Skočiť na obsah

Cirkev v dnešnej spoločnosti


RoSo

Odporúčané príspevky

no už je načase, okrem toho by si mali veriaci platiť poplatky, ako vo viacerých iných krajinách. ale nijako výnimočne ma to nepotešilo, nezmení sa v podstate nič mimoriadne.
náboženstvo je, existuje, cirkvi sú, existujú, v poriadku. že sa skladáme na platy učiteľov a lekárov a dôležitých úradov, ok.
ale prečo na počet kňazov.... prosím rozumné vysvetlenie.

ale teraz nechcem odpoveď len tak spakruky - učiteľa a lekára potrebuje každý, vybrať si alebo sa narodiť alebo sa vzdať alebo sa pridať k nejakému náboženstvu je veľmi súkromná vec... hoci cirkev z toho rado robí vec verejnú. celé stáročia riadilo verejné dianie, ešte nie tak dávno, ale svet trochu pokročil.
tým nehovorím, že je horší či lepší. to je iná téma.

mali by to vyskúšať: ako v krajinách, kde veriaci odvádzajú na svoje cirkvi. zaveďme to na pol roka . na rok, do sčítania ľudu - aké čísla by vyskočili z kolóniek viery.

mňa to vážne zaujíma :reading:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a malo by ?  celkova vyska sa nemeni ale do rozdelovania sa dostava dalsia premenna. Ako sa pouzije je na state,   umozni to znizit finacie malym  cirkvam, ktore nemaju styky na kulture. 

 

ale sa meni finanncna podpora pri poklese obcanov hlasiacich sa k tej-ktorej cirkvi...to je malo?.....

 

mali by to vyskúšať: ako v krajinách, kde veriaci odvádzajú na svoje cirkvi. zaveďme to na pol roka . na rok, do sčítania ľudu - aké čísla by vyskočili z kolóniek viery.

 

 

veriaci neplatia tomuto statu dane?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vedela som, že sa nemám pýtať, ale čo keď :)

platia, milý informator, platia.

spýtam sa ináč, ale keď to nezvládneš, nechaj tak... : momentálne okolo 30 % podľa posledného sčítania ľudu a vecí k tomu patriacich nepatrí k žiadnej cirkvi.
aj oni platia dane, a dane sa rozdeľujú pekne aj cirkvám. toto nie je novinka, nie je novinka ani to, že nápad, aby cuirkvám platili ich existenciu veriaci, nie je nový, a sú krajiny, kde je realizovaný...
napríklad nie tak dávno... asi pred piatimi rokmi, Nemci hromadne vystupovali z cirkvi, lebo nechceli platiť vyššie dane - ktoré mali platiť práve preto, že patrili pod niektorú cirkev - čiže si mali svoju cirkev platiť sami. veľmi jednoducho napísané.

úplne jednoduché: človek chodí na doučovanie či kurz z niečoho, spravidla si ho platí. nehovorím teraz, že to od zajtra začnime... ale za pokus by to stálo... výsledky by boli myslím hodne zaujímavé aj u nás.

už chápeš, alebo stále tma?

nie, nemusíš odpovedať... : )


ale pomôžem ti pri premýšľaní... mimochodom, je toho plný net.
V Nemecku kto neplatí cirkvi daň, nie je jej členom a nemá právo na obrady
Sudcovia rozhodli, že cirkevné dane sú v Nemecku v poriadku.






 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a co ked nejake percenta obcanov nepatria k ziadnej cirkvi?....to ma byt argument?.....ak ano, tak napis, co to dokazuje....okrem toho, ze nepatria do ziadnej cirkvi...

 

a ked uz mas takyto argument, tak teda 70% obcanov patri do nejakej cirkvi  a  ich dane urcite tiez idu aj na take veci, co s nimi bytostne nesuhlasia a su ticho....nekricia, aby si  poberatelia tychto dotacnych programov to financovali sami....ale ja som nie proti tomu samofinanncovaniu si cirkvi clenmi, ale najskor by sa musel vycistit cely system a to tak, aby bolo jasne, co kto ma a co komu patri...vyrovnali sa rozne resty (tak ako napr. aj v tom Nemecku, co tu spominas, ako vzorovy priklad) a vec je vybavena...ziadne podlznosti a nevyjasnene veci, no a moze sa zacat novy "letopocet" pre obe strany...

 

a do tych doucovani a kurzov patri aj taka umelecka obec?.....tam idu tiez nemale dotacie....mam obavu, ze radovo vyssie, ako do statom uznanych cirkvi......podla mna su to tiez vyhodene financie za ktore by sa urcite dalo viac dokazat napr. v skolstve a zdravotnictve....teraz nemam na mysli rozne financne podpory na udrzbu historickych nehnutelnosti resp. dotovanie umeleckeho kulturneho dedicstva....

 

takze chapem, co mas na mysli....a ty chapes mna?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priznám sa, nie som športový fanúšik. V zanietených diskusiách športových fanúšikov som sa vždy cítil, ako analfabet. Chápem, že tu existuje väčšina, pre ktorú sú "životne dôležité" výsledky športových udalostí. Dokonca aj tých, ktoré sa odohrávajú mimo nášho kontinentu. V športe sa točia veľké peniaze https://dennikn.sk/219287/fico-o-futbale-sportova-fabrika-v-ktorej-sa-tocia-velke-peniaze/ a ja, ako daňový poplatník, to musím akceptovať. Neodmietam odluku cirkvi od štátu. Ale poriadok by sa mal potom urobiť v celom daňovom sektore. Kto je ale kompetentný stanoviť priority? Pre politikov je podstatné iba to, čo im prinesie hlasy väčšiny voličov. Keď to politikom prinesie hlasy, z radosťou si sadnú ateisti do prvých radov v kostole. A cirkev to akceptuje, napríklad Ján Chryzostom Korec - Mečiar. Nedávne prezidentské voľby boli o tom, ktorý bývalý komunista je dnes väčší kresťan. Alebo oslavy Cyrila a Metoda.... To nie je o viere, ale o politike. Nakoniec aj dogma, kto bude spasený, bola v cirkvi často iba politikou, slúžiacou svetským záujmom.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem, ci prirovnanie so sportom je trefne - ano, sportove zvazy/kluby/organizacie dostavaju urcitu podporu zo strany statu na cinnost, reprezentaciu, vychovu mladeze atd. Alebo od obce, ci mesta. Ale funguje tam aj system sponzorov, prijmov z reklamy, dotacie za vysledky a pod.

co sa v cirkvi (pokial viem) nedeje, zbierky v kostoloch od beznych veriacich nepocitam... ja by som si vedel predstavit, ze by stat prispieval cirkvam napr. na udrzbu kluturnych pamiatok v ich vlastnictve, ale na nejake presne urcene vydavky prospesne celej spolocnosti

o zvysok nech sa postaraju vlastnou cinnostou

  • Pridať bod 2
  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem, ci prirovnanie so sportom je trefne - ano, sportove zvazy/kluby/organizacie dostavaju urcitu podporu zo strany statu na cinnost...

 

Nesledujem to, ale napríklad štadióny a ich rekonštrukciu si platili kluby, alebo štát? Ale je to na spoločenskom konsenze. Ak to slúži väčšine a nie obohacovaniu jednotlivcov, tak je to v poriadku. Ak si klub dokáže za svoje milióny kúpiť hráča, nič proti tomu nemám. Ale malo by to byť transparentné. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

neviem, ci prirovnanie so sportom je trefne - ano, sportove zvazy/kluby/organizacie dostavaju urcitu podporu zo strany statu na cinnost, reprezentaciu, vychovu mladeze atd. Alebo od obce, ci mesta. Ale funguje tam aj system sponzorov, prijmov z reklamy, dotacie za vysledky a pod.

co sa v cirkvi (pokial viem) nedeje, zbierky v kostoloch od beznych veriacich nepocitam... ja by som si vedel predstavit, ze by stat prispieval cirkvam napr. na udrzbu kluturnych pamiatok v ich vlastnictve, ale na nejake presne urcene vydavky prospesne celej spolocnosti

o zvysok nech sa postaraju vlastnou cinnostou

 

 

a co taka kulturna obec?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator,   to je na diskusiu.  Tak akosi uznavame ze kultura patri k civilizaciii a prinasa hodnotu vsetkym,   ale otazka je ci to plati pre dnesnu cirkev ?

Ale na druhej strane to ze cirkev zije zo statnych penazi podla mna skodi viac cirkvi, ta suma na cirkev nie je zavratna  a ak niekto utoci na nu, tak zrejme ma iny motiv. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to iste kvalitativne ohodnoteie sa da pouzit aj smerom k dnesnej "kulture"....a ja nemam vyhrady  samofinanncovaniu sa cirkvi. ale samozrejme  za podmienky "vycistenia stola"....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

celkom dobra polemika medzi historickou Birgitou Aschmannovou a emeritnym papezpm Benediktom XVI na temu sexualita v cirkvi...

 

https://svetkrestanstva.postoj.sk/46806/benedikt-xvi-moji-kritici-ignoruju-klucovy-problem?fbclid=IwAR0PTYPVOindUFov8Qs3miYi1coKa8DaLXs0kx6ORR_Er7E7KU0v2DFAOik

 

....kto ma cas a zaujem, nech sa zacita a posudzuje.....

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes v TO vyvrcholila put a posvacoval sa aj restaurovany organ.....finanncie na restaurovanie boli z velkej casti zo zbierok veriacich....to len aby tu niekto nenapadol financovanie organu... :)

 

https://www.tvlux.sk/archiv/play/21125?fbclid=IwAR0BnczhGqm2uujnb-YxdVPUeABC0IZJ_v80yKJU9bg2hnKI3OjClUcNz1g

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Cirkev sa trochu otriasla a možno povedať, že vykročila správnejším smerom?
alebo je len na ich jemné žalúdky a obavy o prítulnosť ovečiek priveľa zjavné odchádzanie rozumu kňaza Kuffu... príznaky jeho mesiášstva sú tu už nejakú dobu, ale prekračuje hranicu viac, než znesú veličenstvá v purpure:
Kuffa nadobro stratil súdnosť.

 
Kňaz Kuffa sa spojil s Kotlebom, cirkev mu prikazuje, aby s tým prestal
Predseda KBS zasiahol proti radikálnemu kňazovi Kuffovi.


https://dennikn.sk/1653433/newsfilter-kuffa-sa-spojil-s-kotlebom-cirkev-mu-prikazuje-aby-s-tym-prestal/?utm_source=newsfilter&utm_medium=email&utm_campaign=nwsf_15112019-1&utm_content=42492

 

Konferencia biskupov Slovenska vyzýva kňazov, aby sa politicky neangažovali.

„Toto stanovisko sa v aktuálnych okolnostiach týka otca Mariána Kuffu, ale vo všeobecnosti aj každého klerika,
ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán,“ píše sa v stanovisku KBS.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kuffa ti nejako trha zili a nielen tebe....co je na nom take "neprogresivne"?...ze ma v zuboch liberalizmus?....no neviem, ale ma z neho "strach" aj krestansky liberal Hlina a to je uz nieco strasne... :)

 

tak pozri....KBS nevidala nic, ale toto "usmernenia" zverejnili dvaja biskupi...Mons.Zvolensky Stanislav predseda konferencie biskupov slovenska......

 

 

priezvisko      meno      dátum narodenia      krycie meno      kategória      registračné číslo           séria kraj
 
Zvolenský     Stanislav   19.11.1958                  Matuška        dôverník           28209                    II Bratislava
 
BA_22_36.jpg
 
 
 
....a Mons.Sečka Štefan Spišsky diecezny biskup...
 
zaujmave, ze tebe a Hlinovi nevadia v minulosti aktivny klerici a knazi angazovanim sa v podpore alebo kritike verejneho a politickehho zivota v spolocnosti...tiez take liberalno "demokraticke" spravnie sa .... :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 4 mesiacmi...
Citát

Nastal čas na debatu o REFORME FINANCOVANIA CIRKVÍ, ktoré by malo byť dobrovoľné. Zároveň by sme učinili zadosť Ústave Slovenskej republik

V SaS sme presvedčení, že KAŽDÝ SA DOKÁŽE ROZHODNÚŤ SLOBODNE či zo svojich daní cirkev podporí alebo nie. Takouto zmenou by sme v rozpočte ušetrili 52 miliónov eur. Uznávame význam náboženstva a cirkví v morálno-etických otázkach, ako aj v oblastiach týkajúcich sa rôznych verejnoprospešných aktivít, avšak je na mieste začať celospočenskú debatu, či by sa tieto peniaze nedali využiť lepšie.  Nehovoríme však o zrušení finančnej podpory pre sakrálne pamiatky, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva.

Miroslav Žiak: „Riešením odluky cirkvi od štátu by bolo financovanie cirkví prostredníctvom dobrovoľných príspevkov občanov. „Za najvhodnejší model financovania cirkví považujeme asignačný model v prospech registrovanej cirkvi z dane z príjmov občanov. Ten umožňuje slobodu rozhodovať, koho chce daňovník svojimi daňami podporiť. Na druhej strane to znamená slobodu aj pre tých daňovníkov, ktorí aktivity cirkvi nevyužívajú či odmietajú. Tento model by vychádzal priamo z Ústavy, ktorá definuje Slovensko ako nábožensky neutrálny štát.“

 

No a IM :smile:

Citát

SaS navrhla odluku cirkvi od štátu, premiér Matovič to vníma ako útok na najprízemnejšie pudy. SaS je v snahe osamotená, podporu nemá v koalícii ani v opozícii.

Igor Matovič ostro skritizoval SaS pre tlačovú správu o tom, že by sa malo začať debatovať o odluke cirkví od štátu. „Spôsob, keď SaS akúkoľvek cirkev (ako spoločenstvo veriacich) vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob, ako poctivú diskusiu začať… Až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale o prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy,“ napísal. https://dennikn.sk/minuta/2007461/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja neviem, v zahraničí to funguje úplne bezne, ze si kazdy financuje svoj klub :smile: prečo by to nemohlo fungovat aj na SK ?!? alebo by sa z tych teistov razom stali ateisti, keby si to mali financovat individuálne?? :zubiska:

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nic proti, ale potom by sa mali, podla tejto SaS-karskej ukazkovej stupidnosti, zaviest poplatky aj pre sportove kluby...nech si ich platia fanuskovia....."umelcke" zdruzenia.....nech si ich finanncuju navstevnici......LGBTI spolky.....nech si ich finanncuju clenovia....a podobne pozornosti na usporu milionov eur.... :)

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dakujem za "puntik"......mna skor ale zaujma vecne stanovisko a nie "oznamkovanie"....ak je cirkev zaujmovi kruzok zo statnou dotaciou a niekto krici, aby sa jej to zatrhlo a pritom chce usetrit akesi miliony euracov, tak potom treba setrit aj u inych zaujmovych zdruzeniach....ci to uz nie?....a ak nie, tak preco nie?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Pri odluke cirkvi od štátu sa najprv musia vysporiadať majetky cirkvi, zhabané po roku 1948. V Česku cirkevné reštitúcie predstavujú 75 miliárd korún a štát ich má splatiť do 30 rokov. https://cs.wikipedia.org/wiki/Církevní_restituce_v_Česku  Na Slovensku prispieva štát cirkvi 52 miliónoch eur ročne. Ak odhadujem, že reštitúcie na Slovensku by boli tretinové, ako v Česku, tak tých 52 miliónov ročne by musel štát vyplácať cirkvi 480 rokov. Česi sa k tomuto kroku odhodlali, tak dúfam, že aj Slováci. Keď už túto tému dnes liberáli považujú za prioritnú.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono neblbni..cirkvam sa majetok na Slovensku zacal vracat uz v roku 1993:-).  Ked citam diskusie na Postoji, tak vela ludi na to uz aj zabudlo a cirkev radsej cusi. Asi sa boja, ze tu nie je az tolko skutocnych katolikov ako tych na papieri.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 minútami, Hellé napísal:

Tono neblbni..cirkvam sa majetok na Slovensku zacal vracat uz v roku 1993:-). 

Určite nejaký majetok sa vrátil k užívanú cirkvi, ale sa majetkovo sa štát s cirkvou nevysporiadal. Viem o nejakých nehnuteľnostiach. Lenže viac, ako polovica cirkevného majetku predstavuje poľnohospodárska pôda a lesy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov