Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

Nedarí sa... Nedarí... Ale viem robiť opak, teda ísť do mínusu. Poradím niekomu ako na to? :zubiska:

 

S týmto bude kapánek problém... Totižto v novom zamestnaní som objavil bufet kde tak varia že to som ešte nezažil. Keď sa tam najem je to lepšie ako masturbácia.

 

;)

Naozaj by som chcel vediet co si od malicka jedol kedze zavodny bufet je pre teba vrchol kulinarskeho umenia.

 

A ta masturbacia, to je smutne. Keby si napisal sex tak beriem. Vlastne ani to nie. Nic sa nevyrovna zivocisnej "acke" :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To som len tak troška prevzal od Renaty (bývalá kolegyňa zo Serede) že v kantíne predávali nejakú štrudlu a ona to strašne lúbila (asi bola dobrá lebo to furt pokúpili) málokedy bola dostať a ona celá natešená vošla do skladu a hovorí: Konečne som si dala tú štrúdlu, ááách to je príjemnejšie ako sex! Samozrejme metaforicky a ja som to myslel podobne. To by ste museli ochutnať. Proste to záleží aké mäso, na čom varené, koľko varené, ako korenené... O tom kulinárstvo je. Akože normálne aj matka varila, chodil som skoro v každej robote do jedálne aj v škole, ale toto sa nedalo porovnať s ničím čo som mal doteraz.

 

Presne tak, vlani si si neodkladal po 10 eur, teraz si budes neodkladat po 20:-)

 

Ale tak rezerva treba! Takto sa nedá žiť. Raz Kristián (cigán z východu maďarskej národnosti) povedal že "nullával nemlehet gyártani" v preklade že s nulkou sa nedá vyrábať. A to platí v živote na všetko! S nulou sa proste nedá robiť nič... Absolútne nič!

 

PS: Ale zase berte to tak že denne nejakých 5-6 eur na obed by ma nemalo zabiť a vždy by som mal vedieť tú dvacku odložiť. A tá spomenutej sume sú zarátané aj moje duply a prídavné kofoly atď. Inák jedno menu je dotované firmou za 90 centov. Nedajú gastráče ale s čipovou kartou čo mám ako preukaz to pípam tam. Ale neni to ten elektronický gastráč calio že hocikde to môžem len v tom areáli nikde inde. Takže keše čo mi stiahnu z výplaty tak max do stovečky viac sa nedá lebo aj v samsungu tak bolo a tak sťahovali okolo 70€ aj keď som to celé vypípal. Ale tam zas nebol až taký dobrý bufet ale kupoval som si nadoma všelijaké balené salámy s rožkami a tak.

 

Plánujem otvoriť sporiaci podúčet keď vyleziem z dlho a dostanem sa do plusu, banka to ponúka a strhnú si z účtu netreba nič robiť, výpisy si môžem pozerať hocikedy takže čistá vec. Už len zrealizovať. Ako plány mám a jediný môj cieľ budú financie tento rok. Kamarátov už nemám len nepriateľov, takže vonku sa ani nemám dôvod ukázať v našom meste, radšej sa budem flákať po robote v tom MALL keď už tak a ženy neriešim, počítač a internet poriešený tak ja už nemám mať aký cieľ iba sporenie a financie ceľkovo. Najprv sporenie na nulu a potom sporenie nad nulu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedarí sa... Nedarí... Ale viem robiť opak, teda ísť do mínusu. Poradím niekomu ako na to?  :zubiska:

 

Ešte pred týždňom si sa chcel vešať, čo si bol taký zúfalec zakomplexovaný, ale akosi ti zrazu stúpla nálada. To bude asi tým bufetom. Ale jasne vidieť, že si z toho evidentne robíš srandu, tak odo mňa už žiadnu radu nečakaj a keď opäť padneš do sračiek (čo bude ešte veľakrát), tento tvoj výrok ti veľmi rád pripomeniem a dobre sa na ňom pobavím(e). Aby si sa naučil, čo skutočne znamená "kapánek problém".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nerobím si z ničoho srandu. Som úprimný človek a len som povedal čo plánujem. Ja naozaj ten bufet milujem ale to s tým nič nemá. Proste vtedy som bol na dne nevedel som kam ďalej ale dostal som na vianoce nejaké peniaze pod stromček. Tu budem mať nástupný bonus čo ma zachráni. Vtedy som nevedel kam z konopí. Hrozil mi osobný bankrot. Ja chcem práve jeho opak teda šetriť. Len som povedal že ten bufet je fakt dobrý a nezrieknem sa ho v prospech šetrenia ale ušetrím radšej na banzíne, telefóne atď. Ten bufet proste milujem. Z ničoho sa momentálne neviem tak tešiť ako z jedla. Nerobím si srandu je to tak. Ale určite ma to jedlo nezruinuje a budem vedieť šetriť.

  • Pridať bod 1
  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano správne si postrehol ten bufet nič s tým nemá, keďže ja som v prvom rade reagoval na to, ako tu človek plytvá časom, aby ti poradil čo a ako ušetriť a ty tu po dvadsiatich stranách treskneš, že poradíš ako ísť do mínusu. Takže, síce sa opakujem, ale tebe už radiť v ničom nebudem, a keďže si robíš srandu, tak si z teba budem robiť srandu aj ja a zakaždým keď vlastnou sprostosťou budeš na tom finančne zle, lebo iné si ty nezaslúžiš.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už len 25 u mamy, 380 u tesca. Skoro jedna celá výplata. Nejako to už vyplátame. To neni doslova srandovanie skôr taký paradox že prečo ludia stále hľadajú rady typu ako zbaliť ženu, ako usporiť peniaze, ako nepribrať, pričom opak sa nikdy nehľadá. Nevidel som fitnestrénera čo by radil ako pribrať alebo finančného poradcu ako rozflákať peniaze alebo že by sa niekto zaujímal ako odradiť ženu... To som tým myslel nič viac.

 

Tak čakám teraz na nástupný bonus čo by mal nabehnúť budúci týždeň a ešte kúseček výplaty zo starej roboty lebo mám tam pár dní za december. Zajtra budem volať kam si mám ísť pre gastráče. Z toho uvidím koľko zostane a otvorím si ten sporiaci podúčet na trvalý príkaz + možnosť ľubovoľného vkladu. 20 mesačne a občas dačo priložím.

 

Kreditku môžem splácať postupne a rodičom už tých 25 dám v pohode. Na rôznych iných veciach ušetrím. Napríklad už nechodím v poslednej dobe tak často do kebabárne a fastfoodov v meste všeobecne. Aj to by malo dáke úspory hodiť. Vlastne sporenie je o zvykoch a návykoch t.j. odvyknúť od vecí ktoré sporeniu bránili. Bola nejaká zbytočná desinka tak šup na bajk a už som šiel minúť do nejakého fastfoodu alebo reštiky. Od sviatkov to nerobím.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To vlastne ako funguje, že ti má prísť nástupný bonus? Však tam robíš štyri dni aj s cestou. Myslel som, že to príde v prvej výplate.takže niekedy začiatkom druhého februárového týždňa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už len 25 u mamy, 380 u tesca.

 

neviem prečo, či sa mi len zdalo, ale zdalo sa mi, že u tesca by to už malo byť menej... svojho času si tam dával aj hodne veľké sumy, dosť nepremyslene, tak sa mi vážne zdalo, že už budeš pomaly končiť s dlhom... to spravili tie úroky? no pekne.

preto si nikdy nebrať na rohy nič, čo človek nezvláda... to je čiste zarobené na malér

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však to tu aj bolo písané že 27€ nabieha len ako úrok, a dal som síce ale nie až tak veľké sumy, niekedy v lete 50, potom zase 50, medzitým som aj vyberal a išlo to dokola kým som nerozstrihal kartu a potom som splácal iba tých povinných 25€ a to je možno tak na pokrytie úrokov. Proste aká faktúra prišla takú som zaplatil a naposledy bolo že tam mám celkovo 120 z 500 takže zvyšok treba doložiť.

 

To s tými bonusmi funguje tak že po 10 dňoch ho pošlú (asi výmysel pre východniarov čo prídu bez peňazí aby prežili do výplaty) aj ja som to počul prvý raz, väčšinou je to tak že k prvej výplate niečo pridajú alebo to rozrátajú na prvé dve výplaty a hotovo... Tak neviem čo je na tom pravdy zatiaľ nič neprišlo ale možno príde. Áno použijem na tesco kartu lebo je to suma s ktorou nerátam.

 

Vlastne aj splácanie je sporenie lebo vlastne idem smerom hore ale to je také keď zem je pomyselná nula a človek je dole v jame a začne ísť hore smerom k nebu. Tak najprv musí vyliezť z jamy, dosiahnuť zem a pokračovať do neba. Takže je to vlastne sporenie lebo tie peniaze čo vraciam dlhy je suma ktorú neminiem ale ide inde takže tá suma by mohla byť samotná úspora. Len akurát to je rozdiel (a vlastne aj problém) že ak platíme dlhy tak ich zaplatíme lebo vieme že ak nezaplatíme budú z toho problémy ale ak sme v pluse a vieme že nič sa nestane tak je automaticky nutkanie minúť to.

 

To je ten opačný efekt že chudobný človek si chce kúpiť televízor za 300€ a namiesto toho aby 6x odložil po 50 tak si ho vezme na splátky a radšej 6x zaplatí splátku. Ale keď dokáže zaplatiť tú splátku, tak by dokázal aj odložiť. Ale práve v tom to je že splácať je ľahšie ako sporiť z psychologického hladiska. Príde vám šek, automaticky ho idete zaplatiť ale ak sú peniaze v prasiatku, nevydržíte a minieť skôr ako našetríte tú danú sumu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vlastne aj splácanie je sporenie (...) Takže je to vlastne sporenie lebo tie peniaze čo vraciam dlhy je suma ktorú neminiem ale ide inde takže tá suma by mohla byť samotná úspora.

 

(...) človek si chce kúpiť televízor za 300€ a namiesto toho aby 6x odložil po 50 tak si ho vezme na splátky a radšej 6x zaplatí splátku. Ale keď dokáže zaplatiť tú splátku, tak by dokázal aj odložiť. Ale práve v tom to je že splácať je ľahšie ako sporiť z psychologického hladiska.

 

Ty keby si mal s niekým podpísať zmluvu o finančnom poradenstve alebo psychologickej pomoci, tak ten by musel mať v sebe minimálne 6-7 promile.

 

K tomu televízoru... V čom je vlastne ľahšie splácanie ako sporenie z psychologického hľadiska? Splácať musíš, sporiť môžeš. Nesplatíš - máš sankcie. Nenasporíš - nič sa zásadné nedeje. Tak raď ty psychológ.

 

A splácanie ako môže byť sporením? Trochu si pletieš pojmy, no ale však to ako berie tvoj vyšinutý mozog, tak to je tvoja vec, ja to beriem takto:

  • Splácanie: po častiach vraciam peniaze, ktoré som si požičal na kúpu komodít (to je to, čo vraciaš za kreditku)
  • Šetrenie: v horších časoch kupujem lacnejšie alternatívy oproti drahším, ktoré by som kupoval za bežných podmienok (to je to, keď namiesto kebabu a dvoch litrov koly si dáš suchý rožok z CBA a vodu z vodovodu)
  • Sporenie: odkladám peniaze, ktoré som neminul (to je to, čo si neprežral do doby, keď ti prišla ďalšia výplata, takže míňaš už tú a peniaze, čo si ešte mal, môžeš odložiť)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Vlastne aj splácanie je sporenie lebo vlastne idem smerom hore ale to je také keď zem je pomyselná nula a človek je dole v jame a začne ísť hore smerom k nebu. Tak najprv musí vyliezť z jamy, dosiahnuť zem a pokračovať do neba. Takže je to vlastne sporenie lebo tie peniaze čo vraciam dlhy je suma ktorú neminiem ale ide inde takže tá suma by mohla byť samotná úspora.  

 

 

no mohla by byt ale akosi nie je, ci mas iny pocit??

 

spravil si mi den :zubiska:

 

boze, toto su kecy

tusim dam precitat tvoj prispevok kamoske bankarke, nech sa pobavi

 

furt som si myslela, ze sporenie je, ze si odkladas a potom mas, a nie ze splacas a mas hovno..no nemusim rozumiet vsetkemu na svete, vsakano

 

tak teda zober si este par uverov..a veselo spor  :zubiska:  :hehe:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak najprv musí vyliezť z jamy, dosiahnuť zem a pokračovať do neba. Takže je to vlastne sporenie

Nie, nie je to sporenie.

 

Vola sa to zmrtvychvstanie.

Posledny ako- tak zdokumentovany pripad pred cca 2000 rokmi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prešla som si túto tému, prakticky od začiatku rád pre Tomáša.

 

mala som pri tom pocit - to musím trochu vysvetliť:

môj strýko raz dostal od kohosi jedného psíka... kúsok od domu s ním chodil na násyp na prechádzky, niekedy peši, niekedy na bicykli... on pomaly bicykloval, pes šiel vedľa neho... teda šiel:
Nero neznášal prechádzky - jeho postup na prechádzkach vyzeral ako v animovaných filmoch, keď sa psovi velice nechce, síce kladie nútene laby dopredu, ale akosi vyzerajú, akoby šiel dozadu a každým krokom dopredu brzdil aj s obláčikmi prachu... toto sa v rodine dodnes nazýva "chce sa mu ako Nerovi na prechádzku"

 

presne taký pocit som mala z tejto témy - Tomáš sa šprajcuje voči sporeniu ako Nero na prechádzke.

 

Urobila som to tak, že som čítala moje odpovede na Tomášove námietky... a to bolo  námietok a námietok, prakticky v každom príspevku okrem návodu na nejaké ďalšie sporenie tam boli námietky na jeho námietky...

 

napríklad odmietol sporiť veľakrát po 10 eur, lebo to sa neoplatí, to je sporenie na nič, odmietol odkladať do prasiatka, do šuflíka, do obálky, sporenie po troške bolo sporenie "bezúčelné", Tomáš sa vždy zaujímal o investície a investičné sporenia, akonáhle sme spomenuli, že k tomu najprv treba našetriť po troške aspoň niečo, nadšenie pre investičné sporenie ochablo, až do najbližšieho záujmu o ďalšiu reklamu v telke na ďalšie investičné sporenie...

 

potom som natrafila na toto:

...

spočítaj, koľko by si mal od leta minulého roku, keď si tu začal písať, že vynecháš sladkosti a začneš šetriť.

od minulého leta do budúcej jari aj okolo 800 eur pekne pomaly, ale systematicky. (keby len v najhoršom 600 - 700. už to by bola výhra a skvelý pocit, že tam už niečo je.)

 

počítaj: za dva roky je to mesačne odložených cca 25 - 40 eur. toľko preješ na blbostiach.

25 eur x 24 mesiacov = 600 eur

40 eur x 24 mesiacov = 960 eur

 

za 11 rokov, odkedy ťa poznáme: pri pomalom odkladaní len 20 eur mesačne je to 20 eur x 12 mesiacov x 11 rokov = 2640 eur.

za 17 rokov, odkedy si zamestnaný, a to si vlastne nepretržite, len pri odkladní sumy len 20 eur mesačne by si mal na konte viac než 4000 eur.
 

no nič. urob pá pá úsporám, ktoré mohli byť. 
 

bolo to písané rok potom, čo Tomáš začal písať, že už začne sporiť, a samozrejme sa nedialo nič.

 

do dnešného dňa prešlo plus  1 a pol roka... koľko tam už po troške mohlo byť peňazí nasporených? (ale máme - 400)

Tomáško... počítaj, koľko si nenasporil : )

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Síce banky na úrokoch nedávajú teraz veľa, ale za tých 17 rokov (a pred 17 rokmi bývali úroky výrazne vyššie) by sa tam niečo aj zúročilo, keby mal vybraný vhodný sporiaci produkt. Takže celková suma by mohla byť vyššia aj o pár stovečiek (ako zvykne hovoriť).

 

Lenže jeho mozek z moráka to takto nevníma. On sere na to, že za 17 rokov môže mať 4000, keď kebab s dvojlitrovou kolou môže mať hneď. On jednoducho nie je typ jedinca, čo by mal niečo sporiť, darmo mu dávať rady, jednoducho pre neho je to niečo nereálne, nepodstatné a nezaujímavé. Tak ako pre nás nie je normálne denne zožrať 4 kebaby a vychlastať 2 litre koly, pre neho nie je normálne tie peniaze neminúť.

 

Takže on realitu vníma takto. Akurát len závidí, že iní majú po rokoch nasporené peniaze a on nič. Ale cesta, ako dosiahnuť tento cieľ, je pre neho nereálna.

 

A aj keď si nájde stabilné miesto, kde vydrží dlhšie ako len skúšobnú dobu, tak skoro sa to nezmení. Možno pár eur usporí, ale rozhadzovať bude viac, lebo už si to bude môcť "dovoliť". Ak nasporí nejakú vyššiu sumu, tak aj tak ju rozfláka (na auto z bazáru, babetu, nové playstation a pod. životupotrebné veci), stačí že usporí 2000€, čo s tým? Auto z bazáru, lebo on potrebuje machrovať pred opitými polofrajerkami. Chápte, on nemá bunky na to, aby sa venoval takej činnosti ako dlhodobé sporenie.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten kto tomu nerozumie, co napisal Tomas:

Tomas mal na mysli to, ze ked vie splacat, vedel by aj sporit. Len sa zle vyjadril.

Clovek tie peniaze vie odlozit, resp vie vyzit aj bez nich. Chcel to prirovnat k sporeniu.

Islo len o prirovnanie.

 

Furt kopat, furt.....

Niektori by sa mohli niekedy aj hlbsie zamysliet.

  • Pridať bod 2
  • Odobrať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Niektori by sa mohli niekedy aj hlbsie zamysliet."

 

... ale aj Tomáš.

 

je myslím každému jasné, čo tým chcel Tomáš povedať, aj ako to myslel, ale aj tak splácanie dlhu nie je sporenie... nie je.

 

takže keby skutočne aspoň od tej polovice roku 2015 Tomáš myslel, a  nie sa len vyhováral (výhovoriek je skutočne totálne povrch plná táto téma),

 

vtedy sa ešte dušoval, že on si žiadny úver nikdy nevezme, lebo to je zabijak a blbosť - po dva a pol roku sme tam, že Tomáš stále len myslí:

zobral si úver, nestíha ho splácať, kopí sa mu, a stále len myslí, že splácaním dlhu sporí... chápeme, ako to myslí, skutočne, áno, takto ako spláca, by mohol aj sporiť... lenže skutočnosť je inde.

 

ono to znie dobre - len to nie je pravda.

splácať musí, sporiť nedokázal a nedokáže - 10 eur je pre neho nič, to je len také nijaké sporenie bezúčelné (podľa jeho vlastných slov) ,

ale nedokázal ani jediných 10 eur odložiť na sporenie, ani jediných 10. dodnes nemá navyše ani jednu červenú desaťeurovku.

 

nedávno sa tu kdesi trsal, že dal dvojstovku na splatenie tej karty - kam tá dvojstovka zmizla?

 

tá jeho teória  je zabijakom viacerých ľudí a nielen s malými príjmami, žijúcich z ruky do úst... ale nemyslím, že niekto má ešte toľko poradcov, ako Tomáš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja s vami uplne suhlasim, neobhajujem tu Tomasa. Stotoznujem sa so vsetkym co pisete.

Len niekedy citat tie komentare, dost ze su unavne jeho prispevky, tak sem tam aj ine...

A hlavne, stale to iste dookola. Toto forum je zial hlavne o Tomasovi.

Novych clenov to asi moc neoslovi.

Ako take male mestecko, pozname sa, ziadni novi obyvatelia, v mestecku sa riesi stale jeden a ten isty problem.

 

HOWGH

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o tom sú ovšem malé mestečká... v dobrom mestečku sa vždy rieši problém susedov či lavička pri kostole.

Tomáš je tá lavička pri kostole.

 

až na to, že toľko rád a rečí by už pohlo k činu aj tú lavičku pri kostole aj s betónom... na rozdiel od Tomáša :)

on je zrejme protekčný zo špeciálneho  hydrostaváckeho extra betónu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten kto tomu nerozumie, co napisal Tomas:

Tomas mal na mysli to, ze ked vie splacat, vedel by aj sporit. Len sa zle vyjadril.

Clovek tie peniaze vie odlozit, resp vie vyzit aj bez nich. Chcel to prirovnat k sporeniu.

Islo len o prirovnanie.

 

Furt kopat, furt.....

Niektori by sa mohli niekedy aj hlbsie zamysliet.

Dal som ti plus. 

 Ja som to len preletel ,lebo Tomas ma nezaujima. Resp. sa mi to uz nechce citat.

 

Ale bola tu zmienka ci sporit , ci splacat - podla urokov. Ak mas vacsie uroky na splacani  - tak splacat. Teda sporis.

 

Realne rada pre tomasa - splat to co najskor. Obmedz sa na dve mesiace a splat to. Ale ja neviem ci aj tak ti nedaju tie iste uroky. Ale dlhy zavazky hocijake ak mas moznost spln co najskor. Lebo nevies co bude o mesiac. Mozes byt chory, ci mrtvy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov