Skočiť na obsah

Opica + Oheň = Človek?


alamo

Odporúčané príspevky

Akým asi postupom, sa človek naučil ovládať a používať oheň?

Vyžadovalo si to asi veľa postupných krokov, nemohli sa stať všetky naraz.. Muselo to trvať celé tisíce rokov.

Dali by sa tie kroky nejak aspoň teoreticky zrekonštruovať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

To áno.. Vývojová vetva iného druhu hominidov..

Ale čo vlastne ich odlišovalo napríklad od australopiteka, ktorý bol "šimpanzia hlava" nasadená na telo chodiace po dvoch?

Nástroje dokážu používať a dokonca zdokonaľovať aj šimpanzi..

Dokonca sa dokážu naučiť používať posunkovú reč, a ešte tie abstraktné gestá - znaky učiť mláďatá..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No však práve tým sa odlišovali, že sa naučili chodiť po dvoch. Vo vývoji človeka to bol veľký skok, ktorý bol zapríčinený zmenou podnebia vo východnej Afrike, keď postupne zmizli pralesy a australopitekovia sa museli prispôsobiť, ak chceli prežiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tomuto si nemusel zakladať extra tému, lebo bude za chvíľu duplovaná... a budeme spájať.

 

na toto, čo tu píšeš tesne vyššie,

 

Ale to že niečo chodí po dvoch, nie je samo o sebe základ pre vývoj inteligencie..

 

sa dá odpovedať tak, ako to píšeme v téme či najprv rozum a viera či najprv to a potom hento... toto neoodelíš, ľutujem.

nie, postaviť sa na dve zadné nestačí... nezabúdajme, že píšeme o miliónoch a státisícoch rokov vývoja už oddelenej vetvy.

 

čiže odpoveď na tému  "Opica + Oheň = Človek?"   je nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

Toto má byť skôr technická téma..

Tak ma ako "Homo Interneticus" napadlo čo na to "teta wiki"

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Control_of_fire_by_early_humans

A tam "prvú fázu" zoznamovania sa s ohňom,

v podstate popisujú, ako túlavý život na suchej savane, a pozorovanie prírodných požiarov..

Tak ma napadá..

Čo ak skôr ako "človek rozumný" udržiavajúci oheň v ohnisku, existovala "opica podpaľujúca požiare"?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ALAMO : )

 

to máš jedno, či to berieš ako technickú alebo netechnickú tému... tie veci od seba neoddelíš.

neväzujú na seba.

ako je na ceste kameň... keď príde človek a zoberie ho aby rozbil okno... jedno je čistá príroda a vznik kameňa, druhé je technická vec, ale nebyť jedného, nie je ani druhé... : )

 

vývoj v človeka a aj zoznamovanie sa s ohňom - kruci, stále viac ma irituje, že sú tu dve rovnaké témy, toto takto nemá zmysel -

 

- aj zoznamovanie s ohňom patrí k tomu, ako preskočil vývoj mozgu.

aby budúci rozumný človek vedel s ohňom pracovať, musel už vo vývoji jeho mozgu nastať nový smer, niečo, čo ho oddelilo od ostatných tlúp.

a nestačilo len postaviť sa na nohy... to bolo kdesi na samom začiatku, čo mohlo smerovať ďalej a nemuselo...

 

samozrejme že zoznamovanie s ohňom prišlo rovnako ako zoznamovanie s čímkoľvek iným okolo "človeka", ktorý otvoril oči a dostal záblesk intelektu, s ktorým ďalej pracoval...

toto sme predsa rozoberali v tej druhej téme.

 

tam máš predsa v tej téme tebou spomínané opice, ktoré sú fascinované ohňom a vraj tancujú tanec okolo ohňa a podobne... isteže... to robí dodnes aj človek.

je to tam v tej téme napísané, je stále fascinovaný ohňom a vodou.

 

ovšem aj keď opice majú istý intelekt a bla bla.... všetko je popísané v tej druhej téme - nedostali sa k tomu, aby sami zapaľovali oheň drhnutím paličiek o kameň a udržovali ho po nociach v jaskyniach a nenechali ho vyhasnúť a podobne...

 

takže wiki nepíše nič, čo by sme v tomto smere nevedeli, a popísali sme to už v paralelnej téme:

 

stále platí, že v žiadnom prípade  neplatí rovnica:   opica + oheň = človek.

nie. to takto nefungovalo a nefunguje ani dodnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa tak zaujima v tejto téme, KTO a prečo začal zapalovať drevo o drevo tým krútením. Ako na to prišiel, že to chytne ? Tí ludia pozorovali okolie a poučili sa z mnohých v prírode fungujúcich vecí, ale aby sa takýto dávno žijúci človek pozeral na prírodný úkaz, pri ktorom sa trie drevo o drevo až sa vznieti... z toho som na prášky.

To, čo ma napadlo sú dve možnosti.

1)Vrtal sa tak dlho v nose, až ho mal horúci a vtedy mu doplo.

2)Bol to zadubenec, introvert, ktorý nič nerobil, a pri tom nič nerobení začal len tak vrtieť drievko v drevku. Potom si to dal patentovať.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game alarm

Ja neviem ako tieto dve témy, zlúčiť do hromady.

Tu by som sa tým chcel zaoberať iba ako technickou záležitosťou, logickým poradím krokov - úloh a náročnosťou týchto úloh na inteligenciu. Bez nejakého "Bubu".

Napríklad ten "časový harmonogram" ktorý je na wiki.. Čosi mi na tom nesedí. Naučiť sa oheň zapáliť, kladie až na koniec..

Lenže to vôbec nie je také zložité a vôbec to nemuselo byť zámerné.

Tak napríklad primitívne "kopije" používajú aj šimpanzi. Prísť na to že na špicatý papek niečo napichnúť, alebo to ním zapichnúť.. Nie je úloha moc náročná na intelekt.

Tak sa možno niekto pokúsil, ten papek trochu prišpicatiť..

Šúcha suché tvrdé drevo, o iné suché tvrdé drevo, snaží sa ako divý.. A zrazu sa s toho začne dymiť..

 

Udržiavať oheň v ohnisku, mi príde omnoho náročnejšie na "pochop".

Ak niekto chce aby oheň horel čo najdlhšie do noci, musí chápať že si treba nanosiť zásobu dreva dopredu, lebo chodiť v noci po tme na drevo, nemusí byť najrozumnejšie. Musí odolať pokušeniu, zásobu paliva do ohňa nahádzať naraz..

Treba dávať pozor, aby sa s tým nehrali deti..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa tak zaujima v tejto téme, KTO a prečo začal zapalovať drevo o drevo tým krútením. Ako na to prišiel, že to chytne ? Tí ludia pozorovali okolie a poučili sa z mnohých v prírode fungujúcich vecí, ale aby sa takýto dávno žijúci človek pozeral na prírodný úkaz, pri ktorom sa trie drevo o drevo až sa vznieti... z toho som na prášky.

To, čo ma napadlo sú dve možnosti.

1)Vrtal sa tak dlho v nose, až ho mal horúci a vtedy mu doplo.

2)Bol to zadubenec, introvert, ktorý nič nerobil, a pri tom nič nerobení začal len tak vrtieť drievko v drevku. Potom si to dal patentovať.

 

tak toto je to, nad čím človek rád zapremýšľa... kedysi / a samozrejme furt/ takéto veci skutočne trápili aj mňa, toto bola jedna z nich...

... potom spústa ďalších, ako ten človek rozumný, ktorý už nejaké tie skúsenosti a mysliaci mozog po istom skoku a vývoji mal, získaval ďalšie... v prírode skutočne tresne, šľahne blesk a je oheň... vyrobiť ho paličkami nebolo také jednoduché...

a ešte spústa ďalších vecí nebola jednoduchá... napríklad ma fascinuje: po celom svete človek využíva samozrejme človek "primitívny" / nie sprostý, antropologicky primitívny! / začal kedysi v hĺbkach vekov využívať miestne zdroje... ako prichádzali na to, ktorá rastlina je liečivá, ktorá nie? pokus omyl?

ale to sme o hodne hodne ďalej vo vývoji človeka, než opica a náhodný požiar, takže späť : )

 

takto nejako ale tu muselo byť aj s ohňom... kto trel prvú paličku o paličku, komu napadlo pripevniť k nej šnúrku, aby trenie bolo efektívnejšie?

 

toto je ovšem už hodne ďaleko od prvotnej otázky  témy:   opica + oheň = človek..... nie, stále sa nerovná. sme hlboko v čase, hodne hlboko, a rovnica takto neplatí.

 

kto pochybuje, stačí pozrieť na dnešné opice... už sme o tom písali.

najprv musel nastať vývojový skok, oddelenie sa jednej tlupy od druhej, postavenie sa na nohy, zmeny v mozgovni, prepojenie v mozgu.... a zažal sa intelekt, ktorý dokázal ísť ďalej, sám pre seba.

 

 

a stále platí, najprv skok a rozum a istý intelekt, otázky, duchovno, riešenia.... zakladanie ohňa prišlo až dlho zažatí intelektu a po bleskoch.

už udržať oheň bol ďalší skok,

a založiť oheň cielene trením dreva o drevo bol skok do nového veku človeka.... od opíc a náhodného ohňa sme tam hodne ďaleko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Manželka  sa ma spýtala v principe toto: Ako samček vie, čo má robiť, ak by sme na ostrov vypustili samca a samičku ako adolescentov ,a nikdy sa nerozmnožovali. Nemal to kde vidieť, nečítal kamasutru, a naraz to príde... Je to síce ďaleko od ohňa, ale je to asi taká otázka, ako kto prvý zavrtel drievkom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...  Ako samček vie, čo má robiť, ak by sme na ostrov vypustili samca a samičku ako adolescentov ,a nikdy sa nerozmnožovali. Nemal to kde vidieť, nečítal kamasutru, a naraz to príde... Je to síce ďaleko od ohňa, ale je to asi taká otázka, ako kto prvý zavrtel drievkom.

 

ja viem, sme zatiaľ pekne ďaleko od ohňa, ale základnú otázku témy /opica+oheň=človek/ akosi nie je týmto smerom kam ďalej - z opice, kde tresol blesk, sa nestal človek. a nestal sa dodnes a nedeje sa to dodnes.

môžeme ísť len oveľa ďalej dopredu v čase, keď už človek ten rozum zažal a začal používať nové synapsy ... a tak : )

 

ovšem tá otázka netrápi len tvoju manželku :)

 

už pekne dlho sa vedci mnohých odborov naučili rešpektovať tie "primitívne" národy, keď začali zisťovať, že každý ostrov kdekoľvek osamotený v oceáne má  napríklad vysoko prepracované rodinné a spoločenské vzťahy.

 

práve na vylúčenie plodenia detí medzi akýmikoľvek príbuznými - niekde sú tie pravidlá prepracované do takých až pre náš pohľad nezmyselných podrobností, že antropológovia a etnologici nestačili žasnúť:

jeden príklad za kdejaké ostatné: rodina x si nikdy nemohla zobrať nikoho z rodiny y, rodina y si ovšem mohla vybrať manželky z rodiny z, ale nie manželov z rodiny z, rodina z si mohla vybrať manželky z rodiny x, ale nemohla manželov z rodiny s.... a tak a podobne.

 

a každý ostrov mal svoje pravidlá - a zdravé potomstvo. ako to vedeli? zaujímavé, že? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game alarm

Dá sa s toho odvodiť otázka, koľko s toho čomu hovoríme človek je vrodené - máme zapísané v DNA, a koľko je exteligencia teda to čo sa naučíme napríklad odkukáme od rodičov, od okolia a v škole?

A nakoľko medzi vrodeným a naučeným, existuje učitá harmónia alebo konflikt?

K tomu "páriku" na ostrove.. Počul som pár "sexuologických" historiek kedysi kdesi, asi to bolo v nejakom článku.. Alebo relácii v rádiu? Už si nepamätám (takže to ani nemôžem ozdrojovať)

Myslím že to bola sexuologička, tam rozprávala o nejakých mladomanželoch, "správne morálne" výchovných mladých ľuďoch, ktorí sa čudovali prečo nie a nie otehotnieť.. Nakoniec pani doktorka zistila, a im musí vysvetliť, že k oplodneniu tak akosi nestačí len to aby spolu vedľa seba ležali v posteli a držali sa za ruky, ale musia spolu aj súložiť..

A to nebolo na ostrove..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ALAMO,

 

nie nie nie...  tento prípad radšej nechajme do príslušnej témy o náboženstve menej vážne a priveľmi vážne, kde to je už zopár rokov zverejnené v príspevku, je tam odfotený článok:

https://www.freespace.sk/tema/1312-náboženstvo-menej-vážne-alebo-príliš-vážne/?p=178578

 

roku 2012 prebehol článoček svetovou tlačou, ovšem tento konkrétny problém  jediného manželského páru  má úplne iný pôvod a základ a dôvod, a nemá so žiadnou evolúciou ani exteligenciou ani ničím podobným nič spoločné, je to ojedinelý pár, ktorý sa našiel v ojedinelom prostredí extrémnej náboženskej výchovy a ich prepiata do absurdna dovedená "sexuálna" náboženská výchova.

toto pre tých chudákov nie je evolúcia, ani oheň, ani opice, ani postupné učenie sa či vývoj či evolúcia či nič podobné, to je len prepiata ochrana detí v mimoriadnom prostredí ad absurdum - toto je absurdnosť vo výchove a náboženstve, akých je plná tá príslušná téma, ovšem táto je skutočne dovedená do úplnej bizarnosti.

 

úplne iný prípad, úplne iný dôvod, toto je dôsledok zásahu a mrzačenia duše vlastných detí od prepiato bigotných ľudí, nie vývoja.

miešaš hrušky s jablkami.

toto nechajme na sexuológov a svedomie bigotných rodičov. 

 

----------------------------

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len tak mimochodom - kto vie, ci  prvotny primitivny sposob zakladania ohna bol trenim driev

skor si myslim, ze nie, kto to kedy skusil, tak pochopi

 

omnoho jednoduchsie a aj v prirode nahodne "objavitelne" je kresanim; ked aj nie kamen-zelezo, tak aspon kamen-kamen

 

ked uz sme pri tych technickych otazkach - tak Afrika ako liahnisko ludstva ma pomerne vyhodne podmienky - suche podnebie na savanach a vhodne vysoko horlave dreviny (to uz tak trochu predpokladam, urcite by sa dalo overit)

 

btw - zaujimava a dost specificka tema ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uhm. toto je jedna z vecí - ako ten už mysliaci tvor raz len ten oheň sám založil :)

 

 

Napríklad ten "časový harmonogram" ktorý je na wiki.. Čosi mi na tom nesedí. Naučiť sa oheň zapáliť, kladie až na koniec..
Lenže to vôbec nie je také zložité a vôbec to nemuselo byť zámerné.

Tak napríklad primitívne "kopije" používajú aj šimpanzi. Prísť na to že na špicatý papek niečo napichnúť, alebo to ním zapichnúť.. Nie je úloha moc náročná na intelekt.
Tak sa možno niekto pokúsil, ten papek trochu prišpicatiť..
Šúcha suché tvrdé drevo, o iné suché tvrdé drevo, snaží sa ako divý.. A zrazu sa s toho začne dymiť..

Udržiavať oheň v ohnisku, mi príde omnoho náročnejšie na "pochop".
Ak niekto chce aby oheň horel čo najdlhšie do noci, musí chápať že si treba nanosiť zásobu dreva dopredu, lebo chodiť v noci po tme na drevo, nemusí byť najrozumnejšie. Musí odolať pokušeniu, zásobu paliva do ohňa nahádzať naraz..

 

mimochodom, ešte jedna vec tam vyššie, ktorú alamo vypichol z wiki ako niečo, čo podľa neho nesedí - lenže pri troche predstavivosti to sedí dokonale:

 

porovnávať napichnutie čohosi na papek so založením ohňa je to, čo v tvojich vývodoch nesedí, alamo : ) to sú dve od seba hodne vzdialené veci.

 

na paličku vie veci napichnúť aj malý vták, aj havran, to sú pudové a skúsenostné a vývojové záležitosti, ako hodne neskorý vývojový pozostatok dinosaurov z úplne inej vývojovej vetvy fauny... dokáže to aj šimpanz aj gorila, ovšem oheň zapáliť v pralese nevie ani náš najbližší príbuzný šimpanz...

ono... trochu to treba premyslieť, najprv : )

 

keď nádejný človek prestal bezhlavo utekať pred tým, ako blesk zapálil savanu - pred tým uteká každý tvor,
keď ovšem raz len blesk zapálil jeden strom a v otvárajúcom sa mozgu nádejného človeka, jedného z odvážnejších, skrsla myšlienka: strom - vetvy - oheň - konár - palica....

stačilo strčiť palicu do odumierajúceho ohňa, a ajhľa - palica sa zapálila.

potom vyhasla.

a tvalo ešte hodne dlho, kým na palici preniesol nádejný človek oheň tam, kam potreboval... a keďže jedno drevo v ohni horelo, po nejako čase prišiel nádejný človek na to, že treba pridať druhú palicu, aby sa oheň udržal dlhšie.... atď....

 

je to dokonalý sled možných udalostí.

v žiadnom prípade nemohol nádejný človek najprv zapáliť oheň nejakým trením či kresaním či zapaľovačom... logický sled udalostí. od jednoduchšieho k zložitejšiemu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, samozrejme, najprv prírodný ohen (blesk, sopka, ...) - strach, pozorovanie, vyuzitie

tato postupnost je vcelku jasna

 

ale co bolo skor ? trenie driev alebo buchanie dvoch kamenov o seba?

fakt - nahodnym trenim driev ohen vyrobis asi milionkrat tazsie ako nahodnym buchanim dvoch kamenov

 

par ukazok, ako sa to da, ked to niekto vie

 

post-2373-0-42367600-1522526738.jpg

 

post-2373-0-67664100-1522526747.jpg

 

post-2373-0-87328200-1522526758.jpg

 

post-2373-0-84978500-1522526769.jpg

 

post-2373-0-64829400-1522526779.jpg

 

post-2373-0-01015400-1522526797.jpg

 

post-2373-0-93334200-1522526808.jpg


a da sa to aj v tlupe
 

post-2373-0-09116100-1522526947.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

paráda... keď to niekto vie.

problém mám s tým, že k tomuto alamo napísal, že bolo podľa neho jednoduchšie založiť ten oheň, než ho udržiavať... zle, celé zle.

úplne naopak, ale to pri troche koncentrácie nakoniec samozrejme vyplynie aj pre alama : )

 

ďakujeme za obrázky - je to z nich jasné, že nakoniec prišlo umenie založiť oheň.

 

že ako... tak to nevieme, a nemyslím, že to niekedy budem skutočne vedieť... možno pri nejakom úplne nečakanom náleze kdesi v nesmiernych hĺbkach vekov, ale aj to asi ťažko. to sú vážne veľmi ďaleké hĺbky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trenie samozrejme je najbližšie k tomu ako mohli založiť oheň, samozrejme ze skor sa ho naucili udrziavat lebo videli poziare a tak vedeli ze drevo hori, to by dokazali aj opice udrziavat ho

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game D'

Možno je to len moja naivná predstava.. Vzniká s toho čo sa deje, keď sa "malé deti, hrajú so zápalkami".

..

Ja neporovnávam "napichnutie čohosi". Hovoril som o tom, že oheň možno založiť aj neúmyselne, keď sa "človek" snaží robiť niečo iné. Napríklad vyrobiť si jednoduchú zbraň kopiju, zašpicatením konca "dreva".

Mohlo to vypadať podobne ako na tom treťom obrázku od spodu, čo sem dal D'Ady.

..

Najstaršie nástroje sú drevené.

http://www.animalcognition.org/2015/11/01/spear-hunting-chimps/

Dokonca aj šimpanzi sa snažia vytvoriť na "kopiji" hrot, tak že koniec ohrýzajú zubami. Prísť na to že keď budem drevo "brúsiť" o kameň alebo iné drevo, bude to špicatejšie. Je už iba jeden krok naviac..

A výsledkom by bolo to, čo je na jednom s tých obrázkov od D'Adyho.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Feuerreiben.gif

..

D'ady

Ja by som "vsadil" skôr na to trenie dreva, než na vykresanie iskry kameňom.

Trením brúsením dreva možno veľmi ľahko získať teplotu, pri ktorej sa možno "popáliť".

Okrem tohoto drevo sa opracováva ľahšie ako kameň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na to potrebujes ale velku rychlost, kamen je prirodzenejsi, vedeli aj to ze kamene su teple ked pali slnko. skusali urcite veslico postupne, ale trenim dreva o drevo je to uz narocnejsia technika, podla mna to zapalili na horucich kamenoch trenim alebo kresanim, na to tiez prisli ze lietaju nejake iskry co im pripominalo blesky. trenim trieskanim na hurucich kamenoch kde je trocha suchej travy to zapali aj opica.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chlapi, teoria je pekna vec, ale vyskusajte si niekedy to trenie driev

 

osobne sa mi to este nepodarilo, kresanie to isti... a to teraz nemam na mysli dnesne vymozenosti typu magneziove kresadla, ale poctivy pazurik a ocielku

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov