Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

pred 13 minútami, Tomáš napísal:

Treba zdaňovať aj úspory alebo to robí banka? Len tak ma to zaujalo lebo sú takí čo im len tak stojí pár tisíc eur a nepoužívajú to nanič. Majú to ako rezervu. Finančná rezerva je tiež majetok tak mala by podliehať zdaňovaniu?

nie finančné úspory zdaňuje banka.
banka zdaňuje úroky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game a sniper poradite bratovi? Ma zbytocnych 9000€. Co s nimi ma robit? Kam investovat? Uz sme sa o tom rozpravali. Minut to nechce lebo to ma ako rezervu. Ale nad investovanim uvazuje. Ten portsystem co robi tie peer to peer pozicky berie investorov, aj ty sniper mozes nim byt, a tak oni nepoziciavaju vlastny kapital ale tvoje peniaze a o uroky sa podelia. Ked tie peniaze nepotrebujete tak je jedno ci vam stoja na ucte s hroznym urokom alebo ich portsystem poziciava.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemyslim si, ze niekto na svete sa o svojich zarobenych peniazoch vyjadruje ako o "zbytocnych" :zubiska:

ale ak vazne chce, aby to boli zbytocne peniaze, tak porad bratovi, nech investuje do teba :hehe: /sorry, uz mi hrabe v praci a je piatok trinasteho/

  • Haha 2
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... a ja že prečo mi to tu rezonuje ... tie zbytočné peniaze.
samozrejme... prvýkrát sme to pred rokmi čítali od nášho finančného analytika Tomáša... preto nesporí, lebo to sú zbytočné peniaze.  :stuart:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie zbytocne ale tak je to myslene ze uspory ktore nechceme minut a mame ich volne odlozene ani nevieme na co len ich mame...

 

Zije sa z vyplaty a ta nasporens suma je len bokovy peniaz a banky na to mavaju obvykle ze sa da otvorit poducet a presunut ich tam. Ale ved kludne by mohol robit to co sniper nejaky fondy poriesit a tak. Predpokladam ze sniper (klient SLSP) ma aplikaciu Georgeo ci jak sa to vola s dost to chvalia ze cez nu sa da aj investivat atd. Je to pravda? Brat ma primabanku. Ma niekto z vas primabanku? Ta urcite tiez volaco take ponuka. Napriklad raiffeisen ma kasicku kde je lepsi urok ako na beznom ucte a je automaticky zriadeny IBAN so vlastnym cislom uctu.

 

365 banka ma sporiace ucty a da si ich otvorit vela a vsetky naju svoj vlastny IBAN.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No toto radsej nie! Mne zverit taku sumu je samovrazda... Asi moja neskusenost game prameni z toho ze obvykle mudruju do toho ti co dotoho nevidia. Ja som nikdy uspory nemal tak ja ako mam vediet ake to je ked som to nezazil?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach


Zije sa z vyplaty a ta nasporens suma je len bokovy peniaz a banky na to mavaju obvykle ze sa da otvorit poducet a presunut ich tam.


Vaaaažne? A ty si prečo zrušil tie dve sporenia, keď tak pekne a hlavne poučne vieš o tom písať?

Sorry, ale vzhľadom na tvoje schopnosti sporenia, tvoje príspevky v týchto a podobných témach za danej situácie vyznievajú byť dosť komicky.
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tomáš napísal:

Treba zdaňovať aj úspory alebo to robí banka? Len tak ma to zaujalo lebo sú takí čo im len tak stojí pár tisíc eur a nepoužívajú to nanič. Majú to ako rezervu. Finančná rezerva je tiež majetok tak mala by podliehať zdaňovaniu?

Za toto tu si daj hned facku. Daj dovod, preco by mala bsnka ci ina institucia zdanovat to, co si niekto naspori? To uz len taky ako ty moze napisat, co nema ziadne uspory a vsetkym tu zavidi. 

Kazdy den nove perly z tvojich ust. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z urokov ano, to je pravda. Aj z uspor pri dedicstve ano. Je to smutne, ked clovek cely zivot spori potom umrie, potomok ide dedit a z tych penazi este zaplati dan, resp ani nie dan, ale fajny poplatok pre notara. 

Ano, inflacia znehodnocuje prostriedky, ale toto vsetko tomas nemyslel. On si proste zela aby sa z uspor platila rovnako dan, ako z prijmov, dph... Kedze on ziadne nema, jemu je to fuk.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a preto, keďže úroky sú nízke a dokonca nižšie ako naša nízka inflácia a + navyše z úrokov máš ešte zaplatiť daň, tak z čisto ekonomického pohľadu sa sporiť neoplatí.

Preto treba investovať a hlavne využívať prepady na trhoch. Aktuálne mi najlepšie zarába 2. pilier, ale s tými peniazmi budem môcť počítať až za 20 rokov. A čo bude za 20 rokov, na to nechcem ešte moc myslieť. Viem len to, že Tomáš bude vyberať kontajnery, tak ako dnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
pred 2 hodinami, Tomáš napísal:

Notykoxo ze 18 rokov neprestajne sporit. Game je iny kápo! To fakt obdivujem.

Ano o tomto je sporenie. Dlhodobé sporenie prináša najvyššie zisky, preto sporenie do II. piliera, ETF, podielových fondov treba aspoň 15 rokov, na menej sa to neoplatí, teda ideálne cca 20-25 rokov, prípadne aj dlhšie, pretože po rokoch najvyšší podiel tvoria úroky a úroky z úrokov. Predpokladám, že na konci sporenia sporenia z II. piliera vyberiem najmenej 2x ako som tam vložil (žiadne terno, pár vecí nevyšlo ako sa plánovalo, ale lepšie ako nič). To čo si ty sporíš, s tým si mal začať ako 10 ročný, odkladať si do škatule. Sporiť sa má tak, že peniaze sa budú množiť, nie iba nečinne ležať v škatuli, kde ti ich pomaly požiera inflácia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Článok z roku 2017 vypočítava koľko by ste mali mať v čase odchodu do dôchodku nasporené, ak chcete mať na dôchodku príjem (dôchodok) 954€ mesačne (na úrovni hrubej mzdy v roku 2017).

Článok ukazuje výhodu dlhodobého zhodnocovania majetku z pohľadu zloženého úročenia.

V tabuľke je štartovacia čiara podľa rokov (za predpokladu, že každý ročník začína od nuly).

Pri plánovanom mesačnom dôchodku 954€ sa predpokladá vlastniť finančný majetok na úrovni 228 000€.

Túto sumu je možné dosiahnuť ak:

25 ročný začne sporiť 99€ mesačne (zarába 1100€ v hrubom - tu sa predpokladá, že bude zarábať stále minimálne toľko (a z toho sa bude generovať odvod do 2. piliera), takže suma môže byť teraz vyššia ako u väčšiny populácie, ale po rokoch už bude pomerne nízka v porovnaní s priemerom a predpokladá sa, že je v druhom pilieri s výnosom fondu 6,5% ročne, takže odvádza sa mu 57€ a z vlastných peňazí si odloží 42€ (predpokladá sa rovnaké úročenie, teda 6,5%)

35 ročný (tiež začína od nuly a predpoklad je zhodnotenie 6,5% mesačne) už musí odkladať mesačne 205€ (57€ druhý pilier, 148€ vlastná hotovosť)

40 ročný musí odkladať 303€ mesačne (57€ druhý pilier, zvyšok vlastné peniaze)

45 ročný už musí odkladať dokopy 463€ mesačne (z čoho viac ako štyri stovky sú vlastné peniaze).

atď

Pripomínam, že každý musí ukladať (investovať) takúto sumu ak začína od nuly a chce mať na dôchodku majetok 228000€. Takže 45 ročný môže stále odkladať 99€ ak začal ako 25 ročný.

Takže ak ste začali sporiť ako 25 ročný, vo veku 35 rokov by ste mali mať cca 17000, ako 40 ročný by ste mali okolo 30 000  a ako 45 ročný by ste mali mať už takmer 50 000€ - toto platí pri horeuvedených modeloch.

Teoreticky sa takéto sumy dajú dosiahnuť, realita môže byť diametrálne odlišná (hore aj dole) záleží od výšky investovania vlastnej sumy a percentuálneho zhodnotenia. Stačí o percentuálny bod menej a za 20 rokov máte o 5000 menej len na úrokoch. Tak isto nie každý môže mať 6,5% úrok v druhom pilieri (výrazne závisí od výberu fondu) a vlastné peniaze sa tiež môžu inak úročiť (v prípade veľkej diverzifikácie rozdiel môže byť aj 10 percentuálnych bodov hore dole). A teraz sa pozrite na svoje účty a prepočítajte si to. @Tomáš sa nemusí pozerať nikam, stačí keď si v zrkadle obzrie svoj pupek (podľa modelov tam má uložených 30 000€).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ze 228 000 Euro na to si ako prisiel? 954 eurovy dochodok. Pred niekolkymi rokmi som to pocital ze 100 000 by malo stacit na 500 eurovy dochodok. A to bol vtedy nadpriemerny dochodok - vtedy pod 400. Ja mam nasporene asi 3 000 zena uz jemoznonad 10 000. Uspory mame asi 50 000.

https://dennikn.sk/2445049/studovali-na-jednom-gymnaziu-dnes-maju-30-a-40-rokov-patrali-sme-po-tom-preco-dve-generacie-odisli-z-vychodu/?ref=tema

V cistom mame do 2 000,ci 2 000. Asi 15 rokov. Mne to staci ani som nezvysoval ceny, skor znizoval. Restauracia zatvorena 60% zlava.Ale aj ti co mali menej dokladov. Obchody zatvorene.

Asi to nerobim spravne - lebo normalne som vedel usporit za rok 6000- ked sme boli na dovolenke 3000. Uz sme neboli asi 4 roky. Uspory narastli. Mozno z 30 00 na 50 000. 

Ale byvat v panelaku a v dome- je ine celkovo. V panelaku som chodil na vylety. Nechcelo sa mi byt sobotu v nedelu doma. Odkedy som v dome a som tam vkuse - tomu mi z toho sibe - ale si na priestore - uz sa mi nechce chodit po kopcoch. 

Teda sporit- nasporene mamedost - tohto roku opat nepojdemedo zahranicia - ale budu opravene terasy. 

Ja uz viac ako dvaroky zijem ako dvochodca. Som stale doma. 

 

Citát

 

„Šok pri prechode do dôchodku je často veľký. Vtedy aj tí ľudia, ktorí si povedia, že už majú roboty dosť, nakoniec zistia, že si musia nájsť ešte dodatočné zamestnanie aspoň na pár hodín týždenne a privyrábať si,“ vraví ekonóm SAV Vladimír Baláž.

https://e.dennikn.sk/2447790/cim-viac-dnes-zarabate-tym-vacsi-sok-zazijete-na-dochodku/?ref=tit&_ga=2.172882090.881786053.1624804512-1815084879.1616765238

 

Nemyslim,zefinancijesu tie najdolezitejsie - aj keddnesnydochodcovia majunajviac penazi a najlepsi zivot asi akokedy dochodcovia mali ci budu mat.

Dnes mi matka prisla pred desiatou gratulovat k meninam. Ja som chcel dnes robit. Skoncil som v pondelok o 14:00o 15:00 hral tenis. Ma o 9 rano vyrusila. Vystresovala(samozrejme minezagratulovala -mapetrapavla kvolitomu zesaniekto nudi otravovatnebude - kedsomv praci - nic som neurobil,keby prisla zajtra juhnedvyhodi).A zajtra budem musiet urobit dve uzavierky. Zajtra robotaod 9 moznodo 17 akpojde vsetko dobre. Mozno do polnoci.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som neprišiel na tých 228 000, vychádzal som z článku, myslel som, že je to evidentné, fakt neviem či tu na tomto fóre sa príspevky aj čítajú alebo každý si prečíta 2-3 vety a zvyšok si domyslí. Ale zhruba to sedí s tými tvojimi 500€ a 100 000€ úsporami, len je to cca 2x viac.

Čo sa týka samotného sporenia, to je veľmi rozdielne, ak má niekto 2. pilier v dlhopisoch tak za uplynulý rok sa mu úspory zhodnotili o 3%, viac nie. Kto má v indexoch, tak zarobil aj 70%. To isté sa týka aj vlastných úspor, ak má niekto stavebné sporenie, má tam svoje percento, ak niekto investuje pomocou ETF tak má aj 20% (záleží od rozloženia rizika). Takže vyššie uvedený výpočet je len orientačný a platí pre hodnoty, ktoré sú tam zadané ako východzie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Globálne finančné aktíva v pandemickom roku 2020 stúpli o takmer 10 % a dosiahli magickú hranicu 200 biliónov eur. 2021 bude dobrý rok pre sporiteľov, očakáva sa rast aktív o 7 %.

(...)
Veľa úspor kvôli lockdownu

Hybnou silou boli najmä úspory: Keďže lockdowny a reštrikcie drasticky znížili možnosti spotreby, zrodil sa globálny fenomén v podobe „nútených úspor“. Nové úspory v roku 2020 tak stúpli o 78 % na 5,2 bilióna eur, čo je absolútny rekord. Prílivy do bankových vkladov, kvôli ponechaniu nevyužitého príjmu na bankových účtoch, sa takmer strojnásobili (+187 %).

https://banky.sk/minuly-rok-podla-allianz-rekordne-stupol-financny-majetok-ludia-pocas-lockdownu-neminali/

Ano, bol to celkom dobrý rok a verím že aj iní ušetrili, hlavne v okolí Galanty.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov