Jump to content

Recyklácia


RoSo
 Share

Recommended Posts

Keď som pracoval na lodi, triedili sme odpad. Na organické zbytky, sklo a kov, a treťou kategóriou bol bežný odpad. Organické zbytky sa pomleli a vypustili do mora, zvyšok sa vykladal v prístave. Myslíte si, že má takéto triedenie zmysel? Viete si predstaviť, žeby ste doma separovali odpad?

Počul som o firme, ktorá z tetrapakov vyrába zatepľovacie panely a dávnejšie aj o rohožiach z rozdrvených pneumatík. Aké nápady máte vy na využitie druhotných surovín?

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 41
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • Sniper

  4

 • game

  3

 • Ignatius

  3

 • RoSo

  9

Top Posters In This Topic

čo sa týka biologického odbadu viď napr. banánové šupky a pod. hádžeme do kompostu papierové triedime zvlášť do papierových tašiek a tie potom dávame do zberu zbytné tiež triedime a dávame do separátneho zberu

Link to comment
Share on other sites

nielen že si to viem predstaviť, aj to robíme....

 

nie úplne striktne, nemáme kompost, ani sliepky, :lol: .... ale tetrapak, sklo, pet fľaše, papier, ... bežne :)

Link to comment
Share on other sites

odkedy nam pred dom dali specialne kontajnery, tiez triedime papier, plasty aj sklo...nie uplne striktne ale snazime sa :lol:

Link to comment
Share on other sites

U nás o tých kontajneroch akosi nechyrovať. Pre papier chodí raz za čas auto z Tenta, tak dám noviny susede, aby získala toaleťák :lol: . Raz som daroval časopisy knižnici, ale tá strašne nesympatická pani ma sekýrovala, že som ich nepotriedil podľa vydania, tak ďalšie idú do zberu.

 

Čo poviete na Ignatiusovú výzvu: Zrušme sáčky? Nie je tej umeliny priveľa?

Link to comment
Share on other sites

RoSo

 

Ved uz tie kontajnery coskoro mat budeme (vraj), tak som zvedavy, ako sa to bude dodrziavat :lol:. Btw, napady na vyuzitie druhotnych surovin? Tak zaujimave je aj zbieranie plastovych flias, ktore sa potom melu a cinania z nich robia oblecenie, ktore nam naspat predavaju :). Super...

Link to comment
Share on other sites

Odpad by sa mal triediť. Keby sa triedil myslím že aj odvoz by bol lacnejší. Predsa len keď sa všetko nahádže do jedného kontajnera od šupky banána cez starý koberec až po radiátor tak predtým ako väčšina pôjde do spalovne tak sa to bohvieako asi nepretriedi.

Link to comment
Share on other sites

Tak tak. Len skoda, ze ludia su blbi a kym si zvyknu a naucia sa, ze je to dolezite aj pre buducnost, tak to nejaky ten piatok potrva. :lol:

Link to comment
Share on other sites

U nás napríklad tie kontajnery na delený odpad nie sú, tak triedim z neho aspon papier a organicke zvyšky. Čo zhnije, pride neskôr do záhradky, papier do zberu, iba sklo a plasty majú smolu... Kým boli vratné plastové fľaše na kolu, kupoval som ju v nich. S týmito jednorázovkami to nie je zatiaľ doriešené, hoci u nás tvoria asi vacsinu odpadu... :lol:

Link to comment
Share on other sites

...iba sklo a plasty majú smolu...

No škoda tých vratných plastových fliaš kvôli plastom, ale škoda aj tých kontajnerov na sklo, čo sme mali tam na rohu pri obchode istý čas...pamätáš?
Link to comment
Share on other sites

a hory odpadkov utešene rastú ... a občas mám pocit, že čím ďalej tým rýchlejšie ... / kúsok od nás pred pár rokmi vytvorili novú skládku .... je z nej neuveriteľná hora .... :lol: /

 

obávam sa, že ešte mnohí z nás nedozreli, a hlavne miestne úrady, výkup viazne, ľudia by aj triedili, ale nie je kam.... a to je veľká škoda, je načase aspoň trochu ochrániť túto našu jedinú Zem .... hoci sa znečisťuje naďalej vo veľkom, a naše snahy recyklovať sú ako kvapka v mori ...

 

občas ma tak napadne , že so Zemou šafárime, akoby sme ju mohli len tak beztrestne vyžmýkať a zahodiť a vytiahnuť ďaľšiu ... to práve nemôžeme ...

máme len túto jednu Zem ... ďaľšiu nemáme

Link to comment
Share on other sites

nie... EÚ a všetky tie Európske komisie pre všetko sú gigantické byrokratické aparáty, ktoré by mohli začať u seba... potom bude moja odpoveď asi áno ...

Link to comment
Share on other sites

Zablúdil som na oficiálnu stránku nášho mesta www.presov.sk , aby som nasiel pár informácii o separovaní odpadu. Vyberám zopár úryvkov:

 

 

Len trpezlivým dlhodobým pôsobením je možné dosiahnuť dobré výsledky. Touto cestou vás žiadame, vážení obyvatelia Prešova, aby ste k zavedeniu separácie komunálneho odpadu pristúpili s pochopením a zodpovedným prístupom pomohli naplniť ciele, ktoré si uložili v oblasti separácie. Separácia druhotných surovín sa v meste Prešov začala 1. 7. 1996. Na vopred určené miesta sa rozmiestnili kontajnery na PAPIER a SKLO. V súčasnosti mesto Prešov zabezpečuje v Technických službách zber papiera a odpadového skla na 44 zberných miestach.

 

Bývam v Prešove niečo cez štyri roky, ale s kontajnermi na papier a sklo som sa nestretol.

 

 

Separovaný zber v komplexnej bytovej výstavbe

 

Obyvateľom mesta, ktorí bývajú v bytových domoch, rozmiestnime 1 100 – litrové kontajnery na 4 komodity (papier, sklo, plasty, VKM + kovové obaly), a to na vopred určené miesta. Rozmiestnené kontajnery budú farebne označené podľa jednotlivých komodít.

Zber sa bude vykonávať podľa vopred pripraveného harmonogramu.

 

 

Bývam v paneláku, a nemám po tých štyroch rokoch chuť skladovať odpad a čakať, kedy sa ich pripravený harmonogram dostane aj na našu ulicu.

 

Pre bioodpad, objemný odpad a elektrický a elektronický odpad majú byť pripravené veľkoobjemné kontajnery. Za 4 roky som videl taký kontajner dvakrát. Píšu o zberných miestach, čo znamená, že ak sa chcem zbaviť väčšieho odpadu, mám vziať auto a priviesť im ho. Ja si politiku mesta ohľadom separácie odpadu predstavujem úplne ináč.

 

Občan tento odpad môže doviezť na spomínané zberné dvory počas nonstop služby, kde od neho odpad prijme a zaeviduje zodpovedná osoba a určí, kde má odpad uložiť.

 

K tejto vete nemám komentár.

 

link 1 a link 2

 

Skúste si pozrieť tieto linky a posúdiť, či je môj názor pomýlený alebo sú to všetko len prázdne reči miestnych politikov.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 4 weeks later...

V EÚ povinná recyklácia "prenosných" batérií

 

DSL.sk, 4.5.2006

 

V Európskej únii bude od roku 2012 podľa v stredu oznámenej dohody povinná recyklácia prenosných batérií. Batérie obsahujú vo väčšine prípadov ťažké kovy, ktoré su mimoriadne škodlivé životnému prostrediu a človeku.

 

Dohoda ešte podlieha schváleniu parlamentu, predpokladá sa ale, že bude bez problémov prijatá, keďže vznikla dohodou parlamentu a všetkých členských štátov.

 

Za prenosnú batériu je klasifikovaná ľubovoľná batéria, ktorej hmotnosť neprekračuje 1 kg. Za prenosné batérie tak budú považované aj batérie z notebookov, MP3 prehrávačov, mobilných telefónov a hračiek.

 

V roku 2012 budú členské štáty povinné recyklovať 25% predaných batérií, v roku 2016 už 45%. Od roku 2009 budú batérie povinne označené dobou životnosti.

 

Nové pravidlá tiež zakazujú výrobu batérií s obsahom viac ako 0.0005% medi a batérií s viac ako 0.002% kadmia. Výnimky sú povolené len v špeciálnych prípadoch, napríklad v prípade bezpečnostných systémov a v zdavotníckych prístrojoch.

 

V Európe sa predá ročne 160,000 ton spotrebiteľských batérií, 190,000 ton priemyselných batérií a 800,000 ton batérií do automobilov.

 

 

Čo si o tomto myslíte? Bude to mať vplyv na životné prostredie, alebo len na cenu batérií? Ja použité batérie hádžem do šuflíka. Raz som ich chcel odniesť do Tesca, mali tam takú valcovú nádobu na použité batérie, ale tá sa rozbila a novú už nedali. Osobne si myslím, že ľudia by odpad aj chceli triediť, len im na to nikto nevytvára podmienky.

Link to comment
Share on other sites

Osobne si myslím, že ľudia by odpad aj chceli triediť, len im na to nikto nevytvára podmienky.

S týmto maximálny súhlas. Veľa sa vraví, ako by sme mali triediť odpad, no zabezpečenie toho všetkého je často viac než žalostné. Čo sa týka tých batérií, ja som len zvedavý, ako v tomto našom Kocúrkove sa podarí splniť tie plány recyklácie. Pri tom, ako to tu vyzerá, mám vážne pochybnosti, že sa to zabezpečí ako treba včas... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Predstavujem si to asi tak, že budete triediť odpadky do rôznych plastových vriec. Zaujímalo by ma však, čo sa s nimi stane, keď ich odovzdáte. Či potom neskončia pokope na skládke alebo v spaľovni.

 

Ľudia sa snažia, ale štátna politika v tejto oblasti je katastrofálna.

Link to comment
Share on other sites

skoncia ako skoncia normalne odpadky co vyhadzujes do separovaneho zberu pod tvojim doomom na ulici, ziadna veda

cielom je hlavne ukazat vyse 20 tisic navstevnikom, ze triedenie je spravna vec

Link to comment
Share on other sites

skoncia ako skoncia normalne odpadky co vyhadzujes do separovaneho zberu pod tvojim doomom na ulici,

to je tá tragédia, že žiaden separovaný zber pred našou bytovkou nie je. Môžem akurát tak vytriediť papier, po ktorý si raz za čas príde auto z Tenta. Mesto sa nesnaží dostatočne.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

:)

 

musím hlásiť zmenu k lepšiemu. Pravdepodobne sa niekto zodpovedný pozrel na toto fórum :lol:

 

Od včerajška máme pred blokom štyri kontajnery na separovaný odpad :)

Link to comment
Share on other sites

Triedi cela fakulta! A doma tiez. Asi 2x do mesiaca chodi auto, ktore berie plastove flase a v dedine mame aj triedeny odpad na vsetko. Bioodpad ide do hnoja alebo susedovym sliepkam alebo psovi, nech si prilepsia....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy