Skočiť na obsah

weirdo

Odporúčané príspevky

Aj ked bude natrvalo otvoreny, tak chcem aby v tom momente co pojde do dochodku generacia ktora uz realna mala uvazovat o vstupeni do II piliera (t.j. o par desatroci), aby sa zrusili odvody do prveho piliera pre tych co su v druhom piliery.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Poznám mnoho ľudí,ktorý ešte do konca júna t.r. váhali s prestupom a odolali tlakom "z oficiálnych sfér".

Nakoľko Fico tak charizmatycky a "zrozumiteľne" predpovedá čiernu budúcnosť klientov DSS-iek a poznáme našu slovenskú mentalitu,tak pri použití nových argumentov predpokladám prestup v budúcom roku minimálne 50 tis. klientov DSS.Pri priemernom slovenskom plate by to bolo niejakých 100 miliónov mesačne pre SP.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už takmer dvojročné katastrofálne výsledky DSSiek, najmä ich rastových a vyvážených fondov (drvivá väčšina mladých je v rastových) dávajú skôr za pravdu Ficovi a nie DSSkám... Posledné výsledky zhodnotenia http://www.etrend.sk/osobne-financie/moj-d...nsku/56876.html

 

Najvyšší čas novelou zákona upraviť možnosť zmeny DSSky - bezplatne a kedykoľvek bez obmedzenia. Takto sa sporiteľ stal zo zákona rukojemníkom (na dobu 2 rokov a za poplatok ak by chcel zmenu) toho, kto absolútne nie je zainteresovaný na zhodnocovaní jeho prostriedkov. Kto to len vymyslel takúto obludnosť v prospech DSSiek?

 

To Darkman:

Potom by tí druhí žiadali, aby si sa raz a navždy zriekol vdovských, vdoveckých, sirotských a invalidných dôchodkov a ostatných benefitov vyplácaných SP a zrušenie garancie 2. piliera pilierom prvým. Teda, ak ti to nevýjde, aby si ty a tvoje deti a žena skončili na dlažbe... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potom by tí druhí žiadali, aby si sa raz a navždy zriekol vdovských, vdoveckých, sirotských a invalidných dôchodkov a ostatných benefitov vyplácaných SP a zrušenie garancie 2. piliera pilierom prvým. Teda, ak ti to nevýjde, aby si ty a tvoje deti a žena skončili na dlažbe...

Dobre, tak to upravit tak aby ti v druhom piliery platili menej do priebezneho, aky ti, ktory z neho planuju poberat starobny dochodok. Resp. oddelit platby starobneho dochodku od ostatnych.

A pokial sa nemilim do garancneho fondu pre 2. pilier SP prispievaju DSS, takze platitelia druheho piliera. Takze garancia by mala ostat.

 

edit: A este k hospodareniu. Ide o dlhodobe investicie, ktore predsa mozu byt v prvych rokoch stratove...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte je otázka, do akej miery sú takéto predstavy reále a či vôbec majú niekde análóg.

 

Ide o dlhodobe investicie, ktore predsa mozu byt v prvych rokoch stratove...

Ak by to boli prostriedky DSSiek tak nech sú aj v strate, čo ma potom, ale sú to prostriedky sporiteľov na dôchodok a tým zostáva od 10 do povedzme 40 rokov. To musi byť na istotu, nie na lotériu. Ale oni sú v zisku a my v strate... a ručí štát. Dobre vymyslené v prospech DSSky
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem o tom, ze by bolo niekde v realy. Ale ma to celkom logicky podklad toho, ze ked dame ludom moznost volby v ktorom systeme chcu byt, tak by tato moznost mala byt aj s dosledkami.

A teda nie, ze ja si vyberiem druhy pilier a budem prispievat na dochodok sebe + ludom, ktory veria v prvy pilier. Zatial co ludia co su v prvom piliery budu prispievat len do jedneho systemu.

Momentalne je samozrejme ze ludia v druhom piliery musia zo solidarity (opodstatnenej) prispievat aj do prveho, kedze ludia v strednom veku nemali pri nastupe do zamestnania moznost volby systemu.

 

Ak by to boli prostriedky DSSiek tak nech sú aj v strate, čo ma potom, ale sú to prostriedky sporiteľov na dôchodok a tým zostáva od 10 do povedzme 40 rokov. To musi byť na istotu, nie na lotériu. Ale oni sú v zisku a my v strate... a ručí štát. Dobre vymyslené v prospech DSSky

Ludia ktory maju do dochodku 10rokov by mali mat peniaze v Konzervativnych fondoch, resp. tak im urcite odporucali v DSS. Tieto fondy su ziskove. Ak niekto isiel do Vyvazeneho a Rastoveho fondu aj napriek tomu ze vedel ze ten fond moze byt prve roky stratovy(ja som to vedel, a este mi to pripomenula tetuska v DSS pred podpisom zmluvy), tak je to jeho zodpovednost, a jeho risk a hazard.

 

Vsimni si ze najviac stratove su najviac dlhodobe fondy...t.j rastove.

 

A neviem co ma zisk DSS spolocne s bilanciou fondov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Každý fond môže byť stratový...aj konzervatívny. Nič nové mi nehovoríš a upozorňoval som ťa už, že rastové a vyvážené sú dva roky stratové ... A výhľady sú dosť neveselé.

 

Zisk DSSk je tvorený aj poplatkami zavedenie účtu a správu fondov. Teraz je to 1% z priemerného mesačného príspevku sporiteľa za vedenie osobného účtu a 0.065 % mesačný poplatok za správu dôchodkového fondu, ktorý DSS účtuje klientovi. To je veľmi slušný príjem za vykazovanie straty... Takže to veľmi súvisí, sú to naše poplatky za mizernú službu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat Eye...OK.Vidím,že to máš celkom fajn informačne podchytené :lol:

Tak zatiaľ ďakujem za infošky a možno v budúcnosti budem ešte potrebovať urobiť takýto fajný "výcuc".

Ešte raz dík a buď v obraze :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Darkman:

 

K tým nie veľmi veselým perspektívam zhodnocovania pripájam nasledovné linky, týkajúce sa nielen pretrvávajúcej, ale prehlbujúcej sa kríze v USA:

 

http://tvojepeniaze.pravda.sk/usa-ako-fina...1_sk_pakcie_p01

http://tvojepeniaze.pravda.sk/usa-su-vo-va...1_sk_pakcie_p01

http://tvojepeniaze.pravda.sk/bush-tlaci-n...1_sk_pakcie_p01

http://tvojepeniaze.pravda.sk/dalsi-krach-...6_sk_pakcie_p01

 

Zaujímavé sú navrhované, ale nepriechodné "nástroje" riešenia republikánov - nech to zaplatí všetko daňový poplatník. Nie ten, kto to spôsobil (ani čiastočne), ale obeť nech je dvakrát obeťou. Obamama tu má jasne navrch - pomôcť, ale vrátiť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím so Sulikom... druhý pilier by mal byť trvale otvorený... tak ako je to vo viacerých latinsko-amerických krajinách, ktorými sme sa inšpirovali. Ono sa to ustabilizuje a prestupy budú minimálne a hlavne bude to o dobrovoľnosti a možnosti voľby...

Trvalé otvorenie druhého piliera teraz chce navrhnúť v parlamente SDKÚ, keďže to považuje za lepšie ako jeho opakované otváranie a zatváranie. Takúto možnosť nedávno nevylúčil ani Fico.

 

No v takom prípade by zrejme bolo možné v určitem čase ľubovoľne vstupovať a vystupovať z druhého piliara, pri vystúpení sa však nasporené prostriedky presúvajú do Sociálnej poisťovne, pri vstúpení do druhého piliera to už naopak neplatí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno, zaregistroval som, že aj Radičová sa za otvorenie prihovára. Logicky mi z toho vyplýva, že otvorený model je priechodný a argumenty vlády neboli, alebo nie sú, až tak scestné. Najlepším potrvdením je súčasná, stále sa prehlbujúca kríza finančných trhov - niektorí experti svetového rangu hovoria o náprave v horizonte 10 - 15 rokov. To je časový horizont prípadného zhodnotenia pridlhý aj pre tínedžera, ktorý sa otázkou dôchodku ešte vôbec nemusí zaoberať. Takže posledný pseudoargument na podporu dlhodobej efektívnosti rastových fondov asi padá (pokiaľ ho nechápeme v intergeneračnej, ale v intrageneračnej).

 

Ono asi by bolo dobré si uvedomiť, že dôchodkový systém je trojpilierový a tieto piliere by mali byť komplementárne a nie antagonistické.

 

Myslím si, že sa bude vzhľadom na túto krízu veľa vecí prehodnocovať - poslední veriaci vo voľnotrhovú samoreguláciu a v altruistické správanie sa finančných inštitúcií a ich akcionárov asi odpadnú. Ono aj na tejto kríze sa dá zarobiť. Aktíva Washingtion Mutual vo výške 300 mld. USD odpkúpila Morganova banka údajne za cenu 1.9 mld. USD (pôvodne som si myslel, že je to preklep alebo omyl o 1 až 2 rády)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno, zaregistroval som, že aj Radičová sa za otvorenie prihovára. Logicky mi z toho vyplýva, že otvorený model je priechodný a argumenty vlády neboli, alebo nie sú, až tak scestné. Najlepším potrvdením je súčasná, stále sa prehlbujúca kríza finančných trhov - niektorí experti svetového rangu hovoria o náprave v horizonte 10 - 15 rokov. To je časový horizont prípadného zhodnotenia pridlhý aj pre tínedžera, ktorý sa otázkou dôchodku ešte vôbec nemusí zaoberať. Takže posledný pseudoargument na podporu dlhodobej efektívnosti rastových fondov asi padá (pokiaľ ho nechápeme v intergeneračnej, ale v intrageneračnej).

Dôvody, prečo sa aj mnohí prihovárajú za otvorenie II.piliera nespočívajú ani tak v racionálnosti argumentov vlády ako skôr v tom, že lepšie je to nechať otvorené, ako desiť ľudí a šaškovať každý polrok s otváraním či uzatváraním piliera. Osobne nie som zato, aby ľudia ľubovoľne vstupovali, alebo vystupovali z pilierov. Ten počet prestupov, ak uvažujeme o otvorení II.piliera nastálo by mal byť obmedzený.

 

Akurát včera som si pozrel jednu debatu na sme TV. Dvaja páni tam celkom rozumne ozrejmili, že ani I.pilier nie je istota a peniaze v ňom taktiež závisia od situácie v ekonomike.

 

A navyše - potencionálni investori, čí odborníci , ktorí sa investovaním na kapitálových trhoch profesionálne zaoberajú vravia, že súčasná situácia je veľmi špecifická a práve umožňuje na trh aj vstúpiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kurník, Wysky,však ma čítaj trošku pozornejšie, žiadny pilier nie je istota, preto sú tri komplementárne (nie antagonistické!!!). Predstav si to ako trojnohú stoličku a potom mi povedz, ktorá noha je dôležitejšia :lol:

 

 

Superchválospevy na druhý predvádzajú len šéfovia ddsiek a ich majoritní akcionári. Môžeš hádať prečo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat

No to je v poriadku s tou trojnozkou. Vravi sa tomu aj staticka urcitost - :lol:

 

Ja som to myslel tak, ze vlada na cele s Ficom sa tvari, ako keby II.pilier bol nebezpecny a naopak priebezny pilier zarucoval nejaku istotu, co nie je tak celkom pravda, prave, ak to zovseobecnim, kvôli globalnej ekonomike a vzajomnej previazanosti.

 

Inak, vlada sa istym sposobom sprava ako investor, ktory zacina panikarit. To su ti investori, ktori panikaria, kvôli prepadu trhov.

Mám známeho, ktorý mal peniaze v akciovom fonde. Bolo to tesne pred vypuknutím krízy. Držal to tam asi rok a pol a kreslil si výsledky do grafu. Preberali sme to potom spolu, ako sa mu jeho peniaze znehodnocovali. Našťastie sa vrátili potom do normálu a bol na svojom. Stihol to včas vybrať, inak by sa prepadol do veľkých strát.

 

Inak, II.piler neospevujú len DSSky...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pani ministerka Tomanová chcela prehodiť zodpovednosť za II.pilier na Počiatka. Odmietol ju. Ona si skutočne nevie s tým rady. Fico a dalsi ju znovuotvoremim II.pilera postavili pred hotovu vec. Jej sa velmi do toho nechcelo. Aspon sama velmi za opatovne otvorenie nehorlila.

 

Prenos zodpovednosti odovodnila situaciou na financnyh trhoch a rastucim majetkom vo fondoch. Podla nej bude stupat aj podiel financnych suvislosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak, II.piler neospevujú len DSSky...

Súhlas, chválospevy a ódy ešte píšu a spievajú aj nimi sponzorované média... Napr. aj dnes vášnivý obhájca dssiek Rado Baťo (šéfredaktor Trendu) má pocit, že sa Radičová zbláznila, keď navrhuje trvalé otvorenie II. piliera http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/p...tar/145660.html

 

 

Včera bola zaujímavá debata v Defakto - Radičová s Mečiarom. A tam chválospevy neodznievali ani z jednej spravy, skôr sa hovorí o nevyhnutnosti, ktorá ani nemusela byť najlepšie vykonaná, ale aj o nevyhnutnosti korekcii a posilnení dohľadu. Bola to veľmi kultivovaná debata (Vlado dokonca strúhal komplimenty). Taktiež zarážala absolútna neznalosť divákov - mladých ľudí, ktorí vstupujú do dôchodkového systému.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlas, chválospevy a ódy ešte píšu a spievajú aj nimi sponzorované média... Napr. aj dnes vášnivý obhájca dssiek Rado Baťo (šéfredaktor Trendu) má pocit, že sa Radičová zbláznila, keď navrhuje trvalé otvorenie II. piliera http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/p...tar/145660.html

 

Včera bola zaujímavá debata v Defakto - Radičová s Mečiarom. A tam chválospevy neodznievali ani z jednej spravy, skôr sa hovorí o nevyhnutnosti, ktorá ani nemusela byť najlepšie vykonaná, ale aj o nevyhnutnosti korekcii a posilnení dohľadu. Bola to veľmi kultivovaná debata (Vlado dokonca strúhal komplimenty). Taktiež zarážala absolútna neznalosť divákov - mladých ľudí, ktorí vstupujú do dôchodkového systému.

No, ja tiez chvalim myslienku II.piliera, ved ma poznas v tomto smere dlhsie. A nikto ma za to neplati... :lol:

 

Inak, vcera som Defacto nepozeral, ale podla toho co pises... Asi je to tak, ze Radicova meni slovnik, lebo sa blizi kampan na prezidenta. A podla analyz, aj ked bude v II.kole stale nema dostatok hlasov na Gasparovica, takze si budeme musiet zvyknut na iste zmeny.

 

Druhou moznostou zmeny slovnika je aj novy program SDKU, ktory napriklad Sipos, ci Schutz ohodnotili tak, ze SDKU chce predbehnut SMER zlava.

Ivan Mikloš - blog

 

Neviem si velmi predstavil ako sa da este zlepsit dohlad. Podla toho, ked som sa svojho casu ucil zakon, tie jednotlive prepojenia a dohlady nad DSSkami su tak prepletene a navzajom sa doplnaju. Snad asi len ten ultrakonzervativny pilier by sa tam mal doplnit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem si velmi predstavil ako sa da este zlepsit dohlad

Veľmi jednoducho, že za dssky nebude ručiť štát a 1. pilier, ale dssky samotné svojim majetkom. Aby to nedopadlo tak, ako v USA v poisťovni AIG:

Existenčné ťažkosti poisťovne American International Group (AIG) neznamenali, že sa život jej manažérov prudko zmenil k striedmosti. Po tom, ako AIG dostala od americkej centrálnej banky, Fedu, pôžičku 85 miliárd USD (1,9 bilióna Sk), odišla skupina jej manažérov na kráľovský výlet do Kalifornie. Ich pobyt s golfom, exkluzívnym pohostením a ďalšími zábavami stál poisťovňu 440.000 USD. Informáciu zverejnil v utorok vo Washingtone vyšetrovací výbor Snemovne reprezentantov, ktorý sa zaoberá príčinami existenčných problémov AIG.

http://ekonomika.sme.sk/c/4113731/manazeri...usny-vylet.html

 

Tomu sa povie parádny život, Wysky :lol: To je morálka!!!

Wysky po tom, čo sa deje vo svete veriť, že finančné inšitúcie sú altruistické spolky nadšene slúžiace do roztrhania tela svojim klientom je... ehm... povedzme, že naivita.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cat

Fondy a majetok DSSiek su dve odlisne veci. Okrem toho, majetok vo fondoch rastie snad geometrickym radom. To by veru casom nestacilo ani zdaleka na vykrytie pripadnych strat, ci na ručenie.

 

Orem toho II: Kazdu akciu a investiciu, ci narabanie s majetkom vo fondoch schvaluje stat. Ta kontrola je tak prepletena. Je to cosi ine, ako v USA, kde je regulacia trhu nulova.

 

Ten link som videl, poslal mi ho znamy, ako dalsi dodatok ku vieam, co mam toto v blogu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Wysky, nevykladaj mi také triviálnosti o oddelení hospodárenia DSSky a fondov, ja hovorím o zodpovednosti a ručení majetkom, ale nie štátu... To že rastú fondy sa nedeje ich zhodnocovaním, ale ďalším fédrovaním poistencov do fondov (a určite nie exponenciálne, neviem, kde by sa tie prachy kotili). Nemáš ani záruku, že ti bude vyplatená istina. Štát neschvaľuje žiadnu investovanú akciu. NBS vykonáva nanajvýš dohľad (ex post a v dobrej viere). Aj teraz sa to všetko posralo v dobrej viere, že to výjde... V USA nebola regulácia trhu nulová, ale zlá, neefektívna...

 

Wysky ja ti neberiem vieru v samospasiteľnosť druhého piliera... Ale tváriť sa, že sa nič nedeje a že Kaník vymyslel ten najlepší systém na svete v dobe, keď sa to všade na okolo rúti a naše fondy sú už druhý rok v strate, teda kopírujú okolitý vývoj, je smiešne, ale o tom už bola reč a krútime sa dokola.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Wysky, nevykladaj mi také triviálnosti o oddelení hospodárenia DSSky a fondov, ja hovorím o zodpovednosti a ručení majetkom, ale nie štátu... To že rastú fondy sa nedeje ich zhodnocovaním, ale ďalším fédrovaním poistencov do fondov (a určite nie exponenciálne, neviem, kde by sa tie prachy kotili). Nemáš ani záruku, že ti bude vyplatená istina. Štát neschvaľuje žiadnu investovanú akciu. NBS vykonáva nanajvýš dohľad (ex post a v dobrej viere). Aj teraz sa to všetko posralo v dobrej viere, že to výjde... V USA nebola regulácia trhu nulová, ale zlá, neefektívna...

 

Wysky ja ti neberiem vieru v samospasiteľnosť druhého piliera... Ale tváriť sa, že sa nič nedeje a že Kaník vymyslel ten najlepší systém na svete v dobe, keď sa to všade na okolo rúti a naše fondy sú už druhý rok v strate, teda kopírujú okolitý vývoj, je smiešne, ale o tom už bola reč a krútime sa dokola.

Ja ti tie trivialnosti nevykladam len tak z vlastnej hlavy... Je to v zakone. Co sa tyka penazi do druheho piliera, v tomto smere ma prekvapujes. Mozno to nie je exponencialne, ale vyrataj si, kolko sa tam odvedie kazdy mesiac z vyplat ludi, z povinnych odvodov.

 

Blbosti ti nevykladam. Pozri si zakon, ako je zabezpecene nakladanie a investovanie penazi sporitelov. Ako chces to mat zabezpecene, ked nie zakonne? Ako to chces zabezpecit majetkom DSSiek, ked ten po niekolkych rokoch ani zdaleka na to ani zdaleka nebude postacovat??? Kde to chces dat? Do zakona? Ale ved neveris ani tomu, co je teraz. Vykladam ti ako je to v zakone a neveris mi. A ked daju do zakona rucenie majetkom DSSky, to budes pokojnejsi?

 

Mylis sa s tou NBSkou. NBSka spolu s depozitarom kontroluje jendotlive operacie a aj to, kam sa investuje.

 

Okrem toho, nevymyslel to Kanik, za kanika sa reforma presadila a nastavili sa nejak kriteria. A funguje uz v dost statoch, dokonca inde je to len jedne pilier.

 

 

Inak cat. Ak si v II.pileri, nic ti nebrani teraz vystupit....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vykladáš triviállnosti, ktoré sme tu preberali niekde na začiatku témy... hovorme už konečne o finančnéj kríze aj jej dopade na náš dôchodkový systém...

 

V ktorých štátoch to funguje? Latinskoamerické nemôžu byť príkladom a väčšina prešla pod dobrovoľnosť... V Amerike sa fondy zrútili, plusové sú v škandinávskych krajinách, Belgicku a UK, ale tam sa uplatňuje iný model.

 

Systém je trojpilierový a piliere su komplementárne, nie antagonistické, neviem prečo veríš v exkluzivitu druhého. Každému je jasné a odznelo to aj v defacto - riešením udržateľnosti reformy sú buď vyššie odvody, alebo predĺženie produktívneho veku... alebo zníženie aj tak veľmu nízkych dôchodkov. Iná možnosť nie je.

 

Wysky, si živnostník, ako taký odvádzaš úplné minimum do fondov, kde berieš istotu, že ti 2. pilier zabezpečí blahobyt? V násobkoch odvádzam viac a nespolieham sa na to... Pre mňa je 2. pilier životná poistka s výplatou renty pre pozostalé osoby ak by som natiahol brká pred odchodom na dôchodok ... Aspoň niečo svojim ako neprispôsobivým... Ale očakávať parádny život? Nie, Wysky umierať budeme v práci...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov