Skočiť na obsah

Čo bolo skôr "rozum" alebo "viera"?


alamo

Odporúčané príspevky

Inak ked sme pri tom uvidel som tam napisane prof. Fleger. Mimochodom tento pán robi taktiez "novy objav" ibaze nie je tak novy ako sa to javi, robi to izolovane pre bilogoiu pricom sa jemne dostal k tomu ako sa sprava nelinearny system, co zas riesi teoria chaosu. takze aj keby mal Fleger prvadu vlastne ju nema, lebo uz prednim je formulovane nieco co to vysvteluje, objavil teda teplu vodu, ibaze by o tom nechcel vediet. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol to je taka divna vec, bezne mame bohov antropomorfickych, sice sa monoteicke nabozenstva tomu brania ale v ludoch to kdesi je. ale panteizmus taky nebol, boh vsade v kazdom kusku prirody je taky malo uchopitelny.

a tak medzi nami ale tomimu to nehovorte. vyzera chudak ze je na ceste do dusevnych problemov. divne uvahy o samovrazdach, tuzba po uznani, nove nabozenstva, atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale s tym superoganizmom, ja si myslim ze to je aj pravda, nemusi to mat vedomie, ale je to ako mravenisko, tiez do nikto neorganizuje a funguje, to je ta krasa tej teorie chaosu ze cez nu sa objavia suvislosti hlbsie a sedi to ako rit na serbel. Takze evolucny bilog sa myli rovno dva krat v gaji aj v svojej praci ako niecoho noveho. To si nemyslim, co skutocne morpheus potrebuje je zena a dat si tu tabletku reality :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ok, na tom sa zrejme zhodneme, ale pôvodne je to prastará vec, nie dnes ráno vymyslené náboženstvo...

myslím, že chápete, či chápeš, čo je tu také pozoruhodné, prečo nad tým toľko meditujem...

alebo je ešte možnosť, že Tomi niečo počul, niečo si pospájal, vydáva to za vlastný nový objav a myslel či dúfal, že tu o Gaii nikto nikdy nič nepočul.

ale to "čakám od vás návrhy na MENO tohto nového náboženského smeru:" mi vlastne našepkáva, že vážne niekde nastala veľká chyba. : )

gaia ma v tej chvíli nenapadlo,

ale jasne ze som o tom uz pradavno pocul - cital o tom,

dokonca aj Avatar o tom v podstate bol..

 

ps : inak som tam zabudol dať smailík,

ale to uz mi tu aj tak nikto neuveri,

hlavne ty dvaja spameri, uz len cakam kedy mi dajú cez net diagnozu,)

v každom prípade...

 

to čo som navrhol je ina Gaia.

a teraz sa predvedte chlapci doktori,

v com je ina az uplne ina...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TomiLee..

V čom je to iné, a predsa podobné?

Predsa v tom že je to pravý opak "teórie Gaia".

V tom filme Avatar, v "teórii Gaia" žili tý prerastený modrý "Šmoulovia"..

A podľa toho "tvojho náboženstva", tam existovali prileteli tý "pozemský bastardi", fašisti, imperialisti.. zlodeji.. Ktorý tam prišli vyrabovať zdroje a zničiť prírodu kvôli zisku..

Keby mala "teória Gaia" Bibliu.. Podľa toho tvojho konceptu by sa k nej dala napísať "Satanská biblia".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TomiLeeMorpheus

Elon Musk by potom bol stúpenec "Ekosatanizmu"..

Ktorý plánuje spľundrovať a vyrabovať nielen našu planétu Zem, ale aj iné cudzie svety..

To by bol asi dobrý názov.. "Ekosatanizmus"

A keď sa nad tým hlbšie zamyslím.. Tak by bol Elon Musk aj "svätokupec", teda "obchodník s odpustkami".

Keď si uvedomíme že prírodu poškodzuje "konzumizmus".

Tak ten akt, že umožníme malomeštiakovi vykúpiť sa z "hriechu" poškodzovania prírody.. Zakúpením si elektroauta.. Je fakt "zakúpenie odpustku".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale oportunistický vzhľadom k čomu?

alebo čo ti na tom vadí?

prečo by to malo byť cynické?

 

veď práve o tom život je, že sa snaží prežiť a prežiť,

aby sa mohol rozmnožiť,

 

 

 

Evolúcia sa zaobíde bez boha. Láska, altruizmus nie je síce oportunizmus v zmysle definície evolučného oportunizmu „bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam, nedodržanie zásad v prospech okamžitých výhod, prospechárstvo, ústupčivosť“. Tak by sa evolučne správal jedinec, ktorému by záležalo iba na prežití jeho samotného. Evolúcii nezáleží na prežití jedinca, ale druhu. Z tohto hľadiska nie je láska orientovaná na seba, ale aj na toho druhého. Je to vlastnosť podporujúca prežitie druhu. Láska v rodine funguje v záujme odovzdania genetickej informácie, ale v rodine je limitovaná iba na lásku k deťom partnerovi, príbuzenstvu. No evolúcia funguje aj v globálnom merítku a láska, obetavosť, altruizmus vytvárajú synergický efekt pre zdravý vývoj celej spoločnosti. Je to správanie podľa desatoro prikázaní. Historicky však nikdy neexistovala doba, v ktorej by mali tieto hodnoty navrch a nezmenilo to ani kresťanstvo. Čo ma však deprimuje je fakt, že ak by sa celá komunita snažila, stačí jeden hlupák a výsledok je zničený. A to ma deprimuje. Je to podobné, ako keď sa z čistého altruizmu varí charitatívna polievka pre veľkú komunitu. A stačí, aby jeden hlupák (a vždy bude existovať) do nej napľul a nikto ju už nebude jesť. A presne tak je to aj v našej politike. Niet čomu veriť, ale dá sa to prežiť vďaka hormónom, testosterónu, endoefínom a podobným "podvodom", ktoré si evolúcia vytvorila, aby sme ju "poslúchali" a celkom sa na ňu nevykašľali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Evolúcia sa zaobíde bez boha. Láska, altruizmus nie je síce oportunizmus v zmysle definície evolučného oportunizmu „bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam, nedodržanie zásad v prospech okamžitých výhod, prospechárstvo, ústupčivosť“. Tak by sa evolučne správal jedinec, ktorému by záležalo iba na prežití jeho samotného. Evolúcii nezáleží na prežití jedinca, ale druhu. Z tohto hľadiska nie je láska orientovaná na seba, ale aj na toho druhého. Je to vlastnosť podporujúca prežitie druhu. Láska v rodine funguje v záujme odovzdania genetickej informácie, ale v rodine je limitovaná iba na lásku k deťom partnerovi, príbuzenstvu. No evolúcia funguje aj v globálnom merítku a láska, obetavosť, altruizmus vytvárajú synergický efekt pre zdravý vývoj celej spoločnosti. Je to správanie podľa desatoro prikázaní. Historicky však nikdy neexistovala doba, v ktorej by mali tieto hodnoty navrch a nezmenilo to ani kresťanstvo. Čo ma však deprimuje je fakt, že ak by sa celá komunita snažila, stačí jeden hlupák a výsledok je zničený. A to ma deprimuje. Je to podobné, ako keď sa z čistého altruizmu varí charitatívna polievka pre veľkú komunitu. A stačí, aby jeden hlupák (a vždy bude existovať) do nej napľul a nikto ju už nebude jesť. A presne tak je to aj v našej politike. Niet čomu veriť, ale dá sa to prežiť vďaka hormónom, testosterónu, endoefínom a podobným "podvodom", ktoré si evolúcia vytvorila, aby sme ju "poslúchali" a celkom sa na ňu nevykašľali.

viem ze to je len polievkova metafora, ale ta polievka bude stale dobra a chutna, a domonca obohatene o blbost toho hlupaka,

tu príde vhod placeboveda Homeopatika - kde nariedena blbost funguje, ako liek proti blbosti!-)

 

keby to ako pises dobry ludia vzdali(ako si to mozno sam vzdal), tak dnes by bol stale robko(nieje robopol - robo politik?) premierom!

a to nehovorím o iných krajinách aj v EU kde zivotna uroven aj pocit stastia je uplne inde ako u nás, a neverím že sa tam v rovnakom pomere nerodia robopol.itici;) cize da sa to, len samo sa to nezlepsi. polievka s flusancom je vzdy lepssiaa ako ziadna polievka, lebo sak nam zas do nej napluju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... tá polievka už nebude ani dobrá, ani chutná.

maximálne keď zostane v hrnci, od ktorého znechutene odišla jedna partia, príde druhá partia neskúsených hladných detí a nájde polievku ako dar na ich hlad, netušia, čo bolo predtým a čo je to za polievku, len dobre vonia.

 

presne takto funguje myslenie, a myslenie na internete funguje takto desaťnásobne. ukazuje sa tu všetko, čo do doby všeobecného rozšírenia internetu zostávalo blahodárne skryté.

 

takto funguje výmena generácií - o tom sú tu iné témy, len zopakujem z jednej kúsok,

len pre príklad: generácia, ktorá bola navyknutá na slobodu, dostane z rôznych príčin napľuté do polievky, napríklad v podobe všeobecného sledovania všetkého a každého kamerovým systémom, vysvetlia im, že je to pre ich dobro.... generácia, ktorá príde po nich, si myslí, že presne takto vyzerá sloboda, a gratulujú si, akú dobrú polievku si našli. ... a netušia, akú slobodu zažívala generácia pred nimi bez kamier a sledovania.

 

 

Alamo, TomiLee,

nikto nie je dokonalý, nikto nemôže vedieť všetko, preto tu diskutujeme, vymieňame názory a debatujeme, ale teplá voda už vymyslená bola... môžeme jej zohrievanie zdokonaliť, zdokonaliť prostriedky a hrnce, ale furt je to len teplá voda.

 

to, čo tu píšete  o novom náboženstve, ako je zrazu to nové náboženstvo po poznaní, že to tu už bolo, zrazu úplne iné,

ako na živom Avatare išli zlí zlí pozmešťania po nerastné bohatstvo a tak ďalej a tak podobne - viete, to všetko tu už bolo v xy podobách.

 

akokoľvek človek na to pozerá, to zbrusu nové náboženstvo predstavené v pár vetách nie je úplne iné ako Teória Gaia, pretože pôvodné báje a z nej vychádzajúce teórie boli toľkokrát popísané, prepísané, vyfabulované nanovo a nanovo, vrátane živého organizmu planéty na kdejaký spôsob a pľundrovania iných planét v nespočetnom množstve literatúry, že skutočne tu veľmi ťažko priniesť niečo úplne ale úplne nové...

a to ešte je tu kopa populárnovedeckých publikácií, ktoré tieto témy rozoberajú, ale hlavne ohromné množstvo sci-fi, ktoré ich spracúvajú zo skutočne mnohých strán.

a Avatar nie je ani náhodou nová myšlienka, nebolo tam nové de facto nič, len rozprávka spracovaná novou filmovou technológiou, to bol celý zázrak.

 

 

to, čo povedal pán Musk, nie je vonkoncom nič nové, o hľadaní nových miest pre bez rozumu sa množiace ľudstvo sa napísali vagóny literatúry, o vypľundrovaní nerastného bohatstva vlastnej planéty a hľadaní nových zdrojov sú ďalšie vagóny literatúry...

 

zaoberá sa tým nielen literatúra, ale hromady filmov a dokumentov kdejakej možnej kvality, nové náboženstvo predstavené tromi vetami nie je úplne iné než teória Gaia, pretože prakticky všetko už napísané a všetky možné kombinácie o týchto témach tu už bolo  v miriade sci-fi poviedok a románov a filmov,  je to teplá voda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

avatara som spomenul, preto ze tam ta planeta tych modrych bola nieco na sposob Gaia,

teda ze vsetko zive bolo cez tie stromy previazane,

to som tym avatarom povedat chcel.

 

o plundrovani zeme a inych planet - akcne spracovane v sci-fi (vid komedia DEN NEZAVYSLOSTI)

som tiez nemal na mysli.

 

neviem ci moje nabozenstvo je nove, alebo len vlazna 1000x prevarena voda,

neviem ani to nejdem skúmať, lebo ziadne nabozenstvo nezalozim,

max tak facebookovsku stranku;)

 

a v com je mozno ine?

vychadzam z mojej eseje o ZMYSLE ŽIVOTA(dalej len ZZ)

***

oki;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TomiLeeMorpheus,

 

buď taký láskavý, a o Zmysle života píš v téme   Zmysel života  a nerob tu reklamu na svoj blog.

 

ale nie - ináč to spravíme, na základe toho, čo si písal o tom, že to všetko je tvoje bádanie a náboženstvo:

 

Založ si  pre seba tému Moje myslenie či moje náboženstvo, či tak akosi  a popíš tie svoje veci tam.

 

tu, v tejto sekcii, nakoľko načieraš do hodne rozmanitých tém:  https://www.freespace.sk/kategoria/163-kon%C5%A1pira%C4%8Dn%C3%A9-te%C3%B3rie/

všetko ostatné inde mimo príslušných tém bude presunuté tam, nech je to tvoje náboženstvo a myslenie pekne pokope.

to bude najlepšie riešenie, nech nie je všade všetko zagulášované.

 

 

a my môžeme pokračovať  v načatej téme, poprosím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tento rok som zaregistroval mimoriadne nízky stav čmeľov. Les je plný hluchavky, ktorá márne čaká na opelenie. Chápem, že na poľnohospodársky obrábaných poliach, kde sa používajú pesticídy, sa ich stav znižuje. Ale prečo tak radikálne miznú aj v lese? Podobne včely, obojživelníky, motýle... A tak ma napadla tá vaša diskusia o planéte, ako organizme. Ako keby planéta strácala vitalitu ako celok, nie len tam, kde je evidentne poškodzovaná. Samozrejme takýto názor vedecky neobstojí, ale veda tiež ešte všetko nepozná. Patogénom, parazitom a podobnej hávedi evidentne chuť do života nechýba.

 

p.s.

 

Poskytol som v záhrade jednému  čmeľovi "azyl" v bútľavom kmeni. Zdá sa, že sa mu tam zapáčilo a vracia sa. Tak uvidím, či prežije a bude mať potomstvo. Dúfam, že nie je gay. S chromozómom Y to tiež nejako ide "dolu vodou".  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak k teme :

viera vyzaduje   symbolicke myslenie,  a prave abstraktne myslenie je zrejme tym co si predstavujeme pod rozumom.   Viera teda nemoze byt skor ako rozum.   Ale zrejme vznikali v spolocnej symbioze. Viera posilnuje rozvoj  komunity, prinasa zdielanu identitu a pomaha rozvoju abstrakcie a jazyka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm..

Uvažovali ste už niekedy nad tým, ako tý "pračlovekovci" vnímali oheň?

Potrebuje to "jedlo".. treba to "kŕmiť".. pravidelne to kŕmiť.. pretože keď tomu dáme nažrať viac ako treba, je fakt sranda.. ktorá sa môže skončiť fakt zle..

A čím to nakŕmiť? Čo to žerie?

Drevo.. Zožerie to aj kameň?

Nie kameň nezhorí.. Ale keď ho s toho skúsim vytiahnuť.. Popálim sa rovnako ako dobre ako na ohni.. Wtf!?

Ono to dokonca "dýcha".. Keď do toho fúknem ja.. Alebo ten "ďalší živel" VIETOR.. ono to začne byť omnoho viac živé..

A vôbec idú s toho divné smrady.. A teplo.. A v noci to svieti..

Vydáva to zvuky.. Praská to, putá to, syčí to..

A tiene.. Tiene sú úplne iné ako od Slnka cez deň..

Zväčšujú sa zmenšujú.. Tancujú všade naokolo..

Je to ŽIVÉ! (dodnes tomu hovoríme ŽIVEL)

Je to DUCH!?

A boja sa toho šelmy.. Pravdu povediac, aj "ja" sa toho bojím..

Ale ja to "Ducha", ja ho "OVLÁDAM"!?

A keď ho "OVLÁDAM".. Tak predsa "ja" som ešte omnoho silnejší, ako ktorákoľvek šelma!

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samozrejme že to takto nejako muselo byť, nie takto poeticky ako alamo, ale písali sme to tu už.

 

viacmenej takto, trochu tam chýba ten duchovný rozmer, duchovno samo osebe nie je náboženstvo, ale náboženstvo je vlastne duchovno.

ako ked sa dieťa učí, ovšem dieťa má kto učiť, vznikajúceho premýšľajúceho človeka nemal, musel si vysvetľovať veci po svojom a trvalo to.

v tom chyba nie je, to prvotné spersonifikovanie prírody a pôsobenia neznámych síl takto nejako vznikalo, to sú známe veci,

len nám to alamo zlyrizoval.

 

alamova prvá otázka, či sme uvažovali niekedy nad tým, ako ten vznikajúci mysliaci človek vnímal oheň, samozrejme sme nad tým uvažovali, a nielen oheň, ale všetko okolo neho, keď začal vnímať inými očami svet okolo seba, nielen pudovo...

dokonca sme sa to učili aj v škole, neviem ako tu, ale vo vysokoškolskom učive niečoho podobného ako u nás zmes občianskej náuky a nejakých základov filozofie sa učil aj zrod náboženstiev, a gro bolo veľmi podobné.

takto premýšľame dnes aj my, sme potomkami toho prvého človeka, to myslenie priveľmi iné nie je... chcem tým povedať, že každý premýšlivý človek nad podobnými vecami niekedy rozmýšľal a veľmi pravdepodobne dospel k rovnakým výsledkom. ten vznik iný ani nemohol byť... skutočne neprišiel nikto, kto by nádejného človeka posadil na kolená, dochádzal na to sám... dôkazom je nesmierne množstvo prírodných národov a nesmierna rozmanitosť ich duchovného života, resp. neskôr náboženstiev.

 

 

k tej lyrike ovšem jedna menšia výhrada - odporúčam vyhýbať sa niektorým prirovnaniam, z toho zdôvodnenia ich vyhodiť, pretože tam nepatria:

 

Je to ŽIVÉ! (dodnes tomu hovoríme ŽIVEL)

 

v žiadnom prípade - zasa sa zo mňa vykľúva zárodok jazykovej korektnosti, ale slovo živel sa používa v dvoch slovanských jazykoch, aj to nie priveľmi dlhú dobu, maximálne pár storočí. nachádza sa v slovenčine v Bernolákovom slovníku z latinčiny. bernolákovština je prevažne západoslovenčina s prvkami stredoslovenského zmäkčenia, preto živel je aj v českom aj slovenskom jazyku, ako spústa iných rovnakých slov.

 

zostaňme v Európe: všetky ostatné podstatné európske jazyky, latinčina, germánske, ostatné slovanské, keltské, románske, dokonca ugrofínske vychádzajú pri pomenovaní "živla" z pomenovania prvku, zo základného kameňa, základnej jednotky, elementárnej prírodnej veci, rovnako ako je elementárny vietor, dážď, sneh, víchrica, pud a všetko, o čom mohol vznikajúci človek pomaly premýšľať a tvoriť svoje duchovno a duchovný svet.

 

vieme, alebo si myslíme, že vieme dôvodiť vznik istých podôb slov do hĺbky niekoľkotisíc rokov, ale tie boli tak rozdielne, že sa dnešným priveľmi ani len nepodobajú. ale tu hovoríme o väčšej hĺbke času, tam až nedovidíme. a jazyky nikdy nevznikali vetvením ako stromy. vznik jazykov je omnoho zložitejšia záležitosť, ale to len tak na okraj, zaoberáme sa tým hodne hlboko inde.

 

takže u praľudí nie živel, pretože je to živé. je to fakticky len pomerne novodobý preklad slova element, elementárny, základný, ktorý dostal neskôr aj iné významy v našej reči. prosím tento argument radšej vynechať. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Obe sa pekne rozrastli a pekne a hodnotne sa popisalo v oboch...

mali sa zlucit na samom zaciatku, teraz by to bolo uz hodne a privelmi dogulasovane.

Nechame ich obe, opice a ohen mozu odpocivat, zamykat nemame preco.

Je to regulerna tema.

 

V tejto teme mozeme pokracovat v pohode dalej, je este tu kam ist, zrejme, mozeme ju rozvinut, nech sa paci :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov