Skočiť na obsah

Slávni maliari, sochári a ich diela


RoSo

Odporúčané príspevky

už dávno som sa chystala založiť tému o našich obľúbených umeleckých dielach ... akosi vždy do toho niečo prišlo ..

 

myslím, že neexistuje človek, ktorý neobdivuje niečo nevšedné, vytvorené iným človekom ... obraz, socha, výtvarné dielo hocijakého druhu, ktoré nás chytí a je pre nás také nevšedné, krásne, také veľmi "pre nás" , že nám stisne srdce ...

 

niekedy stačí obdivovať maliarove ťahy štetcom... niekedy génia, ktorý tie ťahy robil... je tam, v tom obraze... v každom nechal kus seba ...

preto ma nejaký obraz tak chytí, preto sa viem na niečo pozerať a pozerať ... a premieta sa mi celý osud pri každom ťahu, každej farbe ...

 

nuž ... pre mňa sú to hlavne obrazy ... obdivovaných a takých "mojich" je viac .... skúsim ich sem postupne zreprodukovať ... dúfam, že môj výber vás chytí rovnako ako mňa ... alebo nie ... :lol: tak pre začiatok :

 

 

Vincent van Gogh : Starry Night / Hviezdna noc /

 

Obrázok

 

Vincent van Gogh: Iris Garden / Záhrada s kosatcami /

 

Obrázok

 

Vincent van Gogh : Cyprus

 

Obrázok

 

Vincent van Gogh : Irises

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo ja? :lol:

 

neupieram nič z geniality impresionistom, ale nie je to podľa môjho vkusu.

 

Mne sa viac páčia diela El Greca

 

Obrázok

 

alebo Velasqueza

 

Obrázok

 

 

zvláštne pocity vo mne vyvolávajú aj diela Salvatora Daliho

 

Obrázok

 

 

andulqa, ja nevidím ani obrázky, ani linky mi nefungujú :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je divne, ani game to nejde :-/

 

 

ale mne to funguje, aj obrazky vidim, aj ked kliknem na linky tak sa mi to normalne otvori :-/

 

 

to je divne, uz to nejde ani mne a pred chvilou mi to islo :-/

 

 

vymazala som ten svoj prispevok, dam to sem znovu, ale z inej stranky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, Výkrik sa aj mne velmi páči..a tých umeleckých diel je tolko, ze sa tazko vyberá..mne sa páči Caravaggio ..zo sôch jednoznačne Michelangelov Dávid a tiez busta královnej Nefertitii..vraj to robil Thutmose.. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A kde je ten Andulquin príspevok? Kto to tu maže umelecké diela?

umelecké diela z Andulqinho príspevku zmazala Andulqa ... celý príspevok, pretože jej nezobrazovalo tie maľby ... najprv len nám, potom už ani jej ...

 

nikto tu neničí barbarsky svetové obrazy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hovorí vám niečo meno Tom Thomson / 1877 - 1917 /: kanadský maliar...

nemyslím, že je veľmi známym, vo svojej krajine veľmi uznávaný, ale z jeho obrazov dýcha kus prírody, s ktorou, v ktorej žil, tie obrazy niečím "chytia", dostali ma svojou jednoduchou krásou, dýcha z nich čistota a pokoj duše :

 

Tom Thomson: Pool

 

Obrázok

 

Tom Thomson: Snow

 

Obrázok

 

Tom Thomson: Pine

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj, trosku som zabudla na tuto temu :)

 

takze este raz tie obrazy co som sem dala predtym ;)

 

ja mam velmi rada impresionizmus, velmi sa mi paci ako pouzivali maliari farby, dokazali zachytit prchavy okamzik na platno, posobi to na mna tak prijemne ;)

 

tento obraz mam velmi rada, neviem ako sa vola v slovencine, asi Vlcie maky v Argenteuil ;)

 

Obrázok

 

alebo aj ten, ktory to vlastne vsetko zacal, Impresia, vychod slnka

 

Obrázok

 

a mojou srdcovou zalezitostou od Moneta su jeho Lekna, mojim snom je raz vidiet ich nazivo :lol:

 

Obrázok

 

tento vidim teraz prvykrat, krasny ;) Polia tulipanov v Holandsku

 

Obrázok

 

Monet to je moje, ale nehcem tu zas vycapit vsetky jeho obrazy :)

 

no okrem Moneta sa mi pacia aj diela inych impresionistov, napr Camille Pissaro

 

Obrázok

 

ci baletky od Edgara Degas

 

 

dufam ze teraz to uz pojde ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a len tot nedavno som narazila na na takeho pana menom Rob Gonzalves, ktory je predstavitelom magickeho realizmu a jeho diela mi ucarovali :) aj ked niektore su si velmi podobne, maju vsak cosi do seba :)

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

tento sa mi velmi paci ;)

 

Obrázok

 

viac jeho diel najdete tu: ROB GONSALVES

 

co nanho vravite? ;)

 

a este mam jedneho pana, ktori neviem ci patri uplne do tejto temy, no jeho obrazy su uchvatne...skoda ze nemaju dlhu trvacnost :lol:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

no vidim ze tato tema zapada prachom, idem ju trosku ozivit :lol:

 

dnes som narazila na japonske umenie ukiyoe....svojou podstatou mi trosku pripomina impresionizmus, pretoze aj impresionisticky maliari sa snazili zachytit urcity okamih :) tu je par riadkom o nom:

 

Najvýznamnejšie umelecké prúdy obdobia Tokugawa vychádzali priamo zo spôsobu života mešťanských vrstiev a zodpovedali ich záujmom a vkusu. Jednalo sa o realistické „obrazy prchavého života” (ukiyoe) zobrazujúce krásne kurtizány alebo hercov divadla kabuki a predovšetkým farebnú tlač na drevenné dosky v rovnakom štýle. Jednoduché monochromatické drevorezby, ktoré sa používali v Číne na tlač náboženskej literatúry alebo knižných ilustrácií sa v 17. storočí rozšírili i v Japonsku, a postupne boli nahradené zložitejšou technikou farebnej tlače. Z maliarovej predlohy musel rezbár s nesmiernou presnosťou vyrobiť až niekoľko desiatok tlačiarenských dosiek - pre každú farbu a odtieň jednu. Presné prekrytie farieb a kontúr zaručovali zárezy na doskách. Tieto drevorezby predstavovali nielen vrchol remeselnej a technickej dokonalosti, ale zároveň i na svete ojedinelý pokus o masové rozšírenie farebných reprodukcií umeleckých diel za prijateľnú cenu.

 

tu je par ukazok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

viac veci najdete na tejto stranke

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

jedným z najväčších majstrov ukiyoe / ukiyoe - obrázky prchavého života / bol Kacushika Hokusai / 1760 - 1849 / ... jeho Vlna / Wawe/ je snáď jeho najznámejším obrazom :

 

Obrázok

 

ďaľší Hokusai :

 

Obrázok

 

Hokusai: Waterfall

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz ste tu skoro vsetkych spomenuli, ale co taky Rafaelo Santi? Ale za jedno z najposobivejsich diel povazujem obraz Zena Lejuca Mlieko. Nie je nahodou od Rembranta? A kto stvoril sochu Mojzisa? Nie Michelangelo? Uzasne dielo!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Rembrandt van Rijn

 

Obrázok

 

Zaujímavá úvaha o Rembrandtovi a jeho obrazoch sa nachádza v knihe Anne Rice - Nightmare z cyklu Chronicle of Vampires. Je to teória upíra Lestata. Pokúsim sa vám to preložiť z nemčiny :)

 

"Myslím si, že Rembrandt ako mladý muž predal svoju dušu diablovi. Bol to jednoduchý obchod. Diabol sľúbil, že z Rembrandta urobí najslávnejšieho maliara tých čias. Poslal mu zástupy smrteľníkov, aby sa ním nechali portrétovať. Dal Rembrandtovi bohatstvo, očarujúci dom v Amsterdame, manželku a neskôr milenku, pretože si bol istý, že na konci dostane jeho dušu.

Ale Rembrandta stretnutie s diablom zmenilo. Potom, čo videl nevyvrátiteľný dôkaz Zla, bol posadnutý myšlienkou: čo je Dobro? V tvárach svojich modelov hľadal vnútorné Božstvo; a k svojmu úžasu videl drobný kúsok z neho aj v tom najnehodnejšom človeku.

Jeho talent bol tak veľký - a, dobre si to zapamätajte, nemol svoj talent od diabla, ten už mal predtým - že mohol to Dobro nielen vidieť, ale aj namaľovať; bol schopný, celé svoje poznanie a vieru nechať pôsobiť na celok.

S každým portrétom sa prehĺbilo jeho poznanie milosti a dobra v človeku. Videl schopnosť súcitu a múdrosti, ktorá obýva každú dušu. Jeho talent sa stále zväčšoval; zobrazenie nekonečna sa stávalo stále subtílnejšie, osoba sama viac mimoriadnejšia a každé dielo veľkolepejšie, jasnejšie a skvostnejšie.

A nakoniec už neboli tváre, ktoré Rembrandt maľoval, žiadnymi tvárami z mäsa a krvi. Boli to postavy duchov, portrétmi toho, čo sa ukrýva v tele ľudí; boli to vízie toho, čím bol človek, ktorého maľoval, v svojom najlepšom čase, toho, čím bol schopný sa raz stať.

Preto vyzerajú kupci z cechu plátenníkov ako najstarší a najmúdrejší spomedzi svätých.

Ale nikde nie je táto duchovná hĺbka a pohľad manifestovaný jasnejšie ako na Rembrandtových autoportrétoch. A iste viete, že nám ich zanechal stodvadsať.

Prečo si myslíte, že ich namaľoval tak veľa? Boli jeho osobnou modlitbou k Bohu, aby vzal na vedomie pokrok tohto muža, ktorý cez dôkladné pozorovanie iných svojim spôsobom zažil úplnú náboženskú premenu.

"Toto je moja vízia", povedal Rembrandt Bohu.

Ku sklonku jeho života začal byť diabol nedôverčivý. Nevyhovovalo mu, že jeho obľúbenec vytváral také skvostné obrazy, plné tepla a dobra. Holanďanov považoval za materialistický a tým pádom svetský národ. A tu, na týchto obrazoch, ktoré prekypovali nádherou šiat a vzácnymi majetkami, žiaril nevyvrátiteľný dôkaz toho, že ľudský tvor je zo základu iný než akékoľvek iné zviera vo vesmíre - je vzácnou zmesou mäsa na nesmrteľného ohňa.

Nuž, Rembrandt znášal všetky príkoria, ktorými ho zavalil diabol. Stratil svoj pekný dom v Jodenbrestraat. Stratil svoju milenku a nakoniec aj svojho syna. A predsa maľoval stále ďalej, bez akejkoľvek stopy po trpkosti či tvrdohlavosti; stále ďalej presiakoval svoje obrazy láskou.

Nakoniec ležal na smrteľnej posteli. Diabol natešene tancoval okolo a bol pripravený uchytiť Rembrandtovu dušu a rozmliaždiť ju medzi svojimi zlými prstami. Ale anjeli a svätci volali na Boha a žiadali ho, aby zakročil.

"Kto existuje na svete, kto by vedel viac o dobrote?" volali a ukazovali na umierajúceho Rembrandta.

"Kto ukázal viac ako tento maliar? Na jeho obrazy pozeráme, keď chceme vidieť to božské v ľuďoch."

A tak Boh zlomil pakt medzi Rembrandtom a diablom. Vzal si Rembrandtovu dušu k sebe a diabol, ktorý z rovnakého dôvodu len nedávno prišiel o Fausta, vybuchol od zlosti.

Dobre, tak uvrhne Rembrandtov život do zabudnutia. Postará sa o to, aby bol celý majetok a poznámky toho muža pohltené prúdom času. A to je dôvod, prečo o Rembrandtovom skutočnom živote a jeho osobnosti takmer nič nevieme.

Ale osud obrazov neležal v rukách diabla. Akokoľvek sa namáhal, nemohol prinútiť ľudí, aby ich spálili, zahodili, alebo poskytli ako podklad pre nových, modernejších maliarov. Áno, udialo sa niečo výnimočné, čo zdanlivo nemalo znateľný počiatok: Rembrandt sa stal obdivovaným ako žiaden iný maliar, ktorý kedy žil; Rembrandt sa stal najväčším maliarom všetkých čias."

 

:) dlhý preklad, až som sa spotil :lol: ale celkom zaujímavé. Čo myslíte?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

dnes ma napadá celá kopa podivných vecí, mám akýsi spomínací deň ... kedysi dávno sme sa ešte na základke pripravovali na nejakú olympiádu z ruštiny ... nič z toho nakoniec nebolo, teraz bez nejakej falošnosti hovorím že chvalabohu, lebo chodiť na takéto súťaže nebolo pre mňa ...

podstatné ale je, že sa nám učiteľka skutočne dosť venovala, a okrem toho, že vlastne pri tejto akcii som začala milovať ruské pesničky, mala niekoľko nádherných kníh o ruských maliaroch ...

trochu sa na nich zabúda ... pamätám si momentálne na jedného z nich :

 

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij 1817-1900

kvôli jeho úžasným obrazom o mori... maľoval strašne veľa mora a tie jeho obrazy boli silné , chytili ...

 

More, 1867

Obrázok

 

Desiata vlna, 1850

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov