Skočiť na obsah

Ohrozené živočíšne druhy


RoSo

Odporúčané príspevky

A kto nam tu "povinnost" ulozil? Vyplyva vari z nejakych prirodnych zakonov? Kdeze...

 

Zivot sa objavuje aj mizne, meni sa. Miliony druhov zmizli a kto je za to zodpovedny? Koho bolo ulohou ich zachranovat? O co prisiel vesmir, ked vyhynuli trilobity?...a vsimol si to vobec niekto? Kdeze...

 

Netreba to prehanat s dolezitostou ludstva. Pre vesmir, ci zem ako taku sme nepodstatni. A zivot ako taky je len urcita forma organizacie hmoty - organizovanejsia, ale nesluzi nijakemu ucelu. Proste existuje.

 

Napada ma, ze niektorym ludom jednoducho asi nestaci, ze taketo snahy by sluzili ludom. Akoby sa im to zdalo nedostatocne, snad maju tak nepriatelsky nazor na ludstvo, ze nie su ochotni to robit pre ludi. Potrebuju nejaku "vyssiu" motivaciu, nejake chimericke zadanie ochranovat zivot taky aky je prave teraz. Nieco vznesenejsie? Pretoze clovek uz nestaci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napada ma, ze niektorym ludom jednoducho asi nestaci, ze taketo snahy by sluzili ludom. Akoby sa im to zdalo nedostatocne, snad maju tak nepriatelsky nazor na ludstvo, ze nie su ochotni to robit pre ludi. Potrebuju nejaku "vyssiu" motivaciu, nejake chimericke zadanie ochranovat zivot taky aky je prave teraz. Nieco vznesenejsie? Pretoze clovek uz nestaci.

 

ano, presne vyssie popisane sa podoba na teba

 

neviem odkial beries take presvedcenie o tom, ze je potrebne nechat vsetko napospas

 

a co take chore dieta? ked je moznost pomoci, tak?

nechame ho napospas..ved priroda zariadi, aby prezili ti najsilnejsi..ved narodi sa ine, mozno zivota schopnejsie..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem odkial beries take presvedcenie o tom, ze je potrebne nechat vsetko napospas

Ale kdeze :D

 

Jediny tvor, ktoremu na tom zalezi, je clovek. Len clovek oceni krasny zapad slnka, vonu cisteho mora, rozkosnu koalu, krasu nekonecnych lesov...len clovek. On jediny dokaze hodnotit, nazvat nieco krasnym, za niecim smutit. Zober cloveka a vsetko je samoucelne.

Preto je clovek jedinym meritkom a nikde som nepisal o "nechani vsetkeho napospas" - prave naopak. Toto vsetko dava zmysel pre cloveka a preto aby ludia prezili je potrebne sa snazit neznicit si ekosferu.

 

Ale stale...ide o cloveka a ludi.

 

Pretoze vesmiru, zemi, prirode - uplne vsetkemu okrem ludi - je absolutne putna, ci ladove medvede vyhynu, alebo nie.

 

nechame ho napospas..ved priroda zariadi, aby prezili ti najsilnejsi..ved narodi sa ine, mozno zivota schopnejsie..

Nuz, priroda si to vzdy nejak zariadi. A na to, ze by pomahala dinosaurom alebo homo sapiens sa spolahnut neda. Takze to je proste len na nas.

 

Ale aky ma zmysel si vsugerovavat, ze to lemure zachranujeme kvoli lemurom? Vari ich to trapi? Pripadne, myslis ze nejaky ohrozeny druh machorastu sa trapi vlastnym vyhynutim a citi nejaku vdacnost voci ludom, ci hnev? :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ty tu porovnavas zvierata s clovekom :D

 

to potom tazko

ok, povedala som svoj nazor, ty mas svoj, a bolo by to iba natahovanie

 

nazvala by som to jednym slovom...LAHOSTAJNOST

dobru noc

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zivot sa objavuje aj mizne, meni sa. Miliony druhov zmizli a kto je za to zodpovedny? Koho bolo ulohou ich zachranovat? O co prisiel vesmir, ked vyhynuli trilobity?...a vsimol si to vobec niekto? Kdeze...

...

Netreba to prehanat s dolezitostou ludstva. Pre vesmir, ci zem ako taku sme nepodstatni. A zivot ako taky je len urcita forma organizacie hmoty - organizovanejsia, ale nesluzi nijakemu ucelu. Proste existuje.

 

takéto niečo som kedysi už písala, inde, v iných debatách, a nie raz.

 

myslím dokonca, že Gaia by sa mala lepšie bez živočícha menom človek.

 

je v tom ľahostajnosť, to áno. ale naopak. vyhynuli pravdepodobne milióny druhov, príroda experimentovala, sopky búchali, more sa sťahovalo, planétky lietali - to všetko je mimo nás.

 

dinovia tiež neočakávali dopad z vesmíru, rozdiel je v tom, že my sme sa vypestovali tam, že to chápeme, ale bruce willis nikde.

keď to príde, zostane z nás na semeno, zrejme, ako zostalo z dinov.

 

tú ľahostajnosť ja vidím v inom. že my, živočíchy menom človek, sa na tom podielame. vakovlka vystieľal evidentne človek, pandám berieme bambusové lesy, miliardy zvierat, žiab, ježov, srncov, veveričiek, a kdečoho končia pod kolesami áut, potrebujeme životný priestor, klčujeme lesy a naším pričinením miznú tisíce druhov hmyzu a vtákov a iných živočíchov ...

na druhej strane zachraňujeme genómy a poriadame konferencie a zachraňujeme zľava to, čo sprava ničíme.

nie je tu človek na škodu ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Eiensama

Máš pravdu naozaj som sa v tejto téme rozohnila a príspevky som písala v tak tvrdom tóne, že z nich pesimizmus a skepsa srší na sto honov.

A ešte som tam zamotala aj chúďa mača, čo prinesie iba porovnávanie človeka so zvieraťom, čo je tiež blbosť.

 

na druhej strane zachraňujeme genómy a poriadame konferencie a zachraňujeme zľava to, čo sprava ničíme.

nie je tu človek na škodu ?

 

No presne tak ako si napísala. Presne tento farizejský postoj ľudí ma potom vytáča.

A či tu je človek na škodu? Z pohľadu zvierat jednoznačne áno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

XENOCIDE

 

ty si ocividne stale nepochopil co chcem povedat (game to tu ciastocne nacrtla)

skus odpovedat (aspon samemu sebe) ci je potrebne aby clovek:

- klcoval stromy pralesov

- odhadzoval roztrhnute siete a nebezpecne plastove oka a nadoby naspat do mori

- lovil pre potesenie ohrozene zviera, ktore si moze vystavit v miestnosti

- bezcitne zabijal kozusinove zvierata

- odrezaval zaziva zralokom plutvy a potom ich hodil do mora, napospas, ked je jasne ze sa utopia

- znecistoval moria

- a je toho este strasne strasne vela

 

Narazam na to, ze clovek je jediny tvor, ktory vedome robi veci, ktore skodia nielen prirode, ale v konecnom dosledku celemu ekosystemu, a ludstvu ako takemu. Preco, ked je clovek zmyslajuci, inteligenty tvor, ktory moze vela veci ovplyvnit, nemoze svojim konanim aspon ciastocne obmedzit ten zbytocny, prudky ubytok zivocisnych a rastlinnych druhov, ked je jasne, ze bez neho by sa tieto veci nediali tak rychlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Narazam na to, ze clovek je jediny tvor, ktory vedome robi veci, ktore skodia nielen prirode, ale v konecnom dosledku celemu ekosystemu, a ludstvu ako takemu. Preco, ked je clovek zmyslajuci, inteligenty tvor, ktory moze vela veci ovplyvnit, nemoze svojim konanim aspon ciastocne obmedzit ten zbytocny, prudky ubytok zivocisnych a rastlinnych druhov, ked je jasne, ze bez neho by sa tieto veci nediali tak rychlo.

 

dool je veľmi ľahké nadávať na ľudstvo, ktorého mozog od tej doby čo existovalo ako "lovci zberači" sa nezmenil ani zbla

a keď sa poukazuje na škody napáchané ľudstvom, väčšina aktivistov tu myslí iba na pôsobenie západnej "technickej civilizácie", pritom sú totálne mimo, "prírodný ľudia" dokázali meniť svoje prostredie v ešte väčšom rozsahu Jak indiáni měnili americkou krajinu

lenže "katastrofa" ktorú spôsobili ľudia, nie je vôbec taká masívna, a nedosahuje a nikdy nedosiahne rozmery katastrof, aké dokáže zariadiť samotná matka príroda

od pádov obrích meteoritov, cez fakt že slnko jedného dňa "zhasne" (a sním aj všetko živé, na tejto planéte), až po "finálnu katastrofu" Ako prežiť rozpínanie vesmíru

 

jedinou nádejou, ako môže život prežiť, v krutom vesmíre, ktorého Boh "hrá v kocky" naozaj s veľkou vášňou, je inteligentný život, a rozvoj technicky "zameranej civilizácie",

a z naozaj dlhodobého pohľadu nám bude to, že "vylezieme naspäť na stromy" v snahe uchrániť niektoré živočíšne druhy nanič, pretože cena ktorú "život" zaplatí ich stratou, za finálnu záchranu stojí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

XENOCIDE

 

ty si ocividne stale nepochopil co chcem povedat (game to tu ciastocne nacrtla)

skus odpovedat (aspon samemu sebe) ci je potrebne aby clovek:

- klcoval stromy pralesov

- odhadzoval roztrhnute siete a nebezpecne plastove oka a nadoby naspat do mori

- lovil pre potesenie ohrozene zviera, ktore si moze vystavit v miestnosti

- bezcitne zabijal kozusinove zvierata

- odrezaval zaziva zralokom plutvy a potom ich hodil do mora, napospas, ked je jasne ze sa utopia

- znecistoval moria

- a je toho este strasne strasne vela

 

Nie, nie je to nutne... Ale pokial to je niecomu zle a skodlive, je to tym, ze to skodi z dlhodobeho pohladu cloveku. Medzi vyhynutim ladovych medvedov a virusu kiahni nie je az taky velky rozdiel - a ty sama sa nezastavas prava virusu na prezitie. Aj ked to bol jedinecny druh zivota. Medvedik je milucky, nic ine. Znicenie morskej biosfery moze mat kriticke nasledky na zasoby potravin pre cloveka.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nerozumiem co mas stale s tymi medvedikmi :spiteful:

...ty si v okoli musel asi narazit na mnozstvo naivnych slecien.. :D

 

no kazdopadne, tvojim vyrokom vyssie absolutne nerozumiem, pridu mi zbytocne

 

dool je veľmi ľahké nadávať na ľudstvo

 

ja na ludstvo ako take nenadavam

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je len tym, ze som nezaregistroval vela aktivit a volani po ochrane ohrozenych cervov, virusov a plesni :spiteful:

A z konkretnych zvierat, ktore sa tu spominali - to boli prave aj tie ladove medvede. A to, ze kazdy den pri umyvani zubov sposobim mensiu genocidu, nikoho netrapi. To je ako ten vtip:

 

POTKAN: Pocuvaj zajac, toto nechapem. Obaja sme maly, mame maly nostek, hunaty kozusok, male rozhosne uska, malinke packy. A kym teba ludia miluju, mne sypu otravu do jedla. Preco???

 

ZAJAC: Mas nahovno PR.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

to že používajú mäso ako platidlo je zaujímavé.. samice už nechcú "dať" za banán :birthday:

ale na celej informácii mi nesedí jedna vec, odohráva sa to v rezervácii, na dosť obmedzenom priestore, a šimpanzi sú tam chránený zákonom

takže sa ich početný stav neprirodzene zvyšuje, vlastne by sa tak jednalo o dôsledok nerovnováhy spôsobenej človekom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otazka je potom aky je velky spominany park a ako je cleneny a pod. Pretoze aj keby si mal uplne "otvorenu" celu afriku bez ludi, nijake zvierata ti nebudu zit uplne kdekolvek. Budu sa drzat svojho uzemia, ktore aj keby boli pod tlakom, nie vzdy chcu alebo dokazu opustit. Cize je mozne to co hovoris - ale rovnako je mozne, ze park vytvara ekosystem porovnatelny s volnou prirodou a naozaj doslo k urcitej zmene spravania simpanzov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kibale National Park tu sa udáva 776 km2 ale nie je tam žiadna informácia o "ochrannom pásme", takže čo do rozlohy, je to porovnateľné s naším tanapom

na "veľkú" afriku mi to príde ako malé a zanedbateľné územie, aj keď teda dažďoví prales má omnoho väčšiu biodiverzitu ako skaly v tatrách

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasnacka. Ale trebats nevieme, ako su teritorialne nastavene spominane druhy - ci vo volnej prirode potrebuju vacsi priestor na migraciu (takze su teraz uvazneni), alebo to bezky ekopriestor niekolkonasobne presahuje. Nevieme ake je okolie parku, ci pripadne je mozne "nudzova" migracia tym smerom (co vzhladom na okolie TANAP-u napr. nie je mozne). Nevieme ci sa nezmenilo aj nieco ine, ci napr. simpanzy neprisli o nejaky iny podstatny zdroj potravy. Takze zatial tazko povedat, co malo rozhodujuci vplyv.

 

Ale fakt, ze ich maso je pouzivane ako platidlo svedci o niecom inom - proste o tom, ze inteligentny simpanz usudil, ze guerezy su ovela vyhodnejsie, ako ine alternativy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

kosatky, ako zdravotníci oceánu, tuším patria medzi chránené druhy ...

sú to síce delfínovité, ale cicavce, ako veľryby, ktoré nie sú ryby, no : ) ... skrátka nová správa z východných vôd Ruska hovorí, že Biela veľryba sa stala skutočnosťou :

Objavili prvú bielu kosatku - V pobrežných vodách východného Ruska objavili bielu veľrybu.

Spočiatku to vyzeralo ako rutinná vedecká výprava. No počas sledovania skupiny kosatiek východne od pobrežia Kamčatky si biológovia všimli anomáliu. Jeden z dravcov bol celkom biely.

 

Odborníci na morský život tak vôbec po prvý raz narazili na celkom bielu dospelú kosatku vo voľnej prírode. Samca pomenovali Ľadovec.

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c...l#ixzz1suBs5e1y

začínam sa o jej osud obávať.

zanedlho si nájde svojho kapitána Achaba v podobe japonských rybárov za účelom skvelého zárobku a mäska pre bohatých z rarity.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred par dnami som divala dokument o leopardovi mandzuskom (amurskom), zijucom na pomedzi Ruska, Ciny a Severnej Koree, zrovna v oblasti, kde ludia bezhlavo klcuju lesy, lovia jeho korist a samozrejme aj jeho samotneho kvoli kozusine, vytvara sa mnozstvo demilitarizacnych zon (tato selma potrebuje priestor o rozlohe 500km2)

 

ide o najvzacnejsiu mackovitu selmu, kriticky ohrozenu, vo volnej prirode sa ich vyskytuje cca 30 jedincov, a to tiez nie geneticky ciste, nakolko sa uz niekolko generacii paria medzi sebou (meni sa spravanie voci mladatam, meni sa stavba tela, nie su zrazu schopni odolavat obrovskym mrazom, nahanat korist, etc etc...)

 

v zajati ich zije 17 (cistokrvnych), z toho 5 v prazskej ZOO

bojuju vsak za ich opatovny navrat vo volnej prirode, problemom je vsak fakt, ze tam uz su geneticke mutacie, ktore mozu napachat dalsie skody .. uvidime...snad sa nebude jednat o dalsiu obet ludskej chamtivosti

post-16-0-81465000-1335298474.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

flora, sa na to pozeras iba z pohladu dobra pre ludi.... ja nemam obavu, ze si clovek vie pomoct, ja si len myslim, ze ak sa hovori o vyhynuti druhov, tak je rozdiel, ci sa o vyhynutie postara matka priroda, abo clovek... o cloveka nemam obavu, skor mam obavu o ten zbytok... :) zas tak hrozne to nie je, viem, ze aj keby sa co stalo, tak za 5 mld rokov co maticke zostava sa vysporiada so vsetkym a pandrlakov, ako su ludia k tomu nebude potrebovat..

 

suhlasim, ze aj clovek je sucastou prirody, ale /k sledom/ otazka je, ci je nutne, aby sme tolko tazili.. ? bola som opakovane v usa a okrem ineho su spojene staty pre mna synonymom neskutocneho plytvania potravinami, kto bol, vie o com hovorim... my sa nespravame hospodarne, a ked uz, tak rozdelenie potravy nie je rovnomerne.. ok, viem, co budete namietat..

 

mne len pride strasne nadute sa v "zaujme" cloveka nepozerat okolo seba.. nezmenim to, je mi to jasne, ale v otazke zivocisnych a rastlinnych druhov byvam na strane inej ako ludskej..

 

že som to objavila až teraz. ...Mám tiež ten pocit, ba čo, stotožňujem sa s tým a nemám k tomu čo dodať.

 

Nie, nie je to nutne... Ale pokial to je niecomu zle a skodlive, je to tym, ze to skodi z dlhodobeho pohladu cloveku. Medzi vyhynutim ladovych medvedov a virusu kiahni nie je az taky velky rozdiel - a ty sama sa nezastavas prava virusu na prezitie. Aj ked to bol jedinecny druh zivota. Medvedik je milucky, nic ine. Znicenie morskej biosfery moze mat kriticke nasledky na zasoby potravin pre cloveka.

 

lenže ladový medvedík ti nespôsobí napr. obrnu alebo meningitídu, alebo teda ak chceš, tak kiahne, kým vírus to zvládne ľavou zadnou. Vírus nechce, aby si sa s ním podelil o potravu či nezaberáš jeho územie, ale na tebe parazituje a priamo ťa bez príčiny ohrozuje.

 

Leopard - nádherný tvor! Bola by ho škoda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie ze by som bral web osel.cz ako nejaky etalon, ale aj takyto clanok som tam nasiel

Američtí ochránci přírody si mohou hodit dolarem se slovy „liška“ nebo „orel“, neboť právě mezi těmito dvěma obyvateli si budou muset vybrat při ochraně fauny na kalifornských Channel Inslands.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=494
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

 čoraz viac početné tulenia na poľskej Baltické more.
Pri ústia Visly bolo 77 tulenii, vyhrievajúci sa na pláži.  :ozembuch:
dnes na správy o 20hod v TVP-1hlásili, že to bolo ich 94 ks !

http://poznajpolske.onet.pl/wiadomosci,48/foki-nad-baltykiem-coraz-liczniejsze-duze-stado-77-fok-w-ostoi-focza-lacha-u-ujscia-wisly,59312.html
 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

zachytili ste túto správu?

 

pred pár dňami prebehla médiami, a zaslúžene vzbudila obrovský ohlas:

zázračný takmer legendárny čínsky králik menom Ili pika, príbuzný nášho králika, ktorého nazývajú čarovný králik, bol po predlhých viac než 20 rokoch znovu odfotený ...

podarilo sa to znovu ochrancovi prírody LI WEJ-TUNGovi ... je to skutočne čarovné nádherné zvieratko, žiaľ aj jemu sa rapídne zmenšuje životný priestor ... a je ohrozený ... :(

 

post-3-0-98115400-1428604891.jpg

post-3-0-74759300-1428604893.jpg

 

Objavil ho v roku 1983 čínsky ochranca prírody Li Wej-tung. Vzdialený príbuzný králika Ili pika žije iba na severozápade Číny v pohorí Ťanšan.

Minulý rok v júli sa Wej-tungovi podarilo nasnímať toto zviera po takmer dvadsiatich rokoch, odkedy sa vďaka nemu stalo samostatným druhom.

Viedol tím dobrovoľníkov, s ktorým ho hľadal a ktorí mu dali prezývku čarovný králik. Zhodnotili však, že tieto sympatické zvieratá postupne vymierajú a existuje už menej ako tisíc jedincov.

Na horách sa pod vplyvom globálneho otepľovania topia ľadovce a zmenšuje sa tak ich prirodzené prostredie. Musia stúpať stále vyššie a vyššie, aby našli celoročne zasnežené oblasti.

"Objavil som tento druh a videl som, ako sa stal ohrozeným. Ak predo mnou vyhynie, budem sa cítiť previnilo," povedal Wej- tung pre CNN.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

v roku 2016 sa na zoznam ohrozených druhov pripísali  koaly, žirafy, gorily a zebry, podobný osud čaká gepardy.

 

a v roku 2016 sa zapísali na zoznam vyhynutých druhov, tento rok sme medzi cicavcami spoznali aj prvú obeť klimatických zmien:

 

http://tech.sme.sk/g/54260/vyhynute-rastliny-a-zivocichy-v-roku-2016?ref=http%3A%2F%2Ftech.sme.sk%2Fc%2F20420752%2Fv-roku-2016-vymrelo-pat-druhov-zivocichov-ale-styri-sme-zachranili.html&photo=p2317751 , dva krásne živočíchy a tri rastliny

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Ochrana prírody je etickou otázkou. Často počúvame názor, že hlad a bieda sú iba dôsledok vykorisťovania a že planéta Zem dokáže uživiť desiatky miliárd obyvateľov. Kresťanské náboženstvo zdieľa podobný názor. Postavme si ale otázku, koľko obyvateľov dokáže planéta Zem uživiť tak, aby sme pritom neohrozili životné podmienky iných druhov, na planéte Zem?  Podľa definície  „Etika je teoretické štúdium hodnôt a princípov, ktoré usmerňujú ľudské konanie v situáciách, keď je možný výber. “ A my sme si na tejto planéte už dávno egoisticky vybrali správanie, ktoré vyhovuje iba nám. Nechcem moralizovať, nie je to naša vina a preto sa tento vývoj ani nedá zvrátiť. Naša genetická predurčenosť k exploatácii zdrojov je vlastná každému živočíšnemu druhu. No žiadny živočíšny druh okrem človeka nedosiahol také schopnosti, aby svojou činnosťou  dokázal devastovať životné prostredie všetkých ostatných živočíchov v globálnom merítku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov