Skočiť na obsah

Dovolenka mimo Slovenska


RoSo

Odporúčané príspevky

Kolega s manželkou navštívili  Korziku, doniesli domov seba, krásne zážitky, fotografie .. :)

Vyzerajú sviežejší, oddýchnutí, veľmi to už potrebovali, prišli pekne  opálení,  dovolenku opisovali pozitívne, páčilo sa im ta, aj ľudia, že boli láskaví, ochotní .. tiež, že ani netušili, že,  taká krása vôbec existuje.  teším sa s nimi, že niečo také pekné videli, zažili, že sa vytratili aspoň krátko z bežného stereotypu.. 

v živote ich žiaľ, postretlo veľké nešťastie ..,  napriek tomu ich srdcia nezatvrdli, sú to ľudia so srdcom na správnom mieste.  som rada, že mám  tú česť ich poznať. :klobuk: :flowers:

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Korzika

https://www.google.sk/search?q=korzika&rlz=1C1GIWA_enSK659SK659&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi8z8Wkm-vNAhXLVRoKHUEiDJUQsAQIIg

 

 

Petru Guelfucci - Corsica

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kamarati boli teraz v Albansku a pochvalovali si

syn bol s priatelkou nedavno v Taliansku, velmi spokojny nebol

a ja idem s manzelkou zaciatkou augusta do Ciech, tesim sa

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bol som asi trikrat v Spanielsku, raz na Sicilii a raz na Korzike. Okrem jedneho Spanielska sa vsetko odohralo v 90 rokoch. V tom case fungovali paradne zajazdy na starych karosach a zrejme sme tam boli za supakov. Ved si predstavte take stredisko ako Blanes. Hotel, hotel, hotel, hotel, kemp s par stanmi a ubytovanymi Cechoslovakmi a zasa hotel, hotel a hotel. Prvykrat som bol v Spanielsku s rodinou za slusaka, ked som prisiel domov, povedal som kamosom, ze tam maju lacne vino no a tak sme na buduci rok isli opacit. Ja som vtedy nastupoval v Bratislave, oni isli z vychodu. Zacalo to hned na zaciatku. Autobus mal meskanie, ked na Bajkalskej zastavil, prvy kamos vybehol hon a hodil tycku na chodnik. Ja som nastupil, ostatni cestujici si najskor v duchu povedali, ze aspon jeden triezvy z partie /boli sme styria/. No a vyrazili sme. Prva zastavka bola v Petrzalke na pumpe, tam som isiel kupit pristupne, nejaku flasu. V Rakusku sme zastavil kdesi za Viednou, tam sme kupili basu piva. Rano sme stali v Monaku, Veci sa mali asi tak, ze dvaja z partie videli prvykrat more a vsetkym nam bolo dopriate triezviet na 35 stupnovom slniecku. Horsie bolo, ze zenske zo zajazdu na navrh veducej /pekna bola/ odhlasovali, ze najprv pojdeme na exkurziu do tovarne, kde vyrabaju parfemy a oni tam asi naschval nevetrali, kua. Dole v Monaku som si potom za 30 frankov kupil flasu teplej vody bez bubliniek, co bol v tom case u nas nonsens no a trpeli sme. Do Spanielska sme prisli dalsi den. Privitanie bolo vrele. Sef kempu nas po cesky, alebo po slovensky uviedol do reality. Proste ze je tu vsetko super, more mame blizko, k dispozicii mame bicykle a clnky, na obed je rezen a ze praje prijemny pobyt. Nakoniec pripustil jeden problem a sice ten, ze sa asi velmi nevyspime, lebo Spanieli "cez den spí a v noci bdí", naokolo su same hotely a bary a ze to tam zije do rana. Hociake veci /ktore tu nebudem rozpisovat/ sa diali medzi tym a vysledok bol, ze dalsi den sa Spanieli stazovali, ze nemohli spat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jéj, paráda! :)

 

aj ja idem s manželom v septembri do Čiech , svadba :) aj dovolenka v jednom  :happyroll:

 

v Španielsku som bola - Ibiza - Insotel Club Tarida Beach .. bolo tam báječne. boli sme tam aj s našimi kamarátmi .. vtedy som prvýkrát letela lietadlom .. ten pocit, keď sa vzáša lietadlo, tú nádheru čo človek vidí, ako v najkrajšom sne .. to, čo človek vidí, vníma, cíti, to nejde slovom opísať  :anjelik:

samotné more tiež .. nádhera! zážitky krásne, príjemná atmosféra, skvelí ľudia, relax , nočný život .... proste fascinujúce! 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Detom som dal spravit pas(na par hodin do madarska ci polska chodili aj bez pasu ci so starim) - uz asi dva tyzdne dozadu - ja na dovolenku mozem ist po dvatsiatom piatom. Ak niekde bude nejaka zaujimava ponuka pojdem aj letecky. Ked nie si nieco vymyslim.

Kam to budem riesit cez vikend. mam uz skusenosti. Dnes ma to nezaujima.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Tak uz v celku mam nastudovane Rumunsko - pojdeme tam.  Zena co pic..na mna(ze len sedim za kompom) som jej cast dal precitat aby vedela kam ide aby si aj vybrala.

 

Pas uz dcerin mam, pockam ci v pondelok pride aj synovi. 

 

Ja sa tesim na dovolenku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak uz je objednane ubytovanie na druhy a treti den - Bukurest aj dalsich 5 noci pri Rumunskom ciernom mori(to bol najvacsi problem).

 

Cakame ci zajtra chalan bude mat pas.Dcera ho dostala uz v piatok.Preto prvy noclah som ani zatial nezabespecoval. Potom vybavim poistenie a ideme.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My cestujeme jak každý rok do Maďarska, teraz na Hajdúszoboszló a plánujeme kvoly deťom pozrieť vraj najkrajšia Zoo v Maďarsku  v Nyiregyházi , minulý rok sme boli na Balatone a v predchádzajuci rok na Bukkfurdo ˇkým sú deti  ešte malé tak nám stačí ešte Maďarsko.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiez som chcel ist do tej ZOO je aj po ceste, len pas bude az zajtra je vyrobeny len ho musia dorucit. Ale neskor som zistil, ze na Rumunsko by som potreboval aj mesiac. A do Nyiregyházi sa viem dostat hocikedy. V podstate aj do toho Rumunska - Transylvánii- co je najzaujimavejsia. Aj kvoli dnesnemu vypadku tam este isto pojdem, ak nebudem mat po vylete opacny nazor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my sme boli na striedačku - Bulharsko - Chorvátsko.

Spomenula som si, ked som tu čítala o tom nočnom živote. V Chorvátsku na mieste, kde sme boli ubytovaní, to nebolo až tak počuť, lebo to bolo asi kilometer od dediny, kde to "vrelo". V Bulharsku v Nesebari, vlôastne pár km od N., to tiež až tak nebolo čuť, penzión, kde sme bývali, bol vcelku tichý, a keby sme chceli, tak asi pol hodiny po ceste bola dedina, kde bolo všetko. Zato na Zlatých pieskoch sme bývali v hoteli v centre, a noc čo noc tam drnčala muzika na plné gule, reprodukovaná hudba sa striedala s karaoke, no zážitok. ešte aj riť mi drnčala na posteli, a to sme bývali na nejakom 10. poschodí či tak nejak. Šťastie, že som mala špunty do uší, tak sa aj spať dalo. Flinstone spal jak mimino, tomu by aj kanón mohol strieľať u uší a spal by jak medveď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Tu pri Zadare je Nin, tam je liečebne bahno. Maju aj reklamu, že Bahnom k zdraviu". Hmmm, akurat nechapem, prečo mama nechcela , aby sme boli zdraví, a vždy, keď som prišiel zablatený ma zdrala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale šak to je na malte! :)

Alarm, ty vtipálku jeden!

Vy máte synov Filipa a jakuba? :)

 

ale vážne, príde mi to tam desne osamelé. na čo slúži to bahno_ Je to niečo ako naše Piešťany?


My sme leto zvykli tráviť u babky na vidieku, a tam sme si z blata robili koláče, torty, aj soškyx a tie sme potom pchali do pece akože ich vypaľujeme :) babke to nevadilo, mohli sme byť od toho hoc aj celé. len sme sa museli potom ísť do potoka umyť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja hodinky nenosim su pokazene. Ja som len skusal ake je to velke a hlboke. Siroke je to asi ako je otvor a ake hlboke to netusim. To by bolo pohladat na nete ake to moze byt hlboke. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V utorok dosiel aj synov pas, o 9-tej som si ho bol vyzdvihnut aj napriek nestrankovemu dnu, boli sme s pracovnickov dohodnuty. Mal som uz na utorok objednany hotel. Jeden den mi usiel, tak som vela veci nevidel. Nevadi aj tak sa to za den neda postihat a do transilvanie sa zrejme este niekedy vratim. Prisli sme do toho mestecka co je na prvej fotke. Vsetky fotky su pre priemerneho "rumunologa"(neviem ci take slovo existuje) jasne veci. Ja som dal naschval take fotky aby to bolo trochu tazie. Hrad je ovela fotogineckejsi z opacnej strany. Fotka tych rumunskych "rohacov" by bola hned jasna keby bola posunuta trochu do prava aj ked tam je cosi vidno.

 

Cesta na Rumunske hranice do Oradei mne trvala cca 3 a pol hodiny ,Kosicania to isto zvladnu aj do troch hodin.

 

Rumuni maju velmi malo dialnic asi tri, vsetky(v celkovej dlzke cca 500 km - to na tak velku krajinu je ozaj malo) som ich vyuzil. Pritom su tam,kde by mozno ani tak potrebne neboli. Priklad Bukurest-Konstanta  tam je snad jeden zjazd(ten som tiez vyuzil na cestu do Bazau, skoro ziadna doprava - najhorsia cesta 1. tiredy aku som videl - nevyuziva sa) a vyjazd na 200 km,ale medzi tými mestami uz ziadne ine  nie je. Videl som stavat aj nove useky.

 

Cesty 1. triedy su dost kvalitne, skoro ziadne diery. Problemom je ze su malo priepustne. Niekedy intenzitou dopravy(dost vela tirakov na niektorych usekoch),ale hlavne ak vedu obcami - co vedu tam su menej priepustne krizovatky,problemom je odbocovanie do lava.

 

Mne ako cestovatelovi mi ani nevadilo, ze sa vozim po obciach aspon som co to videl. Ale 3.krat ten isty usek by ma uz nebavil.

 

Rumuski vodici. V obciach jazdia o 10-20 km rychlejsie ako je dovolene a je to tam aj tolerovane. Je to dane tym, ze ta krajina je velka a , ci caste ci velke obce - vodici to chcu prejst co najskor. Ja som prvu a poslednu pokutu dostal asi po troch hodinach jazdy v obci(uz tam neboli domy) som predbiehal kamion a namerali mi 34 km nad limit. Pokuta 375 lei (cca80 eur). Snad mi ju ten policajt dal na spodnej hranici, velmi som mu nerozumel,ale bol taky kludny a nakonci mi povedal sorry, a drum bun.Ako dovidenia. Venovali sa mi dvaja starsi policajti. Ale ak som odchadzal - prisiel za mnou taky mladsi,co tam ani nebol - lebo riesili viacero vodicov - kamiony. A ten mi vycitavo nieco rozpraval po rumunsky - zrejme a aby som dodrziaval rychlost po tabuliach radar kontrola. Zrejme len tam meraju.

 

Zaujimave to bolo v Bucuresti. Starostlivo som si tam vybral ubytovanie pri stanici metra, ale hlavne aby to bolo co najjednoduchsie pre prijazd a odjazd. Moja navigacia mala zastarali program, nepoznala velmi nazvy ulic,asi ziadnu nepoznala - boli v nej ine nazvy, nepoznala niektore dialnicne useky ani niektore dalsie useky.  Na svetelnych krizovatkach je to v celku OK. Ale kde niesu svetelne krizovatky a mas odbocit do lava. Amen tma. Som odbocoval do lava z hlavnej, som isiel dalej y mojho pruhu na prve elektrickove kolaje, ze ked pojde elektricka sa este niekam dopredu viem vyhnut.  Vosiel som tam prvy, o dva sekundy na mna klakson o dalsie dva ma uz traja obisli. Nastastie. Chvilku tam postali a potom vpred aj ked po hlavnej vkuse sli auta. Ja ako taky chvostik som odtial vypadol ako stvrty.

 

A obchvat Bukuresti to je nieco nevidane. Obchvat obycajna cesta ale ak sa stretne s cestou z mesta na juznej casti(lebo na severe sa mi to take sialene nezdalo) z obchvatu sa stane vedlajsia cesta. Ja som prvy krat isiel z mesta teda som bol na hlavnej a siel do lava. Najprv som nemohol prejst lebo isli auta z protismeru po hlavnej. Ked to omrzelo tych na vedlajsej tak sa tam natlacili oni. A si kukal ako si tam veselo jazdia - ale ina moznost tam nieje. No a potom nastastie na protistranu doslo vozidlo co tiez chcelo zrkadlovo odbocit do lava ako ja. Tak som to vyuzil.

 

Potom zvedlajsej ist rovno too bol zase problem. Tam som sa tiez na niekoho nalepil. Tam nemozes nechat meter odstup od vozidla,lebo sa ti nasunie niekto iny.

 

Proste zabava, Nevedia velmi dobre sa zaradovat na dialnici, ci horskych prechodoch ,kde maju dve pruhy. Proste rychlejsieho nepustia. 

Ale co je najzaujimavejsie ja som za 10 dni tam videl asi len dve auta co mali pokrcenu karoseriu. A na cestach jedno auto so 7 ludmi v rokline, sme si aj trosku postali kym ich sanitky poodvazali aj helikoptera tam lietala,ale odletela,lebo ziadne vazne zranenie nebolo a dve buchnute auta na dialnici. To je vsetko. Auta maju rumuni uz celkom slusne - bud lacnejsie nove. Ci starsie zo zapadu. Stare dacie som videl asi dve.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz  napisem nieco u rumunoch ako som ich videl. Priznam sa predtym ako som tam siel som sa obaval co tam bude aj moja zena.

 

Co sme stretli, a ze nam nefungovala navigacia(teda skoro vzdy sme potrebovali niekoho pomoc a vzdy prisla) a ze som bol 4 dni na plazi kde boli len sami rumuni(kde bol absolutny klud a relax). Je mi luto ze neviem dobre anglicky ci vobec - lebo by som sa s nimi vedel rozpravat. Podla mna su to velmi slusni a dobri ludia.Pr. aj ti policajti co mi dali pokutu 80 eur. Mali moznost ked som bol v tiesni a nieco potreboval - priklad zamenit peniaze(na lanovku kde sa caka hodiny) , potreboval bankovku jedno lei - boli moznosti kedy by to poliak vyuzil(poznam), slovak ci cech. Rumun -nie . Dal ti lepsi kurz ako v banke ak si potreboval do parkovacieho automatu jedno lei -casnicka ti ju podavala, dalsiemu rumunovi sme uz nemali lei,len tridsat pat eur posledne -nou problem a vidal desat lei. Aj ked som mu povedal ,ze je to OK. Cena bola tridsatdva.

 

Anglicky mladi vedia velmi dobre(zrejme sa snazia a maju dobre ucitelky) - ak sa ich zena  spytala mladych ci speakuju english sa deti hlasili chceli odpovedat a pomoct. Chceli ukazat ze vedia.

 

Teraz som bol fajcit vonku na schodoch - vypocul som si rozhovor v spalni mojich susedov - najradsej by som odtialto utiekol aj do rumunska.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov