Skočiť na obsah

Život na splátky


game

Odporúčané príspevky

na dvoch tv programoch sa práve zaoberali zadlženosťou ľudí ... v Čechách hrozí exekútor každej siedmej rodine, na Slovensku je situácia oveľa horšia ....

a ľudia len nakupujú ... vyjadrilo sa tam zopár ľudí ... ktorí nevedeli odolať nakupovaniu na splátky ...
chlap, ktorý začal podnikať a hneď a zaraz chcel mať všetko ... nakúpil na splátky domáce kino, autá, elektroniku, ... a skrachoval ... a zaklopal exekútor a dnes nemá ani vlastný byt, ani auto ...


a takýchto prípadov je strašne veľa ... a nestačí... ľudia prichádzajú do bánk a pýtajú ďaľšie a ďaľšie úvery ...keď ich tam nedostanú, znovu prichádzajú na rad splátkové spoločnosti a karty Quatro, Home kredit , Yes... a desiatky ďaľších ... veď je to jednoduché ... kým je z čoho splácať ... občas sú ľudia neuveriteľní ...


ako je to s vami ?
väčšinou ste mladí ľudia, ale lákadlá sú rovnaké ... odoláte ? zadlžujete sa ? viete si povedať "stop" ? ako na vás pôsobia splátkové firmy ?
a keď splátky : platiť za tovar firme za splátkový predaj, alebo si zobrať úver v banke ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim ze je dost tazke vyhnut sa predaju na splatky :lol: ale netreba to zas prehnat a nakupovat s rozumom :)

 

nasi radsej beru uver z banky a tovar nakupia v hotovosti, ale nalozia si len tolko, kolko vedia ze zvladnu, takze zatial ziady exekutor u nas nezvonil, aj teraz splacame pozicku :)

 

ja zatial na splatky nekupujem, ale v buducnosti sa napr nevyhnem hypoteke ak chcem byvat sama, takze 30 rocne splacanie ma neminie...a ked si predstavim, kolko tak preplatime ;) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som si na splatky kupil fotak, ale preto, lebo som nechcel davat naraz 16000, aj ked som ich mal.. vyhovovalo mi platit mesacne tisic a nejake drobne...

 

teraz som zobral auto na splatky, ale s tym rozdielom ze to splacam znamemu a nie nejakej spolocnosti..

 

ale co mi chodia vsetky mozne uverove karty, tak ako prijde domov, rozstriham ju a zahodim :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o to odolanie ide... ptali sa tam ľudí mladých, starších, manažérov, kdekoho ... mnohí odpovedali, že je ťažko odolať lákadlám ... mať všetko, čo si človek zažiada a stačí k tomu jedna karta, dve karty, splátka, druhá splátka ... splátkové spoločnosti sa veľmi nepýtajú , z čoho ...

keď už niekto tak strašne musí mať niečo... tak keď je to možné, radšej si vybrať banky ... už len pre jedinú vec : keď ti nevyjde na splátky, úver nedostaneš....

problém je, že "chcem" je často silnejšie než "môžem?" ... a ľudia utekajú k splátkovým spoločnostiam... a potom nastávajú tragédie....

keď si kúpiš jednu vec, nič sa nedeje ... keď si ich kúpiš päť, desať ... je zle ... a keď ešte dnes je také jednoduché prísť o prácu ...

okolo seba som už videla podobné prípady ... občas mám pocit, že tí ľudia premýšľajú kolenom ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no game, tato tema mi padla ako uliata.

 

neviem, akou telepatiou si na toto prisla, ale predtym, ako som si pozrel tuto temu, bolo u mna poslednym slovom hladanym v google "uver" :lol:

 

proti uverom vo vseobecnosti nemam nic. pokial to clovek zvlada, tak je to v poriadku. neda sa naveky cakat, kym si na iste veci clovek naspori. napriklad hypotekarny uver (ale urcite nie na 30 rokov, ako napisala andulqa, najviac na 15). prave rozmyslam, ze by sa mi zislo auto :) (ale to asi ostane najblizsich par rokov len v rovine snov).

 

pokial viem, cele USA je postavene na tomto systeme - ked amik dosplaca auto, streli ho do bazara a na leasing zoberie nove. kazdy ma niekolko uverovych kariet a nakupuje na ne veci. lenze na rozdiel od nas si asi vedia spocitat, kedy maju dost.

 

na splatky som zatial kupil radio. nic viac. na vsetko ostatne si zatial radsej nasporim (kym nemam poziadavky v 6-7 cifernej vyske).

 

btw. aj kvoli kretenskemu systemu som v sucasnosti uchraneny od uverov. na byt mi v CR nedaju pozicku, pretoze tu nemam trvaly pobyt (zeby som ho nemal kde mat, ked nevlastnim nehnutelnost?), na Slovensku tiez nie, pretoze pracujem v CR. krasa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

napriklad hypotekarny uver (ale urcite nie na 30 rokov, ako napisala andulqa, najviac na 15)

no ja by som tiez nebrala na 30 rokov, ale problem je, ze ak si chcem sobrat hypotekarny uver na to, aby som si kupila byt (to je dajme tomu 2 000 000), tak to bohuzial na menej nejde, lebo ja nemozem splacat 15 rokov 20 000 alebo viac mesacne, tolko nezarobim ani keby som sa roztrhala :lol: takze jedine na 30 rokov a aj tak toj e dost velka ciastka mesacne, kamoska teraz brala s priatelom tiez na byt, dostali 2 500 000 a splacat budu 30 rokov 15000 mesacne, takze tak

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kamoska teraz brala s priatelom tiez na byt, dostali 2 500 000 a splacat budu 30 rokov 15000 mesacne, takze tak

ak som to spravne prepocitaval, tak za ten byt zaplatia cca 5,5miliona. keby ho zobrali na 15 rokov (ratam s rovnakou urokovou sadzbou), tak platia 21000 mesacne a zaplatia cca 3,9miliona. slusne to preplatia.

 

keby som mal mat uver na 30 rokov, tak asi nedokazem spat ... predstava, ze pridem o pracu, alebo sa mi nieco stane ... by ma ubijala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano vychadza to tak, ze zaplatia az 5 a pol miliona, ale uvedom si ze oni si nemozu dovoli splacat 21000 mesacne :lol: z coho by potom zili? 6 000 je dost velky rozdiel, uz len ked si predstavis ze okrem hypotekyt reba platit najom, energie a podobne veci, plus cestovenie, jedlo a tak...

 

 

bohuzial v dnesnej dobe mladi ludia nemaju na vyber, ak sa chcu osamostatnit a pokial ich rodicia nie su milionari, len sa takto nehorazne zadlzit :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a to ešte nastane problém, keď zostane tehotná ... a nebodaj na materskej ...

 

zopár prípadov poznám ... buď sa úplne vzdali detí, alebo jednoducho okamžite najali pani na varovanie, lebo žena si nemohla dovoliť prísť o lukratívne miesto a plat ...

alebo životný štandard - ak sa vôbec v tom prípade dá o takom hovoriť, ide rapídne dolu - a zostane tak maximálne na zaplatenie základných potrieb...

 

úver na také šialené splátky a 30 rokov je už len predstava ubíjajúca ...

viem a chápem, že iné východisko tam asi nie je ... príde k reorganizácii v práci, niečo sa prihodí, nebudú môcť vykonávať prácu, ktorú robili ....

 

jednoducho platí to staré známe : úvery sú pre bohatších ... zobrať úver, keď nechcem siahnuť na kapitál...

chudobnejší si musí trikrát premyslieť, na čo zobrať úver...

 

preto som z toho vždy vydesená, keď počujem, ako bezstarostne ľudia berú kdečo na splátky ... a potom sa nestačia čudovať ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano vychadza to tak, ze zaplatia az 5 a pol miliona, ale uvedom si ze oni si nemozu dovoli splacat 21000 mesacne :lol: z coho by potom zili? 6 000 je dost velky rozdiel, uz len ked si predstavis ze okrem hypotekyt reba platit najom, energie a podobne veci, plus cestovenie, jedlo a tak...

potom je otazne, ci to s vyskou uveru nepresvihli. 2,5 miliona sa mi zda pomerne dost na 3izbovy byt (aj ked nemam presnu predstavu, kolko v BA stoja byty). ale to uz som tak trosku offtopic, toto musia vediet oni. 30 rokov sa mi zda proste vela, radsej by som ozelel jednu izbu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte nikdy som nekupoval nič na splátky.

 

Ak by som uvažoval o kúpe niečoho, na čo nemám, napr. auta, skôr by som sa prikláňal k úveru z banky, než k lízingu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

potom je otazne, ci to s vyskou uveru nepresvihli. 2,5 miliona sa mi zda pomerne dost na 3izbovy byt (aj ked nemam presnu predstavu, kolko v BA stoja byty). ale to uz som tak trosku offtopic, toto musia vediet oni. 30 rokov sa mi zda proste vela, radsej by som ozelel jednu izbu.

no tak to fakt nemas predstavu :lol: 3izbovy byt v Ba stoji od 2 milionov vyssie, skor az takych 2,2 miliona, aj moj brat teraz ide kupovat byt takze viem, lacnejsie to nejde....a ozelet jednu izbu sa neoplati ak rataju s tym ze si v buducnosti zalozia rodinu, takze tak

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj v petrzalke su take drahe byty??? preboha.

 

tu v Brne kupim 3izbak - novostavbu alebo kompletne zrenovovany v centre za 2-2,5 miliona Kc, neprerobeny na sidlisku typu petrzalka aj za 1 ... som myslel ze smerom na zapad idu byty drahsie.

 

tak uz som ticho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jedinú vec čo som kupoval na splátky bol tento počítač do ktorého práve ťukám. Starý mi pustil perie a po čase sa mi zažiadalo nový. Polovicu (16) som zaplatil hneď a zvyšok po mesačných splátkach (po 1600, keby som bol vedel že mi to bude tak dobre vychádzať tak by som si dal aj po 3).

Ale viac nebudem nič kupovať na splátky, radšej zaplatím v hotovosti, alebo trochu našetrím.

Nebudem kupovať ani dom, byt, garáž, (príp. auto) na splátky, spolieham sa že to všetko zdedím :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes sa len tak neemigruje :) a to by ani nebol taký veľký problém ... ;)

 

horšie bude, keď nič nezdedí ... :lol: :)

 

 

 

/ to len tak mimo misu ... ideme znovu žiť na splátky /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked nic nezdedi, tak nic nebude kupovat na splatky, ale prenajme.

 

btw, mal tu uz niekto nieco niekedy kupene na leasing? zaujimalo by ma, aka je podmienka, ked mi napr. auto na leasing ukradnu. auto patri tej-ktorej leasingovej spolocnosti, ja som ho mal defacto prenajate. ako je to potom s financnym vyrovnanim?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked kupujem snazim sa stale kupovat za hotovost

splatky mam ale len stale jednu a plastky berem max 20000 uz vyssie by som nechcel riskovat ..nastastie som nikdy nepotreboval vybrat viac ako 10000 takze mi to nehrozi... splatky su dobra vec ale ked to nahodou nevijde tak potom uz prichadzaju problemy...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Neviem žiť na splátky. Pramení to možno z toho, že cely život som žila “bez peňazi” – vlastne iba z ruky do úst.... od výplaty k výplate. Teraz je sice situacia ovela lepšia, ale obava, ze sa situácia môže zopakovať a ja budem opät žit, vlastne iba prežívat v chudobe, ma núti zamýšľať sa nad každym väčším výdavkom. Radšej si niečo odpustím, ako by som sa mala zadĺžiť.

/je však pravda, že moji synovia už problém s kupovaním na splátky nemajú/.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Pôžičkám som sa nevyhol - rekonštrukcia domu (zo stavebného sporenia, splátky v pohode včítane poistenia schopnosti splácať úver, od firmy bezúročná, už splatená).

Ostatné veci chcem, až keď na ne mám - je veľ a krásnych a zbytočných vecí, bez ktorých môžem žiť.

V žiadnom prípade pôžička do spotreby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj v petrzalke su take drahe byty??? preboha.

 

tu v Brne kupim 3izbak - novostavbu alebo kompletne zrenovovany v centre za 2-2,5 miliona Kc, neprerobeny na sidlisku typu petrzalka aj za 1 ... som myslel ze smerom na zapad idu byty drahsie.

 

tak uz som ticho.

no pomery sa zmenili, v centre sa prerobeny 2 izbak kupuje za 3 melounky :lol:

 

inak kludne by som si nakupil vsetko na splatky ... naco mat peniaze v banke a sporit na nieco, lepsie je kupit si hned.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi som videla priveľa zadlžených, žiadne splátky, žiadne kreditky, zatiaľ kým to akútne nepotrebujem, nič také ... radšej nič nechcem, keď na to nemám

chápem, že dnes bývať bez úveru nie je často jednoduché, ale aj tak obdivujem podaktorých ľudí, ako idú na doraz ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov