Skočiť na obsah

Drobné domáce stavby a úpravy


clovek2

Odporúčané príspevky

začína to pomaly chytať formu :thumbsup:

post-2793-0-36890600-1594934202_thumb.jpg

v "letnej" kuchyni starý šporák doslúžil, a kupovať nový ... pozeral som ceny - tie za 300€ vyzerajú že sa rozpadnú už cestou z predajne, a liter za nový nedám...

prezrel som internety, dočítal sa, že človek bez skúseností by sa do stavby nemal púšťať ... tak som sa do toho teda pustil :D

murovka ešte OK, aj rám na platne, ale vyrobiť doma na kolene trúbu ... od pondelka sa s tým po poobediach babrem...

 

otázkou je ešte povrchová úprava, lebo neviem či nechať holú tehlu, omietnuť, alebo oblepiť obkladačkami nejakými čo vydržia teplo...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mohlo... mám zatiaľ niekoľko pracovných verzií v hlave, momentálne preferovaná je obklad dlažbou, nejakou čo sa používa aj na podlahové kúrenie, rozmer asi 20x20, lepiť flexkléberom alebo podobným sajrajtom, a kvôli dilatácii nešpárovať, len nechať fugy cca milimeter... ale celkom rozhodnutý zatiaľ nie som.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zateká mi do zaskleného balkonu. Neviem to odstrániť, lebo suseda nado mnou nemá zasklený balkon, a keď je prietrž, naprší k nej a pomedzi panely to ide ku mne. A urobil som velkú chybu. Bývam na 10-tom poschodí, čo je pekná výška, a ja som zasilikonoval horný plech, aby sa voda nedostávala do vnutra. Keď som stál pri okne, tak som farbil na hnedo od strachu, ale urobil som to. Až nedávno, keď to znova zatieklo a ja som znova oškrabával odlupujúcu sa farbu zo stropu, som si uvedomil. že voda od susedy nemá kade odtiec, lebo som to zasilikonoval.

Jediné, čo sa dá spraviť je, že som prerazil silikón, aby to mohlo odtekať a do vnutra pod strop idem urobiť z "L" profilu rýnu ,navrtam krycí plech, aby voda kvapkala do neho a odvediem hadičkou von. Na nervy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je nepríjemné,  u nás je to celé podobné,  balkón nad nami má aj "parapet" z plechu, ale celé je to na kočku, z neho pri daždi kvapká rovno na zábradlie balkóna a prská na všetky strany, a večne prská na všetky strany, všetko dopadá na zábradlie, aj keď tretí sused polieva svoje muškáty... ide  to na nervy a zasklievať sa nebude, tam je chyba iž pri navrhovaní domu... je tam priestor ešte dobrých 50, 60 centi na šírku balkóna, ale oni z neho urobili dlhý slíž, ktorý sa zateplením baráku ešte zúžil... krásne dlhé balkńy cez dve miestnosti a mikto ich nevyužíva, lebo to jednoducho nejde kvôli šírke. mám sen, už tridsať rokov, ako to rozšíriť... môj mozog na tom pracuje, úplne zbytočne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to trochu zlozitejsie, murovanie tych balkonov - teda strop toho nasho je taky, ze sa smerom dnu zvazuje. Jedny susedia to maju spravene z eternitu, vyzera to desne :-) ...

Ono spravne su to loggie, nie balkony...ovsem mna boli viac ta sirka... ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 19. 7. 2020 at 1:36, sahara napísal:

Pri tych teplotach si nie som isty ani dlazbou ani flexikleberom..

do akých teplôt /približne/ sa dá uvažovať o použití dlažby a flexikléberu? lebo neviem či sú tieto údaje bežne dostupné...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flexi od den braven pise, ze do +70. Skus pohladat technicke listy od ostatnych. Inak zaujimavejsi bude teplotny spad na tej malej ploche nad platnou. Dole by som az taky problem nevidel, ak mas ohnisko zo samotu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, ohnisko je vymurované šamotovými tehlami, a uvažujeme rovnako, tiež očakávam najvyššiu teplotu na ploche nad platňou.

ale finálna úprava povrchu bude aktuálna tak za mesiac - týždeň než to dokončím, a potom niekoľko zakúrení tak na "voľnobeh", aby murivo dobre preschlo... mohol by som si  v robote termokameru požičať, len neviem či sa mi bude chcieť papiere kvôli tomu vybavovať. ale na nej by bolo presne vidieť rozloženie teplôt

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elektrika aj obkladačky to vydržia, roky tam stával klasický šporák na tuhé palivo, a pohoda jahoda. medzi obkladačkami a týmto murovaným som nechal pár cm fugu. pôvodný zámer bol vyplniť ju sklenou vatou, ale nakoniec som sa rozhodol nechať to prázdne, steny šporáka olištovať až po tie obkladačky, a dať mriežku do pravého dolného rohu a ľavého horného, aby bolo prúdenie vzduchu a tým aj prenos tepla do miestnosti aj zo zadnej steny...

rozmýšľal som aj nad tou omietkou, dokonca aj viem kde v chotári by sa dala nájsť vhodná hlina, len keď sa bude na tom variť, tak sa to vždy niečim zakvacká, preto uvažujem skôr o povrchu s nejakou jednoduchšou údržbou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

aktualizácia šporheltového projektu :biggrin:

2037486461_porhelt.jpg.5173cc5166871c3595041c274582e4fa.jpg

funkčný, niekoľkokrát zakúrené, ešte musím popolník kúpiť, lebo sa mi ho nechce vyrábať ... len momentálne sú všetky práce pozastavené, pretože mám rozrobené iné "dielo", ktoré je súrnejšie - fotka v dohľadnej dobe...

@sahara otázka/úvaha, oprav ma ak sa mýlim: ak by som sa predsa len rozhodol pre povrchovú úpravu obkladom - čím menší rozmer obkladačky, tým menšie pnutie, a tým aj možnosť praskania, je tak? kolega má cca 2m2 starých komunistických dlaždičiek /10x10cm, určite ich poznáš/, šlo by to s nimi? a šlo by ich lepiť, na tepelne najviac exponované miesta, šamotovou hmotou? vyšpároval by som to kachliarskym tmelom ... teda ak by to šlo nalepiť a nepraskali by ...

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ťažké otázky dávaš. samotné kachličky možno vydržia. len šamotová hmota sa mi zdá byť dosť zrnitá a málo lepivá na takú zábavku. skús nalepiť dve-tri kachličky nad plotňu. iné asi neporadím. jo a daj pozor, aby neboli niečim nasiaknuté.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

však taká je idea - skusmo nalepiť 3ks na plochú tehlu, a nechať to povedzme hodinu vypekať priamo na tej vrchnej platni /nad trúbou/, že čo to urobí

šamotová hmota, tá čo mám, má pomerne jemné zrno, a pripomínala mi, podľa mojej odhadológie, lepivosť zarobeného cementu, keď sa ním pred nástupom kléberov lepili obkladačky. aj keď teda aj medzi šamotom je rozdiel - mal som dva, jeden z OBI, druhý tuto zo železiarstva, od rovnakého výrobcu, ale ten z OBI sa mi zdal lepší, len neviem čím to môže byť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som šamotom vyspravoval kachlovec a lepil nim tie kachle, co su navrchu a ktovieako pevne sa mi to nezdalo. Ale mozno som mal blbu hmotu. Lenze ucel to splnilo, tak som sa tym dalej netrapil a kedze mi ho treba raz za par rokov zhora otvarat, tak nakoniec dobre, ze to nelepi jak cement.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 hodinami, sahara napísal:

ťažké otázky dávaš.

ale pýtam sa odborníka cez stavbárinu :thumbsup: kebyže hľadám najlepšiu kebabizňu v GA, tak nedávam otázky tebe, ale pýtal by som sa úplne iného experta /alebo exota?/ :biggrin:

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano máš úplnú pravdu, ja tiež poznám v Galante jedného špičkového odborníka na pizzérie, kebabizne a bufety.

Ale vidím, že v tejto téme sa melie všetko možné piate cez deviate, takéto a podobné témy by sa postupne mali pozatvárať. Stavbarina patrí do architektúry.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 24 minútami, Sniper napísal:

Stavbarina patrí do architektúry

Axel, nerob zle, tá stavbarina má súvis s mojim murovaným šporákom, a nemyslím, že práve ten by mal patriť do architektúry :biggrin:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov