Skočiť na obsah

Reproduktory


cucoriedkaokata

Odporúčané príspevky

Ahojte, kupila som si novy velky TV zn. Samsung a chcela by som k tomu nejake poriadne reproduktory, ktore by sa primarne vyuzivali na pocuvanie hudby v kvalitnom formate, dali by sa napojit k TV a dali by sa pouzit aj na filmy, dali by sa napojit pripadne aj na PC.

 

Viete mi poradit? Staci stereo 3.1 alebo kvoli filmom aj 5.1?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 18
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • cucoriedkaokata

    6

  • dead

    3

  • Ryan Giggs

    3

  • D'Ady

    2

Top prispievatelia v tejto téme

Zverejnené obrázky

Pokial nebudes pozerat filmy z DVD, format 5.1 ti je podla mna zbytocny. V kazdom pripade by bolo fajn, keby mali aspon 2, v lepsom pripade 3 pasma a subwoofer. Ked mas televizor, repraky ti nebudu stacit, budes potrebovat medzi to zosilovac. Na tvojom mieste by som vsak pouvazoval nad nejakym mikro/minisystemom, treba si pozriet ake ma vstupy, idealne aj bluetooth na sparovanie s notebookom, telefonom, alebo tabletom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

,streamujem filmy z Netflixu prevazne, tam je to format uz aj UHD, zvuk to ma aj 7.1. niekde a hudbu pocuvam cez Tidal, kde je bezstratovy format FLACK, cize mi na kvalite prenosu dost zalezi, telke ma tiez UHD vysielanie, 3 D je super, len bohuzial sa nejak neviem preco neujalo, malo filmov sa v tom toci

 

ma aj bluetooth, HDMI vstupy a vystupy, aj na USB vystupy a aj na take jedno zastrcky, neviem ako sa to vola, ale cez boetooth to nechcem, lebo ze vraj to nie je kvalitny prenos, staci cez dobre snury, to je najistejsie


tie soundbary, co k TV predavaju asi nie je prilis dobry napad, ked mi zalezi na kvalite hudby, ze? Ale vyzera to super, to by mi dizajnovo najviac vyhovovalo a aj uspora miesta, ale asi to nie je bohvieco

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ma aj bluetooth, HDMI vstupy a vystupy, aj na USB vystupy a aj na take jedno zastrcky, neviem ako sa to vola, ale cez boetooth to nechcem, lebo ze vraj to nie je kvalitny prenos, staci cez dobre snury, to je najistejsie

tie soundbary, co k TV predavaju asi nie je prilis dobry napad, ked mi zalezi na kvalite hudby, ze? Ale vyzera to super, to by mi dizajnovo najviac vyhovovalo a aj uspora miesta, ale asi to nie je bohvieco

 

Bluetooth ma datovu priepustnost 24 Mbit/s -co su asi 3 MB/s. Ak budes pozerat film, alebo pocuvat hudbu z televizora, prepojis si receiver (alebo neviem co si kupis) s TV cez digitalny audio kabel. Je to pohodlnejsie, nemusis stale parovat zariadenia. Vyhoda BT je v tom, keby si chcela pocuvat hudbu z NTB alebo telefonu, mas to bez kabla. Ak chces pozerat filmy a pocuvat hudbu na jednom zariadeni, potrebujes repraky s vacsim rozsahom pasiem (kvoli tej hudbe). Domace kino by som preto neriesil, skor nejaky AV receiver s reproduktormi.

 

https://www.mall.sk/av-receivery-reproduktory

 

Pripadne nejaku aktivnu reprosustavu (so zabudovanym zosilovacom). Ak ti vystacia 2 kanaly, je to lacnejsia varianta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo, to je dobry napad a tie receiveri 5,1 sa daju v pripade pozerania koncertu v TV alebo proste prehravania nejakej hudby prepnut na len stereo? cize 2.0 alebo 2.1 a bude to hrat tak, ako ma?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak neviem, ci sa da na konkretnom vyrobku prepnut z 5.1 na 2.1, ale v kazdom pripade by som isiel po tych so stlpovymi reproduktormi. Osvedcena taktika je (ak chces kupovat na nete) nechat si to predviest v kamennom obchode, zhodnotit aky to ma zvuk, uzivatelske rozhranie atd a potom si to trebars kupit lacnejsie v internetovom obchode.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To sa "prepina" automaticky podla toho aky signal a format do toho lezie. Ak ma film zvukovu stopu 5.1, hraju vsetky repro. Ak tam lezie stereo, hraju len predne, pripadne aj sub. To uz je vecou nastavenia. Samozrejme da sa nastavit aby ti ten system pustil umelo to stereo do vsetkych reprakov.

 

Avsak vzdy je to nieco za nieco. Ak kupis len stereo repro, to bude hrat vzdy ovela lepsie ako 5.1 system za rovnake peniaze. Akurat samozrejme nebudes mat u filmov priestorovy zvuk.

Vsetko je aj otazkou penazi. A aj toho co od toho clovek ocakava z hladiska vybavy, ovladania atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dakujem vsetkym za rady, ta ponuka, co ste tu dali je nahodou cekom zaujimava, paci sa mi celkom ten cenovo vyhodny receiver (hladala som takych parametrov lacnejsi, no nenasla som, len bez wifi, bez bluetooth a bez podpory formatov FLAC), rozhodla som sa, ze si kupim ten recaiver a k tomu zatial 2+0 reproduktory, len sa neviem rozhodnut medzi 2 a pol pasmovym a 3 pasmovym.

 

Ono je tam vyhodny aj cely ten set na domace kino, ale nevyhovuju mi k tomu tie zadne repraky a stredny reprak, chcela by som ich mensie, tak tie si casom dokupim ine, videla som zadne take vajickove, tie nebudu zavadzat.

 

Ktory je lepsie kupit 2 alebo 3 pasmovy? Pocuvam vacsinou soundtracky, modernu klasiku, orchestralky, symfonicky orchester (ako napriklad toto https://www.youtube.com/watch?v=vzDPIrEiS-U), aj klasiku alebo symphonic metal, kde si myslim, ze by bol lepsi 3 pasmovy reproduktor, ale to si len ja myslim.

 

Takze idem kupit toto:

receiver

https://www.mall.sk/av-prijimace-zosilnovace/yamaha-htr-4069

 

a bud trojpasmove repraky Magnat

https://www.mall.sk/stlpove-reprosustavy/magnat-monitor-supreme-1002-black-

 

alebo

2 a pol pasmove repraky Magnat

https://www.mall.sk/stlpove-reprosustavy/magnat-monitor-supreme-802-black

 

No a to neviem, ci stacia tie 2 a pol pasmove, tie su lacnejsie alebo 3 pasmove

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a neviete ake reproduktory su urcene ako "zadne reproduktory"? kedze si teraz napojim aj pc cez ten receiver, tak su mi repraky, co mam k pc zbytocne...

k PC cku mam taketo studiove monitory s vykonom 20 W, cize kazdy ma vykon 10 W, jeden z nich je aktivny, mozem ich zapojit ako zadne reproduktory a napojit na ten receiver k domacemu kinu?

 

https://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/behringer-ms-20/#

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono veľmi nezaleži na počte pasiem. Neznamena to že každe trojpasmove hraju lepšie ako dvojpasma. Ale v tomto pripade, v ramci portfolia jednej serie toho isteho vyrobcu budu tie drahšie na tom lepšie.

 

Tie Behringery tam ako efektove reproduktory nepripojiš. Sice sa to da pichnuť do pre out vystupu receivera, ale nedostaneš tam signal určeny čisto pre efektove reproduktory. Takže budu fungovať len ako predne. Tie ale nepotrebuješ, kedže kupuješ tie Magnaty. A hlavne by museli byť vždy zapojene v sieti. V pripade 5.1 zvuku je ten rozdeleny na 5 kanalov, takže každy reproduktor reproduktorov hra vlastny signal. A tie aktivne Behringery nevieš pripojiť tak, aby hrali len zadne efekty.

 

Ako efektove repro sa použivaju klasicke pasivne regalovky, napr. keď sme u Magnatu, tak najlacnejšie maju 102-ky. https://www.mall.sk/regalove-reprosustavy/magnat-monitor-supreme-102-mocca. A k tomu ešte center. Možno by ale bolo lepšie pouvažovať rovno o sete reprakov. Vyjde to menej ako dokupovať to potom po kusoch. https://www.mall.sk/zostavy-reproduktorov/magnat-monitor-supreme-1002-set-cerna. Resp. set už aj s AVR: https://www.mall.sk/av-prijimace-zosilnovace/yamaha-htr-4069-magnat-monitor-supreme-1002-set-cerna

Samozrejme dalo by sa teoreticky niečo vyskladať aj lacnejšie, ale bude to od rôznych vyrobcov a teda ti to nebude sedieť dizajnovo.

 

Neviem ako často či v akej kvalite planuješ použivať Bluetooth, ale pozeram že ten AVR ma staršiu verziu, ktora nepodporuje modernejšie bezstratove kodeky (aptx...). To len take upozornenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dovolim si vstupit do debaty laickou otazkou

 

- aky je rozdiel medzi 4 ohm a 8 ohm reproduktormi, resp. so sa stane, ak zosilovac ma reprovystup napisany 4 a pripojim tam 8, alebo naopak?

 

m.thx

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak pripojiš na 4 ohmovy zosilovač 8 ohm repro, stane sa to že budu hrať tichšie (resp. presnejšie povedane - vykon zosilovača bude viac brzdeny/nutne tichšie hrať nemusia, to zaleži viac na citlivosti/) ako by si tam pripojil 4 ohmove. Ale tomu zosilovaču to nijako nevadi. To urobiť môžeš v pohode.

Ak pripojiš na 8 ohmovy zosilovač 4 ohmove repro, to už môže by celkom pruser, teoreticky to môže ten zosil ustať, ale v krajnom pripade môže aj zhorieť keď to poriadne ohuliš. Každopadne bude tym trpieť. A aj tam dochadze k skresleniu zvuku (do akej miery to bude počuteľne je vecou pripadu od pripadu).

 

Aby som to zhrnul, rovnaka alebo vyššia impedancia reproduktorov ako zosilovača je ok. Naopak nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ja som kadečo spájal a ešte som nič neodpálil. Viem že 4ohm sú väčšinou do auta a 8ohm väčšinou na domáce ale do auta som zvykol dať repráky z hifiveže lebo tie bedne lepšie hrali ako autorepráky v dverách ale to je vlastne OK lebo tam platila kombinácia že repráky majú vyššiu impedanciu ako samotný zosilovač...

 

Čo sa týka tých 5.1 kamoš to má nejako tak že ak pustí film v kvalitnom formáte tak fak efekty ako v kine, keď dá hudbu repráky sa prepnú sami a hrajú len tak že basák tlačí bubny a postranné stereo zvuk... Ale ja sa už tomu roky nevenujem už nemám doma také veci tak aj filmy aj hudba mi stačí v minimalistickej kvalite. Sila zvyku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Ak pripojiš na 4 ohmovy zosilovač 8 ohm repro, stane sa to že budu hrať tichšie (resp. presnejšie povedane - vykon zosilovača bude viac brzdeny/nutne tichšie hrať nemusia, to zaleži viac na citlivosti/) ako by si tam pripojil 4 ohmove. Ale tomu zosilovaču to nijako nevadi. To urobiť môžeš v pohode.

Ak pripojiš na 8 ohmovy zosilovač 4 ohmove repro, to už môže by celkom pruser, teoreticky to môže ten zosil ustať, ale v krajnom pripade môže aj zhorieť keď to poriadne ohuliš. Každopadne bude tym trpieť. A aj tam dochadze k skresleniu zvuku (do akej miery to bude počuteľne je vecou pripadu od pripadu).

 

Aby som to zhrnul, rovnaka alebo vyššia impedancia reproduktorov ako zosilovača je ok. Naopak nie.

 

este sa vratim raz k tejto teme

zosilovac Transiwatt 44 junior je Hi-Fi 2x25 watt; vzadu na paneli ma 4 reprovystupy, pretoze ma moznost kedysi zaujimaveho kvadro, mozne pripojenie je taketo

 

post-2373-0-19601000-1521578009.jpg

 

na zadnej strane http://www.pctun.czechian.net/TW_foto/TW44/f/02.jpg je napisane 2 x15 W / 8 Ω   a    2 x25 W / 4 Ω

 

z popisu mi vychadza, ze (ak pripajam LEN 1 PAR reproduktorov) tam musim pripojit 4 ohmove a to idealne 25 W

krapet problem je, ak mam bedne, na ktorych to nie je nikde napisane, co su zac...

 

a este jedna vec - dalej sa v navode pise, ze "u vystupnich konektoru reproduktoru jsou prostredni dutinky zive" (je tam aj schema)

je dolezite pri reproduktoroch, ktory z dvojice dratov ide na stredny (plochy) kolik a ktory na okraj (okruhly kolik) ?

 

dakujem znalcom za polopatisticku odpoved

(dostal sa ku mne takyto zosik a potrebujem ho vyskusat bez toho, aby som nieco odpalil)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veľmi stručne, lebo som lenivý písať :D

 

2 x15 W / 8 Ω  a  2 x25 W / 4 Ω znamená, že zosík je konštruovaný na 4Ohmovú záťaž, a do 8Ohmovej nedá plný výkon, to je to, o čom písal Ryan vyššie...

 

reprosústavy nemusia byť nutne 25W, vyššia zaťažiteľnosť nevadí ničomu, a ak majú nižší výkon /predpokladám že nejaké plastové chrastítka k tomu pripájať nebudeš/, tak v prípade ak nebudeš využívať plný výkon zosilovača, by to mohli v podstate ustáť bez ujmy na zdraví. výkon 25W je v bytových podmienkach aj tak nevyužiteľný. orientačne by sa dal výkon bední odhadnúť podľa typu basového reproduktoru, ktorý je v tých bedniach namontovaný, pretože ten "zožerie" najväčšiu porciu výkonu...

 

 

je dolezite pri reproduktoroch, ktory z dvojice dratov ide na stredny (plochy) kolik a ktory na okraj (okruhly kolik) ?

nie. dôležité je, aby obidve reprosústavy boli zapojené rovnako = aby nehrali v protifázi, lebo výsledný zvuk by bol trochu divný a stereoefekt by celkom vymizol...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len ťa doplním, aby to bolo jasné. Reproduktor má značené vodiče. Ak dáš červený na stred, aj druhý musíš zapojiť rovnako, inak sa stane to, že jeden membránu vytláča von a druhý ju vťahuje. Pokial sú pochybnosti o zapojení v bedni, stačí zobrať baterku, pripojiť plus a mínus na drôty a pozrieť čí ide von, alebo dnu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera som nasiel pri kontajneri dvojpasmovu reprobednu. Obe membrany vyzeraju byt neposkodene ale zatial som nemal ako vyskusat kedze momentalne nemam zosilovac. Davnejsie som si ho vyrobil z PC reprakov lebo tam je vlastne zdroj ze z beznej elektrickej siete sa napaja a kable veduce k membranam som vyviedol von a napajal nimi reprobednu. To je najlacnejsie riesenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov