Skočiť na obsah

Slávni maliari, sochári a ich diela


RoSo

Odporúčané príspevky

Goya nenamaloval obluda. Pomerne znamy obraz spanielskeho maliara Goyu ma zrejme ineho autora - jeho ziaka.

 

http://hnonline.sk/kultura/c1-33483460-kol...le-jeho-student

:)

 

obdivuhodné na tom článku, či vlastne na postoji odborníkov je niečo iné ... to sa predsa stáva, kdekto slávny to robil, keď sa stal módnym a nestihol maľovať, ale čo je na tom krásne, je ten postoj odborníkov expertov :

Slávny obraz obluda, ktorý bol donedávna považovaný za majstrovské dielo Francisca Goyu,

Podľa expertov dielo nezapadá do Goyovho štýlu práce

"Pri pozorovaní v správnom osvetlení je zrejmá menej dokonalá technika, ale taktiež svetlo a farebné tóny, ktoré nezodpovedajú úrovni Francisca Goyu,“ cituje agentúra DPA z posudku. "Existujú markantné rozdiely medzi Kolosom a Goyovými majstrovskými dielami, ktorých pôvod je potvrdený,“ píše sa v správe.

...

Odborníci ďalej poukazujú aj na to, že obraz vykazuje chyby v perspektíve, ktoré by perfekcionista ako Goya nikdy nepripustil.

jedinečné ... toľko k expertom :lol:

 

mimochodom, ten obraz sa mi celkom súkromne nepáči ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Experti.... :lol:... vazny vyskum robia.

 

V tom clanku je foto pomerne tmave. Nie je tam vidiet unikajucich ludi v dolnej casti obrazu.

 

mimochodom, ten obraz sa mi celkom súkromne nepáči ...

môž byť, z toho obrazu sála brutalita a násilie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tá reprodukcia je skutočne hrozná

tu by mal byť viditeľnejší

kolos.jpg

neviem, ale nie ... nie je to tak násilie, nepáči sa mi ten obluda prichádzajúci odnikiaľ, celý ten námet, ani nie tí ľudia, ale osamelosť kolosa, neorganickosť, neviem ... čosi


je to trochu iné ako nechuť k tomuto...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

necítim sa príjemne s tým obrazom, chaos je kdesi za tým celým, odkiaľ kráča a kam, ako kráča a kde ... je v mori, nie je, odkiaľ prišiel, vystúpil z legiend, niečo ako kyklop či hračka prírody, niečo, čo tu nemá byť ... nešťastie, smútok, nie sila, sila a násilie je len dôsledok nešťastia, spôsobil paniku, ale je mu to jedno, hnevá sa, že je ? ide za svojím, kam asi ... prišiel odniekiaľ, a ide niekam ... spôsobí paniku, skazu, nešťastie, sám nešťastný a zlostný, a zmizne, kdesi

kde kráča ? po čom ?

ten obraz sa mi stále nepáči

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V knihe "Stručné dejiny maliarstva" od Michaela Leveiho sa o tomto obraze da docitat...

 

Neskorší obluda v chmúrnom vesmíre je symbolom toho, na čo by sme mali pamätať: i záhuby racionality, možno i vzniku oblúd, i pocitu zúfalstva, kým sa moderný svet v mukách narodí.

Podľa mňa sú v tej postave Kolosu zosobnené vojny, choroby a iné útrapy, ktoré si ľudstvo samo privodilo, najme z dôvodu absencie zdravého rozumu. Dolu sú trpiaci - ľudstvo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Levei to písal, keď bol ešte ten obraz

Slávny obraz obluda, ktorý bol donedávna považovaný za majstrovské dielo Francisca Goyu,

chcela by som čítať, čo by o ňom napísal teraz

 

 

 

nevidím to v tom. autor manuál k obrazu nedal, a ten trpiaci je obluda ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, dôležité je, čo ten obraz predstavuje, menej už kto ho maľoval. Leye by písat asi to isté. A navyše, nie je isté, že to maľoval Goyov žiak.

Sú to len expertné teórie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Obrázok

 

Obrazy, o ktoré je v jednej aukčnej sieni najväčší záujem. Výtvarné diela sú aj počas ekonomickej krízy jedným z najstabilnejších investičných artiklov.

Pár príkladov, ako sa pohybujú ceny na aukciách.

 

Mednyánszky - významný stredoeurópsky maliar sa predavá aj za milióny. Močaristá krajina sa začne na jednej aukcii vydražovať pri cene 39 000 € a podľa predpokladov môže dosiahnuť až cenu 45 000 €.

 

Kompánek patrí tiež medzi TOP. Jeho maľba Červený koník sa bude dražiť od 15 000 €. Tento obraz by bol pred piatimi rokmi vydražený za 180 000,-Sk, dnes je jeho začiatočná cena 450 000,-SK.

 

Miloš Alexander Bazovský - slovenský modernista - sa so svojimi dielami so slovenskými motívmi ako Hrad Beckov a Tatranský Kriváň sa draží za 1500 - 2000 €.

 

Benkova Hrabačka je k mání od 2600 € a litografia Z Liptova sa draží od 400€

 

Portrét manželky od Mikuláša Galandu patrí tiež medzi vzácne kúsky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Našiel sa obraz Williama Shakespeareho. Ide o pravdepodobne jediný obraz, ktorý namaľovali počas jeho života.

Autenticitu diela overoval bývalý profesor shakespearovských štúdií z Univerzity v Birminghame Stanley Wells. Maľba podľa všetkého vznikla v roku 1610, teda šesť rokov pred dramatikovou smrťou. Vedci, ktorí ju skúmali, sú presvedčení, že všetky ostatné dramatikove podobizne boli vytvorené až na základe objaveného obrazu.

 

Žiaľ obrázok bolo možné vidieť iba v dnešných HN, na nete nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak ide skutočne o obraz Shakespeara zo 17. storočia ide v každom prípade o významný objav. A to, že sa snažia vedci vznik obrazu pripísať obraz do obdobia Shakespearovho života je síce pochopiteľné, ale dnes, po 400 rokoch je už asi sotva dokázateľné. A myslím, že na samotnom obraze tiež nie je zmienka o dátume jeho vzniku.

 

Mal som trochu viac šťastia ako wysky, ide o tento obraz:

 

Obrázok

( zdroj )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano, to je ten obraz. A je lepsej kvality ako ten v HN, kde je na zabere aj nejaky pan.

 

 

A to, že sa snažia vedci vznik obrazu pripísať obraz do obdobia Shakespearovho života je síce pochopiteľné, ale dnes, po 400 rokoch je už asi sotva dokázateľné. A myslím, že na samotnom obraze tiež nie je zmienka o dátume jeho vzniku.

No, sú vedecké postupy a metódy, ktoré dokážu určiť vek napríklad aj malieb. Dá sa to stanoviť ale s určitou presnosťou, resp. odchýlkou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dá sa to stanoviť ale s určitou presnosťou, resp. odchýlkou.

Áno, čím je skúmaný objekt starší, tým väčšia býva takáto odchýlka, šesť rokov v štyroch storočiach nie je veľa. A v podobných prípadoch býva práve chcenie často rozhodujúcim modelárom pravdy. Objav prvého portrétu namaľovaného za Shakespearovho života - to znie lepšie ako ďalší portrét zo 17. storočia... Ale jednoznačne sa to nedokáže asi nikdy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

dnes mi google pripomenul Normanna Rockwella, 116. výročie jeho narodenia.

 

narodil sa vo februári roku 1894 a zomrel v novembri 1978 na rozdutie pľúc

preslávil sa aj ikonografickými reklamami pre spoločnosti Coca-Cola, Ford Motor Company či Sun-Maid Raisins

namaľoval portréty prezidentov Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona a Nixona, rovnako ako iných zahraničných prezidentov a vtedajších hviezd filmového plátna

okrem toho výjavy z denného života, ako sa vyjadril, takého, ako by ho chcel mať, ale maľoval aj to, ako to bolo, bez prikrášľovania skutočnosti v kríze, biede a rasizme. rozprávajúce obrázky, smutné aj hrejivé. nie sú to len naštylizované fotografie. pripomína mi fotografa, ktorý vyliezol za chlapmi na kostru mrakodrapu. rozprávajú príbehy.

 

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Čírou náhodou, hľadajúc úplne niečo iné, som natrafila na niektoré trošku výstredné až by som povedala zvrátené, ale na druhej strane úplne okúzľujúce diela amerického maliara Marka Rydena:

 

 

Jessica's Hope

Obrázok

Sophia's Bubbles

Obrázok

Heaven

Obrázok

 

Yoshi

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

 

 

Viac tu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Paci sa mi ten styl. Tie detske motivy, ruzove licka, velke oci a tvare celkom bez vyrazu. Ako babiky. Je v tom cosi, co sa cloveku paci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ze by sa ti pacilo toto ? :lol:

 

Obrázok

 

technicky velmi dobre kresby, ale tie detske ocka su ocka zrudiciek

a o pedofilnych nametoch ani nevravim, ako tu

to uz da Vinci svojich androgynov zvladol lepsie, boli aspon zivi a nie ako z panoptika

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Joseph Mallord William Turner (1775-1851), Anglicko

- jeden z najvýznamnejších predstaviteľov anglickej krajinomaľby

http://en.wikipedia.org/wiki/J._M._W._Turner

nuž, nebudem sa tu o ňom rozkecávať, poviem iba to dôležité a to je, že prírodu často zobrazoval v dramatickom stretnutí živlov, práve to na jeho obrazoch tak zbožňujem,

 

Obrázok

Otrokárska loď, tento obraz bol veľmi obdivovaný pre použitie farieb a spôsob, akým sa more a obloha spájajú okolo vzdialenej lodi. V dolnej časti obrazu je vidieť ruky zotročených Afričanov, ešte v putách.(už mŕtvych ich vyhodili cez palubu) Tiež je na obraze vidieť ten spomínaný stret živlov a tie farby má tááák priťahujú. Je to môj najobľúbenejší obraz od Turnera. (mimochodom, je to olej na plátne)

 

Obrázok

Dážď, para a rýchlosť – Veľká západná železnica

a zase ten stret živlov, úžasné, ako zobrazoval prírodu

 

Obrázok

Požiar Hornej a Dolnej snemovne

 

Obrázok

Vojnová loď Téméraire je ťahaná do svojho posledného prístavu, kde bude rozobratá

 

Obrázok

Moderný Rím, Campo Vaccino

 

Obrázok

Párnik v snehovej búrke

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ze by sa ti pacilo toto ? :)

technicky velmi dobre kresby, ale tie detske ocka su ocka zrudiciek

a o pedofilnych nametoch ani nevravim, ako tu

to uz da Vinci svojich androgynov zvladol lepsie, boli aspon zivi a nie ako z panoptika

 

to som si mohol mysliet, ze niekto na to upozorni. ale nie, nepaci sa mi tam hakovy kriz, ale to, co som napisal :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

technicky velmi dobre kresby, ale tie detske ocka su ocka zrudiciek

a o pedofilnych nametoch ani nevravim

 

Napísala som, že niektoré kresby sú až zvrátené, choré...

 

ehm...ako napríklad táto

 

Obrázok

 

ale je na nich "niečo" zvláštne, neviem to presne definovať, čo ma zaujalo.

 

Najviac mi asi učarovala kresba Jessica's Hope. To bola aj prvá, ktorú som si od neho všimla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

svojím spôsobom sú všetky zvrátené.

vlastne všetky tie čisté kresbičky s detskými sandálkami a bosými nožičkami a kvetinkami a ružovými šatičkami sú obdobou Damiena ... keď vám to niečo hovorí, čertovo kvítko, dieťa - diabol z filmu, bez výrazu v očiach vyzabíjal rodinu

presne toto vidím v tých obrazoch ... alebo atmosféru Shiningu

oči bez štipky detskosti

 

detské tváričky, ale práve teraz som dosť ... mám nejaké zdrtavotné problémy, a z toho posledného obrázku ma nadvihlo. je to môj problém, vidím, že má obrovský tábor fanúšikov, to verím, že má, lebo tie obrazy priťahujú už len svojou existensciou, a predpokladám, že poznať Rydena sa patrí ... spomenula som si, že kdesi som nejaké jeho ukážky obrazov videla, tám parohatá lama sa mi vybavuje celkom určite ...

 

môžu sa aj páčiť jeho obrazy, to je v poriadku ... len je to ten štýl, kde mi akosi vždy napadne: či je autor skutočne trošičku vyšinutý, alebo len jednoducho pridobre maľuje, lebo maľuje dobre, ale dobrých maliarov sú mraky, a jeho zátišia a moderné diela nešli na odbyt, tak to skúsil ináč.

nemôžem za to, pri takýchto autoroch mi to proste napadne : )

a tie obrazy nie sú povrchné, v niektorých je čosi hodne hlboko, za tými porcelánovými tvárami je kdesi dno, spodok ľudskej duše, ale nie v každom obraze. jenom zrůdné ...

hm.

 

 

Evangelos,

tuším kdesi v tejto téme Turner spomenutý je ... ja ho mám veľmi rada, jeho svetelných búrok a živlov nie je nikdy dosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dekadencia, zvratenost, naznak tajomna, to este dobre podane, bodaj by to nelakalo

ze je autor pedofilny, za to by som dal ruku do ohna, ale to bol ostatne aj autor Alenky v krajine zazrakov a jeho dielo je uznavane

 

kazdopadne tie obrazy sokuju a aj pritahuju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov