Skočiť na obsah

Poslanecká imunita


RoSo

Odporúčané príspevky

Niečo zo susedných Čiech:

 

Schválili si obmedzenie imunity

 

 

PRAHA 9. mája (SITA/AP) - Poslanci dolnej komory ceského parlamentu si v utorok odhlasovali obmedzenie poslaneckej imunity. Ak zákon, ktorý do parlamentu predlozila Krestanskodemokratická únia - Ceská strana ludová (KDÚ-CSL), schváli aj Senát, imunita poslancov bude obmedzená len na dobu ich pôsobenia v parlamente.

 

Doterajsia prax pritom bola taká, ze ak sa parlament rozhodol nevydat svojho clena do rúk spravodlivosti, znamenalo to, ze kauza je uz navzdy premlcaná. Za obmedzenie imunity hlasovalo v Poslaneckej snemovni ceského parlamentu 125 zo 140 prítomných poslancov.

 

Čo viete o imunite našich poslancov? Aký je jej význam? V čom by mala byť zachovaná a v čom podľa vás prekračuje mieru?

 

Nedávno napr. si páni poslanci obmedzili imunitu, čo umožňuje stíhať ich za jazdu pod vplyvom alkoholu. Ak však odmietnu dychovú skúšku, nič im nehrozí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nevidím dôvod, prečo by mala "poslanecká imunita" vôbec existovať. Možno nejaké výhody by mohla zahŕňať, inak to vidím iba ako zneužívanie vo svoj prospech.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

Zastancov imunity by bolo vesal, tak isto ako ine zivly. Na co su a komu chybaju? Chybal by carnogursky niekomu? Ja ju nemam a nepotrebujem.

 

Opäť mi poslúžila poslanecká imunita pre hladké preverenie tejto informácie.

Aka imunita mu posluzila na preverenie informacii? A aka imunita posluzila na objasnenie pripadu zavlecenia Kovaca do zahranicia? Bol zavleceny? Kto ho zavliekol? Bol odsudeny? Nie? Mal imunitu ci comu ktomu zabranilo?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

koho to bavi sa stale bavit o nejakom unose ? koho zaujima nejaky kovac, ktoremu dal vlastny otec amnestiu ? to uz je zabite.

Co sa tyka imunity poslancov, tak tvrdit, ze ju maju poslanci len na zneuzivanie nie je spravne. Imunita poslancov, resp. indemnita ako institut, ktory chrani poslanca v systeme "protivah" (teda rovnovaha vykonnej, sudnej a zakonodarnej moci) vznikla este koncom 19. storocia a doteraz sa tento institut udrziava a podla mojho nazoru staci minimalne mnozstvo zmien. Len velmi v kratkosti. Imunita poslancov vznikla z toho dovodu, aby sa poslanec mohol zucastnit na hlasovani, aby napriklad nemohla policia zadrzat poslancov a tym znemoznit ich hlasovanie. Je to velmi logicke a podla mna aj potrebne. Ak si niekto mysli opak, kludne napiste, som zvedavy. Je tam samozrejme ovela viac aspektov, preco by mal mat poslanec imunitu. Samozrejme zuzeniu imunity, napr. v pripadoch jazdy v automobile pod vplyvom alkoholu ci inych omamnych latok, sa nebranim. Zuzenie imunity ohladom tejto zalezitosti, ktora bola prijata v minulosti, je cistym vysmechom pre akehokolvek obcana. Ak poslanec odmietne fukat, tak sa mu nic nemoze stat a nikto ho nedonuti fukat. Chore.

A este k zuzeniu imunity v Cechach, ak dobre viem, tak na Slovensku je toto bezne, ze poslanec NR SR straca po skonceni volebneho obdobia imunitu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Doba od 19.storocia mierne pokrocila a v case, ked je Slovensko clenom EU je podla mna nepredstavitelne, ze by policia zhabala na objednavku koalicie nejakeho poslanca opozicie. To je nieco, co by sme pred zvyskom zapadneho sveta velmi tazko vysvetlovali.

Poslanec z toho dovodu nepotrebuje imunitu mimo parlamentu o nic viac, ako ju potrebuje nejaky obciansky aktivista a je z toho dovodu tento institut uz davno prezitkom a stavia poslancov do pozicie nedotknutelnych. A poslanci toto svoje privilegium zneuzivaju kazde volebne obdobie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je hlupost obhajovat sa tym,ze doba od 19. storocia porkocila v case. Velke mnozstvo institucii, systemov a pod, ktore dnes funguju, ma svoj zaklad uz v 19. ci 18. storoci. Nevidim nic nepredstavitelne na tom,aby vlada skrz vykonnu moc mohla vytvarat natlak na opozicnych poslancov. A nejde tu o to, ci sme alebo niesme v EU, ale ide o to, ze tu je taka moznost a ja osobne si prave neviem predstavit fungovanie takehoto systemu.

 

Rovnako aj imunita sudcov. O obmedzeni imunity sudcu moze hovorit len clovek, ktory je hlupy, alebo ktory sleduje nejaky osobny ciel (napr. odvolanie nepohodlneho sudcu a pod). Ale to je nieco ine.

 

Jednoducho imunita poslancov ma svoje obrovske opodstatnenie v demokratickom systeme, a ak politik toto "privilegium" zneuziva, je na obcanovi, aby vyvodil dosledky a vyjadrilsvoj nazor vo volbach. Ak bude hlasovat za poslanca, ktory zneuziva imunitu, je zrejme, ze to nie je az taky velky problem, ako sa o nom hovori. Ak to prezenie, nevidim dovod konat na zaklade rozhodnutia mandatoveho a imunitneho vyboru NR SR (vid pripad Duracka a jeho utok na verejneho cinitela pod vplyvom alkoholu za volantom,co sa povazuje za utok so zbrnanou).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je hlupost obhajovat sa tym,ze doba od 19. storocia porkocila v case.

Preco by to mala byt hlupost? Ten istitut bol vytvoreny v istej dobe, v istych podmienkach, za istym ucelom. Je preto namieste sa pytat, ci sa za 200rokov tieto podmienky nezmenili, a ci je tento institut v sucasnych podmienkach vhodny a spravny, a ci dovody pre jeho vytvorenie stale pretrvavaju. Pokial niesme tohoto schopni, tak ostaneme pravne zaseknuti v 19.storoci.

Velke mnozstvo institucii, systemov a pod, ktore dnes funguju, ma svoj zaklad uz v 19. ci 18. storoci.

A zaroven je velke mnozstvo institutov, ktore uz nefunguju, aj ked v 19, 18....storoci fungovali. To ci fungovali v minulosti je v sucasnosti absolutne irelevantne, kedze podmienky mozu byt uplne ine.

 

Nevidim nic nepredstavitelne na tom,aby vlada skrz vykonnu moc mohla vytvarat natlak na opozicnych poslancov. A nejde tu o to, ci sme alebo niesme v EU, ale ide o to, ze tu je taka moznost a ja osobne si prave neviem predstavit fungovanie takehoto systemu.

Ja to za nepredstavitelne povazujem. Zapadna spolocnost, ktorej sme clenom, sa za 200rokov predsa len trosku v uvedomeni posunula, a to co bola schopna akceptovat v 19storoci, dnes uz neakceptuje.

Okrem toho, opozicia je dnes sirsi pojem, ako opozicny poslanci. Novinari, obcianski aktivisti, mimo-parlamentne opozicne strany. Ak by bola skutocna spolocenska tolerancia k perzekuciam, tak tu mame druhe bielorusko, so zatknutymi novinarmi, aktivistami, mimoparlamentnymi politikmi.

Ja mam pocit, ze tu ta tolerncia nie je, a perzekucie opozicnym poslancom nehrozia... a tak institut, ktory bol v 19storoci zavedeny aby vytvaral spravodlive podmienky, v dnesnom svete robi presny opak.

 

Rovnako aj imunita sudcov. O obmedzeni imunity sudcu moze hovorit len clovek, ktory je hlupy, alebo ktory sleduje nejaky osobny ciel (napr. odvolanie nepohodlneho sudcu a pod). Ale to je nieco ine.

A ty si potom blbec, ked uz mam argumentovat na tvojej urovni.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ok, v prvom rade, preco mi nadavas ? Moje argumenty su myslim v poriadku a nadavky mi za ne urcite nepatria. Moze vsak byt, ze si si zobral osobne moj vyrok o imunite sudcov, to je vsak chyba. Ten vyrok bol smerovany ku kompetentnym, ako napriklad ministerke spravodlivosti a ostatnemu zvysku vlade, ktori sa snazia zrusit imunitu sudcov len a len kvoli Harabinovi co je mimoriadne kratkozrake a obmedzene. Imunita sudcov musi byt v demokratickom systeme bezpodmienecne zachovana. Nepoznam krajinu, kde by tomu bolo inak. Sudca pri rozhodovani nemoze byt akymkolvek sposobom pod natlakom a jeho nezavislost MUSI zabezbecovat aj imunita. Moznost zneuzitia takejto imunity je ovela mensie ohrozenie ako ohrozenie sudnictva a jeho nezvislosti. Ak by bol vsak zaujem riesit imunitu sudcov z tohto hladiska, tak ponukam riesenie upravenia vyberoveho konania na post sudcu a pod, ale urcite nie zrusit imunitu.

 

19. storocie pokrocilo, to nepopieram nikde. Vela institutov z thoto obdobia nefunguje, to tiez nepopieram, ale preco nereagujes na ostatne veci, argumenty, ktore som pisal. Hmotnopravna a procesna exempcia je nevyhnutna na vkonavanie nezavislej zakonodarnej moci. Podmienky vykonu tejto moci su prakticky totozne.

 

Tvrdis, ze imunita vznikla za istym ucelom, v istych podmienkat atd atd. Vies ako vznikla imunita ? Na ceste do parlamentu vo VB policia zastavila a zdrzala poslanca, ktory nasledne nemohol hlasovat v parlamente, co je jednoducho nepripustne. Myslis, ze takato situacia by nemohla vzniknut dnes ? Urcite sa stat moze, ak by poslanec imunitu nemal.

 

V demokratickom systeme MUSIA byt rozdelen tri moci, ktore su od seba nezavisle. Teda zakonodarna, sudna a vykonna. Uz len sebemensia moznost vplyvat jednou mocou na druhu je nepripustna. Samotna moznost je velmi nebezpecna. Takze zachovanie poslaneckej imunity je potrebne.

 

K opozicinym poslancom. Pisal som o opozicnych poslancoch, nie opozicii, nemusis mi vysvetlovat pojmy a odbacat tym od temy na mile daleko. Ak je tema o poslaneckej imunite a v texte spomeniem pojem opozicni poslanci a nasledne pouzijem v danom texte opozicia, znamena to, ze tym mam na mysli opozicnych poslancov. Takze opakujem, zbytocne chytanie za slovicka je zbytocne a zavadzajuce.

 

Ad spravodlive podmienky. Beznemu obcanovi sa moze zdat, ze je nespravodlive, ak je poslanec chraneny imunitou a on nieje. Ja v tom zmysel nevidim, ale pocul som uz o tom. Treba si vsak uvedomit, co robi, ake ulohy ma, a preco poslanec potrebuje imunitu. Je velmi obtiazne to vysvetlit len na takychto par riadkov, no ak to pochopi aspon urcite percento ludi, co si to precitaju, budem velmi rad. A zaroven si treba uvedomit, ze ak ma obcan pocit, ze poslanec svoje "vysady" zneuziva, tak nech mu to "zrata" pri volbach. Bohuzial doba imperativneho mandatu pokrocila :D

 

Este ma napadla jedna vec. Neviem o ziadnej krajine, kde by poslanci parlamentu nemali imunitu. Ak vsak taka existuje, tak som velmi zvedavy kde to je. Uprimne ma to zaujima, v tejto oblasti zaostavam :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este ma napadla jedna vec. Neviem o ziadnej krajine, kde by poslanci parlamentu nemali imunitu. Ak vsak taka existuje, tak som velmi zvedavy kde to je. Uprimne ma to zaujima, v tejto oblasti zaostavam :D

 

Napriklad USA, clenovia Kongresu nemaju ziadnu imunitu.

V mnohych vyspelych zapadoeuropskych demokraciach maju poslanci imunitu upravenu len na podu parlamentu, pripadne na cestu do parlamentu.

Slovenska (a aj ceska) forma imunity, je oproti ostatnym europskym velmi siroka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ok, v prvom rade, preco mi nadavas ?

"O obmedzeni imunity sudcu moze hovorit len clovek, ktory je hlupy,".

. Ten vyrok bol smerovany ku kompetentnym, ako napriklad ministerke spravodlivosti a ostatnemu zvysku vlade, ktori sa snazia zrusit imunitu sudcov len a len kvoli Harabinovi co je mimoriadne kratkozrake a obmedzene.

Ja o obmedzeni imunity sudcov hovorim, a to, ze tvoj prvotny vyrok bol smerovany len na ministerku spravodlivost a zvysku vlady, som si akosi nemal odkial vycucat.

 

19. storocie pokrocilo, to nepopieram nikde. Vela institutov z thoto obdobia nefunguje, to tiez nepopieram, ale preco nereagujes na ostatne veci, argumenty, ktore som pisal. Hmotnopravna a procesna exempcia je nevyhnutna na vkonavanie nezavislej zakonodarnej moci. Podmienky vykonu tejto moci su prakticky totozne.

Ked sa tu uz bavime o nezavislosti, co je to za nezavislost, ked o trestnom stihani poslancov rozhoduju samotni poslanci?

 

Tvrdis, ze imunita vznikla za istym ucelom, v istych podmienkat atd atd. Vies ako vznikla imunita ? Na ceste do parlamentu vo VB policia zastavila a zdrzala poslanca, ktory nasledne nemohol hlasovat v parlamente, co je jednoducho nepripustne. Myslis, ze takato situacia by nemohla vzniknut dnes ? Urcite sa stat moze, ak by poslanec imunitu nemal.

A ja tvrdim, ze sa to v dnesnej spolocnosti stat nemoze, pretoze sa to nestava ani ludom, ktory imunitu nemaju a sliapaju pritom vlade na otlaky daleko viac ako opozicia.

 

V demokratickom systeme MUSIA byt rozdelen tri moci, ktore su od seba nezavisle. Teda zakonodarna, sudna a vykonna. Uz len sebemensia moznost vplyvat jednou mocou na druhu je nepripustna. Samotna moznost je velmi nebezpecna. Takze zachovanie poslaneckej imunity je potrebne.

Imunitou sa neriesi nezavislost zakonodarnej, sudnej a vykonnej moci. Imunitou sa prave riesa problemy, ktore vznikaju, ak ta nezavislost neexistuje, a co viac, vladna moc si dovoli tuto nezavislost okato vyuzivat.

 

Ad spravodlive podmienky. Beznemu obcanovi sa moze zdat, ze je nespravodlive, ak je poslanec chraneny imunitou a on nieje. Ja v tom zmysel nevidim, ale pocul som uz o tom. Treba si vsak uvedomit, co robi, ake ulohy ma, a preco poslanec potrebuje imunitu. Je velmi obtiazne to vysvetlit len na takychto par riadkov, no ak to pochopi aspon urcite percento ludi, co si to precitaju, budem velmi rad. A zaroven si treba uvedomit, ze ak ma obcan pocit, ze poslanec svoje "vysady" zneuziva, tak nech mu to "zrata" pri volbach. Bohuzial doba imperativneho mandatu pokrocila

Ako mu to volic zrata? Ze sa nedostane opat do parlamentu? :D

Ak si odmyslime stav slovenskej spolocnosti, ktora nieje schopna vyvodzovat politicku zodpovednost. Tak je absolutne komicke pouziva pojem 'zrata', ked clovek za nejaky priestupok/trestny cin dopadne tak, ze sa maximalne nedostane do parlamentu. To je mi spravodlivost :D

 

Este ma napadla jedna vec. Neviem o ziadnej krajine, kde by poslanci parlamentu nemali imunitu. Ak vsak taka existuje, tak som velmi zvedavy kde to je. Uprimne ma to zaujima, v tejto oblasti zaostavam

Napriklad Holandsko nepozna nijaku formu imunity od roku 1884 a cuduj sa svete, funguje ako normalna demokraticka krajina.

 

Finsko pozna len ochranu pred zatknutim a uveznenim pred zacatim sudneho procesu, a to tiez len pri pripadoch so sadzbou nizsou ako 6mesiacov.

Svedsko napr. obmedzuje imunitu len na dni, ked zasada parlament.

 

Co som si narychlo zistil, tak v USA napriklad nemaju clenovia kongresu nijaku imunitu a ani pravo vzdorovat zatknutiu. Ustavou maju ale zarucene pravo vystupovat v kongrese, t.j. zatknutie/vazba nesmie toto ich pravo nijako obmedzit. <- Co je podla mna uplne najlepsia cesta, ktora chrani poslancove pravo hlasovat, ale je zaroven velmi tazko zneuzitelna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant, USA je uplne iny pravny system ako v Europe. Mozno aj v Cine nemaju imunitu, je mi to v podstate jedno. Ale je pravda, ze system v niektorych krajinach co som si narychlo pozrel su o dost lepsie. Ja nevravim, ze nie je potrebne imunitu urcitym sposobom obmedzit, napr. ak poslanec riadi automobil pod vplyvom alkoholu, co sa uz stalo vela krat, ale obmedzit ju len na podu parlamentu je podla mna nestastne riesenie. Cesta do parlamentu a z parlamentu, na pode parlamentu a to len pocas volebneho obdobia, to ej model, ktory by som prijal okmazite :D

 

Darkman ja tu nikde nevidim, ze by si pisal o imunite sudcov, ak som dobre cital, tak som bol prvy, ak som nieco v teme prehliadol, je mi to luto. Ak nie a zobral si si to osobne, tak to uz je tvoj problem, ze si vztahovacny :D

 

A pleties si pojmy. Zakonodarna moc a rozhodovanie o poslancoch v mandatovom a imunitnom vybore su odlisne veci a to dost diametralne. A osobne si neviem predstavit, kto by mal o nich rozhodovat iny. Ak nieco naozaj poslanec spacha, policia predlozi padne dokazy, argumenty a este sa to aj prevali v mediach, co sa urcite prevali, tak nevidim problem. Uz odobrali imunitu poslancovi, takze to si myslim je v pohode.

 

Ako sa imunitou obmedzuje rovnomerne rozdelenie moci ? Ako sa obmedzuje imunitou nezvislost napr sudnej moci ?

 

Ako mu to volic zrata ? jednoducho, nebude ho volit. Ak ano, jeho problem, on je sprosty, alebo mu to nevadi a z banalneho problemu sa len robi humbuk, ktory je neopodstatneny. To ci uz je slovenska spolocnost schopna reflektovat jednotlive kroky poslancov je na inu debatu ako pravnu ;) A porovnavat poslanca s beznym obcanom je podla mna v tomto pripade nemiestne. Ak spacha trestny cin poslanec, moze byt zbaveny imunity a trestany ako kazdy iny, to je spravodlivost.

 

Zaujimave je to Holandsko, aj ked je to konstitucna monarchia, ale aspon viem nieco nove. Napriek tomu ak som dobre cital, je vo vacsom mnozstve krajin model ako u nas. No suhlasim s tym, ze zuzenie procesnej imunity je pripustne, zruesnie imunity (rozumej indemnita a procesna imunita) je hovadina do neba volajuca.

 

Darkman a odporucam ti nebyt tak vztahovacny a agresivny tam kde netreba ;) Ber to ako odbornu debatu, ak ti to robi problem a potrebujes si nieco dokazat na internete, je mi ta luto. Zdar.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant, USA je uplne iny pravny system ako v Europe. Mozno aj v Cine nemaju imunitu, je mi to v podstate jedno.

USA sa tvari byt krajina podobneho zriadenia ako Slovensko, narozdiel od komunistickej ciny. V podstate riesia ten isty problem - ako zabranit tomu, aby niekto zabranil poslancovi hlasovat. Mas pocit, ze by podobne riesenie u nas nebolo mozne?

 

Ti Briti su ale hlupaci!

 

Imunita sudcov je zriedkavá, vo Veľkej Británii o nej môžu iba snívať. Zhodli sa na tom včera prezident Európskej siete súdnych rád lord Thomas a britský minister spravodlivosti, lord kancelár Kenneth Clark.

http://www.sme.sk/c/5569889/imunitu-sudcom-neodporucaju-ani-britski-lordi-harabina-nepodrzali.html

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked si tak pozeram ako je to v jednotlivych krajinach, tak vo vyspelych demokraciach zvycajne imunita nie je, alebo je znacne obmedzena.

Sirokospektralna imunita, ako je to aj u nas, je skor vysadou postkomunistickych krajin, alebo diktatur. A tyka sa to dokonca aj sudcovskej imunity.

 

Samozrejme, ze mam na mysli trestnopravnu imunitu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov