Jump to content

Aké máte radi počasie?  

26 members have voted

1. 1. Jar

• Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a primerane teplo
    • Zamračene a celkom chladno
    • Aprílový dážď so snehom
      0
  2. 2. Leto

• Slnečno a horúco
    • Polooblačno a teplo
    • Zamračene a dusno
    • Búrky a lejaky
  3. 3. Jeseň

• Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a slabý vietor
    • Zamračene a občasný dážď
    • Dážď so snehom a vetrom
  4. 4. Zima

• Jasno so zubatým slnkom
    • Oblačno so slabým snežením
    • Zamračene, snehovo a haldy snehu
    • Ťažké mraky so snehovou metelicou

Recommended Posts

• Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• game

690

• D'Ady

113

• iskra

107

• lopata555

96

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dnes u nás -1/-6°C.   Svietilo aj slnko, ale už aj mrázik vyštípal. Fotografia pri západe

Dve fotky zo včerajšej prechádzky by sa skôr hodili, ako zimný pozdrav, než fakt že je tu jar !!! 

vonku nie je počasie ale demoverzia pekla :D

Posted Images

Tomáš

A ja sa už teším že sa oteplilo. Stačilo +2 a aké zázraky to dokáže urobiť. Zrazu sa dajú odomknúť dvere na aute, zrazu sa dajú tie dvere aj otvoriť (myslím to že sa odlepia od toho tesnenia) a zrazu sa dá aj naštartovať. Stačí nad nulou a auto je zrazu použiteľné.

Vilma Flinstonova
Dňa 18. 2. 2021 at 21:07, Tomáš napísal:

A ja sa už teším že sa oteplilo. Stačilo +2 a aké zázraky to dokáže urobiť. Zrazu sa dajú odomknúť dvere na aute, zrazu sa dajú tie dvere aj otvoriť (myslím to že sa odlepia od toho tesnenia) a zrazu sa dá aj naštartovať. Stačí nad nulou a auto je zrazu použiteľné.

fíham no ty boháč akýsi zazobaný, ty máš auto? To ani my nemáme! 

Tomáš

Jeho vlastnenie je skôr téma do témy o autách, darovali mi jednu vtedy ešte pojazdnú haraburdu ktorá je závislá na počasí. Takže funguje podľa počasia. Električky a trolejbusy sú v zime lepšie lebo elektromor napájaný z trakcie znesie väčšie zimy ako spalovacie. Ale hlavnou smrťou oboch je batéria. Takže elektromobil alebo spaľovací čo sa nedá ručne kurblovať (niektoré žiguláky to ešte mali) v zime smola. Záleží z akého uhlu sa na počasie pozeráme lebo pre deti a lyžiarov je zima dobrá, pre alergikov tiež. Pre ľudí čo sa chodia kúpať do jazier a riek alebo sa radi opaľujú sú teplá dobré. Pre pestovateľov a poľnohospodárstvo je dobrý dážď a nie suchá. Ja osobne mám rád také akurát že neni ani horúco, niesu mínusy, a neprší. Lebo väčšina mojich činností súvisí s takýmto počasím. Oteplilo sa začali byť +2 a tak zhruba.

Tomáš

Už úplne teplo je, také jarovejšie. To je dobré na baterky. Aj v aute aj v svetlách bicykla čo vonku je v stojane.

Proteus

Aj kvoli tomu, ze mozes na bicykli po kebab, nie? Uz sa nemusis byt, ze ti omrznu usi. Cim teplejsie, tym lepsie. 

Tomáš

Áno ale v anglicku je zima, kamoš písal že toto je naprd život takto že treba ísť do Costa Rici, Puerto Rica... Má pravdu. Ale ja ani príliš teplo nemám rád. Viete aké počasie by som chcel? Celý rok medzi 20-25 stupňov. Je také miesto na planéte vôbec?

tyso

Blizko tomu je  Honolulu, Hawai. 

V lete 25-31, v zime 18-25.    Hladaj more, subtropicku oblast. 

iskra

Dnes 11°/-1°C, na niektorých miestach sneh už pomaly roztápa.. ani sa nenazdáme a privítame jar  :smile:

Na prechádzke 

Na prechádzke.jpg

• Like 1
  • Thanks 1
Tomáš

Ludia dnes tykoxo brutálne počasie, na slnku sa dalo byť aj v t-shirte. Ale že aké extrémne prechody, že mrzlo mínus 10 a tak a zrazu toto.

Jovzin

Ocakavam vietor.  Presne pri tychto zmenach z -10 na +10 ako som psial o stranku skor , nastava ten vietor potom.   A my uz postavili trampolinu kurnik. Asi ju zlozim spat radsej :D

sahara

u nás okolo +4°C, chvíľami mrholí, cez záhradu zase tečie potok z topiaceho sa snehu.

v.jpg

• Thanks 2
  • Upvote 1
Tomáš

Vrátili sa tie mrazy troška. Hlavne v noci okolo 4:00 zamrznú okná na aute. Ale cez deň to vyzerá tak ako minule bolo tie prvé teplá.

• 2 weeks later...
Tomáš

Áno tak neprîjemne studený vietor bol že som odmietol prechádzku s kamoškou a nešli sme so susedom opravovať svetlá. Babrať sa pri aute v takej zime sa nám nechcelo.

iskra

Dnes u nás príjemné jarné počasie 16°C. 

Prajem peknú jar. :slniecko:

Bleduľa jarná

Bleduľa jarná.jpg

• Like 1
  • 2 weeks later...
iskra

Dnes u nás 8°C.

Bahniatka

Scila     

:smile:  

Forumáci, prajem Vám  zdravia moc, veselú Veľkú noc. :slniecko:

166904325_543321513315883_7448050513344296427_n.jpg

Scila.jpg

game

dnes v noci u nás -2,5, ráno o siedmej -1...
slnko svieti, ale pofukuje odkiaľsi zo severného pólu, zima je, ľudia vyťahujú zimné bundy.
vraj ešte príde jedna takáto studená vlna, ammen tma ovociu.

Tomáš

Tak silné vetriská furt fúkajú že už sme ako v Holandsku. Vkuse fúka. Už som rozmýšlal že vynájdem plachetnicový bicykel že by som plachtil na bicykli. Bezvetrie u nás neni skoro nikdy. Podunajskú nížinu by mali zasiať vrtuľami ako v rakúsku, tu by to išlo. Silné vetry sú.

Hellé

Kosice dnes pod snehom a -1 stupen.

No fuj toto

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• game
      By game
      nezabudnime zajtra na kúsok nebeského divadla, dopriaty nám bude len kúsok, ale snáď sa podarí pozrieť aspoň na chvíľu

celý článok

najbližšie úplné bude u nás vidno o sto rokov
      to je trochu ... moc optimistická informácia : )
    • smiley
      By smiley
      Potrebujeme prejst urcitu vzdialenost a vonku prsi. Zmokneme menej, ked budeme bezat, alebo ked budeme pomaly kracat?
      Jednoducha a celkom prakticka otazka - aka je na nu ale spravna odpoved?

Cim vacsia rychlost, tym kratsie sme vystaveny dazdu. Na druhej strane pri vacsej rychlosti zachytime aj tie kvapky, ktore by sme inac nestretli.
      Je zrejme, ze ak by sme sa plazili v lejaku milimetrovou rychlostou, premokli by sme do nitky. Ak by sme prekonali vzdialenost obrovskou rychlostou v zlomku sekundy  (s raketovym pohonom) nemali by sme zmoknut takmer vobec. Minimalne pre extremne hodnoty by malo teda platit, ze cim rychlejsie, tym lepsie.

Moj napad je, ze zavislost oprsania od rychlosti sa da zistit vypocitanim objemu, z ktoreho ma oprsi, t.j. objemu, v ktorom su kvapky v koliznom kurze.
      Pre lahsie ratanie som si zjednosulit tvar cloveka na:

Gulu. Pretoze gula ma rovnaky prierez v kazdom smere. Kolizny priestor bude teda tvoreny sikmym valcom, ktory bude sikmy podla pomeru rychlosti pohybu vpred v a rychlosti padajucich kvapiek u. Valec teda nebude mat dlzku prejdenej drahy s, ale dlzku prepony trojholniku s odvesnami s a s.u/v. Celkove zmoknutie bude umerne objemu, ktory je pri stalom priereze umerny vyske valca: m ~ sqrt(1 + (u/v)2 ) Kvader. Objem bude suctom objemom, ktore naprsia na vodorovnu a zvislu plochu. Zvislej ploche bude zodpovedat skoseny kvader s vyskou s (jeho objem bude nezavisly od rychlosti). Vodorovnej ploche bude zodpovedat skoseny kvader s vyskou s.u/v. V tomto pripade nie je vodorovny prierez rovny zvislemu,. Ak zvolime ako a pomer medzi vodorovnym a zvislym prierezom, bude celkove zmoknutie umerne : m ~ 1 + a.u/v Ako velka je rychlost  u padajuceho dazda? Vseobecne je rychlost dazdovej kvapky zavisla od jej velkosti. Podla googlenia by mala dosahovat 10 m/s (36 km/h). Horny prierez cloveka by som odhadol na sestinu predneho prierezu, teda a =1/6.
      Pri tychto parametroch predpovedaju modely znatelny rozdiel v zmoknuti pri chodzi (5 km/h) a behu (15 km/h).

Podla modelu "kvader" by sme pri behu mali zmoknut o tretinu menej, podla modelu "gula" az o dve tretiny.
      Takze pri behu by sme mali zmoknut o poznanie menej.

Dost ma prekvapil serial Mythbusters - Running in the rain ( http://dsc.discovery.com/tv-shows/mythbusters/videos/running-in-the-rain-minimyth.htm ),
      kde mensie zmoknutie pri behani v dazdi oznacili za vyvrateny mytus. Na druhej strane sa ta ich metode vselico vytknut, napriklad nemerali skutocny dazd, ale napodobeninu, ktora mala odlisnu rychlost padania u (celkove oprsanie je zavisle od pomeru u/v, pri malych rychlostiach u budu zmeny zanedbatelne).

Aky mate na to nazor vy: zmokneme menej, ked utekame?

• arwiel
      By arwiel
      kedysi som si založila pamätníček, do ktorého mi mali kamaráti kresliť slniečka, pretože každý musí vedieť nakresliť slniečko

a preto vznikla táto téma:
      akýmkoľvek spôsobom nakreslite slniečko, je jedno, či nakreslíte kruh s paličkami okolo alebo vymyslíte niečo originálne, rovnako to môže byť kresba pastelkami, ceruzkou, farbami a štetcom alebo na PC... ako chcete...
      ako povedala game: "od každého správneho fórumáka sa vyžaduje akokoľvek nakreslené krásne slniečko"

tak nech sa páči priatelia! :lol:

edit :
      poprosím nádejných maliarov pridávať obrázky cez súbory: plný editor a zbytok v podpise game.
      ďakujem g.
    • Ajk
      By Ajk
      Priznam sa, velmi rad mam meteorologiu v laickej formy... Pozorovanie oblohy, oblakov burok, celkom rad predpovedam pocasie pre dany moment a aj sa dari. No aj tak mam v tom vela medzier. Preto sa pytam ci su tu podobny maniaci do meteorologie, aby sme si mohlo povymienat dojmy, fotografie a zazitky :lol:
    • Sniper
      By Sniper
      Zhruba asi pred rokom som si začal všímať pozorovania týkajúce sa slnečnej aktivity, ktorá je podozrivo malá a pravidelný 11-ročný cyklus, ktorý mal začať niekedy na prelome rokov 2006-2007 už mešká asi dva roky. 11-ročný slnečný cyklus je dôležitý pre ekosystém planéty Zeme (teda našej) a jeho nestabilita môže priniesť neočakávané zmeny počasia alebo celej klímy. V súčasnej dobe je na minime, tzn. že povrch Slnka je čistý bez škvŕn a to má za následok nižšiu povrchovú teplotu Slnka.

V tejto súvislosti čoraz viac astronómov vyjadruje svoje obavy z dôvodu že 11-ročný cyklus, ktorý mal začať pred 2 rokmi, nezačne vôbec alebo sa oneskorí tak, že sa zopakuje situácia z druhej polovice 17. storočia keď počas tzv. Maunderovho minima Slnko po dobu asi 70 rokov bolo "čisté" a škvrny sa objavili len málokedy raz za čas. Maunderovo minimum malo za následok, že klíma na Zemi bola veľmi chladná, toto ochladenie, ktoré dosiahlo vrchol práve v druhej polovici 17. storočia bolo súčasťou tzv. Malej ľadovej doby (15.-19. stor.), keď celoročné teploty boli nižšie ako dovtedajší priemer a mali neblahý vplyv na ekosystém planéty.

Chronológia Malej ľadovej doby, predpokladá sa, že tieto udalosti súviseli s ochladením klímy (zdroj Wikipédia):

1315 - 1321 veľký hlad 1350 Vikingovia opustili svoje západné osídlenie v Grónsku 1500 v Anglicku sa prestáva pestovať vinič august 1588 veľká víchrica priniesla skazu väčšiemu počtu ľodí španielskej Armady, ktorá tak urýchlila jej porážku v strete s anglickým ľodstvom 1580 - 1600 výrazný pokles produkcie vína vo Švajčiarsku, dolnom Uhorsku a Rakúsku 1590 - 1850 vlna alpského glaciálneho zaľadnenia dosiahla v období malej doby ľadovej maximum 1687 - 1692 studené zimy a chladné letá spôsobili neúrodu 1696 - 1697 Fínsko prišlo v dôsledku hladomoru o tretinu obyvateľov (aljak63 v smútku) 1693 - 1694 veľkú časť severnej Európy a Francúzska zachvátil veľký hladomor 1740 začiatkom roka pretrpela Paríž 75 dní silných mrazov, ktoré viedli k prudkému zvýšeniu cien potravín 1812 - kruté mrazy v decembri 1812 urýchlili porážku Napoleonovej armády v priebehu jeho vojenského ťaženia do Ruska, teploty vtedy klesali až na -37,5 °C[6] 1841 - 1851 pri "veľkom hlade" v Írsku, ktorý bol spôsobený spojením premenlivého počasia, choroby zemiakov a závislosti na jedinej plodine, zomrelo viac ako jeden milión ľudí Priložený obrázok na osi zobrazuje množstvo slnečný švkŕn, počas Maunderovho minima ich bolo len veľmi málo, prakticky žiadne, po minime prišlo oteplenie na pár rokov, ale na prelome 18. a 19. storočia opäť ich výskyt klesol, ale už nie tak veľmi ako predtým. Aktivita potom narastá začiatkom 20. storočia a koncom storočia dosahuje svoj vrchol (všimnite si že zhruba v tomto období sa preberajú témy a diskusie o hrozbe globálneho otepľovania). Aktivita slnečných škvŕn pozvoľna klesá krátko po nástupe 21. storočia a za posledné dva roky aktivita sa utlmila úplne.

V tejto súvislosti treba spomenúť, že istý čas sa spomínalo, že globálne otepľovanie nie je spôsobené človekom z dôvodu, že celková produkcia CO2 nestačí na fatálnu zmenu globálnych teplôt, ale skôr závisí od aktivity Slnka. Posledné udalosti potvrdzujú, že zrejme tomu bude tak.

Klimatológ David Archibald, ktorý ako jediný odmieta prognózy o globálnom otepľovaní predpokladá, že stojíme na prahu novej (malej) ľadovej doby. Podľa neho globálne teploty budú už len klesať:

Archibaldove názory:

Zem sa bude ochladzovať a to čím ďalej tým rýchlejšie Oxid uhličitý (CO2) má zanedbateľný vplyv na otepľovanie planéty Nárast množstva oxidu uhličitého v atmosfére je prospešný, pretože sa vďaka nemu zvyšuje produkcia poľnohospodárstva (oxid uhličitý je pre rastliny potrebný). Ideálne množstvo oxidu uhličitého v atmosfére je 1 000 ppm (molekúl CO2 na mil. častíc). Súčasné množstvo CO2 v atmosfére = 390 ppm. Čo sa bude diať nasledujúce 2-3 roky ťažko predpokladať, ďalší 11-ročný cyklus možno začne, ale aj nemusí. Potom by sme sa vraj mali začať pripravovať na to, že budeme mať krátke nie príliš teplé letá a dlhé tuhé zimy.

Viac informácií nájdete na stránkach www.euroekonom.cz.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy