Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Dnes na Slovensku v PCR testoch 2184 pozitívnych. Podla:

https://www.aktuality.sk/clanok/845724/premier-nech-klucove-autority-statu-verejnosti-oznamia-ze-ostava-len-lockdown/

...že Slovensku ostáva nateraz už len lockdown. Predseda vlády to vyhlásil po piatkovom rokovaní vlády. Aktuálnu situáciu s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku označil za vážnu.

https://www.aktuality.sk/clanok/845633/vyjadrenie-mzvez-sr-m-klus-test-nie-je-vakcina/

Na úplné zastavenie pandémie COVID-19 však samotné plošné testovanie, samozrejme, nestačí a vykúpením bude až účinná a dostupná vakcína. 

https://www.aktuality.sk/clanok/845112/koronavirus-hlada-sa-navod-ako-dalej-plan-opat-plosne-testovat-nevysiel-iny-zatial-nepozname/

Hľadá sa návod, ako ďalej. Plán opäť plošne testovať nevyšiel, iný zatiaľ nepoznáme...

Dátoví analytici upozorňujú, že ak sa neprijmú vhodné opatrenia, situácia počas Vianoc bude zlá...

Nechcem byť škodoradostný, ale prečítajte si, aký mal názor Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD 10. júna 2020.

https://www.startitup.sk/ak-by-prisla-druha-vlna-koronavirusu-sme-pripraveni-k-prisnym-opatreniam-sa-uz-nevratime-hovori-hlavny-hygienik/

Najhoršie máme za sebou. Ak by aj prišla druhá vlna koronavírusu, vieme, čo máme robiť.

Títo odborníci ma veľmi nepresvedčili o svojej kompetencii, ani vtedy a ani dnes. Najviac mi je ľúto deti, ktoré kvôli nekompetentnosti a bezradnosti "odborníkov" absentovali ďalší pol roka školskej dochádzky. Na Donovaloch, a nie len tam, sa už ale "veselo" lyžuje. https://www.tvnoviny.sk/domace/2014736_minimalne-do-pondelka-sa-moze-lyzovat-vsade-nie-len-na-donovaloch. No načo je na Slovensku vzdelanie, keď aj "špičkové kapacity" u nás veštia zo sklenej gule. Radšej si teda aspoň zalyžujme. Môžeme sa predsa smelo zveriť do rúk našich vedeckých autorít, ako napríklad Prof. Ing. Ľubomír Jahnátek, CSc a jemu podobných vedeckých kapacít, ktoré na Slovensku máme.    

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono ja by som s tebou aj súhlasil, ibaže pred dvoma tyzdnami si vazne tvrdil, že ďalšia vlna nepride a krivka sa uzatvara. Ja teda neviem, či meniš nazory kazdy tyžden, ale výsledok tvojho modelovania = tvoje presvedčenie sa rýchlo adaptovalo na aktualny vývoj..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, Tono napísal:

Dnes na Slovensku v PCR testoch 2184 pozitívnych.

Z mojho pohladu ide o predcasne strasenie - o relevatnosti dennych poctov pozitivnych testov si myslim svoje.

Odhad poctu nakazenych (= celkovy pocet pozitivnych - celkovy pocet vyliecenych povodne pozitivnych) stale klesa.

Rovnako zavadzajuce je sermovat poctom hospitalizovanych pri ukazovani zavaznosti sucasnej situacie, pretoze pocet tychto prislusi kulminacii poctu nakazenych zhruba dva tyzdne dozadu.

Treba zobrat rozum do hrsti, statistiku vytazenosti nemocnic a intezivky, kalkulacku do ruky, a zratat, ci si Slovensko moze dovolit predvianocne a vianocne uvolnenie, bez toho, aby hrozil kolaps zdravotnictva. Pocet hospitalizovanych by mal v nasledujucom tyzdni-dvoch poklesnut.

Grafy sem hodim, zajtra, ked budu zname dnesne pocty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bambulko

Ty si úplny expert na vývoj a strašenie, si dobrý indikátor toho, že veci sa majú presne opačne ako si ty myslíš. Ty si sa tu netrafil do ničoho ani jeden raz. Si barometer na presny opak toho, čo bude. Tak ako aj u Tona tebe nie je jasné od čoho závisí ďalšia vlna, preto tu šermujete obaja krivkami a grafmi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Globálne sa vírus šíri čoraz rýchlejšie a situácia sa zhoršuje. V lete sme celosvetovo mali denné prírastky niečo pod 300 000, teraz je to 2x viac

https://www.teraz.sk/zahranicie/who-pocet-pripadov-nakazy-koronavir/512247-clanok.html

Po nasadení vakcín predpokladám, že situácia sa začne zlepšovať niekedy na konci jari.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, smiley napísal:

Z mojho pohladu ide o predcasne strasenie - o relevatnosti dennych poctov pozitivnych testov si myslim svoje.

Odhad poctu nakazenych (= celkovy pocet pozitivnych - celkovy pocet vyliecenych povodne pozitivnych) stale klesa.

Grafy sem hodim, zajtra, ked budu zname dnesne pocty.

Situáciu "experti" hodnotia podľa dojmov, alebo denných prírastkov a tomu zodpovedajú aj ich alarmujúce vyjadrenia. Situácia na Slovensku vôbec nie je alarmujúca. Aktualizoval som model a zelená krivka reálnych údajov je stále nižšia, ako model. Ak by presiahla model, vtedy by sa dalo hovoriť o alarmujúcej situácii. Model prestavuje situáciu, keby sme žiadne nové opatrenia nerobili a dodržiavali ROR, čo bolo v čase, ktorý predstavuje červená krivka. Nemuseli sme obmedzovať školskú dochádzku. V Švédsku sa situácia správa podľa modelu. 

Slovak_actual.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

ty tu už táraš dve na tri, prečo tu zavadzas ludi? Ved ty nechapeš ani tomu, že ty nemaš žiaden model, nic. proste tu len kecas neustale. Skus si pozriet radšej nejakú prednášku napr. od Flegra.

https://www.facebook.com/421123898645685/videos/384526376095615/

Situaci nie je alarmujuca teraz, kedy by si chcel zareagovat na dalšom vrchole? OMG

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, smiley napísal:

Z mojho pohladu ide o predcasne strasenie - o relevatnosti dennych poctov pozitivnych testov si myslim svoje.

Odhad poctu nakazenych (= celkovy pocet pozitivnych - celkovy pocet vyliecenych povodne pozitivnych) stale klesa.

Rovnako zavadzajuce je sermovat poctom hospitalizovanych pri ukazovani zavaznosti sucasnej situacie, pretoze pocet tychto prislusi kulminacii poctu nakazenych zhruba dva tyzdne dozadu.

Treba zobrat rozum do hrsti, statistiku vytazenosti nemocnic a intezivky, kalkulacku do ruky, a zratat, ci si Slovensko moze dovolit predvianocne a vianocne uvolnenie, bez toho, aby hrozil kolaps zdravotnictva. Pocet hospitalizovanych by mal v nasledujucom tyzdni-dvoch poklesnut.

Grafy sem hodim, zajtra, ked budu zname dnesne pocty.

Citát

 

S tými mŕtvymi

by som bol opatrnejší, porovnávať možno len pri rovnakom systéme posudzovania príčin úmrtia. Obávam sa, že tie čísla sú hlboko podhodnotené, len v mojej rodine zomreli dvaja ľudia pozitívni na covid, zomreli v domácom prostredí, žiadna pitva, určite nefigurujú v žiadnej štatistike. uvedené príčiny úmrtia - pľúcna embólia a zápal pľúc. Myslím, že takých prípadov je množstvo a potom nám vychádza pekná štatistika. Na Slovensku máme tradíciu v klamaní samých seba.

https://scobak.blog.sme.sk/diskusie/dpl/28821105/ahoj-igor-pokud-budes-pokracovat-s-tim-co-aktualne-delas.html

 

https://dennikn.sk/2172714/uz-aj-na-slovensku-pozname-cisla-umrti-a-ukazuju-ze-obeti-pandemie-moze-byt-vyrazne-viac-grafy/?ref=mpm

Je tam graf  ci aj text

 

Citát

V 40. až 43. týždni umrelo na covid oficiálne 121 ľudí. Oproti priemeru predchádzajúcich rokov zomrelo o 460 ľudí viac – čo môžu byť ďalšie obete koronavírusu. Novembrové a decembrové dáta môžu byť výrazne horšie.

Nevidim, ziaden dovod,preco by nemohli skreslovat vsetky statistiky. Si nepamatate generalov vylodenia v normadii, ci druhe SNP,ake mali tlacovky, po prvom dni testovania? UZ vtedy vedeli,ze to bude pruser,a ze to je ich posledna sanca sa zhovadit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak vcera zachytili 116 v Rimavskej Sobote, 32 v Revucej. To bola len otazka casu. Zistit kde a ako a na zaklade toho spravit opatrenia. Skoly pre druhy stupen su stale zavrete. A netom sa to asi nesiri.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, tak trochu zdraveho rozumu:

1. ak si myslis o pcr testoch svoje, tak co to znamena? je skutocnych pripadov viac alebo menej?   je to jediny udaj ktory sa sleduje od zaciatku, dnes sa cast testov presunula k ag testom a teda situacia je urcite horsia ako ju ukazuje tento udaj. 

nemocnice: ak je situacia dnes zla, tak bude za dva tyzdne lepsia? kedze rastie pocet pozitivnych vysledkov tak nie. 

ak teda hovoris o zbytocnej panike tak na com zakladas svoj predpoklad? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

odporucam kazdemu zhliadnut fb prednasku od Flegra, hovoria tam napr. aj o tom, že vírus po čase obíde aj PCR test, aj napr. že vakcina sposobí u nezaočkovaných vyššiu smrtnost (pri rýchlom zaockovani velkej populacie), že vírus je infekčný aj po 10 dnovej karantene v nezanedbateľnom% a podobne  zaujimavosti. Flegr vyjadril názor aj na to, že dáva 90% pravdepodobnost, že unikol virus z labaku.

Nie, že by som všetko papal Flegrovi, ale za zhliadnutie to stoji, vela veci nevieme, napr. prečo je corona asymetrická v tom ako sa šíri.

https://www.facebook.com/421123898645685/videos/384526376095615/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Tono

ty tu už táraš dve na tri, prečo tu zavadzas ludi?

Nie som vedecká autorita, nemôžem teda nikoho zavádzať. Na tomto fóre sme všetci laici a každý prezentuje len svoje názory.  

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Ved ty nechapeš ani tomu, že ty nemaš žiaden model, nic. proste tu len kecas neustale.

Čo podľa teba znamená mať model?

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Skus si pozriet radšej nejakú prednášku napr. od Flegra.

https://www.facebook.com/421123898645685/videos/384526376095615/

Pozrel som si ju. Flegr je nepochybne odborník na parazitológiu a dokáže svoje vedomosti prístupnou formou tlmočiť laikom. Ale Matematické modelovanie nemá ambície vysvetliť problémy, o ktorých Flegr v odkaze hovoril. Model slúži hlavne k predikcii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, tyso napísal:

smiley, tak trochu zdraveho rozumu:

1. ak si myslis o pcr testoch svoje, tak co to znamena? je skutocnych pripadov viac alebo menej?   je to jediny udaj ktory sa sleduje od zaciatku, dnes sa cast testov presunula k ag testom a teda situacia je urcite horsia ako ju ukazuje tento udaj. 

nemocnice: ak je situacia dnes zla, tak bude za dva tyzdne lepsia? kedze rastie pocet pozitivnych vysledkov tak nie. 

ak teda hovoris o zbytocnej panike tak na com zakladas svoj predpoklad? 

Tyso, to ale nebolo trochu zdraveho rozumu, ale nazorna ukazka nepochopenia zakladnych veci.

Denna fluktuacia poctu PCR testov nie je statisticky vyznamna. Len s poctom PCR testov si vystacis len pri prudkom exponencialnom raste, vtedy je pocet vyliecenych zanedbatelny a aj vtedy je to parameter zatazeny obrovskou nahodnou chybou (vid. Flegrove pomylene vestenie katastrofy).

Teraz po kulminacii mas denne pocet vyliecenych vyssi, ako pocet nakazenych. Snad to nie je az taka vysoka matematika, ze ked ubuda viacej ako pribuda, tak velicina (pocet nakazenych)  musi klesat. Mas to nazorne vykreslene napriklad v SME v grafe "Počet aktívnych prípadov" - len treba vediet citat udaje s porozumenim.

Pred dvoma tyzdnami si mal evidovanych 51 425 nakazenych, dnes ich je vyrazne menej, iba 34 525. Od nakazenia po hospitalizaciu mas zhruba dva tyzdne. Pokial nie je v odhade poctu nakazenych vyrazna chyba (pomerna chyba o nasobok konstanty nevadi), tak za dva tyzdne sa mal pocet ludi prijmanych do nemocnice vyrazne znizit. Narast PCR testov je irelevatny,  pretoze pocet hospitalizovanych za dva tyzdne je uz danny sucasnym poctom pozitivnych pripadov, bez ohladu na buduci vyvoj.

Ano, za poslednych 6 dni ti vyrazne narasta pocet hospitalizovanych (az podozrivo rovnomerne), ale to bude mat najskor povod v nejakej chybe alebo alebo metodologickej zmene urcovania tohto parametru, pretoze dva tyzdne dozadu (a ani tyzden dozadu, ani tri tyzdne dozadu) sme neboli svedkami zodpovedajuceho nahleho narastu poctu nakazenych na utrovni zhruba 2.5 percentualnych bodov za den.

Alebo moze byt chyba v odhade poctu nakazenych (a teda pred tromi tyzdnami to nekulminovalo), ale to mi prijde ako menej pravdepodobne.

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja by som to az tak cierne zo Slovenskom momentalne nevidel. Pokles R a nakazlivosti sa sice zastavil a zacina mierne stupat, ale stale je R<1.0 , resp., growth rate k<0.0, teda pocet nakazenych sa este stale zmensuje, aj ked je tam vidiet tendencie, ze by to mohlo postupne prejst do narastu.

Naproti tomu uz Cesko uz presvihlo tuto hranicu a pocet nakazenych im rastie aj pri 14-dennom priemere. Pri fitovani krasich usekov sa to splha az hororovym hodnotam nakazlivosti z oktobra  (R=1.3) a tie by sa mali este v najblizsich dnoch zvysit v dosledku uvolnenych opatreni - toto zavana obrovskym pruserom!

growth-rate-17.png

Slovensko:r-sk-02.png

Cesko: r-cz-03.thumb.png.afaf5d167e77a700b683afc6121cffa0.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol

Počet pozitívnych z PCR testov podlieha fluktuácii, preto, že ich počet závisí aj od výsledkov trasovania. Celkovo však nevybočuje z predpovedí modelu. Ja netvrdím, že môj model je správny. Vychádza v podstate z SIR modelu, len je rozšírený o priestorovú súradnicu. Nie je teda pravda, že nemám žiadny model. No oproti SIR modelu je matematicky náročnejší, tak som podrobnosti neuvádzal. Niečo som teraz zverejnil https://drive.google.com/file/d/12lmabiYGmEHzTbih3r_6udK7e83AeY6Y/view ale iba ako ilustráciu. Reálny výpočet je podstatne zložitejší a pochybujem, že by sa tým niekto zaoberal. Takže podrobnosti je zbytočné uvádzať.

V animácii je počet infikovaných-zelená krivka násobená 400x, aby sa priebeh vôbec zobrazil. Červená krivka je počet senzitívnych žltá uzdravených.

Slovensko_diff.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, smiley napísal:

 

Pred dvoma tyzdnami si mal evidovanych 51 425 nakazenych, dnes ich je vyrazne menej, iba 34 525. Od nakazenia po hospitalizaciu mas zhruba dva tyzdne. Pokial nie je v odhade

 

Mna by zaujimalo, ze ako si predstavujes,ze prisli ktym cislam? A ci to tak robili vzdy?Ak nie kedy sa to zmenilo? Len priklad 30.10. vyliecenych 109, 31.10 181.1.11 214.

15.11. 534 a potom datume same 2000 az 3000. Prezradim ti to,dva tyzdne po I.kole celoplosneho testovania. Teda uspesny vysledok.

-------------------------

Ktomu sibnutemu napadu testovania deti. myslim,ze ziadnu strednu skolu neotvoria(nepocitam tam matovicovu skolu,neviem ci to nieje 8 rocne gymnazium).

Zaujimalo by ma v celoplosnom testovani ake percento pozitivnych nasli na Orave? Revuca ma nezaujima,pochybujem,ze nejake nasli. Ale na ORave mali aj 5%,kolko u deti 11-15 rokov? Vedia to? Videli ste taky udaj? Nie,nieje to zvlastne? Maju tie testy sancu ich odhalit? Ak nie tak naco sa to robi? Preto je tam asi ten jeden rodic. Aby mali sancu nieko vyradit. A moment ...vo vyhlaske niesu rodicia, Mikas ma po guliach. Vo vynimkach v bode i,j tam plati vyhlaska od 7 do 9 decembra,teda to treba prepracovat, ci tam nieco ine vymyslia.

https://www.uvzsr.sk/docs/info/ut/ciastka_20_2020.pdf

Ja co som dnes sledoval to testovanie,nasli jedneho zamestnanca skoly. V mediach pisali o dvoch skolach vTrnave, jednej na Orave a troch v Starej Lubovni. Vraj KE kraji nebola ziadna skola. Jedina bratislavska je zo Zahorskej Bystrice.

 

Citát

 

PREČO SA K TOMU PRISTÚPILO vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva SR

Epidemiologická situácia na Slovensku je vo výskyte COVID-19 stále vážna. Deti a mládež však jednoznačne patria do škôl. Procesy preto bolo potrebné nastaviť tak, aby sa ich nástupom do škôl nezvyšovalo riziko prenosu COVID-19 a nemalo to nepriaznivý vplyv na vývoj epidemiologickej situácie (budeme to pozorne sledovať).

Deti a mládež zohrávajú špecifickú úlohu pri šírení nového koronavírusu. Môžu sa infikovať navzájom a ochorenie zanášať aj medzi dospelých. U detí sa COVID-19 často vyskytuje bez klinických príznakov. Z tohto dôvodu samotné skríningové sledovanie symptómov a kontroly teploty nie sú dostatočné na to, aby sa zabránilo nekontrolovanému šíreniu vírusu najmä v komunitách detí a adolescentov. Samozrejme, v školách je potrebné dodržiavať i ďalšie nastavené protiepidemické opatrenia.

ČO STANOVUJE VYHLÁŠKA ÚVZ

Žiaci piateho až deviateho ročníka základných škôl, stredných škôl a pedagógovia vyučujúci tieto deti inak ako dištančne, sa musia od 7. decembra pred vstupom do vnútorných a vonkajších priestorov školy preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR a antigénového testu nie starším ako 7 dní

https://dennikn.sk/minuta/2174439/?ref=mpm

 

Môžu sa infikovať navzájom a ochorenie zanášať aj medzi dospelých. Keby pisali o norkach by ich zahrabali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley,    tak asi pozerame rozne cisla.  Pocet nakazenych  je cislo, ktore nie je vysledok merania ale dopocitania.  ( aspon takto to chapem,  kedze ziadne raw data na nczi nie su a zrejme ho pocitaju zle len z PCR pozitivnych).   A tak sa nanho odvolavat nedava zmysel,   su len tieto  merane udaje, pocet  testov  ( najnovsie PCR a a Ag ), pocet pozitivnych testov, pocet ludi v nemocnici, umrtia.

a tak vidim ze mame cca 2000 pozitivnych z PCR a 1300 z Ag testov (a nie je jasne ci sa vsetky hlasia).  Pocet v nemocnici chvilu stagnoval  a znovu zacina stupat.

Rastie nam teda pocet  dennych pozitivnych ( 7 dnovy priemer, len zober udaje aj z Ag ),  zacinaju rast hospitalizacie.  A teda neskor porastu aj umrtia.    Tak je spravny cas nieco robit (alebo panikarit),  ked to uz budu jasne na umrtiach bude neskoro.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

Faktom je, že nikto nevie, koľko je v populácii infikovaných. Ak sa nemýlim, dnes bolo z PCR testov 2070 infikovaných. To je číslo, ktoré nereprezentuje skutočný počet infikovaných v populácii, ale počet pozitívnych v PCR testoch. Teda tých, ktorí boli selektívne vybratí na testovanie z trasovania. A táto hodnota navyše podlieha veľkej fluktuácii. Ja som model kalibroval na túto hodnotu, čo by sa zdalo, ako  "blbosť", lebo vzorky z trasovania nie sú reprezentatívne. V nich je pozitivita takmer 20%, čo sa nedá aplikovať na celú populáciu. Ale ak iné dáta k dispozícii nie sú, dá sa model kalibrovať aj na takéto hodnoty. Podmienkou je, že dáta z trasovania korelujú s premorenosťou populácie. A korelácia je dosť úzka. Samozrejme nie v absolútnej hodnote počtu infikovaných v PCR testoch a počtu infikovaných v celej populácii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zabudol som dodat real.model nemas.zjednodusenia su prudko zavadzajuce. Je smutne ze tam kde ty vidls potvrdenie modelu sa uz mozno rozbehla dalsia vlna. Preto su tvoje uvahy zavadzajuce.corona nema limit skor ako 60%premorenosti.vid flegr

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 33 minútami, robopol napísal:

Zabudol som dodat real.model nemas.zjednodusenia su prudko zavadzajuce. 

Žiadny matematický model fyzikálnej reality, bez zjednodušení, nefunguje.

pred 33 minútami, robopol napísal:

 Je smutne ze tam kde ty vidls potvrdenie modelu sa uz mozno rozbehla dalsia vlna. Preto su tvoje uvahy zavadzajuce.corona nema limit skor ako 60%premorenosti.vid flegr

Fleger je parazitológ a nie fyzik. Z jednoduchej kombinatoriky ti vyjde, že ak je počet senzitívnych menší, ako 50%, tak počet nových infikovaných musí klesať. Mne si vyčítal, že neviem aplikovať matematiku. Lenže kombinatorika je "vyberanie guľôčiek z klobúka" a pandémie je niečo oveľa zložitejšie. Samozrejme ďalšia vlna pandémie môže nastať a model nemá ambície to predpovedať. Model nemusí zodpovedať realite, mňa tiež zaujíma, ako to s druhou vlnou dopadne. Ale kto má dnes "patent na rozum"?  Ak ničomu nerozumieme, najjednoduchšie je zaviesť totálny lockdown a čakať na vakcínu? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale funguje, zas nie je pravda. Tvoj model pandémie nevie predpovedat ani vrchol, ani vlny. To je klučove pre vývoj pandémie, čo máme urobiť kedy atd. Ja napr. som ttu odhadol vývoj bez modelu a v podstate na 10% správne, tak mi to vysvetli, ked tvrdis ze sa to neda...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 hodinami, tyso napísal:

smiley,    tak asi pozerame rozne cisla.  Pocet nakazenych  je cislo, ktore nie je vysledok merania ale dopocitania.  ( aspon takto to chapem,  kedze ziadne raw data na nczi nie su a zrejme ho pocitaju zle len z PCR pozitivnych).   A tak sa nanho odvolavat nedava zmysel,   su len tieto  merane udaje, pocet  testov  ( najnovsie PCR a a Ag ), pocet pozitivnych testov, pocet ludi v nemocnici, umrtia.

a tak vidim ze mame cca 2000 pozitivnych z PCR a 1300 z Ag testov (a nie je jasne ci sa vsetky hlasia). 

Ano, pozerame na ine cisla. Prave naopak, ma zmysel sa odvolovat len na pocet nakazenych, pretoze to je klucova velicina stavu nakazy. Je to naozaj az take tazke pochopit, ze pri epidemii nas v prvom rade zaujima pocet nakazenych? Merat vieme napriklad aj vysku hladiny Dunaja, ale tiez ju nepouzivame na hodnotenie epidemiologickej situacie.

Dolezity je teda pocet nakazenych, nie pozitivnych testov. Vieme ho pomerne dobre az na multiplikacnu konstantu odhadnut z PCR testov. Ag testy ti tento odhad iba zhorsia (systematicka chyba sposobena zmenou meracej   metody) , nema zmysel ich uvazovat.

Citát

u len tieto  merane udaje, pocet  testov  ( najnovsie PCR a a Ag ), pocet pozitivnych testov, pocet ludi v nemocnici, umrtia.

Nie, stranky ministerstva ti uvadzaju pocet vyliecenych zarovno s poctom poctom pozitivnych testo, umrti a celkoveho poctu testov: https://mapa.covid.chat/export/csv . Pocet nakazenych je rozdiel poctu pozitivnych testov a poctu vyliecenych. To je ako keby si policajtom argumentoval, ze rychlost ktoru ti namerali je dopocitana velicina, a preto nedava zmysel sa nu odvolavat. ;)

Citát

Pocet v nemocnici chvilu stagnoval  a znovu zacina stupat.

Rastie nam teda pocet  dennych pozitivnych ( 7 dnovy priemer, len zober udaje aj z Ag ),  zacinaju rast hospitalizacie.   Tak je spravny cas nieco robit (alebo panikarit),  ked to uz budu jasne na umrtiach bude neskoro.

Zaujimave, ako sa branis poctu nakazenych, ze je to dopocitany udaj, ale hausnumero hospitalizovanych z dovodu covid prijmas ako fakt, hoci nejde o exaktne meratelnu velicinu. Ked sa navyse pozries na to stupanie po case stagnacie, tak ti povodne fluktuujuce data zrazu rastu ukazkovo linerane rastu s korelacnym koeficinetom  = 0.9996199 :

2020-11-29 1550
2020-11-30 1582
2020-12-01 1613
2020-12-02 1643
2020-12-03 1675
2020-12-04 1711

S pravdepodobnostou hraniciacou s istotou teda nejde o namerane udaje, ale nastavene udaje.

Mas teda narast pozitivnych testov (obzvlast ked pripocitas aj tie Ag) bez vypovednej hodnoty,  a velmi pochybne udaje o naraste poctu hospitalizacii ktory je v rozpore s poctom nakazenych (jeho odhadu z PCR testov).

Citát

A teda neskor porastu aj umrtia. 

Da sa pouzit standartna metoda odhalujuca sarlatanov: Konkretne kedy a kolko porastu podla teba umrtia?

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, ty mas skutocne svojsky pristup k datam :)

Mas pocet pozitivnych,  z nich pomerne vysoke percento je nakazenych a este vyssie percento je tych co su nakazlivi.   A toto percento sa velmi nemeni,  (  a teda v tvojej analogii,   zaujima nas ci sa Dunaj vylieva ale odmietas to spojit s vysjou hladiny).    Ale zhruba pred mesiacom sa zmenila situacia z meranim a dnes tri stvrtiny pozitivnych  zistuju Ag testy.  Ak toto ignorujes, tak jednoducho nerobis sa datami ale hladas tie ktore sa ti pacia.  Tato zmena rozhadzala data a este stale nevieme dobre nove udaje konsolidovat.

A k vyliecenym :  Argumentujem ze ak nejde o merany udaj, tak je zatazeny chybou ako udaj z ktoreho ho ziskavame,  A kedze ho pocitali (pocitaju) z PCR testov, kde doslo k systemovemu problemu, tak je teraz nepouzitelny.  ( v tvojej analogii, ked radar zacne mat chybu v merani casu, tak dopocitana velicina rychlost je  zatazena este vacsiou chybou)

 

A narast hospitalizacie :  Spochybnujes pretoze sa ti nehodia ? A v com nie je meratelna ?  Hlasia ju nemocnice podla kodu choroby.   Ak tam je chybovost, tak je zhruba rovnaka uz dlho.  Rast hospitaliazacii je v skutocnosti  presne to co potrebujeme ovplyvnit, kedze ta vedie k moznosti  kolapsu.   Ak spochybnujes tento udaj, tak uz sme dokazatelne mimo racionalnej debaty.

 

(a dosledok :  tvrdis  podobne ako tono ze sme za maximom a uz pojdeme len dole.  Co znie fajn a bolo by to krasne.  Lenze to tvrdis na zaklade nespolahlivych udajov a miesto toho aby si hladal sposob ako to zlepsit tak spochybnujes vsetky ostatne.  A to je v datovej vede skutocne faux paus.     Takze inak : v skutocnosti hospitalizacie su tie najtvrdsie data ako mame,   okrem tych co zomru v sanitke sa vsetci vazne chori dostanu do nemocnice a ta ich nahlasi.   Ich problem je dopravne oneskorenie,  od  nakazenia trva zhruba 10 dni kym skonci v nemocnici.   Na zaklade tychto udajov je ale mozne kalibrovat spatne pocet pozitivnych.   Po dalsich 10 dnoch sa bud uzdravi a je prepusteny z nemocnice alebo zomrie.  Dalsie liecenie je doma a moze trvat az mesiace.   )

A tak ked sa pozries na data tak mozes povedat zhruba nasledovne : Po plosnom testovani sa situacia v novemri  ( cca od 5.11) stabilizovala, mierny pokles s poctom okolo 1500 hospitalizovanych.   Pred tyzdnom sa to zmenilo a rastie pocet hospitalizacii, to znamena ze niekde od 17.11-25.11 zacal rast pocet pozitivnych.   A teda tvoje tvrdenie ze sa nic nedeje je fakticky nespravne, naopak  nieco sa zacina diat a cim skor zasiahneme, tym lepsie.  )

A "sarlatanska predpoved"  ak rastie pocet hospitalizovanych  tak s oneskorenim porastie aj pocet mrtvych.    Netusim co tvrdis ty, ale zrejme podla teba bude klesat pocet mrtvych a cely narast budes schovavat pod vykyvy.  

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ludom, čo nevedia narábať s logikou to nie je možne vysvetlit. Snaha je marna aj pri 10 vlne budu tvrdit to iste, hluposti. Samozrejme, že počet pripadov po testovani a lockdowne prirodzene klesol a stabilizoval sa na kratke obdobie, no a z grafov je vidiet znova nárast. Tak je úplne prirodzené, že ak zlepšíme podmienky pre pandémiu, tak nám počet bude rast (kedže je zima ani ich zlepšovať nemusíme), bez ohladu na týchto tárajov, čo síce používajú matematiku, ale ani náznakom netušia kde su limity,, a ako vlastne vhodne a správne ju použiť. indikátory - matematické sú pomerne oneskorené, vid klzave priemery a podobne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov