Skočiť na obsah

game

Aké máte radi počasie?  

26 členovia hlasovali

  1. 1. Jar

    • Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a primerane teplo
    • Zamračene a celkom chladno
    • Aprílový dážď so snehom
      0
  2. 2. Leto

    • Slnečno a horúco
    • Polooblačno a teplo
    • Zamračene a dusno
    • Búrky a lejaky
  3. 3. Jeseň

    • Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a slabý vietor
    • Zamračene a občasný dážď
    • Dážď so snehom a vetrom
  4. 4. Zima

    • Jasno so zubatým slnkom
    • Oblačno so slabým snežením
    • Zamračene, snehovo a haldy snehu
    • Ťažké mraky so snehovou metelicou


Odporúčané príspevky

a už tretí deň je tu leto, aby to nebolo také nudné ... 27°C dnes, síce od noci vietor, ale teplý ...
v noci to príliš nekleslo.

včera ešte pomenej, ale dnes sa ľudia poriadne vyletnili - kraťasy, mini a bezrukávové tričká ...  :pohoda:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera búrilo, v noci búrilo, teraz svieti o dušu ... 27°C, po daždi vlhký horúci vzduch, to nemusím ...
takéto leto by už aj stačilo, to je tak dosť, aby bolo príjemne ...

len bez tých otrasných mrakov a vírov a krúpov a tlakových oných, včera som myslela, že prídem o chrbticu a o hlavu ... takmer som sa modlila, aby som ich radšej nemala :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bola to len parafráza na Hrušínského spůsob léta ... :)

práve dnes sme spomínali, pri tej znovubúrke, že si pamätáme zopár takých rokov, keď v lete pravidelne deň čo deň takmer presne o tom istom čase prišla búrka ... v jedno leto, ale je tomu nejakých možno 25 rokov, to trvalo celé týždne, možno tri, štyri celkom určite ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

už by trošilinku mohlo prestať prikurovať, o kulilinček  :innocent:

 

tretí deň nad tridsať, a dnes práve teraz tu u nás 33,4, kde je tieň už od obeda. pomaly, pomaly prosím pekne, letný zlatý stred medzi mokrou vetristou zimou a horúcom na skapanie  je tak akurát ... teda pre mňa :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Boha, vam nie je nič dobre. Je 20 stupňov, malo teplo. Je 32, veľa teplo. Prši, nedobre. Mrzne, tiež hovadina. Take počasie ešte nevymysleli ake poniektori chcete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som spokojny ;)

 

btw - ak chcete zazit pekne pocasie v Irsku, podte s nami
miestni hovorili, ze tri dni slnka s teplotami okolo 25°C tam za sebou nemali poslednych ??? rokov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 

btw - ak chcete zazit pekne pocasie v Irsku, podte s nami

miestni hovorili, ze tri dni slnka s teplotami okolo 25°C tam za sebou nemali poslednych ??? rokov

tam sa za normálny stav považuje keď sa počasie mení každú štvrťhodinu :zubiska:

 

pred pár rokmi som bol v Dubline na trojtýždňovej služobke, a keď mi končila miestni sa ma pýtali že na čo sa najviac teším doma. odpovedal som že na slnko, lebo u nás slnečné počasie vydrží aj 15 dní a nie 15 minút ako v IRL. vyzerali že nie celkom chápu ako môže trvať slnečné počasie tak dlho :lol:

íri sú ale celkovo tak trochu uhnutí, v apríli vonku 12 stupňov, mňa krčilo od zimy v bunde a mikine (by ma zaujímalo ktorý debil takto premenoval trigovicu), a miestni sa promenádovali v tričkách, kraťasoch, a jazdili s otvorenými oknami na autách. asi im nemal kto povedať že je chladno, alebo čo...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a to si nezazil Vancouver... tam ked napadne prvy sneh, tak miestni si zacnu obuvat sandale s kozusinkou :D

 

ale my sme fakt mali v tom Irsku velmi stabilne a velmi teple a pekne pocasie; len  vecer prisiel na chvilu ten ich drizzle (mrholenie)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď som tam bol ja tak mrholenie bolo takmer každé ráno, keď nebolo mrholenie bola hmla, prípadne mrholenie aj hmla spolu.

a v jednom kuse tam fučalo, občas som mal pocit že duje zo všetkých strán naraz :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Vcera vecer a v noci tu bola 2x burka. Ta prva trvala cca 30 minut. Ta druha neviem kedze som ju prespal ale na chvilu som ju zahliadol. Taky husty dazd s takym mnozstvom vody (v oboch pripadoch) som ale bud nezazil alebo si to nepamatam. Bolo to fakt nieco nevidane, dost ma to prekvapilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.shmu.sk/sk/?page=838

 

Vcera som to zazil- si vsimnite - niekde lialo a 10 km vedla - sucho. V pohronskej polhore za hodinu napadolo 27 milimetrov,pozrel som svetove rekordy.

http://www.nun.sk/rekordy.htm

 

Tak tu im v priemere za hodinu naprsalo 8 cm a za 24 hodin necele dva metre. 

  • Najvyšší denný úhrn atmosférických zrážok: 1 870 mm (Cilaos, ostrov Réunion, 15.-16.3.1952)


Je nejake maximu co moze spadnut - myslim fyzikalne - ze viac prsat nemoze. :)


A kolko moze maximalne nasnezit? Tie dva metre vody by bolo kolko metrov snehu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na prepočet vyšky snehu na množstvo vody sa väčšinou použiva pomer kde 1 cm snehu (čerstvo napadaneho) zodpoveda 1 mm zražok.

Teda tych 1870 mm by bolo 18,7 metra snehu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak to by bola sankovacka - ale tolko sa asi prakticky nasnezit neda. Aspon si myslim. Ci da sa aby za minutu nasnezilo 5 cm?

A ako je to pri kvapalnom skupenstve - kolko moze najviac naprsat - teda ako rychlo? Aky moze byt maximalny prietok?

 

Asi najrychlejsie by sa to dalo pri ladovci zasypat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono to všetko samozrejme ma fyzikalne obmedzenia, ktore zavisia od klimy, od teploty, vlhkosti atd.

Tych 18 metrov napadnuť samozrejme môže, otazka je o akom časovom obdobi sa bavime..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna 18 metrov snehu mozno moze napadnut za jeden den. Ale podla mna isto nikdy nenapadlo nikde, kvoli tomu co si napisal v prvej vete. Neviem ci su rocne zrazky niekde kde snezi(mrzne) 1860 milimetrov(pr. len skusim odhadnut - u nas tolko nespadne nikde za rok).

 

Mna ten prietok dazda zaujima aky moze byt maximalny za sekundu. Aky moze byt najhustejsi dazd. ja si to uz potom prepocitam na dalsie jednotky.

 

Teoreticky(pri realnych moznostiach nasej Zeme). A potom prakticky vieme ze je to iste vacsie cislo ako 80 mm za hodinu - ten najhustejsi ja len strelim dal 150 - 200 mm za hodinu. Co by bolo asi 5 a viac krat co sme mohli vidiet vcera. Co si predstavit neviem - ale uvedomit by sme si to mohli,ze ako rychlo bz nam stupala voda. :)

 

 Taky husty dazd s takym mnozstvom vody (v oboch pripadoch) som ale bud nezazil alebo si to nepamatam. 

 Aj ked tie denne zrazky - ci hodinove zrazky by sa prepocitavat na minuty nemali - priemer nieje realita. Ved tie velke lejaky - alebo maxima trvaju minutu. Co teoreticky sme mali moznost vidiet aj my na Slovensku. To ma zaujima - ci sme ich mali moznost vidiet. KE letisko malo za hodinu len 10 mm(tak ako pises, v noci - aj ked ty byvas od letiska dajme tomu aj 20 km) oproti Polhore 27mm . Ale za kratky okamih to moze byt ako pises. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera tu bola poobede búrka tiež dvakrát, a v noci začala zasa, ešte doobeda o desiatej lialo ako z kýbla ...

teplota padla na zadok, ale dážď už veľmi chýbal, všetci roľníci a záhradkári už tancovali dažďový tanec, strašné sucho bolo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sice som doma aj blizko pri letisku (mame aj dom), ale bol som doma v byte na sidlisku, ktore je na opačnom konci mesta. To je nejakych 10 km vzduchom. A nie je nič vynimočne keď na letisku prši a tu nie alebo naopak. Takže to čo namerali na letisku nemusi nutne platiť pre cele mesto. Takisto teplota byva niekedy o stupeň, dva rozdielna. Takže podľa toho sa neda orientovať exaktne. Čo viem, tak tam pršalo menej ako v meste, prešiel tam len okraj burky.

 

Čo sa tyka maxima, tak na wikipedii su uvedene rekordy. Za minutu je rekord 38 mm, za hodinu 305 mm. To si ale neviem predstaviť ten dažď.

Čo sa tyka snehu, tak za rok napadlo vo Washingtone 31,5 metra.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov