Skočiť na obsah

Slovensko - regióny a história


Vic

Odporúčané príspevky

Vcera som si pozrel stranku. Revuca.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Revúca_(mesto)

 

Pôsobili tu[upraviť | upraviť zdroj]

Samuel Reuss (* 1783 – † 1852), evanjelický farár, folklorista, etnograf, historik, v roku 1822 založil v Revúcej prvú knižnicu, Pavol Dobšinský sa uňho zamestnal po skončení štúdii

Ivan Branislav Zoch (* 1843 – † 1921), učiteľ, polyhistor, fyzik, na revúckom gymnáziu vybudoval bohaté fyzikálno-chemické zbierky

František Hajný (* 1901 – † 1972), štátny úradník a známy entomológ – koleopterológ

Bystrík Muránsky (* 1907 – † 1972), básnik a katolícky kňaz

Ján Gallo (* 1922 – † 2008), historik a pedagóg, čestný občan mesta Revúca

Rodáci[upraviť | upraviť zdroj]

Oľga Textorisová (* 1880 – † 1938), pedagogička a spisovateľka

Ľudovít Čech (* 1888 – † 1946), maliar a pedagóg

Rudolf Viest (* 1890 – † 1945), veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania a jediný slovenský generál počas predvojnovej ČSR

Ľuba Hornoveská (* 1926 – † 1987), redaktorka, publicistka, spoluzakladateľka Lúčnice

Ivan Brndiar (* 1944 – † 2005), politik, bývalý poslanec Slovenskej národnej rady zvolený za Demokratickú stranu

Andrej Danko (* 1974), politik, 9. predseda NR SR, predseda Slovenskej národnej strany

Ak na spodku ten Danko dobre mame primatora sa sns - mame aj mi Sasa.

Na gemeri bolo vela vzdelanych a sikovnych ludi.  Ja som o I.B Zochovi vedel ,ze zavadzal telocvik - robil aj to ci popisoval ako sa ma cvicit ,ale robil milion inych veci.

Samuel Ormis. Ten bol rodak aj tu umrel-  zalozil prve potravinarske druzstvo.O rok neskor ako zalozili druzstvo tkacske v anglicku. On zalozil Jednotu - ci coop. Nerobil len to ,robil milion veci , pripravoval Sturove noviny. Poznal sa Goethem. Aj si snim pisal.

Takych ludi tu bolo plno. Evanielici a hovorili aj po slovensky. Preto tu vzniklo prve slovenske gymnazium. Vtedy tento kraj bol aj v celku bohaty. Tazilo sa tu 1/3 zeleznej rudy  v Uhorsku.

Co som chcel povedat , tie mena ako Zoch(natej ulici byvam aj som chodil do skoly  s jeho nazvom), ja som nevedel aky bol sikovny, ci aj Ormis ci aj dalsi. Ze sa tu narodil ci zrodil Rudolf Viest tiez nieje nahoda.

Zoch aj Kukucin sa narodili v Jasenovej(na orave). Kukucin tu studoval. Evanielici,mozno ich podporovali aj slovensky katolici na gemeri si povedali ze tu chceme slovenske gymnazium a bolo.

Som si nevedel spomenut  na Samuela. Boli tu oboja.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Samo_Tomášik

https://sk.wikipedia.org/wiki/Samo_Chalupka

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 25
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    5

  • Keith Flint

    3

  • secretka

    3

  • hisham

    2

Top prispievatelia v tejto téme

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov