Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Citát

 

Ak sa pozrieme na celkový počet testovaných v sobotu (1 297 571) a 8 172 zachytených, tak prevalencia vychádza na 0,63%. Ak sa však pozrieme na špecificitu testov (dopočítanú aj u nás z prvého kola a deklarovanú výrobcom), tak tá sa priemerne pohybuje na úrovni 99,5 – 99,6%. Falošne pozitívnych je teda niekde okolo 5,2 – 6,5 tisíca ľudí. Reálne zachytených infikovaných (nie infekčných) je teda len 1,7-3 tisíc. Toto číslo je 1 až 2 dni PCR testovania.

 

https://www.facebook.com/668919339/posts/10158549277249340/?d=n

 

 

Som zvedavy na vysledky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 25 minútami, robopol napísal:

Ja tvrdím, že to je len dočasný pokles a ked lockdown skončí tak sa nám to odrazi zase do rastu, lebo neverím, že sú schopní vytrasovať to zvyšne nakazené obyvateľstvo, a tak budeme mať ďlaší problém čoskoro.

Podľa mňa metóda najmenších štvorcov by bola asi najvhodnejšia aproximácia. Excel túto metódu priamo neponúka a programovať sa mi to nechce. Môžem iba v mierke  vizuálne porovnávať matematický model a merané dáta. Dúfal som, že metódu najmenších štvorcov ma niekto už v Excely spracovanú, napríklad smiley. Očakával by som, že to nájdem aj na nete. No bohužiaľ som to nenašiel.

Samozrejme, ak je premorenosť tak nízka, nová vlna bez účinnej vakcíny zákonite znovu nastane. Matovičova teória, že karanténa na základe plošného testovania môže fungovať vyžaduje, aby sa testovanie opakovalo každý týždeň. A musel by Slovensko hermeticky izolovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To vyhladené maximum ti je ale zbytočné, ty z dát vidíš skutočné maximum kde nastalo, tieto metódy majú význam iba pri prognózach a ver mi, že s takou metódou by som veru nikdy nešiel predikova trhy. Ich účel je odfiltrovat male fluktuácie. Nič ine v tom nie je. Robil by si to úplne zbytočne.

Tu je dôležité pri predikcii sa opriet o fundament, a ten je predsa jasný, my neveštíme z kávových zŕn ale z toho, čo sa zrodi v Matovičovej hlave ako riešenie.

 

Tu sa pozri, kde ukazuje obycajny MA -7(klzavy priemer maximum). Už je ti jasne, že maximum (zeleny graf) už bolo? Vzhladom samozrejme na ten fundament, toho čo sa udialo. Máme dôsledok a príčinu, to čo môžeme veštiť ako velmi to pomože a na ako dlho. To je cele.

https://domov.sme.sk/c/22357333/koronavirus-a-slovensko-grafy.html?ref=artextramenu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 minútou, robopol napísal:

To vyhladené maximum ti je ale zbytočné, ty z dát vidíš skutočné maximum kde nastalo, tieto metódy majú význam iba pri prognózach a ver mi, že s takou metódou by som veru nikdy nešiel predikova trhy. Ich účel je odfiltrovat male fluktuácie. Nič ine v tom nie je. Robil by si to úplne zbytočne.

Ty robíš možno v obore, kde sú dôležité trendy. Ale v matematickom modely je čas toho maxima dôležitý, lebo je to kritérium, či model zodpovedá realite. Ja samozrejme akceptujem, že ty pochybuješ o zmysluplnosti matematického modelu šírenia infekcie, lebo závisí od podmienok, ktoré sa podľa teba nedajú definovať a celý proces podlieha chaosu. Podľa teba sú investície do tejto oblasti vyhodené prostriedky. Ale nie je ich málo. Nehovorím o mojom modele, ale matematickými modelmi šírenia infekcie sa dnes zaoberajú renomované vedecké inštitúcie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, Tono napísal:

Netvrdím, že "Matovičove" opatrenia v boji s pandémiou sú tie najúčinnejšie. Jeho výroky, že budeme najlepší na svete a z plošného testovania si budú ostatné krajiny brať príklad, je prejavom jeho nekompetencie v tomto obore. A keď sa vraj riadi názormi odborníkov, kritika patrí aj im. No o nič viac kompetentnejší v boji s pandémiou, nie sú ani politici v iných krajinách.

Opozícii a mnohým, ktorí sú zodpovední za rozkrádanie, korupciu a mafiánske praktiky vadí hlavne to, že Matovič uvoľnil ruky polícii a že môžu očakávať problémy. Matoviča za jeho osobnostné kvality, aféru so získaním titulu, rozporuplné opatrenia v boji s pandémiou, si nepochybne zaslúžia kritiku. Ale odvolanie Matoviča a pád tejto vlády si môžu želať len ľudia, ktorým predchádzajúca vláda a jej praktiky vyhovovali a vybudovali si kariéru a biznis. Iná alternatíva, ako táto vláda, alebo vláda "pohrobkov" SMERU, dnes na Slovensku nie je. To je zrejmé aj z prieskumov, kde HLAS, SMER a ĽSNS  by volilo 40% voličov. Ak kritici Matoviča poznajú iné riešenie, tak nech ho teda povedia otvorene. Inak sú buď "užitoční idioti" opozície, alebo si želajú nové voľby. 

Tono, zvyčajne nemám problém súhlasiť s tvojimi názormi, ale s argumentom "Lebo Fico" na mňa nechoď, pretože ani to nedáva Matovičovi oprávnenie k niektorým jeho ťahom. laickým pohľadom to vyzerá, že skutočne svoju funkciu psychicky nezvláda, nech ho teda prehliadne nejaký odborník, a podľa potreby ho prípadne môžu stiahnuť z obehu, keď aj len na čas, a z jeho hnutia môžu do čela vlády postaviť iného pandrláka ... a bolo by vybavené aj bez predčasných volieb... ostatne, vyzerá byť, že časť súdruhov zo smeru a smeru č.2 bude mať v najbližších mesiacoch celkom iné starosti ako predčasné voľby..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tvoje modely sú hrubé zjednodušenie, ktoré proste nefunguje. Existujú však sofistikovanejšie veci a modelovanie o čom hovoril, ten Kollar v mini prednaške. ty si zase zamieňaš to, čo som skutočne napísal a čo si z toho ty pochopil. V predikcii je aj chaos samozrejme, ale vývoj pandemie je vývoj komplexného systému a to sa nerovna 100% chaos. 100% chaos to mas možno magnetické kyvadlo, alebo dvojramenne obyčajne kyvadlo (a to len preto, že nemáš presné vstupné údaje - počiatočné podmienky). Komplexný systém má mantinely svojho vývoja, teda vzory, patterny, nech už si to nazveš akokolvek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tvoj model v skutočnosti nevie povedat nič relevatne, stale to šteluješ, no nemáš šancu. Tvoj model porazi jednoducha sedliacka logika a ludska neuronova siet s odhadom, ty nevieš urobit ani odhad, čo bude? ako velmi opatrenia zaberu a na ako dlho? Tak a teraz mi povedz, ktorý model "zjednodušený si s tým poradi". No a najtragickejšie na tom je, že ty tomu ešte aj veríš...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, robopol napísal:

tvoje modely sú hrubé zjednodušenie, ktoré proste nefunguje. Existujú však sofistikovanejšie veci a modelovanie o čom hovoril, ten Kollar v mini prednaške. 

Matematici, ako Kollár sa zaoberajú vysoko sofistikovanými metódami, a predsa nie sú schopní urobiť prognózu. Model, ktorý sofistikovane popíše to, čo sa udialo v minulosti má síce vedeckú hodnotu, ale ´hlavnou úlohou modelu je predikcia. A z predikciou "ideš s vlastnou kožou na trh". Ukáž mi nejakú konkrétnu ich prognózu s dátumami. Podľa nich, a aj teba, to nie je ani v princípe možné, lebo to záleží od mnohých faktorov. A karanténa a locdown sú len moderačné nástroje "Komplexného systému".

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, robopol napísal:

Tvoj model v skutočnosti nevie povedat nič relevatne, stale to šteluješ, no nemáš šancu. Tvoj model porazi jednoducha sedliacka logika a ludska neuronova siet s odhadom, ty nevieš urobit ani odhad, čo bude? ako velmi opatrenia zaberu a na ako dlho? Tak a teraz mi povedz, ktorý model "zjednodušený si s tým poradi". No a najtragickejšie na tom je, že ty tomu ešte aj veríš...

Mne predikcia maxima v Česku a Slovensku vyšla a nič som "nešteloval" Veď je to tu na fóre a nemôžem to už spätne meniť. Ale uvidím, či mi vyjde aj predikcia konca druhej vlny. Možno je to náhoda. Ja sa nedržím svojho modelu "zubami nechtami". Ak uvidím, že som sa mýlil, tak to uznám. Nie som platený profesionál a je to pre mňa iba zábava. Ale určite lepšia, ako riešiť krížovky. 

Sú krajiny, ako Lotyšsko, Bulharsko, Nemecko, Estónsko, Švédsko, Francúzko, Rumúnsko, Taliansko, atď, kde krivka infikovaných prudko rastie a nikto dnes nevie, kedy sa zastaví. Ak mi vyjde prognóza aj pre tieto krajiny, potom to bude znova náhoda? Ak je to iba otázka sedliackeho rozumu, tak mi to povedz už teraz ty. Keď som dával predpoveď pre Slovensko a Česko, ty si tvrdil, že tam žiadny vrchol nevidíš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preložil som krivku denných prírastkov infikovaných na Slovensku metódou najmenších štvorcov a dostal som krivku 

-.505417170691647642e-1-1.340462948*t+.1173046648*t^2-.3037853653e-2*t^3+.3010228930e-4*t^4-.9870150240e-7*t^5

jej derivácia po úprave je:

-.8667950760e-7*(t+.3783302784e-1)*(t-19.19788331)*(t-57.70083053)*(t-82.33856731)*(t-145.7143585)

Koreň t =145.7143585 je maximum podľa posledných aktuálnych dát. Ja som predpovedal 7. novembra, čo je 147 deň. Budúce dáta to samozrejme môžu ešte podstatne zmeniť.

aproximacia.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj tu predpokladajú, že by sme mali byť už čoskoro na vrchole 2. vlny

https://domov.sme.sk/c/22528096/koronavirus-na-slovensku-druha-vlna-pandemia-plosne-testovanie-covid19.html

Len problém je to, že zenit sa dostavil vďaka čoraz prísnejším obmedzeniam a nie prirodzeným premorením. Ak stádo začne zase ziapať jak besné na Matoviča, aby všetko uvoľnil ako začiatkom leta, tak vo februári-marci je tu vrchol tretej vlny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Ako sme o tom na webstránke mesta informovali, Mestský úrad v Šamoríne bol v stredu, 4. novembra pre výskyt ochorenia COVID-19 zatvorený. Po prvom kole plošného testovania malo 11 zamestnancov úradu pozitívne antigénové testy, následne sa podrobili domácej karanténe aj so svojimi rodinnými príslušníkmi. Medzitým boli vykonané PCR-testy, ktoré u 10 osôb z 11 nepotvrdili prítomnosť koronavírusu, čiže boli negatívne. Výsledok ďalšieho pracovníka v čase zverejnenie nášho príspevku nebol známy.

https://samorin.sk/msu-vacsina-zamestnancov-v-karantene-ma-negativne-vysledky-pcr-testov/

 Až 7. novembra, v neskorých večerných hodinách sa potvrdilo, že všetkých 11, predtým pozitívne testovaných osôb malo negatívny výsledok PCR-testu.

 

Teda aj ten jedenasty bol negativny. Dobre testy.

Preco sa nerobili validacne testy Ag testov? Kolko z toho 1,5 miliona je skutocne pozitivnych? 8000,ci 800? Aby sme si kvoli debilovi y Trnavy nenrobili pruser.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak,  toto zaujima vsetkych.   A zjavne sa matovic boji vysledku.  Ale na druhej strane ak sa do karanteny dostalo viac ludi, tak to nie je pruser ale collateral damage,  v zasade to je podobne ako ked s nakazenym clenom domacnosti su v karantene vsetci.  Je to lepsie ako opak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 minútami, slimak napísal:

Preco sa nerobili validacne testy Ag testov? Kolko z toho 1,5 miliona je skutocne pozitivnych? 8000,ci 800? Aby sme si kvoli debilovi y Trnavy nenrobili pruser.

Príklad s praxe. Ja v prvom kole s manželkou negatívny, syn pozitívny. 10 dňová karanténa zatiaľ bez príznakov. Kolega (tiež trojčlenná domácnosť) v prvom testovaní negatívny. V druhom pozítívna komplet rodina. Pravdepodobne sa nakazil od kamaráta, ktorý ho vozil do práce a v prvom kole bol pozitívny. Nech si urobí názor každý sám. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Osoby prichádzajúce na Slovensko z Ukrajiny musia od pondelka podstúpiť antigénové testovanie na hranici. Ďalšou zmenou je, že po návrate z červených krajín do domácej izolácie sa už netreba hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

No aby tam, kde mate ukrajinskych spolupracovnikov to teraz nezvrastlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Mne sa nechce o tom stale dookola bavit, tvoj model predsa nemôže dopredu vedieť, že na prelome 10/11 dá matovič lockdown a plošne testovanie, tak ja fakt nerozumiem o čom snívaš. Tie vrcholy sú dosledokm opatreni a sú len lokálne, nie su dané tvojim modelom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

26 minutes ago, buky said:

Príklad s praxe. Ja v prvom kole s manželkou negatívny, syn pozitívny. 10 dňová karanténa zatiaľ bez príznakov. Kolega (tiež trojčlenná domácnosť) v prvom testovaní negatívny. V druhom pozítívna komplet rodina. Pravdepodobne sa nakazil od kamaráta, ktorý ho vozil do práce a v prvom kole bol pozitívny. Nech si urobí názor každý sám. 

Nuz,   po tom ako  bol jeho kamarat pozitivny, tak mali ako rodina vliezt do karanteny,   ak je v aute  s pozitivnym  tak by bol zazrak ak by nebol nakazeny.   Ved trochu zdraveho rozumu, ludia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 31 minútami, robopol napísal:

Tono

Mne sa nechce o tom stale dookola bavit, tvoj model predsa nemôže dopredu vedieť, že na prelome 10/11 dá matovič lockdown a plošne testovanie, tak ja fakt nerozumiem o čom snívaš. Tie vrcholy sú dosledokm opatreni a sú len lokálne, nie su dané tvojim modelom.

Ja chápem tvoje námietky. Ale predpokladajme, že môj model je správny. Z modelu mi vyšlo, že na Slovensku bolo 7. novembra infikovaných 374466 obyvateľov, čo predstavuje 6.86% populácie. Z plošných testov vychádza v priemerne 1%. Ak by som mal pravdu, tak karanténa 1% z 6.86% infikovaných nemá takmer žiadny účinok, na šírenie infekcie. Ale nechcel som tu písať moje názory, aby som tým nespochybňoval opatrenia hygienikov a vlády. Opakujem, je to len môj názor. No ak by mi vyšla prognóza krajín, ktoré som hore uviedol, (môžeš si vybrať iné) aj tak by si tvrdil, že to nie je dôkaz. Máš na to už svoj názor, ktorý poznám a žiadny dôkaz by ti nebol dosť dobrý. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozrime sa kde je dnes irsko a kde sme my s testovaním, na akých číslach. Mali vlastne podobnu situaciu aj s prirastkami. urobili skor lockdown a tvrdši a dnes už dokážu trasovat

https://covid19.who.int/region/euro/country/ie

Tono, ale ak tvoj model predpoveda 6,86% nakazených a v realite je max 2,5%-3, to je uz hodne pesimisticky odhad, potom ja nechapem o akom vrchole ty hovorís, však tento vrchol, čo nastal je dôsledkom lockdownu a to nie je hypoteza, to je fakt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, slimak napísal:

Teda aj ten jedenasty bol negativny. Dobre testy.

Nech si dá spraviť test protilátok. Podľa všetkého to vyzerá tak, že záleží od imunitného systému každého jedinca (minimálne, viac menej tam môžu byť aj iné faktory), niekto nákazu prekoná ani nevie ako, jeho imunita zlikviduje vírus za pár dní, niekto má len mierne symptómy, ktoré do týždňa rozchodí, iný sa s tým morduje 3-4 týždne a niekto ďalší to už nerozchodí vôbec a po 2 týždňoch na ventilácii skončí v cínovej rakve. Dosť veľké rozdiely na jeden vírus. Druhou možnosťou je, že po planéte koluje viac mutácií, možno stačia drobné rozdiely, dôsledky sú však výrazne iné. To by aj zrejme aj vysvetľovalo, prečo sa niekto nakazí ľahko a niekto vôbec. A keďže nám tu rotuje viacero mutácií a nevieme kde ktorá je, tak sa nedivme, že sú tu z toho také zmatky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 20 minútami, robopol napísal:

tento vrchol, čo nastal je dôsledkom lockdownu a to nie je hypoteza, to je fakt.

Môj model pri šírení infekcie zahrňuje účinok opatrení ROR. Keby bol aj locdown, pri 6.86% infikovaných by bol infikovaný každý 14 obyvateľ. To znamená, že v komunite 14 ľudí je priemerne jeden infikovaný. Zákaz vychádzania by znamenal, že v komunite 14 ľudí sa bude infekcia spoľahlivo šíriť dalej. Totálna izolácia má zmysel iba pri veľmi nízkom počte infikovaných.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ti , ale píšem, že tvoje úvahy sú nesprávne, zle dokazatelne zle, to nie je nazor. Ja nefičím na názoroch, jedna babka povedala... Ty mas nerealne čísla v modeloch a maš pocit, že si dosiahol maximum presne vtedy, ked nahodou sme urobili lockdown... Neviem, čo si odhadol vlastne správne, nepamatam si, že by ti vyšla nejaka spravna hodnota aj určenia vrcholu. Praveže si rozprával v minulosti o maximach a pritom to boli lokalne maxima, ktoré boli v priebehu dvoch tyzdnov prekonane. Teda všetky tvoje zavery su zle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 27. 10. 2020 at 13:53, Tono napísal:

Veď som to nazval veštenie. Ale uviedol som údaje, ktoré sa dajú v budúcnosti ľahko overiť. Potom si budem sypať popol na hlavu. Podľa modelu maximum denne infikovaných na Slovensku bude v 246 dni, (začiatok grafu je od 3. marca 2020)  teda 7. novembra 2020. Koniec pandémie bude zhruba v 300 dní, čo je 27. decembra 2020. 

Napísal som to 2 týždne pred tým, ako k tomu došlo. Rovnako som to predpovedal pre Česko, kde nebolo plošné testovanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 27. 10. 2020 at 15:49, robopol napísal:

 

Blizko vrcholu? ved zatial to ide iba exponencialne hore, tam nemas kde vidiet vrchol. To je naozaj veštenie, ktorému ja nerozumiem (prečo, načo) neni sa o čo oprieť.

Ty si napísal. 

"Tvoj model porazi jednoducha sedliacka logika a ludska neuronova siet s odhadom, ty nevieš urobit ani odhad, čo bude?" 

Prečo to teda sedliacka logika a ludska neuronova siet nepredvídala 27. 10.?  Matovič ešte dnes koketuje so zavedením lockdownu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 29 minútami, Tono napísal:

Ty si napísal. 

"Tvoj model porazi jednoducha sedliacka logika a ludska neuronova siet s odhadom, ty nevieš urobit ani odhad, čo bude?" 

Prečo to teda sedliacka logika a ludska neuronova siet nepredvídala 27. 10.?  Matovič ešte dnes koketuje so zavedením lockdownu.

To je horšie ako keby som sa bavil s informatorom. Matovič zaviedol lockdown mierny+ testovanie, aby zrazil rast. Takže ked to urobil tak očakával vrchol. A ten vrchol lokalny aj nastal, mas to na grafe, odkazal som ta aj na sme, kde je klzavy priemer 7 dnonovy.

27 (vrchol nebol), je toto tažke pochopi, kedže 29 bol ten vrchol prekonany?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov