Skočiť na obsah

Slávni maliari, sochári a ich diela


RoSo

Odporúčané príspevky

  • Pred 9 mesiacmi...

neviem cim ale niecim ma pritahuje Munchov vykrik

 

no a zo socharov mam najradsej starovek...uzasne diela, ktore sa zachovali a vo vacsom nezachovali..aka krasna musela byt Diova socha v Olympii? prave staroveke patria k mojim najoblubenejsim..a myslim, ze sa im dnes nic nevyrovna

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mna najviac pritahuje Egon Schiele. Skoda, ze umrel tak mlady (28 rocny). Verim, ze by bol (ved aj je) jeden z najvacsich maliarov historie.

http://images.google.ca/images?q=egon+schi...es&ct=title

 

zaijimane, ze ked hodnotili 5 "najlepsich" maliarov historie v nejakych 10 kategoriach, ako technika malbe, atd.(uz si to nepamatam), tak vyhral Vermeer. A ked som ho tak blizsie skumal, tak mozu mat aj pravdu.

 

Zo socharov - Rodin. Klasika ma az tak nedojima, snazili sa o ideal krasy, mna zaujima skor realna krasa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu som si pripomenula Schieleho ... už viem, priveľa odhalených žien, typická kresba.

 

mne sa veľmi páči jedna jeho kresba, žiadne roztiahnuté nohy ani zdvihnuté sukne, krásna jednuduchá línia ...

 

Egon Schiele : Glockenhaus

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

aby sme mali predstavu o Markovi Rothkovi a jeho neskorších dielach ...

 

V Tate Gallery The Rothko Room : ..................................................................... a ešte jeden Rothko Room :

 

Obrázok Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, v tate modern ma permanentnu exhibiciu. bolo to uzasne....sam navrhoval interier, osvetlenie. ako sa sam vyjadril jeho cielom(v tate modern) bolo dosiahnut stav cloveka ked je schopny rozbehnut sa hlavou proti stene.

 

spachal samovrazdu.

 

 

 

plus, vzdy som bol fascinovany kulturou severoamerickych indianov a k tomu patri aj povodna umelecka tvorba...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nic v zlom, ale pre mna toto neni moc nejaky umelec. Vselikto dokaze namalovat stvorec a potom to vystavovat. Ale asi toto je umenie kedye to predosle vsetko co bolo, bolo len o technike.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hahaha konecne prisla odpoved na aku som cakal cely cas. "ktokolvek dokaze namalovat stvorec"....

bol predstavitelom smeru abstraktny expresionizmus a tvorcom novej formy ABSTRAKTNEJ malby charakteristickou strohym dodrziavanim zakladnych elementov ako farba, tvar, vyvazenost, hlbka, kompozicia, velkost aj ked sam odmietal hodnotenie svojich diel len na zaklade tychto kriterii.

bol celosvetovo uznavany ako pojem a spicka vo svojom smere....a bol prvy kto kreslil taketo "stvorce"

ano KTOKOLVEK dokaze nakreslit stvorec ale je zvlastne ze zatial som nikoho ineho ich vystavovat nevidel.

svet sa vyvija a umenie s nim. nase esteticke kriteria sa menia. apropo ked uz sme pri tom, impresionisti na svojej prvej parizskej vystave zozali KATASTROFALNY posmech, za techniku za kompoziciu,ich diela sa brali ako odpad....za kolko sa teraz predavaju?

nie ja som sa neurazil len ja osobne nikdy neodsudzujem/nekritizujem/nehanobim nieco comu nerozumiem lebo viem ze 30 ludom za mnou sa to moze pacit.

a o tom to je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Rothko - ale tu predsa neide o stvorec. Tu ide o zvolenie farieb a nanesenie farieb, ich nasvetlenie. A mozno aj preto je o krok dalej, normalnemu cloveku nepochopitelny a preto nepochopeny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu ... alebo dosť, pôsobia tie obrazy, takmer všetky obrazy, podľa nálady

na mňa ... keď je teda vôbec dôležité, ako na mňa obrazy pôsobia

je zopár stálic, jednoduché a geniálne línie, impresie, niečo neuchopiteľné, ťahy štetca niekde na hranici farby a tmy ...

ale keď mám práve chuť sa nafackať či hlavou rozbehnúť proti múru, Rothko a jeho krikľavé štvorce pôsobia na mňa agresívne a depresívnejšie, než tie, ktoré boli inštalované pre rozbehnutie hlavou proti múru ...

tie krikľavé farby sú niečo ako výkrik, keď chcem počuť ticho ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

pozrel som si obrazy by Rothko

noo asi sa tomu nerozumiem..ale je to neuveritelne o nicom..priam otrasne..to fakt je v dnesnom svete umenim aj holubie hovno na podlhovastej kamennej kachlicke niekde uprostred namestia :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tych obrazov je viac, tazko medzi nimi vybrat. Ta freska Posledny sud je najreprezentativnejsia. Samozrejme aj sochari. Naj pre mna su sochy z obdobia renesancie.... Ta velmi priala vytvarnemu umeniu.

Fascinujuce su pre mna aj take studie ludskeho tela z tohto obdobia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozrel som si obrazy by Rothko

noo asi sa tomu nerozumiem..ale je to neuveritelne o nicom..priam otrasne..to fakt je v dnesnom svete umenim aj holubie hovno na podlhovastej kamennej kachlicke niekde uprostred namestia :lol:

no áno ... má to aj meno : konceptuálne umenie, zakladateľ tohto smeru Marcel Duchamp ... / pričom svoje "diela" myslel ako satiru ...

bicyklové koleso vyložené na stoličke, alebo jeho Fontána, alebo jeho Mona Lisa

je to umenie, či nie je

 

pri tom je Mark Rothko človek, ktorý rozumel farbám, a maľoval ... nielen svoje neskoré diela ...

 

konceptuálne umenie je aj v hudbe, cdčka s detonáciami či hodina ticha ...

vo "výtvarnom" umení je zjavnejšie, viditeľnejšie ...

a aby sme ho vedeli posúdiť, si musíme najprv ujasniť, čo je umenie, aby sme vedeli odpovedať na otázku, či je konceptuálne umenie ešte umenie ...

 

 

umenie môže byť voľne definované ako priestor pre koncentrát krásy a jedinečného zážitku..... to zjavne The Rothko Room spĺňa

 

 

vystavený pisoár či mona lisa s primaľovanými fúzami, hodina ticha na cdčku, aj gýč je konieckoncov pre niekoho estetický zážitok a predmet na vystavenie na čestné miesto ... je takéto umenie aj kreatívne ? aj kálanie dreva môže byť kreatívne, je tak ?

 

čo všetko je vlastne konceptuálne umenie ? jedna definícia :

"V konceptuálnom umení je samotný koncept a proces výroby dôležitejší, ako výsledok, čize dielo samotné."

 

ako ste na tom teda pri porovnaní rothka s konceptuálnym umením ?

 

toto ma napadlo z toho holubieho výkalu na kachličke :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Mne sa páčia skôr dekadentné diela, napríklad obrazy Hieronyma Boscha:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Páčia sa mi aj obrazy od Shiskina:

 

Obrázok

 

A ešte zvieratká od Carla Brendersa:

 

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

...priklanam sa k tvorbe impresionistov (vidim, ze aj game ma rovnaky vkus)...nadherne dokazali vystihnut dojem, naladu aktualne spracovavanej temy...postavim sa pred obraz a som tam, som v nom, citim sum vetra a priboj mora...ale skor uprednostnujem zobrazenie prirody ako nejake portrety....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 5 týždňami...

Na dvojke STV ide teraz dokumentarny cyklu, tusim sa to vola sila umenia... Teraz bolo mozne vidiet cast o Rembrantovi a zaujal ma diel venovany autorovi tohto obrazu

 

Obrázok

 

Ide o autoportret, pricom Caravaggio je ta odtnuta hlava Goliasa.

Caravaggio bola velmi zvlastna a velmi problemova postava vytvarneho umenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je výborné si pozrieť nejaký dokument o slánom maliarovi, či sochárovi. Cez rozpravanie sa človek dozvie veľa o vzniku diela, či živote umelca, alebo o dobe v ktorej človek žil. Dozvie sa, prečo také obrazy, či sochy... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov