Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

pred 25 minútami, Tono napísal:

Netráp sa s tým. Ver mi, že nemanipulujem s dátami, načo by som to robil. Mňa samého zaujíma realita. Ja predsa model nepredávam. Navyše chápem, že z hrubých dát sa nedá ani poriadne kalibrovať. Ber to teda z humorom, lebo realita, ktorá nás podľa odborníkov čaká, bude vraj zlá.

"Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku nie je dobrá, zrejme sa bude zhoršovať."

https://www.aktuality.sk/clanok/841279/situacia-s-pandemiou-sa-bude-zhorsovat-ocakavaju-brazinova-cekan-i-klempa/

 

Chcel som ti len ukazat kde je chyba, aby si nežil v iluzii. Ja netvrdím, že manipuluješ zdrojove dáta, ale to, že analytickú krivku a jej parametre ohybaš realite. To je rozdiel. A podla toho čo som videl, tak to tak aj bude. Nemôže sa ti stať, že sa ti to bez príčiny dostane na 6,8% max premorenosť a potom ide dole, chcel som ti ukazat ten dovod prečo ti to tak vyšlo. O nič iné nešlo. Mne je jasné, že odhadovat vývoj takto nie je možné. to je len veštenie z kavovych zrn.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, robopol napísal:

Chcel som ti len ukazat kde je chyba, aby si nežil v iluzii. Ja netvrdím, že manipuluješ zdrojove dáta, ale to, že analytickú krivku a jej parametre ohybaš realite.

Ale to je celkom normálny postup. Analytickú krivku dostanem, ako riešenie sústavy diferenciálnych rovníc. Tých riešení je nekonečne veľa, lebo aj hodnôt počiatočných podmienok je nekonečne veľa. A konkrétne riešenie závisí od konkrétnych počiatočných podmienok. Musíš v nejakom čase a priestore poznať počet infikovaných, senzitívnych, uzdravených, rýchlosť šírenia infekcie, pravdepodobnosť prenosu a dobu uzdravenia. To sú parametre, ktoré nepoznáme. Samozrejme nepoznáme ani mentalitu, migráciu, disciplínu pri karanténe a mnoho daľších faktorov. Poznáme iba rozlohu a tvar krajiny a hustotu obyvateľstva. Kalibrácia znamená "napasovať" analytickú krivku na merané dáta. A keď "zodpovedá" meraným hodnotám, tak by to malo byť to konkrétne analytické riešenie, zo správnymi počiatočnými podmienkami. Tých 6,8% dostaneš z kalibrácie a nie zadaním vopred. Ak by som poznal presne počiatočné podmienky a analytická krivka naozaj zodpovedá realite, tak nemusím nič kalibrovať a "napasovávať" Ale to som nikdy netvrdil, to je naozaj ilúzia. Analytická krivka nikdy nemôže zodpovedať realite, môže ju len lepšie, alebo horšie simulovať. (Samozrejme aj vôbec nie, alebo len v úzkom intervale). To nie je matematika fyzikálneho experimentu v izolovaných podmienkach laboratória.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten obrazok je od 13.11-19-11. Tie cisla kde to je cervene sedia - ale to su len cisto PCR testy. Pre zaujimavost Revuca ma 35, Bratislava 106, Nitra 227 a cele Slovensko 174. Tie najhorsie ale to vidite na obrazku sa blizia k 500.

Za to obdobie(13.11-19.11) na celom Slovensku spravili 50 477 PCR testov a nasli 9 600 pozitivnych , teda 19%.

Mame udaje presne za to iste obdobie aj AG testov za cele Slovensko(to by mali byt hasici, cervene krize a pri nemocniciach,dnes vraj funguje 118 na celej SR, podla mna by ich mohlo byt aj dvakrat tolko - tu ma znysel testovat,dobrovolne, co si myslia ,ze to mozu mat,bud kvoli zdravotnym priznakom, ci sa  s niekym pozitivnym bozkavali. Minuly tyzden, boli len v zelenych okresoch(potrebovali na vycestovanie do cervenych okresov modri certifikat).

Za to obdobie(13.11-19.11) na celom Slovensku spravili 434 520  AG  testov a nasli 10 421 pozitivnych , teda 2,4%. Teda realne co je na tej mapke je menej ako polovica,mozno tretina.

A za vcera na celom Slovensku spravili 9 836 PCR testov a nasli 1 818 pozitivnych , teda 18,5%.

A za vcera  na celom Slovensku spravili 15 103 AG testov a nasli 635 pozitivnych , teda 4,2%.

Teda spolu na celom Slovensku spravili 24 939  testov a nasli  2 453 pozitivnych , toto nema vyznam pocitat. 

Marek ukazal graf co vypadal ako rovnoramenny trojuholnik, no neviem.

Podla mna AG testy,(pri nemocniciach,kde nieje nechto aspon semtam hasici testuju) dobrovolne mozu vyrazne pomoct.  Ale nemyslim si,ze to je nejake super. AG testy niesu za okresy. Ale Marek povedal,ze oni tie udaje za okresy maju aj pocet testov, tak pocitaju R - to pre Tona poznamka. 

Teda realne to je dvakrat horsie ako na mapke a to si len ja myslim, v Revucej to ovela horsie nie je, v Nitre ale kludne to moze byt dvojnasobne a severnejsie aj viac ako dvojnasobne.

Ja osobne nepoznam nikoho pozitivneho. Pocul som nejake mena,ale ja som sa snimi nikdy nestretol, neviem kto su to.  Toto bude vazny problem.

Citát

 

Prešovský kraj zaznamenal v tomto týždni zvýšený výskyt COVID-19 vo svojich domovoch sociálnych služieb. V červenej zóne je trinásť sociálnych zariadení, z ktorých sú štyri v karanténe. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Najvypuklejšia situácia je podľa jej slov v najväčšom sociálnom zariadení župy v Centre sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom.
https://presov.korzar.sme.sk/c/22538848/presovska-zupa-ma-v-cervenej-zone-trinast-socialnych-zariadeni.html

Zo 111 prijímateľov tam pozitivitu po PCR testovaní zistili u 34 klientov, po antigénovom testovaní u jedného z nich. Zo 119 zamestnancov zaznamenali ochorenie v 15 prípadoch.

 

 

 

 

Slovensko.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak

Máš pravdu, že reálne dáta nikto poriadne nepozná. Poznáme len výsledky z trasovania. Z nich sa ale nedajú robiť závery pre celé Slovensko. Očakával som, že plošné testy dajú reálnejšiu predstavu. Nakoniec nie a ich zmysel je aspoň izolovať pozitívnych z AG testov. Keď nemám reálne dáta, tak sa ani model nedá správne nekalibrovať. V tomto zmysle je to do veľkej miery iba veštenie. Odborníci tvrdia, že bude horšie a vo veľkom nakupujú ďalšie milióny AG testov. Podľa mňa je to tiež iba veštia, ale bude nás niečo stáť. A som zvedavý, do kedy vydrží ochota ľudí, dobrovoľne sa dať testovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 44 minútami, Tono napísal:

Ale to je celkom normálny postup. Analytickú krivku dostanem, ako riešenie sústavy diferenciálnych rovníc. Tých riešení je nekonečne veľa, lebo aj hodnôt počiatočných podmienok je nekonečne veľa. A konkrétne riešenie závisí od konkrétnych počiatočných podmienok. Musíš v nejakom čase a priestore poznať počet infikovaných, senzitívnych, uzdravených, rýchlosť šírenia infekcie, pravdepodobnosť prenosu a dobu uzdravenia. To sú parametre, ktoré nepoznáme. Samozrejme nepoznáme ani mentalitu, migráciu, disciplínu pri karanténe a mnoho daľších faktorov. Poznáme iba rozlohu a tvar krajiny a hustotu obyvateľstva. Kalibrácia znamená "napasovať" analytickú krivku na merané dáta. A keď "zodpovedá" meraným hodnotám, tak by to malo byť to konkrétne analytické riešenie, zo správnymi počiatočnými podmienkami. Tých 6,8% dostaneš z kalibrácie a nie zadaním vopred. Ak by som poznal presne počiatočné podmienky a analytická krivka naozaj zodpovedá realite, tak nemusím nič kalibrovať a "napasovávať" Ale to som nikdy netvrdil, to je naozaj ilúzia. Analytická krivka nikdy nemôže zodpovedať realite, môže ju len lepšie, alebo horšie simulovať. (Samozrejme aj vôbec nie, alebo len v úzkom intervale). To nie je matematika fyzikálneho experimentu v izolovaných podmienkach laboratória.

 

Tak si práve ukázal, že to je veštenie z kavovych zrn, ty proste napasuješ analyticku krivku na nejaky realny vyvoj, ked sa zmeni musis zas, však to som tu cely čas tvrdil, to nie je predpoved vrcholu z nejakeho modelu, kde mas vstupne parametre a vieš kam to vystupa.

ty však nepoznaš počiatočné podmienky, nemas ani správny model, tak to je zbytočna praca..

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 minútami, robopol napísal:

Tak si práve ukázal, že to je veštenie z kavovych zrn, ty proste napasuješ analyticku krivku na nejaky realny vyvoj, ked sa zmeni musis zas

 

To nie je pravda. Ja som krivku nakalibroval iba raz, to je tá červená čiara. Odvtedy som počiatočné podmienky nemenil, iba dopĺňal merané dáta - zelená krivka. Dnes sa už zelená krivka odchyľuje od modelu na Slovensku aj v Česku. A práve to pre mňa začína byť zaujímavé. Aký by to malo zmysel, meniť počiatočné podmienky? Ak chceš tvrdiť, že model prestal fungovať, tak práve teraz máš na to argumenty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ake raz? sak si mal najskor predpoved cez 10% teraz 6,8%, toto ti neverím, ty počiatočne podmienky nepotrebuješ vyberieš si analyticku krivku ktora najlepsie kopiruje realny priebeh. Ty len dopasovavas zvonovitu krivku, a to tak, že si ju roztiahneš, alebo zmeniš vrchol, to je manipulacia či sa ti to páči alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 27. 10. 2020 at 0:00, Tono napísal:

Pokúsil som sa veštiť z môjho matematického modelu a z dát, ktoré sú k dispozícii https://ourworldindata.org/coronavirus-data ....

 

 

pomer integral.jpg

 

27.10. 2020 som model nakalibroval. Odvtedy len dopĺňam nové dáta. Až po tomto dátume som uvádzal to číslo 6,8%. Dovtedy som ho nemohol vedieť. Model a nejaké výpočty som robil aj pred 27.10. 2020, takže som vtedy mohol odhadovať 10% a ešte dávnejšie dokonca 50%. Nechápem prečo chceš dokázať, že kamuflujem s dátami, keď sa model a merané dáta už rozchádzajú? Ja akceptujem, že pokladáš model za nezmysel, (a ja to budem ochotný uznať). Ale tvrdiť, že kamuflujem s dátami, bez dôkazu,  to je od teba poraz. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 minútami, robopol napísal:

ty nekamuflujes data, si schopny to pochopit? kamuflujes anaylticku krivku na data. Sak dobre tvoj model nevydrzal ani 20 dni predpovede. Potom pojdes kalibrovat znova? :)

Nie, kalibruje sa iba raz. Každá ďalšia kalibrácia by bola manipulácia. A ak sa mýlim, že do konca roka 2 vlna pandémie skončí, tak model je zlý.  Možno ta irituje, že sa chcem hrať na múdreho. To si ale zle pochopil. Ja už mám problém pochopiť aj návod na použitie ovládača televízora. Skôr som myslel, že sa budeme baviť o modeloch a matematike.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No dobre už ta nejdem trapit, tvoj model predpoveda koniec pandemie do konca roka (nie druhej vlny), ty si ako Dr. Pekova, tiež take vyhlasenia mala, korona tu isto bude aj po tomto roku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, robopol napísal:

No dobre už ta nejdem trapit, tvoj model predpoveda koniec pandemie do konca roka (nie druhej vlny), ty si ako Dr. Pekova, tiež take vyhlasenia mala, korona tu isto bude aj po tomto roku.

Nie model popisuje len vlnu. Za ňou môže byť ďalšia, ak nebude vakcína.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, robopol napísal:

No dobre, tak pottom zas nakalibruj dva dni pred vrcholom tretej vlny, aby ti to vyslo aj s 3 a 4 a5 vlnou :)

Zas zavádzaš. Ja som kalibroval Slovensko a Česko nie  2. ale 11 dní pred vrcholom

Dáta z veľkej rozlohy územia môžu byť už superpozíciou vĺn. To sa týka napríklad USA, alebo Ruska. Pre rozlohou menšie krajiny by dáta mali odrážať vždy priebeh iba jednej vlny. Rovnako jedna vlna by mala platiť pre štáty USA, alebo republiky Ruska. Po ukončení 2 vlny už ďalšia pravdepodobne nenastane, lebo po novom roku bude k dispozícii vakcína. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tono napísal:

Zas zavádzaš. Ja som kalibroval Slovensko a Česko nie  2. ale 11 dní pred vrcholom

Dáta z veľkej rozlohy územia môžu byť už superpozíciou vĺn. To sa týka napríklad USA, alebo Ruska. Pre rozlohou menšie krajiny by dáta mali odrážať vždy priebeh iba jednej vlny. Rovnako jedna vlna by mala platiť pre štáty USA, alebo republiky Ruska. Po ukončení 2 vlny už ďalšia pravdepodobne nenastane, lebo po novom roku bude k dispozícii vakcína. 

Nezavádzam, 29. 10 bol vrchol tejto vlny v prirastkoch za den, však si sa tu hadal, že to malo byt povodne 7.11. 29-27=2 dni. To, že ty si tu vymyšlaš a prispôsobuješ model "len na vlnu", kalibruješ u vrcholu ma akú vypovednú hodnotu? žiadnu, ako hovorím takuto omalovanku zvladne hoc kto urobit. Navyše realna krivka nie je idealna, teoretická krivka a preto ti to "nevyšlo". A už odmietam debaty na temu "model". To čo robíš je len prekladanie krivky a nie modelovanie z počiatočných podmienok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 hodinami, robopol napísal:

No dobre už ta nejdem trapit, tvoj model predpoveda koniec pandemie do konca roka (nie druhej vlny), ty si ako Dr. Pekova, tiež take vyhlasenia mala, korona tu isto bude aj po tomto roku.

Vzhľadom na to, že bude nutné už iba zachraňovať ekonomiku a politickú stabilitu, aj za tú cenu že sa závažnosť pandémie bude pre zmenu popierať. Dozvieme sa s masmédií že je to len taká "sopľovačka" a panika je zbytočná. 

Proste sa iba zmení naratív.. A strašná pandémia bude zrazu fuč..

Neveríte?

Aha.. VW 1,1% percenta nakazených a nikomu to nevadí..

To čo s vnímaním VW sa stane s celou republikou. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prosím..

Je tu okrem mňa aj niekto iný, kto si nemôže odniesť prácu domov?

Skúste prosím niekto ak to dokážete, kultivovane vysvetliť Sniperovi, čo sa deje..

Ja som premýšľal pol dňa.. A asi som s toho unavený,  lebo jedinú odpoveď čo som vymyslel, je už len chuť zobrať dáku "tehlu" a mlátiť ho ňou do xichtu..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://ipravda.sk/upload/Kompletnyprehladobce.pdf

Hladal som nejaku obec, som myslel ze databaza len tych obci co sa zucastnia 4.kola(dnesneho).

Ale su tam vsetky obce a mesta,mestske casti.  V Revucej(meste) nasli pri cez 5500 testovanych 10 ludi, Roznava mala asi o dve tisic viac testovanych 14 a to iste percento 0,18%. Inak som po sobote tu pisal a tipoval,ze v nedelu najdu este dvoch. Nasli presne dvoch.

Ale mate tam aj bratislavu IV. Zah. Bystrica 18 pozit,percento 0,34%, Karl ves 81 pozitivnych 0,34%. Devin 4 pozitivny 0,22%, Dubravka 49 pozitivnych 0,26%. ,Dev.nov.Ves 51 pozitivnych-- 0,47%(teda tam asi zamestnanci VW nie su), Lamac 26 pozitivnych -- 0,52%. teda ako im mohlo vyjsti 0,13%?  Malo to byt na priemeru Bratislavi, Dubravka mala dobre cisla.

Citát

 

Priebežné štatistiky naznačujú, že pri nižšej účasti viaceré okresy vykážu vyššiu mieru pozitivity než pred dvomi týždňami. „Máme potvrdené takmer z každého regiónu, že na testovanie prichádzajú ľudia, ktorí pociťujú nejaké príznaky a tým sa zvyšuje percento pozitívnych prípadov v jednotlivých samosprávach. Chcel by som poprosiť starostov a primátorov, že ak chceme mať spoločne čo najpresnejšie číslo o zamorenosti regiónov, mali by sa nejakým spôsobom posnažiť motivovať svojich obyvateľov k vyššej účasti,“ podotkol minister obrany Naď.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/569439-online-taliani-v-juznom-tirolsku-testuju-vo-velkom/

 

To je sice pravda pan opiciak,len tak je to spravne, maju tam prist ti co si myslia ,ze to potrebuju. Ano percento bude vyssie. A v niecom nizsie. Ale opici to snad nemusim vysvetlovat. Ci velkemu opiciakovi sa to nepaci? Nemyslim malu opicu. Keby bola inteligentnejsia opica, by aj z tych cisiel co bude mat po IV kole nieco vedela, ked ,ze to ani opica nieje alen hlupak,nedozvie sa nic.

Naco je dobre testovat po 3 tyzdnoch Jelsavu? Nestacilo tych 16 ludi preverit hygienikmi, este kvoli dvom robia Ratkovu. To by nezvladli hygienici? Nemohli sa postarat aj o 10 ludi v Revucej? Naozaj 58 ludi za okres je nezvladnutelne cislo?  A opat to nezvladnu z tymi 2000 co najdu cez vikend na celom Slovensku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, electric blue napísal:

Svet jednoznačne "osprostieva". Je to aj dôsledok toho, že kedysi určovali vývoj civilizácie ľudia, ktorí boli schopní niečo vymyslieť, vyrobiť a mali know how. Darwinova selekcia ešte fungovala. Čina sa toho drzí dodnes a jej ekonomike to prospieva. USA a EU sú ešte stále lídrami vo vedeckom pokroku. Ale už nie sú jediní, ako to bolo v minulosti a to bude mať aj politické dôsledky. Dnes ovládajú svet právnici a ekonómi. Sú infiltrovaní do všetkých vrcholových funkcií, od politiky až po riadenie nemocníc a najmenšie s.r.o. Načo dnes podľa nich niečo vymýšľať, vyrábať, keď to dokážeme lacno kúpiť a draho predať. Potom sa niet čo čudovať, že vrcholové funkcie môžu zastávať ľudia s "pochybným vzdelaním". Matovič to povedal jasne, že jeho referenciou nie je "zbabraná" diplomovka, ale to, že dokázal zamestnať stovky ľudí. Ale s akou pridanou hodnotou, bez vzdelania a invencie? A ak si obchodníci na Čínske produkty prihodia 100% prirážku, alebo svetové banky zdĺžia rozvojové krajiny, ich ekonomický model podnikania je "dokonalý". Motorom ich geniálneho modelu, je neustály rast spotreby, ktorý ja založený na raste dlhu a emisii nekrytých peňazí, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie kúpyschopnosti konzumentov!!! A home office nie je ideálom maximalizovania spotreby. 

"Návrh je postavený na myšlienke, že pracovníci na home office menej prispievajú k infraštruktúre ekonomiky. "

Inak povedané, neprispievajú k neustále rastúcej spotrebe, bez ktorej by dnešná konzumná spoločnosť, podľa geniálnych ekonómov, nefungovala. Pritom 95% zisku konzumnej spoločnosti si dnes delí iba úzka skupina. Dopady takejto zvrátenej logiky ekonómov však budeme pociťovať všetci, lebo je to neudržateľný rozvoj. A pocítia to hlavne naše vnúčatá.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov