Skočiť na obsah

Ako ušetriť energiu?


RoSo

Odporúčané príspevky

Písalo sa tam, že keby sme dokázali využiť slnečnú energiu, ktorá dopadne na zem za 20 minút pokrylo by to ročnú spotrebu energie na zemi.

toto ma prekvapilo, doteraz som sa s takymto odhadom nestretol. a vidim, ze viac ludi na tento prispevok reagovalo s namietkou, ze sa neoplati zatienit zem aby sme ziskali slnecnu energiu.

 

myslim, ze tu islo skor o znazornenie plochy. dalo by sa to uskutocnit tak, ak by solarne kolektory s rozlohou, aku ma cast planety obratena k slnku (alebo nieco modernejsie) obklopovali nasu planetu bez toho, aby ju tienili. skoda, ze to dnes nie je mozne.

 

v holandsku rozbehli a uspesne dokoncili jeden usporny projekt: pod povrch asfaltovej vozovky ulozili siet potrubia, cez ktore prudi morska voda a ohriata slnkom na vysoku teplotu sa odvadza do zasobnikov hlboko pod zemou. (neviem, ci ide o umelo vytvorene alebo prirodzene zasobniky) takto uskladnena tepla voda sa pouziva v chladnom obdobi na vykurovanie prilahleho priemyselneho parku a ciastocne aj obytnej zony.

 

a k teme: zijem v rodinnom dome, mame moderne okna a snazime sa setrit energiu, hlavne kvoli nakladom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 32
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    7

  • RoSo

    5

  • starsi

    3

  • chorche

    3

Top prispievatelia v tejto téme

Zaujímavý projekt som videl asi tak pred 14 dňami, na jednej strane ulice veľká železničná stanica, na druhej strane obrovské nákupné a zábavné centrum, energia sa získava iba tým čo ľudia vyprodukujú, pričom navzájom sa zásobujú s veľkých zásobníkov, akumulačných nádob , čo postačuje potrebe teplej vody a vykurovania objektov.... interesantné, jednalo sa o Londýn.

 

Ale nič nové, ešte keď som tvrdo farmárčil aj s mojimi hospodárskými zvieratami , získaval som teplo zo zvierat a teplo zo strojového dojenia a chladenia mlieka na ohrev teplej vody, ale toto je urcite predsa len zaujímavejšie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Jedna vec mi nedá trochu spávať v poslednej dobe. Všeobecne sa vedie diskusia o tom ako ušetriť na kúrení. Veľa bytov (aj my) si môže regulovať kúrenie podľa toho akú chce mať teplotu v izbách.

 

Momentálne to mám na treťom stupni, radiátor je polovlažný-polostudený, v izbe mám 23°C, aspoň tak ukazuje teplomer

 

Obrázok

 

Nepotrebujem kúriť a preto to môžem stiahnúť úplne na nulu. Ale dosť ľudí mi tvrdí, že ak by som to stiahol úplne dole, a chcel by som potom znovu zakúriť (a dal to napr. na 4. stupeň) tak spotrebujem ešte viac energie ako spotrebúvam teraz.

 

Čo je na tom pravdy? Ak netreba kúriť má sa to sťahovať na 0 alebo má sa to stiahnúť tak aby radiátor bol aspoň vlažný?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dom vykurujem v rozmedzí 20 - 23 stupňov. 20 je nočná teplota a potom počas dňa v (závislosti od toho, či je pracovný deň alebo víkend) dvíham po pol stupni v nastavených časoch teplotu (v 5 krokoch). Denná teplota od 12.00 je 22 stupňov. O 18.00 mám maximum a o 21.00 nechám klesať.

 

Je hlúposť nechať vychladnúť steny a potom proti veľkému gradientu vykurovať. Niekto si myslí, že je najlepšie kúrenie vypať ráno pri odchode a večer po návrate z práce zakurovať. Prekúri aj majland a furt bude v zime. Samozrejme závisí aj od charakteru stavby (tehla versus papundekel bez akumulačnej schopnosti.)

 

Veľa sa dá ušetriť aj pri vetraní. Vo vykurovacej sezóne je trestuhodné celodenné vetranie (robia to v panelákochh, kde nemajú pomerové merače). Vetrám krátko, ale intenzívne, zavriem kohút a nedovolím vychladnúť stenám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to šetrenie v panelákoch, aj zateplených, by sa dalo celkom akceptovať, nebyť jednej veci ... aj dom sa ťažšie vykúri, keď je vychladnutý, ale skúsenosť jednej mojej kolegyne je dosť zdrvujúca : stále ešte sú v jej paneláku ľudia, čo si neodkúpili byt, či jednoducho neplatiči či občasní neplatiči, alebo jednoducho veční vetrači, ako to píše cat. ona tiež patrí k ľuďom, ktorí boli presvedčení, že si natiahne ponožky a sveter, a na kúrení ušetrí, keď ho priškrtí ... pred dvomi rokmi došlo vytriezvenie, keď sa úplne náhodou prefláklo, že mohla hoci aj zmrznúť, účtovne jednoducho nenápadne rozhodili medzi obyvateľov, ktorí riadne platia, dlžoby za tých, ktorí neplatia ... spoločenstvo nemalo dlžoby, malo o jeden problém menej s neplatičmi, a rok skončený s čistým stolom ... ako sa to riešilo neskôr, už neviem, nikdy som sa na to nespýtala.

asi najlepšie riešenie je mať vlastný kotol, a regulovať si teplo a teplú vodu sám ... pri zateplenej bytovke, s minimálnymi únikmi tepla sa skutočne dá šetriť, odskúšané aj bez zateplenia aj s ním ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Sice nazov temy znie: ako usetrit energiu, ale ja by som sa radsej bavil na temu: ako usetrit prirodu a peniaze pri ziskavani energie.

 

Ako to docielit? Pouzitim lacnych zdrojov energie, ktore su setrne k prirode. Znie to logicky, ale urcite vam napadne, ci v tejto dobe take riesenie existuje. Ano existuje, len o tom ludia nevedia. Iste vacsina z vas vie, ze v najblizsich 4 rokoch k nam potecie v prepocte cca 400 mld. korun z eurofondov. Urcita cast tychto penazi je u nas vyclenena do kapitoly, ktora podporuje ekologicke zdroje energie.

 

Co tym chcem povedat? Uvediem to na nasom priklade:

My sme sa doma o tejto kapitole dozvedeli v podstate nahodou. Uz sme si podali projekt na tepelne cerpadlo. Ak nahodou niekto nevie co to je, tak existuje o tom mnoho stranok, napriklad http://www.ekoskola.sk/en_tepelne_cerpadlo.htm. Byvame v novom rodinnom dome (400m2). Na jeho vykurenie plynom miname teraz asi 50000 Sk rocne. Cele riesenie tepelneho cerpadla vychadza asi na 400000 Sk. Ale 90% !!! z tejto sumy nam preplatia prave zo spominanej kapitoly EU fondov. Takze nas to vyjde asi na 40000 Sk. To je navratnost investicie menej ako rok! Asi 6-7 metrov od domu nam tecie potok. Buduci rok planujeme podat projekt na malu vodnu elektraren. Opat nam pravdepodobne preplatia 90% z ceny. Tym padom budeme mat elektrinu, teplu vodu, aj kurenie dozivotne uplne zadarmo a uplne ekologicky. Nieco podobne mozu urobit aj obyvatielia bytoviek, ak sa vsetci dohodnu a zlozia na to. Je to az neuveritelne vyhodne riesenie, ale nerealizuje sa. Preco? Je to mozno az smutne, ale nikto o tejto moznosti nevie. Na rok 2007 boli podane len 2! ziadosti z celeho Slovenska. My a este nejaka ina rodina zo Slovenska. A vlade tento stav vyhovuje, pretoze ked sa peniaze na tuto kapitolu neminu, presunu sa do inej, pre vladu vyhodnejsej kapitoly.

 

Smutna pravda. Ale ak ste iniciativni, tak sa mozete pokusit nieco podobne zrealizovat aj u vas doma, alebo vo vasom panelaku.

 

A na zaver este jedna veta z jednej internetovej stranky. "Na Slovensku majú tepelné čerpadlá zatiaľ relatívne malý podiel na trhu. Naproti tomu vo Švajčiarsku je to viac ako 30% a vo Švédsku je touto technikou vybavených viac ako 90% novostavieb."

Takze je to realne riesenie, ked v inych krajinach uz funguje.

 

Co si o tom myslite vy?

:lol: No ja si o tom myslím to, že by som sa asi až tak na energiu zadarmo netešil. Priznám sa, nerobil som ešte energeticku bilanciu a bilanciu nákladov tepelneho čerpadla (ale keď budem mať na to naj bližšie čas, tak ju len tak pre zaujímavosť a pre moju zvedavosť urobím) a čo tu píšem je zatiaľ len tak od brucha. Tepelné čerpadlo funguje na princípe vyparovania a kondenzácie kvapaliny, ktorá v čerpadle cirkuluje. Stláčanie plynu zabezpečuje kompresor, ktorý je poháňaný elektrickou energiou. Príkony na kompresor sú približne od 1 do 10 kW v závislosti od výkonu tepelného čerpadla... a pre vykúrenie rodinného domu je potrebné mať nejaké výkonnejšie tepel. čerpadlo. Preto som si nie celkom istý, či sa tepelné čerpadlo na Slovensku (vzhľadom na to že elektrická energia je 3 až 5 krát drahšia ako energia z plynu (záleží od tarify) čo v niektorých krajinách tak tomu nie je :) ) oplatí... Keď budem mať niekedy čas (čo tak skoro nebude) spravím bilanciu pre tepelné čerpadlo a pre nejaký lepší kondenzačný kotol (čo je neporovnateľne lacnejší ako tepelné čerpadlo(čo zas na druhej strane nehrá významnú rolu ak je takáto možnosť s eurofondami)) s porovnateľným výkonom a uvidím čo sa viac oplatí.. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

v súvislosti s ropnou katastrofou v mexickom zálive sa sa znovu vynorili staré dobré otázky, čím ju nahradiť, a ako

spoločnosť potrebuje stále viac energie, pozatvárať atómové elektrárne ako to vyžaduje radikálne zelené hnutie, je nanič, nápad prejsť na paroplynové rovnako, uhoľné sú prekonané, a ropa je hnacia sila, sme závislí od ropných gigantov a nálezísk

to sú dávno známe veci, aj tie, že už existujú alternatívy na pohon áut, ale ropa nie je len pohon

jeden zaujímavý článok o náhradách ... s alternatívami je to ako s alternatívami, ani jedna nenahrádza komplexnosť ropy

 

pritom tragédia mexického zálivu je hrozivá, a celý článok nevyznieva priveľmi optimisticky

 

Náhrada vo veľkom neprichádza do úvahy

 

Profesor Václav Smil z Manitobskej univerzity v Kanade, pôvodom z Česka, nepatrí medzi technooptimistov. Venuje sa energetike a histórii energetických revolúcií, napísal stovky vedeckých publikácií a viac ako dvadsať kníh.

 

„Každej novej technológii trvá 40 až 50 rokov, než získa významný podiel na trhu. Dnes sme v situácii, keď žiadna z čistých technológií nedokáže nahradiť fosílne palivá vo veľkom."

 

Posledný koncentrovaný zdroj energie ľudstvo objavilo v podobe jadra a odvtedy uplynulo už viac ako 60 rokov. Napriek tomu nám jadrová energia zabezpečuje stále iba šesť percent z primárnej spotreby energie. Dominuje ropa nasledovaná uhlím a zemným plynom. Optimistické tvrdenie, že zbaviť sa závislosti od fosílnych palív môžeme v horizonte rokov, „treba iba chcieť", je podľa Smila podobné tvrdeniu, že „na Mesiac môžeme letieť na pavučinových krídlach, len treba chcieť".

 

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/5449912/dokazeme-nahradit-ropu.html#ixzz0tlex7bzD

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

Tak prave mi doslo vyuctovanie za rok 2010. Cakal som horsie ale da sa to celkom.

Akurat sa Vas cem opytat je nejaka moznost hybat pripadne usetrit na polozke Ohrev vody ? Lebo tato polozka je kazdorocne najviac kde mam nedoplatok. Som cakal ze TUV bude nejaka strasna suma a tam ma nedoplatok iba 25EUr alebo mozno aj menej. Ale na ohrev vody nejakych 70Ecok.

 

Dik za info

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov