Skočiť na obsah

Druhý dych


irb

Odporúčané príspevky

Zaujíma ma, či niekto vie lekárske resp. biologické vysvetlenie tohto javu - "chytenie druhého dychu".

Ja osobne som "športové drevo", ale ešte z mladých čias si to pamätám, stalo sa mi to v živote dvakrát - vždy pri dlhých behoch. Pred tým úkazom som už ledva plietol nohami a potom sa niečo stalo - a zrazu som s ľahkosťou zrýchlil, akoby zázrakom. 

 

Hľadal som teraz nejaké biologické, fyziologické, alebo psychologické vysvetlenie na nete, ale akosi som neschopný a nenašiel som nič. 

 

Takže ak by to niekto vedel vysvetliť, bol by som mu vďačný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 7
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • D'Ady

    3

  • tyso

    2

  • irb

    2

  • game

    1

Top prispievatelia v tejto téme

toto je zaujímavá téma... ale mňa sa nedotýka... :)

neviem, kde športovci berú druhý dych, ja som ho nikdy nenašla, ale ani som nikdy nešportovala vytrvalostne.
a pri drobných výkonoch a napr. takej hádzanej, ktorú som kedysi trochu hrala, druhý dych nie je veľmi treba....

jedno nezabudnem nikdy - vonkoncom nie som na dlhšie trate, dlhšie je aj dvesto aj štyristo metrov, to už bola moja smrť.

- resp. nebola som, ani v škole.... raz nám to merali, povinne, teda museli sme to odbehnúť... nikdy som to nezopakovala, už fakt nikdy, ani keď bolo treba na zápis, nie.

druhý dych mi pámboh nenadelil :ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja tiez nie som vytrvalostny typ, okrem plavania ...

ked som mal o par desiatok rokov  a kil menej, tak som slusne behal 100 m, 400 m, a skok do dialky

 

zabehnut kilometer uz bolo mimo mna...

 

a druhy dych? moze to suvisiet s nejakymi zmenami v zasobovani organizmu kyslikom, ale mozno je to len "o hlave"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co to je dlhy beh ?  Pretoze pri intenzivnom behu ide organizmus najprv na cukor v krvi,  ked klesne tak telo prepne na metabolizmus tukov a zacne v peceni premienat tuk na cukor, a telo moze pokracovat.

Je to tento pripad ?  Ale kedze glykolyza je pomalsia, tak sa neda bezat intenzívne.    Aspon teda nie bez dlhodonbeho treningu.

Poznaju to aj turisti pri horach.  

Ale pri maratone je este nieco ine,   psychicka kriza a to je potom v "hlave".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co to je dlhy beh ?  Pretoze pri intenzivnom behu ide organizmus najprv na cukor v krvi,  ked klesne tak telo prepne na metabolizmus tukov a zacne v peceni premienat tuk na cukor, a telo moze pokracovat.

 

to je asi kardinalna otazka... ako dlho trva organizmu, kym prepne metabolizmus sposobom, aky hovoris?

minuty? desiatky minut? hodiny?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov