Skočiť na obsah

Reč a jej vývoj


Vic

Odporúčané príspevky

Velmi zaujimavy ostrovcek - jazykoveda - na fore som si prestudoval, celkom sa mi to pacilo, ale tato tema, ktorej sa chcem dotknut, mi v tom prisne filologickom slova zmysle a meradle nepasovala do uz Axelom otvorenej temy "Jazyky". Mna zaujima rec (i jazyk), ktore vseobecne ludia pouzivaju, bez rozdielu na svoj povod. Rozmyslal som na tom, trochu "poeticky" chcem vyjadrit, ze MY vlastne sme ta rec, lebo my ludia ju menime, zaujima ma tiez, ako a preco sa rec tak meni. Zaujimal by ma i "import" a "export" slov do reci, ako ta nasa rec reaguje, a ak pripadne dojde k bilancii, bolo by zaujimave predpovedat dalsi vyvoj reci, ako by sa asi prejavil v tomto medzinarodnom vsestrannom pohybe (trochu aj chaose) slov v buducnosti.

 

(Na moderatoroch je, ci tuto temu nechaju osamote, spoja s inou, pripadne ju pre nedostatok zaujmu vymazu, ja sa pokusim zacat, aby bolo jasne, co mam presne na mysli.)

 

Je vobec rec kreativna? Dokaze nieco vytvarat? Ako?

 

Myslim si celkom jednoznacne, ze je kreativna, inac by tych reci asi tolko nebolo. Predstavujem si, ze v praveku vsetko zacinalo celkom skromne a v malych dimenziach. Dokazem si dokonca predstavit, ze sa pomalicky sposoby vyjadrenia rozsirovali a v suvislosti s tou kreaciou i menili, dochadzalo k stale väcsim rozdielom. To nechcem povedat, ze reci "rastli" samy od seba, skor boli "vypestovane" pokrokom, ale aj chybami. Tie odrody a vychylky, ktore boli dostatocne zivotaschopne, sa zase stali novymi normami.

 

Tiez si myslim, ze rec a stvorenie aj tak velmi silne spolu suvisia. V Knihe Mojzisovej vznika svet skrz slovo: Stvoritelove "Nech je svetlo" bolo dokonca rychlejsie a predchadzalo svetlo, vyjadrenie ako prostriedok reci a stvorenie samo, boli zhodne. Hned nato bolo to znovuzrodene caro pomenovane: "A Boh nazval toto svetlo dnom". Sotva bol stvoreny Adam, zacal on samostatne davat mena vsetkym zivocichom.

 

Tak to mohlo ist v pohode dalej, keby nebolo nastalo babylonske recove pomätenie. A zda sa, ze tento zmätok, sa behom celych dejin ludstva osvedcil. Tu rec tu mame! Kde by nasa veda bola bez nasej reci?

 

Aj tak, hovorim si, je to vlastne zazrak, ze my vlastne skoro vsetko, co sa nas dotyka, dokazeme vyjadrit slovami. (Okrem toho, co chceme prave povedat - pozor, pokus o vtip, alebo nie?) A naraz... Pomocou par hlasok, ktore vytvoria nase usta a mozno patdesiatimi roznymi znackami dokazeme formulovat nase pisomne prejavy. Nielenze mame k dispozicii myslienky a udalosti tisicroci, pre kazdu novu vec mame okamzite aj novy vyraz. Niekedy sa nam sice vonkoncom nehodi, ale su tu, pouzivame ich, spomeniem trebars priklad hardver a softver (jedno je skutocne tvrde a to druhe urcite nie je "makke"). Zda sa, ze vsetko je vypovedatelne a mnohe nevyspytatelne.

 

Co nevylucuje, ze jeden hovorime o voze, druhy o koze a ze sa nerozumieme. Tomu sa hovori ludske vztahy, alebo, o niekolko stupnov vyssie, politika. Majstrovske vykony v reci, takisto ako jej nedostatok, su fascinujuce. Aj tak sa trochu, ako vzdy a ako vsade, zasadne rozdelujeme. Jedni chcu vsetko po novom, druhi su puristi, ale najviac nas je takych, co oboje pomiesaju. Trochu sa nas aj zmocni aj neistota. Malo mi je platne, ze som to ja, co tu rec urcuje, ked som iba mala kvapka v oceane. A keby vsetky tie kvapky mali take iste predsudky, a nikto viac by nepovedal "technologia", ked by mu stacila "technika" a vseobecna hanblivost by sposobila, ze by niekto zacal svoje tvrdenie slovami: "Vychadzam z toho, ze..."

 

Dufam, ze som Vas trochu oslovil...

 

Ring volny...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Myslim si celkom jednoznacne, ze je kreativna, inac by tych reci asi tolko nebolo. Predstavujem si, ze v praveku vsetko zacinalo celkom skromne a v malych dimenziach. Dokazem si dokonca predstavit, ze sa pomalicky sposoby vyjadrenia rozsirovali a v suvislosti s tou kreaciou i menili, dochadzalo k stale väcsim rozdielom. To nechcem povedat, ze reci "rastli" samy od seba, skor boli "vypestovane" pokrokom, ale aj chybami. Tie odrody a vychylky, ktore boli dostatocne zivotaschopne, sa zase stali novymi normami.

rozhodne to takto muselo vznikať ... niekde, niekedy pocítil vtedajší človek, že je človekom ... a potreboval zrazu vyjadriť nielen to, že je hladný či smädný ... práve to prebúdzajúce sa ľudské v ňom chcelo na povrch ... možno potreboval povedať, že rozmýšľaľ , že na niečo prišiel, že niečo sa mu páči ...

takto akosi to mohlo začať ? keď potreboval vyjadriť pojmy ... možno to takto bolo ...

 

 

Tiez si myslim, ze rec a stvorenie aj tak velmi silne spolu suvisia. V Knihe Mojzisovej vznika svet skrz slovo: Stvoritelove "Nech je svetlo" bolo dokonca rychlejsie a predchadzalo svetlo, vyjadrenie ako prostriedok reci a stvorenie samo, boli zhodne. Hned nato bolo to znovuzrodene caro pomenovane: "A Boh nazval toto svetlo dnom". Sotva bol stvoreny Adam, zacal on samostatne davat mena vsetkym zivocichom.

 

Tak to mohlo ist v pohode dalej, keby nebolo nastalo babylonske recove pomätenie. A zda sa, ze tento zmätok, sa behom celych dejin ludstva osvedcil. Tu rec tu mame! Kde by nasa veda bola bez nasej reci?

reč a stvorenie človeka ... uvedomenie si samotného človeka, že je človekom ... očarenie ľudí, ktorí vedeli povedať, čo chcú, vedeli to povedať tak, že im ostatní rozumeli, a vymysleli si náboženstvo, stvorili si boha, bohov, a v krásnych a krutých príbehoch vysvetľovali fungovanie sveta ...

v nádhernom babylonskom príbehu sa vyrovnali s rôznosťou jazykov ... mýty a legendy po celom svete vysvetľujú vznik sveta, zrod človeka, neba a sveta ... po svojom ...

je to najkrajšie dedičstvo, ktoré nám formujúca sa reč zanechala ...

 

 

Aj tak, hovorim si, je to vlastne zazrak, ze my vlastne skoro vsetko, co sa nas dotyka, dokazeme vyjadrit slovami. (Okrem toho, co chceme prave povedat - pozor, pokus o vtip, alebo nie?) A naraz... Pomocou par hlasok, ktore vytvoria nase usta a mozno patdesiatimi roznymi znackami dokazeme formulovat nase pisomne prejavy. Nielenze mame k dispozicii myslienky a udalosti tisicroci, pre kazdu novu vec mame okamzite aj novy vyraz.

bez reči by nebolo myslenia, bez myslenia človeka, bez myslenia a reči človeka ... môžeme tieto pojmy obmieňať ... úzko spolu súvisia ...

tým, že sme ľudia, vieme sa rozprávať, vieme si vysvetliť, vieme sa porozprávať ...

vieme sa naučiť, vieme si napísať, vieme si pomôcť ...

 

je prirodzený vývoj, je samozrejmé, že reč sa formuje dobou, potrebami, archaické výrazy odchádzajú, nové prichádzajú ... ako reč a prečo reč vznikala s prvými myšlienkami človeka, tak sa formuje a vzniká a premieňa sa s myšlienkami a potrebami a technikou dnešného človeka ...

 

čo je najpodstatnejšie, že si rozumieme ... je úplne jedno, akou rečou hovoríme ...

keď potrebujeme, rozumieme si

vieme sa vypočuť

vieme sa utešiť

vieme sa porozprávať

 

preto sme ľudia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

---> game

 

celkom osobitne srdecne sa Ti chcem podakovat za prispevok; som rad, ze sme nasli spolocnu rec. Uz som svoje dalsie myslienky chcel presunut do blogu, obavajuc sa, ze toto nie je tema na diskusiu. Som rad, ze si tak blizko vyjadrila, v com i ja vidim dar reci pre dnesneho cloveka.

 

Teda namiesto blogu, skusim v diskusii pokracovat:

 

Travime svoj zivot trochu tak aj hovorenim - ale rozumieme tiez, co si vzajomne rozpravame? Urcite, povies si, nam ta nasa rec umoznuje. Ked pridem do mliekarne a pytam si jogurt, obycajne ho aj dostanem. Ale by to vlastne asi nebolo potrebne? Stacilo by ukazat jednoducho na jogurt? Ked sa zamyslim nad vsetkymi tymi moznostami, ktore mi rec poskytuje, bolo by to asi malo, keby rec obsahovala iba funkciu sprostredkovania holych informacii a bolo by to asi aj dost primitivne...

 

Rec nam dava nielen slova, ktore lepime ako nalepky na veci. Jej bohatstvo spociva aj v tom, co rec vykonava naviac cez svoje pokyny: Hovoriac sa artikulujeme, recou sa predstavujeme a odhalujeme; recou sa uistujeme v svojej identite, recou sa prezradzame. Last, but not least - mozno dokonca v prvom rade - nas rec robi schopnymi klamstva, hypotezy, vynajdenia sa a vynajdenia pribehov; recou sa oslobodzujeme od puta materialnej reality.

 

Hovorit o reci znamena klast horuce otazky, dobre vieme, ze aj tieto otazky patria do reci. To trochu komplikuje aj vzajomne pomery, ktore - pravda - nikdy nie su take jednoznacne. Ako ich kedysi chcel mat podla jednej historky cisar Karol V., ked svoju rec jasne delil: Ze vraj s muzmi komunikoval po francuzsky, so zenami po taliansky, s Bohom sa modlil po spanielsky a s konmi komunikoval po nemecky...

 

Skusme sa dalej zamysliet a uvedomit si, ze rec je ovela menej samozrejma, ako ju v skutocnosti pouzivame; ze sa ona odtahuje od dotyku k formalnej logike, a to prave tou jej nevypocitatelnou premenlivostou. A zauvazovat aj nad tym, ze by sme si nemali nad tym lamat hlavy, ked nie vzdy rozumieme, co si vzajomne chceme povedat. Ja sice nemusim rozumiet Teba, Ty mna tiez mozes rozumiet nepresne, ale okolnosti nas vzajomne mozu nutit, pozerat na svoj vlastny osud inymi ocami a stat sa mudrejsim, mudrejsou. To znamena potom, ze sme predsa nieco porozumeli.

 

Pekny den!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Rec deti - i poezie - ma v sebe slova, ktore nie su iba ucelovym ponatim komunikacie. Rec je carovny akt, ktory posadi jeden cely svet do druheho sveta. Na pociatku bolo hojdanie, kolisanie a piesen mamicky na dobru noc. Potom tony, prve slova... Mama, tata, papa, kaka, auto (u mojho mladsieho syna prve slovo, na ktore sa pamätam). Stastne opakovanie a stale prenikave rytmizovanie slov, detska napodobovacia rec dospelych, ktori su im najblizsie, napodobovanie toho, co je samotnym detom najblizsie - ano, seba sameho: takto sa zacina to, comu hovorime rec. Nie ako ucel a prostriedok. Ale ako hra. Az potom sa to vyvija ako cielavedoma potreba. Dieta objavi, ze slova nie su iba veci, ktore vytvoria svojim detskym jazyckom, alebo ktore mozu iba prazdno pustat do vzduchu, akoby na skusku, lez ze su to carovne tony, ktorymi nazyvame urcite skutocne veci a ze tieto veci si mozu pomocou svojej reci aj zaobstarat, ked su dostatocne prenikave. (Zase si spominam, ako mladsi syn, uz vedel hovorit, bezal za matkou do kupelne, kde sa rano umyvala a krical "Pit", matka sa sklonila a on zacal pit z jej tela.) Alebo "Papat!". Maco. Alebo svoje meno, alebo prezyvku. Svojim menom sa chce dieta uviest do kruhu bytosti, ktore sa vokol neho pohybuju, cusi, alebo sa necha hlasne pocut. Prejavi sa to a zdvojnasobi celkom tak a natolko, nakolko to tento novy cloviecik v kruhu svojich povazuje za vhodne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

Hľadal som miesto na to, kde by som zložil náklad problémov, týkajúcich sa ústneho prejavu - dneška, a tak som to vyklopil tu.

Zatiaľ sa tu zaoberáte históriou potreby komunikovať, teda reči všeobecne a aj konkrétne ako sa jedinec učí hovoriť. Aby sa dieťa naučilo rozprávať od nemluvňaťa asi do obdobia 1. či 2. triedy ZŠ venujeme dieťaťu až enormnú pozornosť - čo je v poriadku. Rodičia, súrodenci, starí rodičia, učitelia v škôlke, škole sa v kuse od rána do večera s dieťaťom rozprávajú, vysvetľujú - dieťaťu sa tiež celý deň nezatvoria ústa.

 

Od tretej triedy skrz plnenie smerníc, nariadení a osnov učitelia na žiakov úplne zabudnú, "vysvetlia látku" občas stihnú jedného dvoch vyskúšať t.j. žiak dostane z jedného predmetu možnosť otvoriť ústa na 5 min. v októbri a v apríli, podobne aj z ostatných predmetov. Nemajú šancu diskutovať, overiť si v odpovedi čo sa naučili,hovoriť pred skupinou, formulovať, reagovať. V súvislosti s pubertou a zaneprázdneným rodičom toho doma veľa nenarozprávajú tiež.

 

Skúsme sa započúvať do ľubozvučnej slovenčiny, pregnantných formulácií a z reči sršiaceho espritu nášho dorastu - to je zážitok!

 

Než sa naši ministri,mimochodom s nie veľmi odlišnou rečovou kultúrou, dohodnú na spoločnej koncepcii, budeme hovoriť ako strýko Ragan alebo Pacho - oné!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasné Píte - a prečo je to tak?...deti málo čítajú - chýba obrazotvornosť, fantázia - rozprávky dostanú naservírované a k tomu aj manuál na to, ako majú myslieť...kultúra a vkladanie peňazí do skultúrňovania - to proste nevynáša...

...a čo sa čudujem?...niektorí starí rodičia už nechcú alebo nevedia hrať svoju starorodičovskú rolu, nesnažia sa porozumieť dnešným mladým, ich dobe, ich záujmom...a len spomínajú: za našich čias....a radšej sa venujú okopávaniu švábky, ako by strávili čas s vnúčatami...to by považovali za stratený čas...život je hlavne o dobrých vzťahoch a komunikácii, samozrejme taky práce a po práci legrace...ale to už je iná téma...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

Dnes naše potomstvo vychovávajú TV a PC. A cez ne a reklamu konzum a naň naviazané biznis skupiny. Dnes médiá nevychovávajú, dnes sa prispôsobujú priazni väčšiny a spätnou väzbou klesajú hlbšie a hlbšie. To je určené pre široké masy. To nehovorím len o reči, ale aj o myslení. Kolotoč nedovolí a nepustí dať do obehu niečo hodnotnejšie, automaticky píplmetre šrotujú čísla, a následne pokles reklamy... Ľudia sú v tom tak utopení, že si to ani vôbec neuvedomujú, len málokto... A potom z toho nie je úniku, kruh je uzavretý, už len vychovať ďalších následovníkov, ktorí ale už nemajú možnosť voľby, oni nevideli nič iné, na rozdiel od nás... To najspodnejšie prerazilo na povrch: rôzne reality šou, losovania šťastia, telenovely... Ako sa to stalo? Za komunistov to bolo držané mimo, bokom. Ale po získaní slobody, namiesto ideálov nežnej, tu je všežravý konzum, presne ten, ktorý ničil osemdesiate roky normalizácie. Skrátka sme to my, také povahy... My nepotrebujeme náboženstvo, máme ho v supermarketoch... Odbočil so od jazykovedy, ale týka sa to i jej. Náš slovník je takisto úbohý...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano a jazykovy prejav (hovoreny aj pisany) takisto :-)

staci si pozriet diskusne prispevky pod clankymi na internete, ale aby som nezachadzal tak daleko, sebareflexivne spomeniem aj (vlastne) prispevky tu na fore...

diakritika nic, interpunkcia slabo, emocne prejavy LTT (len tak tak)

 

Je to rychlostou, mnozstvom informacii a z toho vyplavyjucim zjednodusovanim. Hoci napriklad (ne)pouzivanie diakritiky, aspon u mna, ma racionalny povod v praveku internetu, kedy dlzne, makcene a podobne vymozenosti slovenciny boli nepouzitelne, alebo min. sposobovali znacne komplikacie.

Ja mam skusenost, ze stredna internetova generacia uz bez rozpakov pouziva diakritiku, no a najmladsia uz ma zasa ine jazykove spravanie - rychlost, skratkovitost...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Dnes naše potomstvo vychovávajú TV a PC. A cez ne a reklamu konzum a naň naviazané biznis skupiny. Dnes médiá nevychovávajú, dnes sa prispôsobujú priazni väčšiny a spätnou väzbou klesajú hlbšie a hlbšie. To je určené pre široké masy.

Náš slovník je takisto úbohý...

 

k tomuto jeden veľmi priliehavý blog, nie je len o slovenčine, ale aj.

o preberaní nesprávnych výrazov, nesprávnej výslovnosti, stačí zle vyslovené slovo v reklame, slovo, ktoré bolo dovtedy jasné, od toho momentu začne žiť svojím životom, veď v telke to predsa musia vedieť.

 

páči sa mi tam stať o vydavateľstvách a ich jazykoboreckej práci - podobný článok je tu od Eduarda Chmelára, v inej téme, podstata je rovnaká: redaktorky vo vydavateľstvách učešú všetkých autorov na svoj obraz, hlava nehlava.

 

tento blog je hlavne o tom, že v poslednom čas som aj ja začala pochybovať, či robím zo seba hlupáka, keď café latte vyslovujem celé roky latte ... tak predsa len nie, trochu mi odľahlo ...

 

jazyky sa zjavne vyvíjajú :

Parfum, latte, gvoli - jazyková nevedomosť napreduje : http://ivanrumanek.blog.sme.sk/c/297424/Parfum-latte-c-jazykova-nevedomost-napreduje.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov