s predložkami bol aj tak problém : )

rada by som videla vysvedčenie toho človiečika, čo ho pôvodne na net napísal, vážne ... čo to v tých školách učia, jaj jaj :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

v poslednom čase sledujem kdekade / nielen na tomto fóre, ale aj na tomto fóre / nádherný príšerný patvar " trebalo, trebalo by"

nevykrúca to dokonale uši ?! : )

 

namiesto trebalo, trebalo by, čo je dokonale hrozné, je správny tvar :

 

bolo by treba, bolo by potrebné, je potrebné, žiada sa, žiadalo by sa, knižne načim ... no nie je to krajšie ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 7 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov