Skočiť na obsah

Ako hľadať planéty?


Ajk

Odporúčané príspevky

je pravda, ze bude mars najblizsie k zemi v auguste? a bude ho pekne vidiet volnym okom a bude velky ako mesiac? na stranke nasa som nic nenasla, neviem, kde mam hladat taketo informacie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento mail chodí pravidelne každý rok už nejakých 5 rokov :lol:

na týchto obiehajúcich kravinách je vidieť, ako poctivo klikajú automaticky automatickí odosielači blbostí na "odoslať" ...

mars veľký ako mesiac ? panebože :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, dlho to už nesledujem, Mars sa k Zemi môže priblížiť najviac na 55 miliónov km, vtedy môže "svietiť" jasnejšie ako Jupiter, len s tým rozdielom, že Jupiter je jasnobiely a Mars hrdzavočervený. Pokiaľ sa dobre pamätám tak Mars sa k Zemi priblížil niečo málo cez tých 55 mil. km relatívne nedávno (pár rokov dozadu) a k takémuto stretu nedochádza nejako extra často. Vedel by som to zistiť presnejšie, ale nechce sa mi postaviť a zobrať nájsť tú správnu ročenku :lol:

 

Čo sa týka porovnania asi je to takto:

 

Mesiac, Venuša, Mars

 

Obrázok

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dokonca viac ako 5 rokov to obieha ... prvé stopy som našla z roku 2001, keď mal byť mars blízko , ale najbližšie bol o pár rokov neskôr a maile poctivo obiehajú :lol:

 

 

správa z r. 2006:

 

Po internete sa v poslednom čase šíri správa, podľa ktorej bude planéta Mars počas augusta rovnako veľká ako Mesiac v splne a zároveň bude najžiarivejším telesom na nočnej oblohe. Najlepšie vraj bude Mars viditeľný 27. augusta o 00:30 v noci. Môže sa preto zdať, že Zem bude mať dva mesiace. Tento úkaz je vraj taký výnimočný, že sa zopakuje až v roku 2287.

 

Táto správa však podľa Romana Piffla zo Slovenského zväzu astronómov amatérov (SZAA) vznikla nepochopením a zlou interpretáciou skutočností spred pár rokov. V auguste 2003, presne v ten istý deň, bol totiž Mars naozaj najbližšie k Zemi za posledných 60 000 rokov. Žiaril väčšmi ako predtým a okrem pozornosti astronómov pútal aj pozornosť svetových médií. Ani vtedy však nebol ani zďaleka taký veľký ako Mesiac. „Od tej doby sa Mars od Zeme opäť vzdialil a zasa sa k nej priblížil vlani na jeseň. Geometria tohto priblíženia však spôsobila, že to už nebol na oblohe taký výrazný objekt. Najbližšie sa k Zemi Mars priblíži na Vianoce budúceho roka, no veľká opozícia nastane najbližšie až 27. júla 2018,“ uviedol pre agentúru SITA Piffl.

SZAA upozornila aj na to, že Mars sa k Zemi môže priblížiť najviac do vzdialenosti zhruba 56 miliónov kilometrov. Počas najväčšieho priblíženia k Zemi je jasnosť Marsu asi 10 000-krát menšia ako jasnosť Mesiaca v splne. Mars má priemer 6800 kilometrov, Mesiac 3500 kilometrov. Mesiac je však k Zemi aj pri najväčšej opozícii Marsu 150-krát bližšie, jeho uhlový rozmer na oblohe je teda neporovnateľne väčší. Najväčšie priblíženie Marsu k Zemi nastalo 27. augusta 2003. Najbližšie bude v podobne rekordnej vzdialenosti Mars od Zeme 28. augusta 2237. Mars sa momentálne nachádza na večernej oblohe v súhvezdí Leva, je vo vzdialenosti 380 miliónov kilometrov od Zeme a stále sa vzďaľuje, pretože koncom augusta vstúpi do konjunkcie so Slnkom, keď bude od Zeme naďalej.

kým Mars zostane na svojej obežnej dráhe, Zem a Mesiac na svojej, nikdy nemôže byť Mars rovnako veľký ako Mesiac

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kým Mars zostane na svojej obežnej dráhe, Zem a Mesiac na svojej, nikdy nemôže byť Mars rovnako veľký ako Mesiac

 

Neklam, Mars je väčši ako mesiac. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste

kde píšem že nie ? : )

nech si tam kto chce doplní pozorovateľa zo zeme, aby aj nechápaví pochopili ten zmysluplný mail s húževnatým životom : ) :lol:

 

 

mimochodom, raz som čítala v jednej knihe, kde prirovnáva autor Mars ku "kapce krve" na oblohe ... až taký červený sa mi nezdal nikdy

ale zato som raz videla mierny kosáčik Venuše, dovtedy to bola maximálne mini pingpongová loptička : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čítala som jednu knihu, dávno, kde ktosi písal jednu kúzelnú historku :

nejaký astronóm chcel dopriať svojej starej mame pohľad na kdečo parádnym hvezdárskym dalekohľadom, okrem iného ju upozornil na kosáčik Venuše ... na starú mamu to vôbec nespravilo dojem, povedala, že ten vídava pravidelne voľným okom :lol:

 

na základe tohto som / vtedy sme ešte nemali ďalekohľad /, začala čučať pravidelne nejakú dobu na Venušu, a podarilo sa mi raz uvidieť taký pekný tlstučký kosáčik :)

potom som už po kosáčikoch nepátrala :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v utorok /zajtra/ v sme ako priloha mapa hviezdnej oblohy a slnecnej sustavy a kde hladat suhvezdia a ktore planety sa daju vidiet volnym okom... dnes reklama po videjkach na stranke sme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 rokmi...

otočme otázku - alebo otočme uhol pohľadu ... a pozrime sa na seba zvonka ... :klobuk:

 

celkom sa to hodí o práve bežiacej diskusii o evolúcii, k diskusii o počiatku života, o ľudských letoch do vesmíru, o sondách vyslaných kdekade, o tom, ako nás (možno) mimozemšťania raz nájdu ...,

hodí sa k téme o veľkosti planét, o veľkosti vesmíru, o mnohých vesmíroch, o bezvýznamnosti nášho bytia, o slávnej Drakeovej rovnici ... o našej existencii,  .... hodí sa ku všetkému ...

tak pohľadajme našu planétu :)

 

pozrime sa na seba z tej druhej strany a oslávme to spolu :flowers: :

 

post-3-0-46184700-1424106184.jpg

 

Americké zariadenie Voyager 1 sa vtedy, dňa 14. februára 1990 nachádzalo za obežnou dráhou Neptúna, keď Carlovi Saganovi napadlo obrátiť kameru naspäť k domovu - a zhotoviť posledné, rozlúčkové zábery.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Merkúr na oblohe musíme voľným okom hľadať :)

 

ale toto tam nikdy neuvidíme - môžeme sa kochať vďaka sonde Messenger, ktorá posledné štyri roky obieha okolo planéty Merkúr

a dochádza jej palivo, zanedlho sa cielene zrúti na Merkúr.

 

fotky sú pôvodné fotografie z Messengeru, vylepšené rozlíšením minerálov infračervenou vizualizáciou do skvostov:

 

Nástroje na jeho palube však celý čas sledovali povrch prvej planéty našej slnečnej sústavy a získali dostatok dát na to, aby mohli vykresliť veľké plochy aj menšie konkrétne črty - ako prieduchy či krátery.

Farby na obrázku sú získané infračervenou vizualizáciou jednotlivých minerálov Merkúru, následne ich preniesli na jednofarebný model planéty.

 
post-3-0-78522500-1430324705.jpg
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov