Skočiť na obsah

Morálka


alamo

Odporúčané príspevky

Ako začať? 

Tak napríklad..

Citát

https://www.aktuality.sk/clanok/126809/komentar-radicova-balaz-a-hitler/

Radičovej výrok o tom, že čo sa považuje za morálne a nemorálne je čisto vecou spoločenskej dohody, je akoby vystrihnutý z učebnice morálneho relativizmu. Čím viac prezidentská kandidátka SDKÚ-DS odhaľuje svoj spôsob myslenia, tým viac údesu vyvoláva.

Pani Radičová toho o morálke nehovorí veľa..

Ale keď spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.. Dopustila sa vydierania..

A snaha vydierať.. Nie je to náhodou, tiež sám o sebe aj na základe "spoločenskej dohody" morálny poklesok?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v politike urcite nevladne akesi moralne svedomie.....ved podobne sa spravaju politici v celom svete a ziarivym vzorom je EU a jej clenske satelity....staci si vziat ako ukazku konanie politikov v dnesnej situacii....nemas-nedostanes;....samozrejme vsetko je to "dobrovolne".....

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, o com my byt tato tema?

o tom, co je moralka?

Citát

Morálka (z lat. mos = vôľa, predpisy, mravy) je sústava regulátorov správania človeka (hodnôt, noriem, cieľov, ideí a podobne) vo všetkých sférach jeho spoločenského života, ktorých účinnosť sa opiera o moc verejnej mienky.

Morálka je súbor uznávaných mravných noriem vyplývajúcich z určitého chápania mravných hodnôt, ich povahy a hierarchie. V podstate, bez ohľadu na filozofické prúdy, môžeme charakterizovať morálku ako spoločenský jav, presnejšie ako oblasť ľudskej skutočnosti vymedzenú protikladnosťou dobra a zla a s nimi spojenými normami správania sa človeka v obklopujúcom ho svete, v spoločnosti, vo vzťahu k iným ľuďom či k sebe. Interpretácia historického objavenia sa morálky v ľudskom žití sa však už stretá s filozofiou.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Morálka_(súhrn_hodnôt)


alebo o spojenom hlasovani, ktore bolo podla teba vydieranim a preto bolo podla teba nemoralne? 

Bude to tu dost misung :smile:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,   no skus rozviest preco je spojene hlasovanie nemoralne :),   vies nie vsetko co sa ti nepaci je nemoralne.   To je pohlad informatora, tak k nemu nesklzni. 

Alebo skus najst kde je tam hrozba nasilia, tazkej ujmy.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@dead

Morálka predsa nie je niečo, čo existuje vo vesmíre samo o sebe, v mineráloch by sme ju asi hľadali márne.

Vždy nakoniec, sa vo vzťahu k nej posudzujú konkrétne rozhodnutia a činy konkrétnych ľudí.

Takže prečo neriešiť, rovno nejaký konkrétny príklad?

Ale ak si myslíš, že pre pochopenie toho čo to tá morálka "má byť“, stačí prečítať si nejaké heslo v encyklopédii, tak prosím. Aj to je nejaký (tvoj osobný postoj? podľa mňa dosť exotický..) k tomu, čo to “má byť" tá morálka.

@tyso

Podľa môjho názoru, bolo spojené hlasovanie o eurovale a dôvere sprostým pokusom o vydieranie koaličného partnera. Pokúšať sa vydierať (kohokoľvek, akokoľvek) je podľa môjho názoru, morálne pochybné.

Preto sa pani Radičová dopustila morálne pochybného konania, s ktorého na koniec ani nič dobré nevzišlo, pavalilo to vládu atď.

A ako to vidíš ty tyso?

Podľa teba to bolo celkom normálny postup, ktorý by si sa ty osobne nezdráhal použiť? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

potom ale pokus odmietnut euroval bolo rovnake vydieranie :)  A je to historia ale pre opakovanie, ostatne strany trvali na schvaleni a SAS to odmietala.  Ak sa neda spravit dohoda, tak vysledok je koniec vlady.   A vysledok bol pad vlady a schvalenie eurovalu,   cize sulikov postup bol hlupy a viedol k dvom ficovym vladam. 

A este si nikdy nepovedal nikomu co je tvoja hranica za ktoru nepojdes ?  Je to posledna karta pri vyjednavani ale  v com vidis moralny problem netusim.   Alebo mas pocit ze jedine spravne je podriadit sa kazdemu natlaku ?  To je ale nieco celkom opacne ako moralka, tomu sa hovori nemoralnost. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Už zase si nedal priamu odpoveď na položenú otázku. A začal si mlieť o niečom inom.

Stáva sa ti to často, obávam sa že to "čosi nepríjemné" naznačuje o tvojej vlastnej morálke. 

(Možno to znamená že už len diskutovať o morálke je nebezpečné? Niekedy aj nepríjemne veľa, toho sám o sebe človek pri tom vyzradí?) 

Nevadí.

Aj tie ďalšie problémy ktoré si načrtol, sú však veľmi zaujímavé. Popremýšľam nad nimi a predstavím k nim svoje stanovisko.

@dead

Napríklad pani Radičová tvrdí, že morálka je iba akási “vec spoločenskej dohody". Takže ak sa nejaká spoločnosť konsenzuálne dohodne, že tá "jej" morálka "by mala byť"  založená na osvedčených zvyklostiach, inak povedané tradíciách.

Tak ja tam nijaké zamieňanie nevidím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, tyso napísal:

........... vies nie vsetko co sa ti nepaci je nemoralne.   To je pohlad informatora, tak k nemu nesklzni. 

a to som ja kde tvrdil. ze co sa mne nepaci je nemoralne....ale, co uz normalny clovek moze ocakavat od idiota, ako ty... :((((

pred 48 minútami, tyso napísal:

potom ale pokus odmietnut euroval bolo rovnake vydieranie :)  A je to historia ale pre opakovanie, ostatne strany trvali na schvaleni a SAS to odmietala.  Ak sa neda spravit dohoda, tak vysledok je koniec vlady.   A vysledok bol pad vlady a schvalenie eurovalu,   cize sulikov postup bol hlupy a viedol k dvom ficovym vladam. 

neporovnavaj politicke ciny k nejakej moralnej norme.....politika je o zaujmoch a kompromisoch k ich naplneniu..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,   netusim co naznacujes,  ale  tu neslo o moralku.   Ok, nerozumies preco  sulikov napad bol hlupy a skodlivy,  ale  snad chapes ze boli protichodne nazory,

A  to ze mam svoje hranice ?   To je podla teba nemoralne ?    Co si sa s konom zrazil ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 minútami, alamo napísal:

Napríklad pani Radičová tvrdí, že morálka je iba akási “vec spoločenskej dohody". Takže ak sa nejaká spoločnosť konsenzuálne dohodne, že tá "jej" morálka "by mala byť"  založená na osvedčených zvyklostiach, inak povedané tradíciách.

Ano, moralka je vecou spolocenskej dohody a keby sa spolocnost dohodla, ze by mala byt zalozena na tradiciach, zrejme by na nich zalozena bola. Lenze takto jednoducho to nefunguje, lebo spolocnost sa len tak nedohodne. Z jednej strany ma spolocnost svoju zotrvacnost (mozeme to nazvat tradiciami) a z druhej strany prichadzaju nove myslienky, ktore tradicie vytlacaju. Z toho vznika celkom prirodzeny konflikt a casom konsenzus, ktory vsak spolocnost zase uplne prirodzene nie je schopna prijat v celej jeho sirke.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, alamo napísal:

@dead

Morálka predsa nie je niečo, čo existuje vo vesmíre samo o sebe, v mineráloch by sme ju asi hľadali márne.

 

Prečítal som si definíciu morálky na Wikipédii, kde sa píše, že morálka je:

„súhrn hodnôt, noriem, cieľov a ideí, ktoré triedia konania a predpisy podľa dobra a zla“.

V prírodných vedách by takáto definícia vyžadovala, aby existovala definícia dobra a zla. Tak som si na Wikipédii našiel definíciu dobra a zla, kde sa piše:

„Dobro je základná morálna hodnota, protiklad zla...“

Definícia morálky sa odvoláva na definíciu dobra a zla a definícia dobra a zla sa odvoláva na definíciu morálky. Filozofom a ľuďom s humanitným vzdelaním takto definovať pojmy zrejme nerobí problém. V prírodných vedách sa takáto definícia nazýva rekurzia. Wikipédia:

„Rekurzia je definícia funkcie alebo metódy pomocou samej seba. 

Nechajme teda bokom filozofické definície morálky, ktoré sú zrozumiteľné len pre úzko špecializovanú skupinu odborníkov s humanitným akademickým vzdelaním. Pre bežného smrteľníka s priemerným IQ ako som ja, sú pre vytváranie morálnych hodnôt dôležité morálne vzory.

Dnes som sa dočítal: https://domov.sme.sk/c/22626514/exprezident-gasparovic-ma-osemdesiat-caputova-mu-poslala-blahoprajny-list.html že naša pani prezidentka, z príležitosti jubilea 80 rokov zablahoželala bývalému dvojnásobnému prezidentovi, pánovi Gašparovičovi:

"V blahoprajnom liste pri príležitosti významného životného jubilea prezidentka ocenila kroky, ktoré prezident Gašparovič, často v neľahkých situáciách, urobil v prospech Slovenska a jeho občanov,"

K blahoprianiu sa pridal aj bývalí dvojnásobný premiér Robert Fico:

"Vážený pán prezident, v srdciach Sloveniek a Slovákov ostávate národnou a sociálnou autoritou. Želám Vám aktívny zaslúžený oddych, potrebné zdravie a teším sa na každé stretnutie s Vami, ktoré ma vždy obohatilo,"

Toto sú príklady morálnych hodnôt, ktoré majú pre mňa omnoho významnejšiu hodnotu, ako definície morálky nejakých filozofov, a intelektuálov. Pridávam sa k blahoželaniu pani prezidentky a pána Fica a prajem zakladateľom tohto štátu, pánovi Gašparovičovi a pánovi Mečiarovi veľa zdravia a dlhý vek v zaslúženom odpočinku. A nech toto ich morálne posolstvo, ako štafetu, preberú aj budúci politici, na našom krásnom Slovensku.

V každom národe nastanú okamžiky krízy, keď sa zdá, že morálka je potlačená na úkor osobných záujmov, zisku. Bohužiaľ, toho svedkami sme aj dnes. No nestrácajme optimizmus a verme, že kontinuita morálky, ktorej základné kamene nám tu zanechali otcovia národa, ako páni Mečiar a Gašparovič, nebude prerušená.       

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 35 minútami, dead napísal:

Ano, moralka je vecou spolocenskej dohody a keby sa spolocnost dohodla, ze by mala byt zalozena na tradiciach, zrejme by na nich zalozena bola. Lenze takto jednoducho to nefunguje, lebo spolocnost sa len tak nedohodne. Z jednej strany ma spolocnost svoju zotrvacnost (mozeme to nazvat tradiciami) a z druhej strany prichadzaju nove myslienky, ktore tradicie vytlacaju. Z toho vznika celkom prirodzeny konflikt a casom konsenzus, ktory vsak spolocnost zase uplne prirodzene nie je schopna prijat v celej jeho sirke.

takze Radicova klamala, ked verejne deklarovala, ze moralne je to, na com sa spolocnost dohodne, kedze takato vseobecna dohoda je nemozna....ci nie?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je celkom prirodzené, že pani Radičová dnes ospravedlňuje svoj podiel na páde vlády morálnymi atribútmi. Ona však mandát občanov, ktoré získala na základe volieb, ponúkla v hlasovaní o dôvere vlády. Politické následky jej konania boli vláda Fica, počas dvoch volebných období. Čo iné jej dnes na obhajobu tohoto konania zostáva? Lenže ona vtedy rozhodovala o hlasoch voličov, ktorí jej dali dôveru. Nemala preto právo rozhodovať v záujme vlastnej morálky. Politici by mali slúžiť občanom a nie prezentovať seba. O tom politika nie je. Bohužiaľ ona to dodnes nepochopila    

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale to jej vyhlasenie o moralnosti toho, na com sa spolocnost dohodne, nema nic spolocne s tym eurovalom....ja som vtedy zdielel nazor Sulika aj ked s padom vlady som nesuhlasil....ona to tvrdila v inej teme...myslim, ze to malo nieco spolocneho s potratmi alebo manzelstvom cico....mala vtedy aj nejake posedenie na tuto temu s vtedajsim predsedom konferencie biskupov slovenska v BB...vtedajsi tamojsi biskup vtedy predsedal KBS....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 19 minútami, informator napísal:

ale to jej vyhlasenie o moralnosti 

V rozhovoroch v médiách sa dnes pani Radičová inscenuje do pozície morálneho mentora. A hlasovanie o Eurovale malo v zásade morálne aspekty, v podobe "solidarity" s Gréckom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 30 minútami, Tono napísal:

V rozhovoroch v médiách sa dnes pani Radičová inscenuje do pozície morálneho mentora. A hlasovanie o Eurovale malo v zásade morálne aspekty, v podobe "solidarity" s Gréckom.

dnes sa moze radicova pasovat do kabatu moralnosti, ale to iba svedci o jej chapani moralky, teda chapani moralky, ako politik pomaha politikovi zo solidarity aj ked ten odkazany politik spachal nejaku ohavnost...dokazala,, ze v politike neplatia ziadne moralne zasady, ale iba zaujmy a kompromisy su cestou k ich naplneniu, ako som bol uz napisal niekde hore vyssie...co je solidarne na tom, ze z dani obcanov sa ide splacat dlh, ktory podvodom vygeneroval nejaky zvrhli spravca (spravcovia) veci verejnych a ten pachatel (pachatelia) nenesie (nenesu) za to ziadnu trestnopravnu zodpovednost....s pohladu politikov to je moralnost, ale s pohladu obcana je to vrcholne nemoralne....

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, tyso napísal:

potom ale pokus odmietnut euroval bolo rovnake vydieranie :)  A je to historia ale pre opakovanie, ostatne strany trvali na schvaleni a SAS to odmietala.  Ak sa neda spravit dohoda, tak vysledok je koniec vlady.   A vysledok bol pad vlady a schvalenie eurovalu,   cize sulikov postup bol hlupy a viedol k dvom ficovym vladam. 

A este si nikdy nepovedal nikomu co je tvoja hranica za ktoru nepojdes ?  Je to posledna karta pri vyjednavani ale  v com vidis moralny problem netusim.   Alebo mas pocit ze jedine spravne je podriadit sa kazdemu natlaku ?  To je ale nieco celkom opacne ako moralka, tomu sa hovori nemoralnost. 

Ja to vidím takto.

Vydieranie a korupcia sú si veľmi podobné, občas sú to vyslovene spojité nádoby. Ten kto úplatok požaduje je v podstate vydierač, ten kto ho dá je vydieraný. Pri korupcii sa trestného činu nedopúšťa iba skorumpovaný úradník, ale aj ten kto sa pokúša korumpovať a ponúka úplatky, je zločinec úplatkár. 

Aj ten kto pristúpi na to, že sa nechá vydierať, dopustí sa morálneho poklesku. 

Keby Sulík v tom hlasovaní schválil euroval, nezachránil by ani seba ani vládu.

Život je permanentná kríza, jedna kríza sa skončí, iná príde. Domnievam sa že ak nie na eurovale,  Radičovej vláda by vybuchla ešte hnusnejším spôsobom pri utečeneckej kríze, ak nie rovno na kauze Gorila.

Keby Sulík podľahol tomu nátlaku, prejavil by sa ako vydierateľný jedinec s pochybnou morálkou. A navyše by schválil euroval, niečo čo väčšina jeho voličov odmietala.

Čo myslíš, čo by na to povedali jeho voliči? 

Sulík sa zachoval správne, nepodľahol Radičovej nátlaku. 

Jeho voliči to ocenili, SaS je dodnes v parlamente a Sulík dodnes aktívne "múti" politické vody. To s SDKÚ je mŕtva strana, a expremiérka Radičová akurát s času načas v telke vedie zapšklé reči o morálke, keď si na ňu občas slniečkársky novinári spomenú a pozvú ju tam. Hmm.. Ani oni ju do telky, radšej príliš často nepozývaju.. 

Žijeme v demokracii, v ktorej o tom čo je správne a čo nie, rozhodujú vždy nakoniec voliči pri volebnej urne. Voliči rozhodli. 

Hlas ľudu, hlas Boží. 

:kvetinka:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 hodinami, dead napísal:

Ano, moralka je vecou spolocenskej dohody..

Obávam sa že je to omyl.. 

Podľa môjho názoru správnejšie je to takto: Morálka "mala by byť" vecou spoločenskej dohody.

Mýli sa nielen Radičová, ale aj autor toho článku. 

Ja totiž v tomto radšej sa prikloním k Humeho názorom. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Is–ought_problem

Morálka vždy býva nejaký vybájený ideál, ktorý by sa mal človek snažiť dosiahnuť. K ideálom a ich naplneniu sa možno približovať, alebo sa od nich vzďaľovať, ale v úplnosti sú nedosiahnuteľné. Ideály doslova "nie sú s tohto sveta". A je jedno či sa na to človek pozerá ako Radičová "vymýšľajú si ich ľudia",  alebo ako Biskup Baláž tvrdiaci že "pochádzajú od Boha".

Ideály a teda aj morálka, sú vždy "ought", niečo "čo by malo byť".

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,  ked obratis role, tak dostanes  to iste

Keby Radicova podľahla tomu nátlaku, prejavila by sa ako vydierateľný jedinec s pochybnou morálkou. A navyše by zrejme sposobila ekonomicku krizu v Eu ,  čo väčšina jeho voličov odmietala.

Čo myslíš, čo by na to povedali jej voliči? 

Radicova sa zachovala spravne,   aj za cenu vlastnej obete dosiahla  co povazovala za spravne. 

 

To je tak ked vlastne nazory povysis na moralku,  vysledok je nezmysel.    Toto bolo  normalne ludske jednanie  a skoncilo zle,  ale tvrdnenie ze ked s niekym jednas tak nesmies ustupit je jednoducho kravina,   cela politika je o hladani dohody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Citát

alamo,  ked obratis role, tak dostanes  to iste

Nie nie.. 

Ja zas tak dobrý veštec ako ty, nie som.

V prípade odmietnutia eurovalu?

Najpravdepodobnejšie asi je, že by najskôr došlo k obrovskému nátlaku zo strany EU, aby sa hlasovanie zopakovalo znovu a so "správnym výsledkom". (už sme to videli inde..)

Ďalej si alternatívne dianie odhadovať netrúfam. 

...

Ďalšie tvoje výlevy o "vznešenej obeti" ktorú spáchala Radičová :hehe:

..sú ale fakt veľmi zábavné.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,   teraz nejde o hodnotenie co by to znamenalo,   ja ukazujem ze obe strany mali svoje predstavy.  Ty si rad za kazdy problem pre EU,   ja som proti.   Ok,  ale na vlade sa neda spravit oboje a ty  odmietas vidiet ze  druha strana ma svoj opravneny nazor.     A diskusia, kde veris  ze tvoj nazor je podlozeny moralkou, bohom a je tak nadradeny tomu druhemu, to je cesta k nedohode.  Nemozes sa predsa dohodnut s neveriacim, falosnikom  atd.  

To je prvy krok ku kompromisu, dohode.  Uznat ze aj ten druhy nazor ma pravo na existenciu.     Ak lubovolny spor vyzenies do extremu,  tak to konci zle.  Rozvodom, bitkou, padom vlady :)

A len pre tvoje chapanie,   na rozdiel od teba vidim veci komplexnejsie,    neslo teda o vylev o obeti,   len som zobral tvoje tvrdenie a zamenil osoby.   Chcel som ti ukazat ze tvoje vylevy su nezmyselne,  ak sa daju pouzit na obe strany,  tak nejde o argumenty ale o vyjdrenie sympatii na zaklade TVOJEJ volby,  nie na zaklade argumentov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

pred 4 hodinami, tyso napísal:

 A diskusia, kde veris  ze tvoj nazor je podlozeny moralkou, bohom a je tak nadradeny tomu druhemu, to je cesta k nedohode. 

Dovoľujem si tvrdiť že moje názory sú podložené a zdôvodnené logikou.

Tie tvoje sú podložené čím? 

Dokázal by sa dohodnúť aj s Hitlerom?  A na čom?

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslis nazor  ze sulikove vydieranie je ukazka zasadoveho postoja ?  A ze radicovej ultimatum je ukazka moralneho zlyhania ?  :)  A co take si oni alamo predstavuju pod slovom logika ?

 

A k Hitlerovi,  su aj tazke vyjednavania.  Ale je to dobry priklad,  spoliehat sa na gentlamanske dohody s niekym kto nie je gentleman je chyba.  Ale to nie je nic nove uz stovky rokov,  dohody musia mat aj vykonnu zlozku,  napriklad dnes by mnichovska dohoda obsahovala vyslanie jednotiek na vytvorene neutralne uzemie,  inspekcny dohlad nad sudetami a pod.  A pripravene sankcie za porusovanie, ktore by boli realne bolestive.  Dokazes sa dohodnut s kazdym ak existuje paka,  nieco co chces ty a nieco co chce on.   Ak ju nedokazes najst, kedze ten druhy chce len tvoju smrt tak treba ist do vojny.

Je toto Matovicov pripad ?  Ide  o diabolske zlo, ktore treba znicit ?   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov