Skočiť na obsah

Stavby a architektúra na Slovensku a u susedov


game

Odporúčané príspevky

aké stavebné štýly sa vám páčia? sú na Slovensku budovy, ktoré vás niečím zaujali, ktoré sa vás oslovujú ... ?

aká je vlastne architektúra na Slovensku?

sú výškové budovy, ktoré hyzdia panorámu Bratislavy, skutočne to najlepšie, čo sa s tými stavebnými parcelami dalo urobiť ? jednoducho zisky, podmazať, zarobiť, a je úplne jedno, že už nebude vidno ani hrad... smile.gif

a "podnikateľský barok" ... táto perla "architektúry" posledných 15 rokov
vežičky, výklenky, oblúky, striešky, farby, ... jedno cez druhé ... pohľad do takýchto nových štvrtí je zvyčajne dosť frustrujúci ...
/ešteže už nie sú u nás v móde záhradný trpaslíci ... smile.gif ale nahrádzajú ich vlastne kamenný levíci a gule a balustrády všetkých veľkostí a druhov .... wink.gif /


ktoré obdobie, ktorá štýly sa vám páčia ?
oslovuje vás moderný minimalizmus, betón a sklo ? farby ? v akom dome by ste vedli žiť ?

 

/ a nezostaňme len na Slovensku, iďme pozrieť aj k najbližším susedom :) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nás sa stavajú budovy takéhoto štýlu (sú to len fotomontáže, zatiaľ nie sú ešte dokončené):

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Mne sa celkom páči tá architektúra 21 storočia, ale dosť to kontrastuje so susednými domami postavených ešte za komunistov. Ale aj to sa časom zlepší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto tu hore, Axelove obrázky, je architektúra . skutočne nad tým sedeli architekti a dali do toho svoje srdce a znalosti a fantáziu ... sú to domy, ktoré pristanú tomuto storočiu, a v ktorých sa dá pohodlne bývať, a ktoré aj lahodia oku a zvyčajne pristanú aj okoliu... tieto stavby sú v poriadku.

 

/ nie sú úplne v poridku "mrakodrapy" v Bratislave ... nepristanú jej... stavby samotné sú v poriadku ... ale nie pre Bratislavu ... podľa mňa :lol: /

 

 

 

toto tu dolu je jedna ukážka tzv, podnikateľského baroka ... tieto prekvitali v 90. rokoch, a dokonca jazdievam pri ceste, kde podobnú haciendu teraz dokončujú ... je to des...

Obrázok

 

našťastie je týchto príšer stále menej ... a už ajľ udia, ktorí náhle prišli k peniazom, prenechávajú rozhodovanie o svojom luxusnom bývaní odborníkom ...

 

niekde som čítala, že ten boom vežičiek a arkierov a oblúkov a striešok bol vlastne odpoveďou na desaťročia bývania v pravouhlých panelákoch... zrejme je to tak, len problémom zostáva, že tieto novobarokové čudá zohyzdili každé jedno naše mesto či dedinu ... tento krásavec na tomto obrázku ešte patrí medzi tie triezvejšie ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam rad hlavne minimalisticky styl....

 

nemam rad rodinne domy so sikmymi strechami

 

moj vysnivany dom, je svahovy rodinny dom s plochou strechou a presklenou terasou

 

ale samozrejme ze ploche strechy su omnoho narocnejsie a vela firiem ich flaka a potom to aj tak vyzera a to sa bavime aj o velykch stavbach, povedzme niekolko obytnych domov...

 

dnes ja by som do novostavby byvat nesiel....casom sa odkryje tolko fuserina ze mi niekedy nad tym zostava az rozum stat, aj tu plati, pokial nemate s niekym nejake vztahy a kvalite sa v 90% pripadoch nemoze hovorit...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Dni architektúry otvoria najlepsie budovy

 

 

BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Uz tretí rocník Dní architektúry vo Viedni a Bratislave bude 9. a 10. júna. V Bratislave budú tvorit tazisko prehliadok najlepsie architektonické diela posledných rokov, ktoré nie sú zvycajne verejne prístupné. Okrem dominánt mesta a sportových centier sa pozornost sústredí na problematiku bývania. Bytovú výstavbu ako ústrednú tému vybrali, lebo zaznamenala v poslednom case v Bratislave velký rast a poznacila tvár mesta, ako dnes na tlacovej besede povedala organizátorka projektu Henrieta Moravcíková.

 

Medzi 13 ponúkanými stavbami budú obytné komplexy, väcsie i mensie bytové domy aj rodinné domy. Niektoré z nich sú uz obývané, iné sú este vo výstavbe. Diela predstavia sami architekti, ktorí tiez otvoria svoje ateliéry, aby rozprávali o svojej práci a architektúre vseobecne. Netradicný pohlad na slovenskú architektúru poskytne výstava fotografií rakúskej fotografky Herthy Hurnaus,ktorá bude sprístupnená v Galérii Spolku architektov Slovenska v Bratislave. V rámci projektu sa v Bratislave otvoria aj dvere architektonických institúcií, Spolku architektov Slovenska a Komory slovenských architektov, kde podujatie vyvrcholí malou slávnostou. Na prehliadky stavieb v Bratislave je potrebné nahlásit sa dopredu. Blizsie informácie sú na internetovej adrese www.archinet.sk

 

aj Apollo je celkom pekný :lol:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

na Slovensku je to s architekturou (s tou realnou s ktorou sa clovek stretava) v prdeli. Nezohladnuje zemepisne a geograficke charakteristiky. V tatrach sa stavaju vily s plochymi strechami ako na azurovom pobrezi, v mestach na jednej ulici najdeme funkcionalisticke stavby vedla gotickych, industrialne zony sa prelinaju s historickymi castami miest. Niezeby som bol architekt, ale toto naozaj bije do oci a je hanbou naroda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

tento týždeň som bola na jednom mieste, kde sa do bodky napĺňa, čo tu napísal dead, vedľa perfektej novofunkcionalistickej vily s čistými bielymi líniami a sklom jeden klenot, podľa štýlu pozostatok z deväťdesiatych rokov :

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Mám rada čisté línie a minimum ..a to všetkého,či už vo výbere domu a jeho výzoru,alebo v záhradnej architektúre...mojim snom bol dom sklo + chróm + akcent tmavé drevo,ale to môžem len snívať.

Z novodobých "hradov" sa fakt len smejem poprípade mám znechutený celý deň..

Našťastie už naozaj balustrády miznú z terás a balkónov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

práve som zachytil informáciu, že Starý most v Bratislave bude zrejme vyhlásený za kultúrnu pamiatku. zároveň sa od 1.1.2009 plánuje úplné odklonenie bežnej osobnej dopravy, Starý most bude teda prístupný len mestskej doprave, chodcom a výnimočne niektorým ďalším vozidlám (polícia, vládne vozy, zdravotníci, požiarnici).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Game,keď som uvidela toto..skoro som sa rozplakala,ako to mohol niekto dovoliť na ulici ako to prešlo kolaudáciou...ja by som im dala za to pokutu za ohrozovanie ľudského zdravého rozumu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kombinácia priveľkého ega, priveľa peňazí je strojcom metrákov cirád a zlata a hlavne tých prenádherných erbov všade pre istotu niekoľkonásobne v každom možnom prevedení, aby boli neprehliadnuteľné ... darmo ... roi

je to len niečo ... neviem na to nájsť slovenský ekvivalent, maďari na to majú skvelé slovné spojenie, niečo ako nutkavé svrbenie / okázalosť ... v tomto prípade je to viac ako chvalabohu pomaly zanikajúce podnikateľské baroko, vlastne to veľmi úspešne nahradilo trúbiace jelene a voskové kvety a drevené polienkové obrázkové suveníry z tatier :)

darmo, le roi c´est moi : ) a kráľov chvalalbohu nie až tak veľa ...

zakaždým nachádzam ďalšie zázraky, hlavne tie erby na každom kúsku voľného miesta ma fascinujú

 

erby, erby ...

 

kolaudáciou to prešlo, lebo ten dom je vlastne samotný v poriadku, či je tam futuristické vybavenie s holými stenami alebe kilometre zlatých cirád, je už trochu mimo kolaudácie ... a možno má architekt doteraz zlé sny ... ten interiérový : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

jeden zaujímavý článok, zaujímavé obsadenie, cena CE.ZA.AR. a podivnosti okolo, neviem, ale takýchto stavieb je po slovensku dosť, ani technologické riešenia nemá výnimočné, na každom novom ležatom sídlisku je minimálne jeden podobný dom ... zaváňa to trochu ... hm ?

 

Architekti ocenili kontroverzné bydlisko papalášov v Košiciach

 

ako sa vám páči ten dom ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Nechcem teraz zaviest polemiku, ci sa jedna o stavbu ciernu, ci legalnu, skor sa pozriet na to,

ake monstrum si je niekto, kto ma peniaze, kto ma vela penazi schopny dat postavit.

 

Architekt nakresli co si investor ziada. Nie jeden to sice odmietne, pretoze mu to jeho esteticke citenie, ci "stavovska cest" nedovoluje dat na papier, ale ak nie jeden, ci druhy, najde sa dalsi, ktory pre investora urobi cokolvek.

Tak je to nielen s architektami, tak je to aj so stavbarmi.

Pokial investor plati /peniaze nesmrdia/, tak sa aj na nasom malom Slovensku stavia skoro cokolvek.

post-88-0-81261100-1306335951_thumb.jpg

post-88-0-54262500-1306335957_thumb.jpg

post-88-0-08616400-1306335964_thumb.jpg

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Kto vie kto a podľa čoho schvaľuje, čo je ešte postaviť vhodné, a čo by bolo vhodnejšie aspoň trošku upraviť. Možné ale je, že stavebné povolenie je vydané na klasický projekt, ktorý zohľadňuje všetko, čo zohľadniť má, ale v priebehu výstavby si vlastník "za pochodu" upravuje všetko, na čo si len zmyslí.

... a keďže u nás nie je zvykom dať zbúrať niečo, čo už je hotové, občas sa teda "vyskytnú" úpravy domov, pri ktorých sa ostatným len oči otvárajú a obočie "vyskočí" ...

 

Ak má sused jednu "vežičku", tak ja musím mať dve.

Ak má sused dve strešné okná, ja musím mať viac.

Alebo tiež ... na svojom dome chcem mať všetko, čo som kdesi videl ... nech mi všetci závidia.

post-88-0-17960800-1311005058_thumb.jpg

post-88-0-96379200-1311005062_thumb.jpg

post-88-0-72030300-1311005068_thumb.jpg

Zdroj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je tak keď projekty vznikaju bez architektov. Projektant nema potrebne vzdelanie ani vybudovany cit pre to čo sa kam hodi. Genius loci sa vôbec nezohľaďňuje. Je to smutne, ale je to čim ďalej horšie. A uplne zverstvo je ak sa nejaka radoby moderna budova objavi niekde v historickom centre niektoreho z miest (viď napr Prešov). Toho kto to dokaže schvaliť je obesiť malo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

V posledných rokoch vikiere na rôznych objektoch "vyrástli ako huby po daždi",

čo výstavba-nadstavba-prestavba to iný vikier, ale väčšina z nich pôsobí dosť násilne …

… niekoľko na porovnanie.

 

post-88-0-82828800-1316490091.jpg

 

post-88-0-25838400-1316490097.jpg

 

post-88-0-32170800-1316490102.jpg

 

post-88-0-77487800-1316490114.jpg

 

post-88-0-95467800-1316490134.jpg

 

post-88-0-15869900-1316490146.jpg

 

post-88-0-24731600-1316490152.jpg

 

post-88-0-80390900-1316490156.jpg

 

Akoby naši predkovia boli mali oveľa väčší cit pre stavbu …

post-88-0-84226000-1316490162.jpg

 

Zdroj:

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10051/374973/Hodnotime-vikiere--ktore-sa-vam-pacia-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred dvomi rokmi sa na PF v podobnej teme spomenul aj tento architektonicky skvost. Padla tam aj otazka, co za cloveka si dokaze taketo nieco vytvorit.

Vcera bola v TV novinach aj odpoved. Majitel je uz vo vysetrovacej vazbe za dlhorocne nasilie pachane na manzelke a dcere.

http://post.sme.sk/f...64&pagenumber=2

post-48-0-81667100-1316502614_thumb.jpg

post-48-0-04173200-1316502655_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

plus ešte: len k informácii o tej pezinskej nádhere a jej majiteľovi pripojím :

 

v tejto istej téme je link s viacerými prekrásnymi obrázkami aj interiéru domu tohto kráľa nevkusu L3 - vive le roi :

 

príspevok č. 12 : http://forum.freespa...dpost__p__96297

 

kdesi sme o ňom svojho času vyhrabali, už neviem kde, kde sa priznával, že vraj majetok získal vymáhačstvom, a vydával sa za rozvedeného na ktorejsi zoznamovacej stránke ... azet, pokec, tam kdesi ... mimochodom, na jednej stene interiéru je tuším namaľovaný aj so ženou, samozrejme s paprskami slnka okolo.

 

tak. toľko k tomuto smetiu.

 

---------------

 

tie arkiere a vikiere - vážne som si myslela, že podnikateľský barok sa už vyzúril, ale kdeže ...

namiesto vežičiek a výstupkov a cimburí nastupujú vikiere ... :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

prežili sme všetko od podnikateľského baroka po zubaté mrakodrapové panorámy, desivé farby, roztodivné tvary,

povinné zabetónovanie posledných zelených námestí v cca 500 mestách, mestečkách a obciach z eurofondov, betón betón betón, päť lavičiek a štyri diery pre stromy - to je obraz našich betónových námestí, rad radom, výkvet posledných rokov.

 

medzitým pekné stavy, zaujímavé stavby, všedné stavby, samé sklo stavby, zlé stavby, nevhodne umiestnené stavby, ... logistickými plechovými obrami zastavaná každá bývalá zalesnená plocha, novými roztodivnými štvrťami zastavaný každý voľný kúsok kdekade, plastovými oknami a polystyrénom vylepšované historické stavby ... a ešte kdečo.

 

nech sa nikto nehnevá, toto je absolútne dokonalá nechutná šialenosť :

Na košickom paneláku vyrastú tri drevenice

Drevenice na paneláku. Takýto unikát by mal budúci rok vyrásť na jednej z výškových stavieb Košíc. Projekt je hotový, vhodný panelák sa hľadá, diskusia s obyvateľmi začína.

 

KOŠICE. Myšlienku pamätníka ľudovej architektúry v podobe „klasickej“ drevenice na streche „klasického“ paneláku stvoril profesionálny výtvarník Tomáš Džadoň v roku 2006.

 

V týchto dňoch sa teória začína premieňať na prax a vypracovaný už je architektonický i statický projekt. Tri reálne zrubové osemmetrové stodoly by sa mali spod Tatier do Košíc premiestniť v budúcom roku. Zatiaľ sa však nevie kde presne.

 

„Projekt samozrejme vzbudzuje veľkú zvedavosť a emócie rôzneho druhu. Myslím si však, že to môže veľmi dobre zafungovať ako akýsi vizuálny bod v rámci mesta. Bude to umelecké dielo viditeľné z rôznych pohľadov,“ naznačila Zuzana Bodnárová zo Štokovca - priestoru pre kultúru.

Čítajte viac: http://kosice.korzar...l#ixzz1scc9gjX6

áno, vzbudzuje. už len vizualizácia je desivá, keď sa ani len tá nepodarila a nevedela navnadiť ľudí čo len trošku, je to zlé. autorovi, ktorý vymýšľal 6 rokov, až vymyslel, z jeho kecov málokto verí čo len slovo. a dáme z "priestoru pre kultúru" už vôbec nie.

presťahovať drevenice spod Tatier na vrchol paneláka za peniaze daňových poplatníkov, namiesto vytvorenia malého skanzenu, parku, parčíka, kde by boli ľudia spätí s tým celým, kde by okolo chodili, vyšli do prírody, sadli na lavičku k drevenici, napríklad ... vytrepať "kváziskanzen" na panelák je mŕtvo narodený nápad. alebo prípad pre psychiatra.

že

"vizuálny bod v rámci mesta a umelecké dielo"

príšerné. alebo len mne sa to zdá príšerné ?!
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov