Skočiť na obsah

Ako hľadať planéty?


Ajk

Odporúčané príspevky

Venušu nájdeš hneď, po Slnku a Mesiaci je tretí najjasnejší objekt na oblohe.

Mars, Jupiter a Saturn voľným okom v pohode, Saturnov prstenec už vidieť v triédri 10x50 (pri dobrých podmienkách), tak isto aj Jupiterove 4 najväčšie mesiace. Dobrým okom sa dá vidieť aj Urán. Neptún iba v ďalekohľade, Merkúr dá sa aj voľným okom vidieť, ale treba mať šťastie, a na Pluto môžeš zabudnúť, málo jasný :lol:

Okrem Neptúnu a Pluta som videl všetko.

Samozrejme že planéty nájdeš vtedy ak sú v dobrej pozícii voči Slnku.

 

Preto je dobré mať nejaký atlas, podľa ktorého nájdeš nielen hviezdy ale aj planéty. Na to úplne postačí Astronomická ročenka SÚH Hurbanovo (od r. 1996 mám všetky).

 

Dobrý je aj soft MyStars, image z neho:

 

Obrázok

 

Toto bol stav viditeľný z Trenčína (ale v podstate je to jedno, či je to z BA alebo KE, rozdiely sú malé) o 22h. Jupiter je necelých 20° nad južným obzorom v súhvezdí Panna, Mars a Saturn sú vpravo tiež asi 20° nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Raka ale už zapadajú, a ako vidieť Neptún a Urán vylezú von niekedy v noci :)

 

Pre orientáciu - 20° nad Jupiterom je jasná hviezda Arcturus zo súhvezdia Pastier, vľavo hore vidieť Vegu zo súhvezdia Lýra. Napravo od Jupitera asi 10° je hviezda Spica zo súhvezdia Panny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel>diki ten program je super... nevies ci nie je nieco take aj na mobil vo formate jar?

 

inak dnes je v BA na hovno obloha... identifikoval som len hviezdu Vega...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to neviem či je niečo aj na mobil :lol: ale to hádam nechceš sledovať celú oblohu na displeji 3,5x3,5 cm? :)

 

Odkiaľ máš ten program? Si si ho stiahol? Lebo ten môj mám niekoľko rokov (riadne zaregistrovaný, preto ho mám tak dlho :) ).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

stiahol.. najviac sa mi paci, ze zadam suradnice, dam tlacitko now a spustim simulaciu... a tie planety sa hybu :lol:

 

ja mam shareware.... das do gúgla "MyStars!" a hned to prve je ono

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

btw. ako to vyzera s tou 10. planetou? vraj je vacsia ako Pluto, cital som ze v roku 2005 mali vyniest verdikt, ci ju uznaju ako planetu, alebo ci nie... uznali ju, nezunali alebo este nevedia?

 

som pocul ze sa ma volat Xena :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

naposledy sa hovorilo o transneptunickom telese 90377 Sedna, veľkými písmenami bolo tuším minulý rok ohlasované ako hľadaná desiata planéta ... s čím astronómovia vôbec nesúhlasia ...

meno dostala podľa inuitskej bohyne mora, má v priemere 1180 až 2360 km. Jej priemer však stále nie je presne známy, no odhaduje sa na 1/2 až 3/4 priemeru Pluta...

 

telesá podobného druhu, ktoré boli priebežne novinármi označované za desiatu planétu sú 90482 Orcus,

50000 Quaoar, 20000 Varuna a najnovšie 2003 UB313...

 

pritom ani Pluto nepatrí do rodiny planét (obežná dráha Pluta leží sčasti vnútri obežnej dráhy Neptúna; Pluto je označované planétou iba z historických príčin, no v skutočnosti sa jedná o tvz. transneptunický objekt) ...

 

desiata planéta bola Planéta X, s excentrickou obežnou dráhou, dobou obehu viac ako 3000 rokov... presné číslo si už nepamätám ... / obyvateľmi mali byť tzv. Anunnakovia - učitelia, ktorí naučili človeka vedám a všeličomu inému ... vraj /

 

za desiatu planétu bola označovavaná aj Vulcano, umiestňovaná medzi Slnko a Merkúr - a márne hľadaná ...

 

takže zatiaľ je desiata planéta niekde za hranicou Slnečnej sústavy :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ja som o 2003 UB313 pocul ze je ta 10. planeta (resp. najhorucejsi adept).. pretoze ma 1,5x velkost Pluta....

hej Neptun bola posledna planeta nasej sustavy v rokoch tusim 1973? - 1999

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Pluto bolo objavené 18. februára 1930 Clydom Tombaughom (objav bol oznámený 2. marca 1930). " Toľko Wikipédia... Sa mi čosi marilo, že to bolo niekedy medzi vojnami a tak som si to overil, že ako tomu naozaj bolo. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Inak stačí si zo SÚH Hurbanovo objednať Astronomickú ročenku (ja odoberám pravidelne od r. 1996), tam sú podrobne popísané trajektórie všetkých planét, významejších asteroidov a aj komét. Odporúčam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

tiež sa občas hrám s programom Stellarium, ale nedávno som narazil na zaujímavý a vydarený program s názvom Celestia.

 

domovská stránka

 

program sa dá stiahnuť z uvedenej stránky, sekcia download. veľkosť inštalačného balíka pre Windows je cca 20MB. program však používa na zobrazenie rozhranie Open GL v2.0, treba mať novšiu grafickú kartu, ktorá to podporuje. výhodou je, že je k dispozícii i pre iné operačne systémy, nielen pre Windows.

 

je tam niekoľko zaujímavých funkcií, nadšenci pre astronómiu si snáď prídu na svoje. : )

 

príjemnú zábavu.

 

..zabudol som: program je v licencii GPL, teda open source, freeware. k dispozícii je i zdrojový kód.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

Pomýlil som si to s Plutovým mesiacom, Charon či ako sa volá.

Pluto má 3 mesiace. Najväčší z nich je Charón(podľa boha podsvetia), potom je Nix a Hydra. Bolik objavené v roku 2005 Hubblovým teleskopom. Pluto už nie je planéta. Bola vyradená zo zoznamu planét, keďže je príliš malá, dráhu má príliš excentrickú a existujú aj planétky väčšie než pluto. Pluto je oficiálne trpasličia planéta. Plutov mesiac Charón má dve zaujímavosti:

1) je na geostacionárnej dráhe

2) podobne, ako náš Mesiac má viazanú rotáciu, teda z povrchu Pluta by ste nevideli odvrátenú stranu.

hmm ja mam najradsej moj Jupiter

Jupiter je naozaj zaujímavá planéta. Je to najväčšia planéta sústavy, plynný obor a je druhá najjasnejšia planéta aj keď niekedy je Mars jasnejší(keď je blízko pri Zemi). Menším ďalekohľadom jasne rozpoznať 4 galileiho mesiace. Najväčšiu záhadu na ňom tvorí Veľká červená škvrna(Great Red Spot=GRS), ktorú už pozorujú ľudia viac, než 300 rokov.

 

Toľko o planétach, možno som vám povedal aj niečo, čo ste nevedeli :lol:

O astronómiu sa zaujímam, sám mám doma zrkadlový ďalekohľad.

Na zistenie polohy planét by som odporúčal pre začiatočníkov program Stellarium, pre skúsenejších už Guide. Najlepšie ale je, ak si v najbližšej hvezdárni kúpite Astronomickú ročenku 2009, kde sú všetky pohyby planét zaznačené. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Primárne zrkadlo má priemer 8" alebo zaokrúhlene 20cm. Je to model od firmy sky watcher a na stránkach uvádzajú tuším hviezdy do 14,2mag, samozrejme, také dobré podmienky v meste a ani na Slovensku som ešte nemal a asi ani nebudem mať :lol: Je upevnený na montáži EQ-5M a zrovna teraz čaká na motorček pohonu oboch osí :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov