Skočiť na obsah

Neekonomické zbytočnosti


alamo

Odporúčané príspevky

Koronakríza mi pripomenula jeden zaujímavý problém s "teórie".

Síce to tvrdenie politikov "keď obmedzíme kiná, divadlá, šport atď. tak predsa neobmedzíme ekonomiku ako takú, je to iba zábava, továrne pôjdu ďalej.."

Tak nejak už v "starom Ríme" cisár s času na čas, obmedzil a zakazoval nakupovanie a predaj "zbytočného luxusu" napríklad farbu purpur.. 

Teória je to pekná, že keď nebudú ľudia míňať peniaze na zbytočnosti, tak "budeme všetci bohatší". 

Ale je to skutočne pravda, že existuje nejaká "zbytočná spotreba" alebo "míňanie financií na zbytočnosti"?

Pretože keď, rozoberieme ekonomiku do podrobností.. Za "zbytočnosť" môžeme označiť prakticky čokoľvek a úplne všetko.. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 8
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    2

  • alamo

    2

  • tyso

    2

  • electric blue

    2

Najaktívnejšie dni

Top prispievatelia v tejto téme

do niektorych vecí musíš proste investovat. ja osobne vzhladom okolnostiam nevyhadzujem prachy na nové a nové veci, aj ked mozem. a to je ten problém, vela ludí nakupujú aj ked na to nemajú . kludne sa zadlzia len aby pomachrovali . to ma dojíma. :biggrin:

a este je tu jeden aspekt, nadmerny nezmyselny konzum tiez ničí planétu. vyroba kazdého produktu si vyzaduje zdroje a tie sú tiez konečné. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď už si spomenula tú "ekológiu"..

My teraz cez tú krízu nielenže sa neustále prekračuje plán,  dokonca robíme aj soboty doobeda nadčasy a vyrábame v tej montovni SUVečka.. 

Tie veľké luxusné drahé autá zo šialenou spotrebou.. Čo tak príšerne ničia prírodu..

Asi je to veľmi "ekonomické" a teda aj "ekologické", a všeobecne to prispieva "verejnej blaženosti".. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zato sa mozete podakovat politikom ze spravili z krajiny "montázne haly"  :smile1:

mimochodom , asi jediná krajina v ktorej neplatí "kúpim, teda som " :biggrin:

https://zivot.pluska.sk/reportaze/bhutane-ryba-vonia-hlavy

https://www.interez.sk/bhutan-je-miestom-kde-ziju-najstastnejsi-ludia-na-svete-tieto-fakty-o-himalajskom-kralovstve-vas-o-tom-presvedcia/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 11. 10. 2020 at 13:14, alamo napísal:

Ale je to skutočne pravda, že existuje nejaká "zbytočná spotreba" alebo "míňanie financií na zbytočnosti"?

Pretože keď, rozoberieme ekonomiku do podrobností.. Za "zbytočnosť" môžeme označiť prakticky čokoľvek a úplne všetko.. 

isteže. míňanie financií na zbytočnosti je bežný šport, stačí sa pozrieť v bankách a pôžičkárňach, na čo potrebujú ľudia peniaze,
a za zbytočnosť možno v podstate označiť takmer čokoľvek, na rieke bicykel, na súši čln. alebo v stane stolička.
a to píšem ja, čo som si prve poobjednávala po dlhom čase ma svrbela peňaženka a zopár zbytočných drobností príde... a nadávam si, že načo to bolo dobré.
míňanie financií na zbytočnosti je bežná vec.
stačí sa spýtať experta Tomáška, alebo momentálne mňa.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game,  k tomu mame uz dlho keynesa :" z dlhodobeho hladiska sme vsetci mrtvi" :)  A teda vsetko je zbytocnost,  ale inak uvaha co je zbytocnost a co  nie, patri do etiky a nie do ekonomie.  V ekonomii  stale plati ze cokolvek kupis ti spravi vacsiu radost ako tie peniaze co za to das ( inak by si to nekupila),   druha strana je uvaha ze zbytocnost je dosledok toho ze nevies poriadne diskontovat buducnost a teda si odlozit peniaze na nieco co ti spravi vacsiu radost  za nejaky cas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj ano, moj obľúbený John Maynard Keynes... mne sa hlavne páč jeho meno :D

iste, mohla som ušetriť tých 23 eur, keď som to tak dlho vydržala, ja som ten typ, čo nervy v práci riešil kúpou laku na nechty za pár korún... isteže nie som imúnna voči zbytočnému vyhadzovaniu financií, preto sa priznávam...
ovšem 20 rokov v banke a živý fórumácky príklad je oveľa viac to, o čom píše pán Keynes...
neuveriteľne vedia ľudia míňať pánu bohu do okien, a hlavne a v prvom rade tí, ktorí si to vlastne nemôžu dovoliť... kde to často ani nie je o radosti, vážne nie.
že pomerne drobné nákupy a dovolenky a vianoce na úvery, to je malina. videla som ľudí prichádzať o domy a byty a iné desy. nechcem , aby sa to tu zvrtlo na úvery, o tom píšeme inde.

ale jednoducho odpoveď je, že Keynes má pravdu. je desne ľahko míňať financie na zbytočnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)  nechcel som tym povedat ze finacna gramotnost je zbytocna :),  ja mam tiez pochybnosti ze clovek je "homo economicus".  Ale to bolo k alamovi "keď nebudú ľudia míňať peniaze na zbytočnosti, tak "budeme všetci bohatší". "  

A to ekonomika netvrdi :),   ta predpoklada ze cielom hromadenia penazi je ich minanie v buducnosti :)   nie ich samotne hromadenie. (  To je potom skor pripad pre lekarov )

A obmedzenie kin, sportu,  barov atd   nie je prispevok k bohatnutiu,   urcite nie pre ludi ktori su taki "marnotratni"  ze chodia do divadla ci kina.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 49 minútami, tyso napísal:

:  nie ich samotne hromadenie. (  To je potom skor pripad pre lekarov )

 

To nie je prípad pre lekárov. Chudoba si uspokojuje svoje ego nakupovaním. Bohatím stačí aj pocit, že si to môžu kúpiť.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov