Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

pred 34 minútami, alamo napísal:

 

Asi tu máme nejaký problém. V čom je teda, problém podľa teba?

Vyjadrujem len svoj názor. To znamená, že sa bavím na tom, ako  kritizuješ demokratický systém s pohľadu výroby na súhlas a ruský diktátorský zámerne  ignoruješ. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 26 minútami, buky napísal:

..kritizuješ demokratický systém s pohľadu výroby na súhlas..

Tak moment.. 

To "neomarxista" Chomsky tvrdí, že je to niečo zlé a treba to zrušiť, že potom vznikne nejaká úžasná nová spravodlivejšia spoločnosť. He..

Ja som konzervatívec.

Tvrdím že je to dobré keď to funguje, aby spoločnosť vôbec mohla fungovať. 

Tvrdím že sa v tom niečo pokazilo, nefunguje to správne. A že je to prúser.

Ostatne, to že úplne každý kto chce zažiť "15 minút slávy" a zarobiť peniaze vďaka sledovanosti, keď bude zámerne ala. "influencer" roztrubovať provokatívne hovadiny. Je skutočne znepokojivé. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, alamo napísal:

Tvrdím že je to dobré keď to funguje, aby spoločnosť vôbec mohla fungovať. 

Dokonalý systém neexistuje. Ak pre teba áno, tak ktorý ? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@buky

Dokonalý systém samozrejme neexistuje, ale môžu existovať systémy ktoré fungujú lepšie alebo aj horšie. 

V USA napríklad nebolo nutné inscenovať politické monsterprocesy a úplne snahy ako "McCarthyizmus" o ne stopnúť, podľa mňa nie preto že by boli demokrati, ale pretože mali k dispozícii omnoho účinnejšie metódy "výroby súhlasu".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 31 minútami, alamo napísal:

 

, podľa mňa nie preto že by boli demokrati, 

Demokracia však hrá v spoločnosti veľkú rolu, ak nie najdôležitejšiu. Preto sa v tejto spoločnosti dokážu robiť zmeny k lepšiemu a to aj za účasti konzervatívcov. Aký má význam "výroba súhlasu" v totalitnom režime ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, buky napísal:

 Aký má význam "výroba súhlasu" v totalitnom režime ?

Nie všetko, čo sa populárne označuje ako totalitný režim, pod ten pojem patrí.

Niektoré sú autoritatívne.

Citát

https://www.lidovky.cz/ceska-pozice/totalitarismy-komunismu-nacismu-a-islamismu-lidstvo-nespasily.A200220_140447_pozice-tema_lube

První rozdíl spočívá v tom, že autoritativní režim si nárokuje monopol na politickou moc, který nesmí nikdo zpochybnit. Ostatní aspekty života společnosti – ekonomiku, náboženství, kulturu, občanskou společnost – však nechává bez kontroly, pokud se nezpolitizují. Totalitní režim usiluje o kontrolu, ovládání a řízení celé společnosti, všech jejích aspektů, nejen politiky, ale i ekonomiky, kultury či náboženství, usiluje o totální moc. Zpolitizované je i zcela nepolitické, například věda, sport nebo zahradničení.

Agresivita

Druhým rozdílem je, že autoritativní režim vyžaduje nebýt v aktivní opozici vůči němu a nezpochybňovat jeho monopol na politickou moc. Ty, kdo jsou v aktivní opozici a zpochybňují jeho mocenský monopol, může zavřít, mučit a popravit. Pokud to nečiní, nevšímá si jich a mohou žít podle svých představ.

Totalitnímu režimu nebýt v opozici nestačí, vyžaduje souhlas s ním. A v případě odmítnutí nastává represe. Režim chce veřejnou proklamaci své obliby. Proto pochodňové pochody v Norimberku, spartakiády, první máje či povinná účast ve volbách „jednotné kandidátky Národní fronty“. Autoritativní režim chce omezit veřejné chování, totalitní je zákeřnější, nárokuje si srdce a duši lidí.

Třetí rozdíl spočívá v tom, že autoritativní režim (diktátor nebo vojenská junta) může i nemusí být agresivní, záleží na jeho rozmaru či rozhodnutí. Totalitní režimy však v důsledku své ideologie, která svět pojímá konfliktně, vždy byly agresivní – měly sklon expandovat do zahraničí buď vojensky, nebo „exportem revoluce“, podporou revolučních hnutí své ideologie.

A v autoritatívnych režimoch, na určitej miere "ľudovej" verejnej podpory, preto sa nemôžu spoliehať iba na teror, ale musia používať "výrobu súhlasu".

Napríklad Orbán v Maďarsku. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@buky

A to som kedy napísal? 

Tvrdím že 80% ľudí v demokratickej spoločnosti, má obvykle politiku prakticky "na háku" a spokojný sú vtedy keď ich vôbec nemusí zaujímať.

Čo to má spoločné s nějakým podriaďovaním sa?

A aspoň časť z nich sa jej začne venovať iba vtedy, keď ich niečo naštve, a vo výsledku sú z politiky akurát otrávený. Následne tá politická "akcia" obvykle vypadá, ako vypadá.

Snažiť sa "aktivizovať davy", tak že ich niekto naštartuje polarizujúcou propagandou je podľa všetkého kontraproduktívne a toxické. Ten kto to robí akurát potom vypadá, ako poriadny kus vola. 

Citát

https://www.lidovky.cz/nazory/cnn-televize-usa-trump-amerika-sledovanost-skandal.A220209_094604_ln_nazory_rkj

Dnes již legendární je například vystoupení reportéra před hořící budovou během protestů radikální organizace Black Lives Matter, v němž jsou nepokoje hodnoceny jako „ohnivé, ale vesměs pokojné“. Do dějin se zapsal také výrok předního komentátora Chrise Cuoma – bratra guvernéra Andrewa – „ukažte mi, kde je psáno, že demonstranti musí být mírumilovní“. Takové místo ale existuje – říká se mu americká Ústava.

 

Citát

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/glosa-prevazne-pokojne-protesty-hlasi-cnn.A200828_205725_p_zahranici_wag

Plamenné, avšak převážně pokojné protesty po policejní střelbě,“ hlásá obrazovka CNN bezprostředně po záběru reportéra na pozadí hořících obchodů v Kenoshe. Pozoruhodné, co všechno se levici vejde do slova pokojné. Její slovník zřejmě jiné než pokojné protesty nezná, i kdyby při nich shořela třeba půlka města.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, alamo napísal:

 

Tvrdím že 80% ľudí v demokratickej spoločnosti, má obvykle politiku prakticky "na háku" a spokojný sú vtedy keď ich vôbec nemusí zaujímať.

Môžem súhlasiť. Ale to čo robí občanov spokojným je predsa  životná úroveň. Nechcel by som zažiť aby Slovensko žilo  pod politickou diktatúrou RF. Ja volím druhú možnosť, EU. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, buky napísal:

.. kritizuješ demokratický systém s pohľadu výroby na súhlas a ruský diktátorský zámerne  ignoruješ. 

To preto lebo to čo robí diktátorský režim, ktorý je akože náš priateľ a spojenec, považujem za pre nás omnoho nebezpečnejšie. 

Citát

https://arstechnica.com/tech-policy/2023/01/wikipedia-admin-jailed-for-32-years-after-alleged-saudi-spy-infiltration/

Správca Wikipédie bol uväznený na 32 rokov po údajnej saudskej špionážnej infiltrácii

Alebo čo bez rozhodnutia súdu, len tak "lebo môže" urobí nejaká "naša" korporácia, považujem za omnoho nebezpečnejšie pre nás.

Citát

https://wattsupwiththat.com/2023/01/07/youtube-bans-heartland-institutes-channel-just-before-live-stream-with-climate-scientist-judith-curry/

YouTube zakázal kanál Heartland Institute tesne pred priamym prenosom s klimatickou vedkyňou Judith Curryovou

Alebo to čo nejaká veľká korporácia pokazí.

Citát

https://arstechnica.com/information-technology/2023/01/what-twitters-200-million-email-leak-really-means/

Čo skutočne znamená únik 200 miliónov e-mailov na Twitteri

Odhalenie e-mailových adries vystavuje pseudonymných používateľov sociálnej siete riziku.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, alamo napísal:

To preto lebo to čo robí diktátorský režim, ktorý je akože náš priateľ a spojenec, považujem za pre nás omnoho nebezpečnejšie. 

 

Súhlasím a beriem na vedomie. No a že  aj v domokratickom systéme to nie je dokonalé niet pochýb, ale je tu priestor na zlepšenie aj v trestnoprávnom. Na Slovensku je to téma č.1 aby platil zákon pre každého. Pokiaľ sa tak nestane, tak amen a zbohom spravedlnosť ! (asi aj zbohom výroby  na súhlas)

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže keď mám pravdu povedať, občas mám podozrenie že za ten súčasný chaos, zmätok a paniku, nemôže iba nástup nových technológií ktoré sa ešte len učíme používať. Ale aj nástup novej generácie manažérov, do riadiacich funkcií. "Úžasne nadaných ľudí" ukurát namiesto toho aby študovali ako sa robí napríklad žurnalistika "študovali politický aktivizmus". Následne nevedia poriadne robiť ani spravodajstvo. A skutočne sami o sebe tvrdia že robia akési "mienkotvorectvo". A keďže robia akési "mienkotvorectvo", následne nevedia robiť ani politiku.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 17 hodinami, alamo napísal:

To preto lebo to čo robí diktátorský režim, ktorý je akože náš priateľ a spojenec, považujem za pre nás omnoho nebezpečnejšie.

Teraz som ťa nepochopil, aký diktátorský režim máš na mysli?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Diktátorských režimov je vo svete dosť. Z morálneho hľadiska by mala západná civilizácia odsúdiť takéto režimy a izolovať sa od nich, ale realita je samozrejme iná. Komunistická Čína je tiež diktátorský režim, kde vedúcu úlohu má komunistická strana. Napriek tomu je západ doslova odkázaný na import produktov Číny. Ekonómovia takúto politiku obhajujú, ako výhody globálneho obchodu. V podstate je to nemorálne, ale tento schizofrenický postoj západu je dnes už nevyhnutnosť. Závislosť západu na tovare vyrobenom v Číne je dnes už taká, že bez nej by západ skolaboval. Ale to platí to aj recipročne, bez svetového trhu by skolabovala Čína a tak tu panuje určitá rovnováha.

Podobná závislosť EU od surovín, ropy a plynu bola donedávna aj na Rusku. Ak by Putin nezačal inváziu na Ukrajinu, nič by sa v politike EU a západu nezmenilo. To, že Rusko, alebo Saudská Arábia sú diktátorské režimy, automaticky nevyvola sankcie. Lenže Putin prekročil rubikon, porušil všetky dohody, napadol suverénnu krajinu s cieľom anektovať jej územie. Anexia Krymu v 2014 mu na západe politicky "prešla" a tak dostal chuť pokračovať v anexii Ukrajiny. Považoval západ za tak morálne "zhnitý", že nebude schopný reagovať. Invázia na Ukrajinu bola už ale hrozba pre celý svet a hlavne pre bývalé satelity ZSSR. To sa nedá porovnávať s diktátorskými ambíciami Číny, alebo Saudskej Arábie. Nechápem, prečo ťa znepokojuje diktátorský režim Saudskej Arábie viac, ako ten Putinov? Mňa viac znepokojuje to, že na Slovensku je dostatočný voličský potenciál, ktorý by chcel Slovensko izolovať od EU a NATO, čim by sme sa automaticky zaradili do sféry záujmov Ruska. Žiadne medzinárodné politické "vákuum" totiž pre malé Slovensko neexistuje.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Tono

Nuž aj preto, že od roku 2015 Saudská arábia vedie vojnu na území cudzieho štátu menom Jemen.

Pričom od roku 2016 - do roku 2018 tam umelo okrem iných obetí.. aj 85 000 detí.. od hladu..

OSN odhaduje, že vojna spôsobila k decembru 2020 odhadom 130 000 úmrtí z nepriamych príčin, medzi ktoré patrí nedostatok potravín, zdravotníckych služieb a infraštruktúry.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Famine_in_Yemen_(2016–present)

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z oportunistického uhla pohľadu stále nechápem, prečo vidíš v Saudskej arábii väčšiu hrozbu pre Slovensko, ako hrozbu zo strany Ruska?  Obhájcovia Putina často argumentujú "ačohentizmom". A čo robili Američania vo Vietname, v Srbsku, s pôvodnými obyvateľmi Ameriky... Ja nie som obhajcom morálky západu, ale prežil som 35 rokov v komunistickej totalite, kde sme cez ostnatý drôt pozerali na západ, ako na slobodný svet. Chceš radšej žiť v totalite, aká dnes panuje v Rusku? Verím, že nie, ale o čo ti potom ide? Západ je podľa teba zrejme nemorálny, zhnitý, ale akú alternatívu ponúkaš ty? Zosmiešňoval si ma, že tu moralizujem, že sa staviam do pozície morálneho etalónu. Ale teraz si to ty, kto by chcel celý svet moralizovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, Tono napísal:

.. stále nechápem, prečo vidíš v Saudskej arábii väčšiu hrozbu ..

Pretože Saudská arábia v financuje mešity, pri každej je aj madresa. A v nich učitelia vysvetľujú žiakom aký je kresťanský západ nemorálny, prehnitý a skazený. A tou najskazenejšou vecou na západe, je vraj demokracia. A že to všetko treba zničiť. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 41 minútami, alamo napísal:

Pretože Saudská arábia v financuje mešity, pri každej je aj madresa. 

V tomto ohľade sa možno zhodneme. Demokracia je založená na vôli občanov. Ak voliči na západe akceptujú, že na ich území nejaká menšina slobodne prehlasuje, že "kresťanský západ je nemorálny, prehnitý a skazený", potom sa to zdá, ako chyba demokracie. Ale demokracia má výhodu v tom, že v slobodných voľbách existuje vždy možnosť zmeny.

Pluralita názorov vo väčšine spoločnosti je priamo úmerná s ekonomickou prosperitou a ekonomická prosperita je priamo úmerná s pluralitou. Preto je rozhodujúce, či si západ aj naďalej udrží slobodu. Ak nie, potom aj tu skončí prosperita. To by si mali uvedomiť aj mnohí ľavicoví politici a intelektuáli, ktorí si myslia, že na dosiahnutie "ušľachtilých cieľov" je možné obmedzovať slobodu.          

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je lahke,   exoti ako alamo sa boja SA,  ja sa bojim ruskej agresie.   A pokial su to exoti, tak to nevadi,  ked prestanu byt exoti a stanu sa vacsinou, tak prerusime vztahy s SA a pozveme rusov. 

Bohuzial v demokracii je to tak,  ked je vacsina blaznov, tak to ide do pruseru.  Nemci si demokraticky zvolili Hitlera, cechoslovaci Gottwalda.  A potom uz ziadne starosti s volbami nemali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tono napísal:

To by si mali uvedomiť aj mnohí ľavicoví politici a intelektuáli, ktorí si myslia, že na dosiahnutie "ušľachtilých cieľov" je možné obmedzovať slobodu.          

Nie som si celkom istý, či som ťa pochopil správne, tak sa opýtam. 

Má to znamenať že si vyslovene proti návrhom, na zavedenie nejakej "regulácie internetového obsahu"?

Musím podotknúť že množstvo takýchto nápadov, skutočne vyprodukujú práve "ľavicoví politici a intelektuáli".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, Tono napísal:

Ak voliči na západe akceptujú, že na ich území nejaká menšina slobodne prehlasuje, že "kresťanský západ je nemorálny, prehnitý a skazený", potom sa to zdá, ako chyba demokracie

Dovolim si nesuhlasit,   v tomto pripade ide o vlastnost liberalnej demokracie, kde su zakonom chranene prava mensin.  Vratane kaviarenskych komunistov, alama a aj moslimov.  A v podstate vsetci hovoria to iste.   Ak chapes demokraciu ako diktaturu vacsiny, tak to vedie ku katastrofe.  Aj keby volici chceli zakazat mesity, tak by to sudy nemali dovolit.
A problem teda nie je co hovoria ale problem nastane ak to vedie k nasiliu.  Co znamena nie zakazovat madrasy ale sledovat ich a odchytavat teroristov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 hodinami, Tono napísal:

 Západ je podľa teba zrejme nemorálny, zhnitý, ale akú alternatívu ponúkaš ty? 

pred 2 hodinami, tyso napísal:

 Vratane kaviarenskych komunistov, alama a aj moslimov. A v podstate vsetci hovoria to iste. 

 

Ja sa domnievam, že sme "my západ" aj Slovensko, v určitej "kríze".

(kríza - napr. rozhodujúci obrat, prelom, moment zreteľnej nerovnováhy, keď nejaká premena speje k rozhodnutiu, nie je však ešte rozhodnutá)

@Tono @tyso

Chcete snáď tvrdiť, že všetko je u nás v poriadku a úplne normálne? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, iste ze nie je u nas vsetko v poriadku.  Ale z mojho pohladu si ty na tej strane rieseni, ktore povazujem za rovnako skodlive ako moslimske napady. Krestansky fundamentalizmus sa mi nezda lepsi ani vlada jakobinov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov