Skočiť na obsah

Ach, tá moja pamäť


Lydži

Odporúčané príspevky

Máte dobrú pamäť? Alebo si zapamätáte len to, čo sa Vám hodí?

 

Zapamätáte si lepšie videné, alebo počuté? Text alebo čísla?

 

Máte triky, ako si zapamätať to, čo Vám pamäť neberie? Nedá sa všetko si písať.

 

 

Ja mám problém zapamätať si čísla. Keď chcel šéf vedieť, koľko peňazí je na firemnom účte, vždy som sa musela pozrieť, hoci som to pred pol hodinou kontrolovala, aby som mu vedela hneď povedať :lol: . Na druhej strane som nemala problém zapamätať si zložité ekonomické poučky na 2 riadky. Doteraz si pamätám Archimedov zákon a Pytagorovu vetu (možno aj Vy, ale ja si okrem toho zo školy veľa nepamätám).

 

A myslím, že lepšie si zapamätám to, čo som počula, ako to, čo som videla. Ale je to skoro rovnaké. Samozrejme, okrem čísel.

 

Tak čo, ako je to s Vami?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

So mnou je to biedne :) Pamätám si somariny a mám dobrú pamäť na čísla, ale to je asi tak všetko. Veci ktoré mám spraviť si musím zapisovať, občas sa však zabudnem pozrieť na poznámky a potom je to aj tak zbytočné... :) (preto v poslednej dobe oceňujem hlavne pripomienky v mobile, ktoré na seba upozornia ;) ). Tváre a mená mi fakt robia prolém a ak si aj zapamätám jedno aj druhé, tak zas mám často problémy to správne popriraďovať... Proste ako som povedal - dosť bieda :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne ako vraví starsi. Blbosti ostanú v hlave dlho. Ale ľudí, s ktorými som kedysi prežil kopu času - spolužiaci, kolegovia z vojny, bývalí spolupracovníci - tých si zapamätať neviem. Len zopár výnimiek, aj to niekedy musím rozmýšľať nad ich menami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam celkom dobru vizualnu pamat, ucim sa tak, ze si vsetko strasne pozvyraznujem a potom si to viem predstavit kde sa to presne nachadza a ako keby to spatne precitat (nie vzdy, niekedy si to viem predstavit, ale neviem si spomenut co tam bolo napisane :lol:)

 

ale zas mam problem si zapamatat ked mi niekto nieco povie aby som spravila, tak na to vzdy zabudnem, horsie je ze ja si ani pripomienku nedavam, asi by som s tym mala zacat :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pamätám si čísla ... všetky dôležité telefónne čísla, rodné čísla, čísla preukazov a ešte kopu zbytočných čísel ...

 

odjakživa si bežné veci "na vybavenie" od poznámky, čo vybaviť až po najbanálnejší nákup píšem na lístočky ...

rovnako v práci: tam mám lístočkov z bloku mraky ...

 

veci na zapamätanie zvýrazňujem, a je toho dosť každý deň... ale vizuálna pamäť občas zlyhá. pamätám si zvýraznenie, ale nepresne si pamätám zvýraznené ... :lol:

skôr si pamätám veci počuté ... alebo najlepšia je kombinácia oboch :)

 

na zapamätanie dôležitých vecí : neznámych slov, zvláštnych výrazov, či nejakého vzťahu medzi vecami ... som si zvykla vytvoriť mnemotechnické pomôcky ...

je to skvelá vec a parádne funguje ... takto v pamäti "zvýraznené" veci si pamätám stále ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dobru pamat? no zalezi ako v com... mam pamat na cisla... inak zalezi aj od toho aky mam den, niekedy si text dokazem zapamat behom chvilky, niekedy mi to trva neuveritelne dlho... :lol: ... inak jaa tiez, si dokazem na skuske spomenut presne kde som to mala napisane na ktorej strane aj kde priblizne, ale nedokazem si na to spomenut co tam bolo... a ci pocut alebo vidiet? hm to by som povedala ako kedy, ked je to nieco zlozite, tak urcite skor vidiet, ako pocut, ked je to nieco co ma bavi a zaujima, tak je lepsie to pocut...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

čísla si nepamätám -občiansky, rodné číslo, roky narodenia -ani nechcem :) to bude asi tým

čo ma trápi je, že si nepamätám tváre ľudí a ich mená -tak občas stretnem niekoho kto sa usmieva a pýta sa ma ako sa mám a ja neviem kam z konopí

 

na toto by sa mi nejaká mnemotechnická pomôcka zišla :lol:

 

 

lepšie si pamätám videné -keď ide o informácie, najlepšie keď si to napíšem

 

a ešte niečo -strašne málo si pamätám z minulosti

 

môj brat má prvú spomienku asi z dvoch rokov -to ja mám problém si spomenúť čo bolo včera.

vraj sa to na staré kolená zmení a začnem sa rozpamätávať -to sa budem čudovať :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Schopna som si zapamatat cisla, pricom nie vzdy hladam medzi tymi cislicami suvislost... ale skor si ich zapamatam, ak ich vidim napisane, ako ked ich iba pocujem.

Parkrat vytocene telefonne cislo sa mi jednoducho zafixuje do pamati. :lol:

 

Pri zapamatani niektorych slov si sama vytvara, urcite pomocky – velmi jednoducha je napr:

nevedela som so zapamatat rozdiel sudy/lichy – parny/neparny... az kym som to nedala do suvislosti s matematikou...

- sudy/4/ pismena - lichy/5/ pismen

- parny/5/ pismen - neparny/7/ pismen...

 

aj v slovencine, aj v cestine su viacpismenkove ... neparny/lichy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Moja pamäť je dosť zvláštna. Rokmi sa u mňa vyvinulo niečo, čo vlastne ani nedokážem pomenovať, ale funguje to ako filter na negatívne zážitky. Negatívne veci takmer okamžite zabudnem. Pol hodinu po hádke si márne lámem hlavu, prečo že je môj frajer taký odutý. Má to potom svoje výhody, na nikoho sa vlastne nehnevám. Samozrejme, sú výnimky. Ale zvláštne je, že spomienky na negatívne tam niekde určite sú, lebo stačí, že niekto použije rovnaký tón hlasu a podobné výčitky ako niekedy predtým a ja si aj na to predchádzajúce spomeniem. Ale to nevadí, o chvíľu to zase zabudnem... :)

Avšak, na prudko negatívne veci to účinkuje len tak, akoby to "obrúsilo najostrejšie hrany", teda pamätám si negatívny zážitok, ale veľmi matne a už vôbec nie podrobnosti.

Teraz v škole (na staré kolená, hehe) som prišla na to, že mám nielen krátkodobú fotografickú pamäť, ale pri skúške som si schopná spomenúť aj na také chlopotiny, o ktorých som doteraz presvedčená, že som ich jakživa nečítala... :lol:

Ale tak ako to celé funguje, mi to vyhovuje, aj keď mi kamoška občas povie, že je to des, keď jej každú chvíľu zahlásim, že ha, toto si ja veru nepamätám.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ja si vacsinou pamatam zaujimavosti, ako napr. ze vynasli postel, co sa vznasa a ze zena minie 1,3 - 2,9 kg ruzu za zivot :-) Potom mi vacsinou nezostane v mozgu miesto zapamatat si ktory prvok sa nachadza v 3 skupine, piatej periode a ake ma vlastnosti.Celkom dobre si este pamatam slovicka z cudzieho jazyka. A mam vynimocne dobre vyvinutu zabudlivost na vsetky prace ktore mi mama kaze urobit kym sa vrati z roboty :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ja mám pamäť asi do 13-tich skoro úplne prázdnu.

A nemám žiadnu krátkodobú pamäť. Niekto mi niečo povie a neskôr: "A veď to som ti vravel..." :lol: A ja si napamätám... takisto opakujem historky a vôbec neviem, že som ich už povedala.

Čísla sa dajú, pamätám si.

Tváre a mená tak priemerne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tváre si pamatam velice dobre ze toho som uz videl ale mena mi davaju zabrat. Vzdy ked niekto pride za mnou ze cau a ja si neviem spomenut na meno tak mu po viem ze cau a vymenujem tak 10 mien ci sa trafim. No ked sa zoznamujem v podnapilom stave tak to potom aj tak vyzera. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

blúdim a snívam a riešim bolesti a problémy, ktoré aj tak nemám šancu vyriešiť a "podružné" veci s prehľadom zabúdam ...

som nesústredená a odnáša si to krátkodobá pamäť a činnosti, ktoré by mali byť automatické

nj :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam dost biednu pamat, ale ked uz si nieco pamatam tak vacsinou celkom dobre, ale vacsinou ide o nejake uplne zbytocne hluposti ako nejake utrzky rozhovorov, nejake drobnosti a podobne

s cislami je to trochu zvlastne, najskor si cislo zapamatam, ale potom postupne ked sa znovu nad nim zamyslim zacnu sa mi prehadzovat cifry a uz vobec neviem ake to bolo cislo a nakoniec sa mi popletu aj tie cifry a uz neviem nic

ak mam nieco spravit nie hned ale o desat minut alebo neskor vacsinou zabudnem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kofeín podporuje pamäťové schopnosti a to predovšetkým u starších žien. Problematikou sa zaoberali francúzski vedci, ktorí vo svojej štúdii porovnávali ženy vo veku 65 rokov a staršie, pijúce viac ako tri šálky kávy denne s tými, ktoré denne vypili jednu šálku kávy alebo menej. Tie z nich, ktoré prijímali viac kofeínu, preukazovali lepšie pamäťové schopnosti.

 

http://spravy.pravda.sk/vedci-kofein-je-sp..._sk_zaujima_p12

 

Škoda, že to natoľko neplatí u mužov. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

absolútne mi nepracuje krátkodobá pamäť, ostávajú mi len pocity ...

minule som mala váááážnu debatu s matkou a ja si pamätám len že to skončilo dobre....

drahý mi stále niečo rozpráva a ja si to vôbec nepamätám, len mi ostane taký pocit, že je vlastne dobre, že som to zabudla....

alebo v práci... absolútne si nepamätám zákazníka, čo len pred minútou odišiel... a viem, že to ani nie je potrebné...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

absolútne mi nepracuje krátkodobá pamäť, ostávajú mi len pocity ...

Tak toto poznam doverne.

 

Pravidelne sa mi stava, ze ked sa s cizym dlhsie hadame, ku koncu hadky si uz nepamatam, cim to zacalo :lol: :)

 

Taktiez mi robi problem zapamatat si, kde mam ktore heslo, pouzivam asi 3. Akurat pred chvilou ked som sa sla sem prihlasit som si musela nechat poslat nove :)

 

S pamatou to nebolo vzdy take zle, len taky rok to ide dolu vodou. Ja som v tomto vazne expert, som schopna zabudnut asi vsetko....niekedy to uz ani vtipne nie je

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

idem si ohriať polievku v mikrovlke a čo ma tam nečaká?! šialka mlieka z raňajok! :lol:

a to sa mi stáva veľmi často... niekedy až tak, že nadávajúc, že neviem, kde mám svoju šialočku si idem ohriať na raňajky mliečko a šialka ma čaká v mikrovlnke zo včeršajších raňajok....

no hrúza! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov