Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

pred 5 hodinami, Proteus napísal:

On na ten vodicak spori 10rokov a vzdy si najde vyhovorku, preco to nejde.

A nakoniec mu to dopravný psychológ zatrhne, a zrazu by mal 2000€ ako keby z neba spadlo. To by bolo hodovačiek.

pred 3 hodinami, secretka napísal:

ale dieťa podprahovo vníma situáciu doma a snáď sa mu to niekde v tých mozgových závitoch zachytí.

Škoda že u mňa to neplatilo. Obaja rodičia veľmi vedia šetriť. Alebo možno to má opačný efekt že v detstve je ten človek finančne priškrtený a potom keď začne zarábať tak si povie: Teraz to konečne roztočím a chce si úživať.

Vyliezanie z dlhov nieje sporenie takže aj keď plánujem odložiť 100€ mesačne, tak už každá odložená stovka niekomu patrí (ale ja to niesom).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, Sniper napísal:

 Ak sporíš len tak, tak na tieto peniaze máš nutkanie siahnuť kedykoľvek a tým sa cieľ vzdiali. 

Je to tak a je to aj môj príklad. Potrebujem si peniaze užiť, kým zdravie slúži. Ovšem je tu aj druhá strana mince. Ak máš cieľ napr. stavebný materiál, kúpa bytu  môže zdražieť a cieľ sa ti vzdiali čo je bežný aj súčasný stav. 

Za socíku to bol iný level, tam sa na knižke peniažky celkom slušne úročili. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aktuálne sa sporiť na byt neoplatí, ale celkovo je trh s nehnuteľnosťami už tak pokrivený, že čo platí dnes, nemusí o mesiac. Nechcem už ani písať nejaké prognózy.

Na vkladnej knižke ja som ešte koncom 90. rokov mal 10,5% úrok. Ale neviem aké úroky boli za socializmu. Určite nie 10%. Myslím, že to mohlo byť do 3%. A navyše väčšina ľudí veľa nesporila, pretože väčšina ľudí za socializmu žila tak akurát do výplaty. Za socializmu veľa bežných ľudí nezbohatlo.

Po revolúcii banky ponúkali na produktoch vysoké úroky, bežne sa aj na bežných účtoch ponúkal niekoľkopercentný úrok. Termínované vklady mali aj 19%. Banky týmto spôsobom chceli nalákať klientov na získanie kapitálu, ale dlhodobo to nebolo udržateľné. Najmä keď začala klesať inflácia, pri nízkej inflácii, aká tu ešte donedávna bola, bolo pre banky dosť problém ponúkať nejaké percentá na bežných účtoch. Preto banky lákajú ľudí na podielové fondy a investovanie do akcií. Tam sa zarába na úrokoch tak ako rastie trh. Keď sa darí, tak to môžu byť zaujímavé zisky, keď sa nedarí, úspory môžu ísť do mínusu. Ale z dlhodobého hľadiska to rastie, preto treba sporiť dlhodobo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rastúca inflácia znehodnotí všetky úspory. O to ide aj ECB, ktorá sa zubami nechtami bráni, obmedziť emisiu nekrytých peňazí. Dlho sa ECB tvárila, že emisiou nekrytých peňazí, pri "optimálnej" inflácii 2%, podporuje priemyselnú produkciu, akcelerovanú spotrebou.Teraz, nastala situácia, že je nadbytok peňazí a zaostáva výroba. To samozrejme vedie k rastu cien. A vyhliadky vysokej inflácie sú dlhodobé. Logicky by ECB mala obmedziť emisiu nekrytých peňazí a zvýšiť úrokové sadzby. Opak je ale pravdou. Pokiaľ sa neznehodnotia všetky úspory, tento mechanizmus funguje. To je zákon zachovania hodnoty. Tie znehodnotené úspory sú ekvivalentom vynaloženej práce a ich znehodnotenie nie je nič iné, ako je krádež v biliónovom merítku. A výsledkom bude, že chudobní budú ešte chudobnejší a bohatí ešte bohatší. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov