Skočiť na obsah

RoSo

Odporúčané príspevky

Však život je nezmyselný len sa narodíš, spravíš nejaké deti trochu si užiješ. To je všetko iba poznanie má nejaký zmysel a ten

ktorý mu dáme mi v globále vyznieva subjektívne a nezaujímavo tak prečo žiť? Prečo žijete vy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prekladala som jeden - posledný príspevok sem, do vhodnejšej témy a začítala som sa do tých večných právd ...

 

bez zmyslu, reprodukcia, život ako taký za každú cenu, láska, vedenie, nič ...

 

vyznieva to nezaujímavo ... tak prečo žiť ? pre milovanie sa ? pre zachovanie života ? zo zotrvačnosti ? z masochizmu ?

 

prečo žijeme ?

 

ja vlastne neviem. ... náhodou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked som bola doobedu vencit psa, tak som sa ocitla sama na luke... a bolo krasne, jesenne, trochu stiplavo, trochu vonavo. A nad hlavou mi zaparkovala sojka, pred nosom sa pretriasali dvaja hrivnaci, a zazrela som datla, ako sa splha po strome, a vevericku... A moj pes sa mi zamilovane kukal do oci, a svietilo slnko... a bolo super vediet, ze som, ze som schopna si uvedomovat samu seba, a vidiet to vsetko, a pocut, a citit, ze mozem volne hybat, ze som sucastou mojho okolia... Taketo smiesne prihody sa mi stavaju takmer kazdy den. V tom je mozno zmysel zivota, nie v nalinajkovani alebo karme alebo v zachovani druhu. Proste... som vdacna za to, ze patrim k zivocichovi, ktory je mozno jediny na tejto planete naplno vnimat sameho seba vo svojom okoli... aspon trochu chapat suvislosti...

Moj zmysel zivota spociva v tom, ze som dostala moznost toto vsetko precitit, uvedomit si to...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mala som jedno obdobie, keď som dokázala takto vnímať svoje okolie, vnímať seba, nechať sa prestúpiť tým, čo okolo mňa je, žiť len preto, chvíľu, aby som cítila trávu a voňala vzduch a uchovala si obraz horiacich sviečok a farieb lístia a viditeľných lúčov slnka a ... a čo ja viem čoho ešte, kým moje vedomie bude existovať

neviem, či je to zmysel života

možno je, možno to iný zmysel nemá, len uchovať život v akejkoľvek forme, keď už raz vznikol, a dýchať a vnímať, že viem vnímať, cítiť, milovať

všetko ostatné je možno balast

 

neviem, ... rada by som poznala odpoveď na túto otázku od zopár ľudí, ktorí sú veľmi dôležití, ktorí možno tiež cítia myslia aj milujú, len hodne selektívne ...

aké slová by použil človek, ktorý je presvedčený o vlastnej dôležitosti ? zmysel jeho života je to, že bol vôbec ochotný prísť na svet ? hm.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Často sa stretávam s názorom, že zmyslom života je "čakanie na smrť". Ja s tým tak celkom nesúhlasím.. možno by sa dalo povedať, že sám život ako taký je čakanie na smrť ( pre neveriacich..veriaci majú život večný, však :lol: ), ale že by zmyslom života bolo čakanie? To nie. Skôr je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Stále na niečo čakáme. Či už je to autobus, výsledky skúšok, prehliadka u zubára alebo termín operácie. No sú aj chvíle, kedy myslíme len na prítomnosť, koncentrujeme sa len na jeden jediný okamih. A konáme spontánne. A nezaoberáme sa tým, čo bolo včera, ani sa neobávame zajtrajška. Až keď sa "vrátime na zem" , začne nás trápiť budúcnosť. Nie je to náhodou to, čo z nás robí bytosti rozumné? Sme schopní rozlíšiť, či konáme dobre, či zle..resp. aký dopad bude mať náš skutok na okolie.

Zmysel života je veľmi diskutabilný...a v istom smere individuálny. Zmysel života každého jedného z nás je individuálny. Niekto nájde zmysel života v tom, že sa stane tým, čím chce byť. Ale tým uspokojí len seba..svetu je to jedno. A keď zomrie, svet sa nezrúti.

Avšak na druhej strane, sme príliš malí na to, aby sme brali život globálne...nikto z nás nemôže objektívne podávať názory o tom, aký je pohľad sveta na smrť jednotlivca, pretože niekto z nás nie je "svet". Z tohto vyplýva egocentrizmus ľudí :)

 

Mimochodom, ja osobne by som pozmenila názov témy...nie "Zmysel života" ale "Zmysel bytia". :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Aký je zmysel života? Nášho bytia? Reprodukcia? Žiaden?

 

Mimochodom, ja osobne by som pozmenila názov témy...nie "Zmysel života" ale "Zmysel bytia". :lol:

Bytie síce nie je v názve témy, ale máš ho zahrnuté v úvodnom príspevku. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Mna by skor zaujimalo, ako vnimal svoj zivot a svoje poslanie clovek minuly a predovsetkym to, aky by bol tento svet, keby v minulosti niekto konkretny nezil a neprisiel trebars na to, ze koleso sa kotula lahsie ako cokolvek ine. Keby sa moj otec nedohodol so susedmi, ze postavia bytovku v ktorej teraz byvam a spriadam tieto nezmysly, nemuseli ste vediet co som vcera pocuval. Keby vtedy tusil, aky zmysel bude davat jeho zivotu jeho syn, mozno by sa na to vsetko vysral... Nic sa vsak neda vratit a preto tu som a preto tu ste :lol:

Menime hmotny svet, aj ludi okolo seba. Vsetko ostava buducim generaciam, nieco vyuzijeme (resp. zneuzijeme) sami. Zmysel zivota spociva prave v tom, co si neuvedomujeme a robime spontanne. Kazdy prelozeny kamen, zahodeny spak, kazda vyslovena veta a myslienka, to vsetko nieco znamena, poznaci buducnost a stava sa spontannym zmyslom, alebo samozrejmostou pre niekoho ineho. Nasa spokojnost je samozrejme tiez dolezita, ale je to len zlomok z toho, co tu po nas ostava, toho by sme si mali byt vedomi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alebo naopak ...

vedieť, kam a komu prídem na svet, tak neprídem na svet

raz sme s bratom vydesili našu mamu podobnými úvahami, otcovi sme to nepovedali nikdy ... byť tu a byť spokojný a zdravý a pekný a mladý a byť pre niekoho dôležitý je fajn

nebyť je rovnako fajn, nebyť nebolí

nemať otca svojho otca, tak tu nie som ... nemať otca práve takého, akým bol, tak tu dnes nie som, nepíšem sem a nepoznám tu kopu skvelých ľudí - alebo som spravila len jednu veľkú slučku v živote a v čase, aby som prišla tam, kam som smerovala a kam by som smerovala za iných okolností ?

ktovie ... a nikdy sa to nedozviem, môžem si len opakovať, že by veci boli iné, alebo že aj tak osudu človek neujde, a nič by nebolo iné

minulý človek rozmýšľal podobne, vynašiel koleso, lebo mu uľahčovalo život, žil pre prítomnosť a pre budúcnosť a umieral rovnako nezmyselne ako dnes

dnes je nás viac, neúmerne viac, či na to myslíme či nie, všetko, čo činíme, zostáva budúcim generáciám, nech už je to hocičo ...

 

idem ja do témy s unavenou hlavou :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Pre mňa je zmyslom života nájdenie harmónie so sebou samým a okolím, akou cestou sa k tomu dá dospieť ešte presne neviem, existuje iste spôsobov viacero. Najprirodzenejším je neuvažovať, ale jednoducho žiť, pozorovať znamenia, bežné každodenné banality,ktoré nás svojím (niekedy symbolickým) významom posúvajú niekam ďalej dopredu k "pochopeniu".

Mám jednu teóriu, podľa ktorej sú najdokonalejšími živými stvoreniami práve tie najjednoduchšie organizmy - pretože berú život taký ako je, nestrácajú čas uvažovaním o jeho zmysle, ten zmysel majú zakorenený samé v sebe, využívajú okolie, okolité podmienky, produkty iných organizmov, aby na nich mohli stavať a byť využívané opäť inými organizmami. Mojou cestou je robiť všetko s nadšením, nachádzať aj v nepríjemných veciach zmysel, niečo, čo posunie ďalej, poznávať a nehľadať. Myslím si, že nájsť sa dá až vtedy, keď človek nepátra, príde to v najnečakanejšej chvíli.

 

Asi napísané chaoticky, neviem, či sa dá z toho pochopiť, čo sa snažím tým povedať...nevadí, keď to budem vedieť formulovať jasnejšie, napíšem znova... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pridam uvahu na ozivenie temy, jeden z mojich pohladov:

 

napadlo ma, ze mozno je zamerom vesmiru uviest do existencie vsetky mozne kombinacie vsetkych predstavitelnych i nepredstavitelnych skutocnosti. (ak aj nie, dala by sa tym vysvetlit jeho nekonecnost a rozmanitost : )

 

ak by to naozaj bolo zmyslom vesmiru, potom zmyslom zivota je vyplnit co najvacsiu cast v tejto mozaike. kazda forma zivota sa snazi prisposobovat, menit svoju podobu a pokracovat dalej, bez toho, aby chapala (ci vobec bola schopna chapat) zmysel takeho pocinania. preto myslim, ze zatial je zmyslom zivota ktory pozname hladat cestu dopredu, prekonavat prekazky, prisposobovat sa. napredovat. tento zmysel si nesieme zakodovany v genoch, pozorujeme ho v podobe pudov, ktorymi nas priroda vybavila.

 

laska aj smrt su sucastou nasich zivotov a zohravaju v nich svoje ulohy. nemyslim vsak, ze sme tu len preto, aby sme sa s nimi stretli. toto zamyslenie plati nie pre zivot jednotlivca, ale pre ZIVOT.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si osobne myslím, že ľudia (život) tu nieje len preto aby sa každodenne rodili a zomierali jedinci. Myslím si, že máme prísť na podstatu všetkého a zároveň zistiť naše schopnosti rozvoja, vývoja. A preto mi nepochybne napadla vec smrteľnosti. Nemyslím si, že by sme mali byť nesmrteľný a už viac sa neplodiť ale určite existuje cesta na predĺženie života a spomalenie starnutia. Vzhľadom k dnešnému časopriestoru by bolo podstatnejšie mať dlhý život. A zmyslom môže byť aj to ako si ho udržať a predĺžiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

no ja sa nad svojim zmyslom zivota zamyslam uz asi 3 roky, zatial som na nic neprisiel, iba na to, ze ak by nebolo mojej silnej viery v Boha, uz by som bol davno na druhom svete. pisete, ze zmyslom zivota je laska. Pre mna je to slovo nezname. ak ste videli serial Dexter, je to o takom typkovi, ktory nema vobec ziadne pocity, nic neciti, jedine, co ho drzi pri zivote, je jeho tuzba po krvi, a tak pracuje ako forenzny vysetrovatel na policii, je odbornik na krv, ale jeho potrebou je zabijat. vie, ze je to zle, ale je to jeho zmysel zivota, zabija iba osoby, ktore sa vdaka nejake chybe alebo vlastnej prefikanosti zostali nepotrestani.

ja som v podstate taky isty ako on, len malicky rozdiel, ze nejake zvysky pocitov este mam. napr. taky smutok, alebo sa este dokazem radovat, ak zabudnem na svoju podstatu. a este sa viem obcas pekne nas*at, ale aj to zriedkavo, lebo mi je vsetko jedno

poviem vam uz mi to pekne lezie na nervy, ked kazdy den vyjdem von a vidim ludi, ktori sa drzia za ruky, raduju sa zo zivota.... jedina chvila, ked som rad, ze nic necitim, je ked ma nejaky kamos depresiu z nestastnej lasky, tiez sa chce zabit. a ja len na neho pozeram, neviem co povedat, ako mu pomoct. jedine co viem povedat je nejaky zart, ktory mu na nalade rozhodne neprida, prave naopak. pustim si piesen, ktora ma ukludnuje, a kamos pri nej upada do este vacsej depky.

kamos sa zalubil. je cely bez seba, ak moze byt s milovanou osobou. ja len pozeram, a mozem zavidiet, lebo doteraz som nic take necitil, jedine na co myslim, si asi viete domysliet. laska je pre mna nedosiahnutelny cit, nepochopitelny.

a teraz mi povedzte co mam robit? bez zmyslu zivota, len tak nim plavem a snazim sa nesklamat ludi, ktori ma asi maju radi, aj ked aj to mi je vlastne jedno

kamosov mam malo, mozno 2, mozno ani tym nemozem verit uplne, aj ked o mne vedia vsetko. spoluziakov a ludi, s ktorymi vychadzam dobre, neratam.

a tak zacinam verit, ze moj zmysel zivota je niest svoj kriz, ktory ma kazdy den ubija, a cakam na koniec.

 

PS: ak mate pre mna niekto dobru radu, piste mi kam chcete, na hocaky kontakt, vsetko uvitam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Bud si clovek najde nejaku autoritu mimo seba (napr. Boh), ktora mu bude poskytovat zmysel zivota, alebo ju najde v sebe ... a ak patri k tym stastlivcom, u ktorých zivot nesie prisudok bez-zmyslu - moze:

 

statocne celit tomuto absurdnu do konca jeho vekov, hrdo a dostojne

rezignovat a upadnut (napr do viery)

spachat samovrazdu

alebo sa Vzburit :lol: a trosku sa povrtat v nerusenych zmysluplnych kruhoch zivota baziacich zmyselníkov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Zmyslom života može byť aj niečo na tému - nikomu neškodiť. A ešte lepším cieľom je - pomáhať iným. Nezištne. Ale je to ozaj ťažké v dnešnom svete, keď ovláda zmýšlanie najme konzum, mamon, intrikárstvo a manipulácie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Ako naivná puberťáčka som si myslela že zmyslom života je láska. Ale to som sa sekla a bolo to už veľmi dávno.

 

Teraz si už žijem "len tak". Podľa mňa je zmyslom života skúšať nové veci, spoznávať nových ľudí, nové miesta a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako naivná puberťáčka som si myslela že zmyslom života je láska. Ale to som sa sekla a bolo to už veľmi dávno.

jj, poznám... :lol:

 

teraz je zmyslom môjho života hľadanie spôsobu, ktorým sa snažím prežiť ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

nie je priveľa času rozprávať sa v práci, a už vôbec nie o veciach, ktoré sa podľa mňa nedajú odbiť dvojminútovým rozhovorom ... dnes sme sa dostali s jednou kolegyňou úplne náhodou k tomu, že vyhlásila, že zmyslom života je nájsť v sebe a pre seba živého boha, preto žijeme, preto sme tu ...

nemôže byť náhoda, že sa práve naši rodičia stretli, že práve oni boli k sebe priťahovaní nejakou silou, zamilujú sa práve tí, ktorí majú ... niečím vyšším, čo ich riadilo, aby sme tu boli práve my ...

mám ju rada, a vlastne jej veľmi rada oponujem ... naše minirozhovory sú vždy zvláštne, jednoducho skutočne nie je na viac čas, ale občas jej niečo nedá pokoj, tak sa ma spýta v jednej vete, či má k niečomu pripomienku... pretože si ja myslím, že vyššiu moc viniť z toho, že sme tu, je trochu prehnané, povedala som, že to, že sme tu, je náhoda, nijaká vyššia moc neriadi, kto sa s kým kedy má stretnúť, náhodou človek na niekoho natrafí, keby bol inde, tak náhodou natrafí na niekoho iného ...

podľa nej to celé musí mať zmysel, jednoducho to, že sme tu, nemôže byť náhodné a zmysel to má, lebo sme tu a hľadáme ... podľa mňa nemá, jednoducho sme tu, keby sa naši rodičia náhodou nestretli, tak tu nie sme, keby sme neboli, nechýbali by sme ... a aký má zmysel to, čo tu robíme ? čo robíme konkrétne my v práci, napríklad ... keď už sme tu, nejaký zmysel toho hľadáme, odkedy je človek človekom, hľadá zmysel života, a k žiadnej všeobecne platnej pravde nedospel ... koľko filozofov, toľko definícií ... koľko ľudí, toľko zmyslov života

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Aký je zmysel života? Nášho bytia? Reprodukcia? Žiaden?

Takymito otazkami som sa hodnu chvilu zaoberal. Stastny to clovek, ak nad takymito otazkami nepremyslal. Na jednej strane je nas vnutorny svet, ktory neustale ctiac-nechtiac porovnavame s vonkajsim svetom. Ak to porovnavanie presiahne urcitu mieru, zrejme sa zacneme spytovat, co ma v zivote zmysel. Tak sa mi zda, ze ak clovek dojde k takymto otazkam, nieco nie je v poriadku, je s niecim nespokojny, zaznamenal urcitu "statiku" vo svojom zivote, stereotyp, nespokojnost. Ja to vidim tak, prisiel som na tento svet, svet mi cosi ponuka a je na mne, ci to vyuzijem alebo prehlasim zivot za nezmyselny. U mna ma zmysel poznavanie. Ak clovek prestane prahnut po poznavani to je zly signal. Svet ponuka tolko veci, ze clovek by potreboval mnoho zivotov na spoznavanie. V zivote ma zmysel to, co robi potesenie, v dobrom slova zmysle. Pre mna je to poznavanie. Pre niekoho ma vyznam ucit cely zivot studentov, iny organizuje neustale diskoteky a zabava sa, iny droguje, pije, dalsi chodi do roboty, ma deti, zivi rodinu, niekto je blazon a je rad ze je blazon (znie to paradoxne, ale stretol som sa s tym). V kazdom pripade ma to pre nich vyznam, pre niekoho aj zmysel. Pri otazkach zmyslu zivota je na mieste aj otazka psychickej rovnovahy. Predsa clovek,ktory ma depresie bude zasadne inak chapat zmysel zivota a podobne aj pri fyzickych chorobach. Viete ako, mate 1000 zelani, ale ak nemate zdravie, mate len jedno. Pre mna je dolezite aj poznanie sameho seba.

Pretoze kto iny rozhoduje o zmysle/nezmysle zivota nez ty sam. cim lepsie vies, kto si a co chces, o to menej ta cokolvek vyvedie z miery, o to menej otazok zmyslu zivota...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov