Skočiť na obsah

cizy

Ak si hľadáte prácu  

24 členovia hlasovali

  1. 1. Ktorý faktor pri hľadaní práce považujete za dôležitý?

    • Plat
    • Pracovné prostredie
    • Pracovný čas, zmennosť
    • Sociálna stránka
    • Kolektív
    • Vzdialenosť od domova
    • Perspektíva


Odporúčané príspevky

zas ma systém samovoľne odhlásil počas písania, skúsim to sem dať nanovo...

 

 

Mne to pripomenulo akurat debatku s Tomikom spred par rokov, ked vyhlasil, ze bude elektrikarom, lebo vie zapojit sem-tam nieco v aute a v pivnici napojit neonku....
A ked zistil, kolko skusok a co vsetko k tomu treba... : )

by si sa divila koľko takých "elektrikárov" behá po firmách. takých, že ešte aj Tomáš by bol pri nich hviezda :D

na akútny nedostatok ľudí s el. vzdelaním vo firmách zareagovali školy, a začali ponúkať nejaké rýchlokurzy elektrotechnického minima - neviem ako sa to volá oficiálne, my sme to nazvali "Večerná univerzita rýchlokvasených elektrikárov"... funguje to na princípe, že firma zamestnancovi zaplatí kurz v škole, kde sa mu počas pár mesiacov pokúsia natlačiť do hlavy nejaké základy elektrotechniky. na konci je nejaká záverečná skúška, ktorú spravia všetci, lebo keby nie, tak sa firma nabudúce obráti na inú školu... potom nasleduje skúška odbornej spôsobilosti, ktorou, podľa princípu z predošlej vety, tiež prejde každý. povedané inak, osvedčenie podľa paragrafu 21 dostane každý ... niektorí už majú aj "prax" a dostali par.22, a tu už končí každá sranda, lebo taký človek už môže robiť samostatne ... no a potom sa tí ľudia dostávajú do praxe ... máme vo firme niekoľko takých "absolventov". elektriky sa /chvalabohu/ väčšinou nechytajú - majú zmysel pre realitu, a je im jasné, že za pár mesiacov sa nenaučili to, čo sa niekto učil 4 roky, najmä ak do školy chodili po fajrontoch, a značnú časť vyučovania oddriemali...

najnovšie mám informáciu, že si na tie rýchlokurzy mieni posvietiť Inšpektorát práce, lebo sa medzi absolventmi dosť premnožili úrazy el. prúdom ...

 

jeden z tých našich turboelektrikárov robí na správe budov, a už druhý týždeň opravuje osvetlenie v jednej kancelmárii, zatiaľ bez výraznejšieho úspechu :D

minulý týždeň došiel za mnou, či by som mu tam nešiel "premerať" vypínač, lebo polka lámp v kancli nesvieti ... spýtal som sa aký je tam vypínač, a odpoveď bola: "dvojpáčkový"... ani len to, že to je vypínač č. 5 ich nenaučili... reku, mám teraz dosť roboty, ale OK, narýchlo odskúšať vypínač ešte zvládnem. trochu sa čudoval prečo si neberiem multimeter, tak som mu povedal, že mu ukážem ako taký vypínač odskúša aj bez meracieho prístroja. vypínačom sa zapínajú 2x3 žiarivkové svietidlá, tak som len prehodil dráty k svietidlám medzi sebou, a po zapnutí sa rozsvietili lampy predtým pripojené k druhej strane vypínača, tie čo nesvietili predtým ostali zhasnuté aj potom... hovorím mu: neviem či si pochopil čo som teraz urobil, ale vypínač je 100% OK, chybu máš pravdepodobne v prvej lampe od vypínača, z tej trojice čo nesvieti, tipol by som to na vyhriatu svorkovnicu, a utekal som si robiť svoje ... na druhý deň došiel s otázkou, ako je možné, že vo vypínači nameral len 108 Voltov... to už mi trochu naddvihlo dekel, a pýtam sa ho: "A proti čomu si tú fázu meral?!" odpovedal otázkou: "Akože proti čomu?" no reku: "Vo vypínači máš prívod - fázový vodič, tam si pripojil jeden hrot meráka. Kam do riti si pripojil druhý hrot? Držal si ho v lufte ako anténu, alebo máš rozpätie rúk cez tri metre, a dočiahol si s meracou šnúrou až na kolík najbližšej zásuvky, alebo kam do pč si vlastne pripojil ten druhý hrot???" Rudolf neodpovedá a urazený kráča smerom preč ... v piatok pri obede som ho počul pýtať sa jedného kvalitára to isté - ako je možné že vo vypínači má fáza len 108V ... odpoveď som už nepočul, ale začal nový týždeň, a lampy v kancli stále nesvietia, lebo sa mu tehní vziať rebrík, rozobrať lampy a skontrolovať spoje v svorkovniciach ... a toto má vraj vyhlášku...


ocuj, nie sme my kolegovia? aspon teda podla poslednej tvojej vety

kolegovia asi nie, ale vyzerá to tak, že súkromný sektor a štátna správa sa približujú ... keď nie platovo, tak aspoň pomermi :D

 

mám ešte jednu story z minulého týždňa, o jednom inžinierovi - neinžinierovi, tú najbližšie hodím na fórum, ale asi do inej témy...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja síce mám elektrotechnické vzdelanie na jednej z najlepších stredných škôl na Slovensku (SPŠ NMnV), ale pracovať ako elektrotechnik by som si určite netrúfol. Ono je ideálne ísť do praxe hneď po škole, ja som išiel cestou výpočtovej techniky, kde som zase mal skúsenosti so software, ktorý sa dnes už nepoužíva :D Ale dalo mi to základy pre ďalšie veci v oblasti IT, z čoho profitujem/žijem dodnes. Napriek tomu netvrdím o sebe, že som "ítečkár" alebo programátor. Úplne mi stačí vyznať sa v HTML, CSS, základy MySQL, PHP, poznať OpenCart, Prestashop na root úrovni a pod. Aj keď viem, že schopnosť si programovať vlastné moduly pre tieto systémy by ma veľmi výrazne posunulo vpred, už sa mi moc nechce. Som lenivý ako Tomáš :angry:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na tomto PC kde sed9m akosi nefunguje citovanie tak...

 

 

vo firmách zareagovali školy, a začali ponúkať nejaké rýchlokurzy elektrotechnického minima - neviem ako sa to volá oficiálne, my sme to nazvali "Večerná univerzita rýchlokvasených elektrikárov"... funguje to na princípe, že firma zamestnancovi zaplatí kurz v škole, kde sa mu počas pár mesiacov pokúsia natlačiť do hlavy nejaké základy elektrotechniky. na konci je nejaká záverečná skúška, ktorú spravia všetci, lebo keby nie, tak sa firma nabudúce obráti na inú školu... potom nasleduje skúška odbornej spôsobilosti, ktorou, podľa princípu z predošlej vety, tiež prejde každý. povedané inak, osvedčenie podľa paragrafu 21 dostane každý

 

Ja som nejako takto ziskal preukaz SBS ktory mi uz ale prepadol. Teraz aj v amazone su taketo veci ze sa daju robit kurzy na IT, CNC, aj to elektrotechnicke minimum. Dokonca ja vodicak skupiny C po ktorom som tak snival. Firma to aj preplati takze mam motivaciu tu vydrzat. Bud ten elektrotechnicky alebo vodicak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved nic zle som nespravil. Zamestnavatel ponuka takuto moznost su tam dve A4 plne roznych moznych rekvalifikacii a skol pre rozne odvetvia. To je moderne ze zamestnavatelia to podporuju. Ved treba dat sancu ludom co v detstve prepasli svoju profesiu snov a nesli na taku strednu aku chceli. V niektorych oblastiach ako IT su este odvetvia. Ale ja idem najpravdepodobnejsie ten vodicak alebo to elektrotechnicke minimum. Niesom v tom inzinier ale zaujima ma to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Ale ja idem najpravdepodobnejsie ten vodicak alebo to elektrotechnicke minimum.

spraviť si to samozrejme môžeš, ale elektrikár z teba nebude, budeš Tomáš s absolvovaným elektrotechnickým minimom ... a ak nebudeš s elektrinou aktívne robiť, tak po pár mesiacoch spoľahlivo zabudneš aj to málo, čo si sa v rýchlokurze naučil...

 

treba dat sancu ludom co v detstve prepasli svoju profesiu snov a nesli na taku strednu aku chceli.

nemýľ si to, to nie je plnokrvná stredná škola s elektrotechnickým zameraním. je to len obyčajný rýchlokurz základov elektrotechniky, tak ako som to popísal vyššie, nič viac, nič menej...

 

a je tu ešte jeden aspekt, o ktorom zamestnávatelia taktne mlčia - ak sa ti v práci stane nedajboh úraz el. prúdom, tak sa zamestnávateľ elegantne vyhne zodpovednosti, s argumentom - kurz mal, vyhlášku tiež, je to jeho zodpovednosť ... to je jeden z dôvodov prečo to zamestnávatelia tak forsírujú.

 

ale ak si to el. minimum chceš naozaj urobiť, tak máš najvyšší čas si pohnúť, lebo ako som už písal, začína sa o tú "masovú výrobu" turboelektrikárov zaujímať inšpektorát práce. čiže dá sa očakávať, že podmienky pri skúškach sa sprísnia...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vrátim sa na chvíľku k tým elektrikárom...kedysi, ked ešte existovali učňovky, chodili decká týždeň škola a týždeň prax, a nikto sa tomu nedivil, a niektorí boli šikovnejší, iní menej šikovní, ale každému sa aspoň akej takej praxe dostalo, a opraviť zástrčku vedel snáď každý, čo sa dnes nedá povedať. 

Aj Flinstone pred časom robil s mladíkom, ktorý mal elektrotechnickú, ale ten mal tuším dokonca priemyslovku...ale bol tak šikovný, že tam skoro kohosi zabil, keď robili tam opravu akéhosi zariadenia, už sa nepamätám akého, a vypli prúd, tak on tam došiel a prúd zapol...a takto aj Flinstonovi takmer ruku pomohol rozpučiť, ak nie rovno odtrhnúť, keď tiež zapojil prúd a Flinstone práve robil opravu na nejakej lisovacej forme...opraviť zástrčku bolo nad jeho sily, nerozonal fázu od nuláku a podobne. To som si urobila nelichotivý názor na súčasný systém vzdelávania remeselníkov. :(

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved ti neschopni ucni aj boli aj su. A teraz robia. ti sikovnejsi robia za ine peniaze ,ci na Slovensku,ale asi mimo. Ved to mas to cislo tridsattisic ludi rocne zmizne zo Slovenska do tridsat rokov. Z 70 000.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno, ale ked si vezmeš napríklad stavebné firmy, noví murári nám nevyrastajú, a firmy berú kadekoho z ulice, čo nevedia ani spraviť betón či omietku.

Akoby sa mladí báli fyzickej práce.

Zato decká, ktoré by možno  boli aj manuálne zručné, ale na učenie hlavu moc nemajú, sa hrabú silou mocou na vysoké školy, a pritom nemajú ani základné vedomosti, len aby školy neprišli o financie, berú kadekoho a nevyhodia pomaly ani trojnásobného recidivistu, len aby mali počty deciek. Akých, to už je fuk. Či budú pracovať vo vyštudovanom odbore, je tiež fuk. ved je rekvalifikácie, nie? Kvantita bohato prevažuje kvalitu u stredo- a vysokoškolákov. A dobrých remeselníkov je ako šafránu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je pravda, že veľmi  kvalitných remeselníkov je ako šafránu, no sú firmy, ktoré neberú kadekoho z ulice, ale majú kvalitných, dobrých, šikovných  remeselníkov. my sa tiež riadime porekadlom, pomaly ďalej zájdeš, radšej mať menej remeselníkov, ale zručných, šikovných. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby sa aj kapitalisti riadili pri svojich normách tým pomaly ďalej zájdeš... Ani to nieje v poriadku že chcú nehorázne množstvá, s minimálnym počtom ľudí ktorí sú vyžmýkaný do poslednej kvapky a ten produkt doslova len zbúchajú lebo chcú aby vec čo trvá zložiť 40 sekúnd aby to zložili za 10 sekúnd. Ha kde sme v rapídii? Už to ponáhľanie sa preháňajú, kam sa tak ženú? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niesom zadrbáč. To sú tí čo schválne sa schovávajú pred prácou. Ja urobím všetko čo mi prikážu aj keď nejde ale snaha je. Nie ja som ten čo ide 10x na fajčiarku alebo ten ktorý zmizme niekam práve keď ho treba a potom robíme aj za neho. Vy ste furt nepochopili že ja pracovať chcem ochota tam je. Ja niesom tem čo je 10 rokov na úrade práce alebo ten čo emigruje do škandinávie aby tam žil z dávok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spravna otazka a toto vam chcem vysvetlit. Mal som zamestnania kde som bol aj dlhsie nez rok. Ked su idealne podmienky ze stiham ukol, chapem zadaniu, viem tam bezproblemovo dochadzat, a nemam problemy s kolegami tak tam budem aj 20 rokov! Neni problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nieco co stiham a chapem postupom. Take nieco ze pri pase davat skrutky ale normalnym tempom alebo roznasat material, zbierat palety, nieco podavat, nieco prenasat, ukladat, soferovat, natierat, furikovat zeminu, hocico len nech to stiham.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak toto ale vieme už dávno... my to vieme lepšie, než ty, Tomáš,

pretože sme ťa varovali pred x robotami, kam si sa bezhlavo vrhal, aj tak skončili...:

 

Nieco co stiham a chapem postupom. Take nieco ze pri pase davat skrutky ale normalnym tempom alebo roznasat material, zbierat palety, nieco podavat, nieco prenasat, ukladat, soferovat, natierat, furikovat zeminu, hocico len nech to stiham.

 

buď tej dobroty, a prestaň s tým, že budeš tu kalkulovať s tým, že v nejakej robote si vydržal aj rok! a potom ťa nejaký nepokoj poslal do inej roboty, ktorá jasne nebola pre teba.

ty vieš byť chápavý, a celkom iste chápeš, čo tým píšem:

že buď tam, kde si, pracuj, keď budú nadčasy, ber nadčasy, pokúšaj sa po troške sporiť a pracuj tak, aby si ťa vážili a aby si mohol prípadne počítať s tým, že toto bude dlhodobejšia práca... prestaň myslieť na práce na dva týždne alebo maximálne na rok.

 

pracuj, zarábaš dobre, splácaš konečne podlžnosti, pámboh ťa ochraňuj narobiť ďalšie dlhy, a drž sa miesta, kde ti je dobre.

 

howgh.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už som pozrel svet a už viem buď budem v amazone čo najdlhšie bodaj by to vyšlo. Bohvie či na toto odvetvie má kríza vplyv lebo internetové obchody fičia nonstop. Prípadne ak by nevyšlo tak v Šali to SHC tam sa dalo stíhať aj keď vyrábajú veľa ale majú tak zadelenych ľudí že sa to dá. Prípadne Dedinská SBS tam to tiež stále ide. Dokonca sa firma rozrastá. Práca je. Není čo dodať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A v SBS ako chceš pracovať, keď ti už končí POS? Či sa spoliehaš, že tebe trulovi ho zase len tak na 10 rokov dajú?

 

 

Niesom zadrbáč.

Si a nebudeme sa o tom baviť. Mal si milión príležitostí ukázať, že chceš pracovať a zakaždým si zdrhol, keď tebe pánovi veľkomožnému niečo nevoňalo. V Amazone ti dávam čas dovtedy, pokým si neuvedomia, načo tam živia hebedo, ktoré vykonáva prácu, ktorú robia smetiari z externej firmy za polovičný plat.

 

Ty si vlastne príživník.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov